בשבע 516: ארה"ב: מתכוננים לבחירות בצל הסופה

– השכונות החרדיות נפגעו

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תשע"ג

הדיווחים על הוריקן 'סנדי' שפגע בחוף המזרחי של ארצות הברית כללו שמות של ערים ושכונות המוכרים לאוזני הקהל היהודי. מקומות כמו קווינס, בורו פארק, קראון הייטס ועוד ריכוזים יהודיים נפגעו על ידי מה שהוגדר כסופה הגדולה ביותר מזה שנים רבות. "הימים שעברו עלינו היו מאוד קשים", מסכם זאבי פריד מניו יורק בשיחה עם 'בשבע', "מיליונים נותקו מחשמל ומים, ובכל פינה אפשר היום לראות כבישים שפשוט נראים כמו בלב ים. חברים ושכנים שלנו היו עדי ראייה למחזות מאוד קשים". ארגוני החסד וההצלה החרדיים נכנסו מיד לכוננות כשהחלו להגיע ההתראות בנוגע לסופה, והם פעלו ועדיין פועלים מסביב לשעון בקהילה בפרט ולמען כל תושבי האזור בכלל. פריד מספר שבאזורים שבהם הוצפו כבישים עד לגובה של גגות המכוניות חולצו אזרחים רבים על ידי חברי ארגוני 'השומרים', 'הצלה' ועוד.

הארגונים החרדיים הקימו חפ"קים בשכונות והפעילות תימשך גם בימים הקרובים - הימים הקריטיים של שיקום וסיוע לכלל האוכלוסייה. חתונות רבות שהיו אמורות להתקיים בזמן הסופה בוטלו, בעיקר משום שההגעה לאולם היתה בלתי אפשרית. פריד מציין כי היו חתונות ואירועים שהתקיימו למרות הסערה בחוץ. "חתונת השנה של הנגיד לנדאו מחסידות סאטמר התקיימה בוויליאמסבורג עם גדולי הזמר החסידי", מספר פריד, "ולהבדיל אלף הבדלות התקיימה אף הלוויה של אחד מבני הקהילה בניו ג'רזי". פריד מציין שהרב המשטרתי המקומי היה זה שסייע לפתוח את הדרכים לטובת קיום מסע ההלוויה.

 "הסופה טובה לאובמה, אבל המבחן עוד לפניו"

מהזווית התקשורתית ניתן לומר שהמעבר מסערת הבחירות, אשר יתקיימו בשבוע הבא, לסופה 'סנדי' היה קיצוני למדי. נראה היה כאילו ברגע אחד עברו כל מהדורות החדשות בארצות הברית לעסוק בסיקור אינטנסיבי של איתני הטבע והזירה הפוליטית ננטשה לגמרי. אך בין הדברים, כולם שואלים למי הסופה הזו הועילה. "בשלב זה הנשיא המכהן ברק אובמה צובר תמיכה בעקבות הסופה", אומר ל'בשבע' פרופ' איתן גלבוע, מומחה לארה"ב באוניברסיטת בר אילן, "הנשיא הפגין מנהיגות, הפעיל את הגוף הפדרלי הרשמי לטיפול במצבי אסון והוא אף יוצא לשטח לסיור במדינת ניו ג'רזי".

 פרופ' גלבוע מציין ריאיון שנערך דווקא בתחנת הטלוויזיה של רשת Fox שנחשבת תחנת הבית של הרפובליקנים. בריאיון המדובר התבטא מושל ניו ג'רזי הרפובליקני כריס כריסטי באופן חיובי מאוד בנוגע לתפקודו של הנשיא. "הנשיא והממשל שלו היו מתואמים איתנו", אמר כריסטי, "הוא נתן לי את מספרו האישי וציין שאתקשר אליו ישירות בכל עניין". פרופ' גלבוע מציין כי את הרווח הגדול של הסופה יקבל הנשיא מהתמונה שלו עם כריסטי בסיור שהתקיים ביום רביעי באזור מוכה האסון.

מיט רומני, המועמד הרפובליקני לנשיאות, ביקר בינתיים במדינת אוהיו והצטלם לאמצעי התקשורת במסגרת מבצע איסוף מצרכים לטובת נפגעי הסופה. "רומני טען לאורך כל המסע כי אובמה אינו יודע להנהיג וכי אין לו יכולת לעבוד עם רפובליקנים", מזכיר גלבוע, "שתי הטענות הללו הופרכו בימים אלו, עם תחושה של הנהגה בעת משבר ושיתוף פעולה עם נציג המושל כריסטי, נציג רפובליקני בכיר".

עד כמה זה באמת ישפיע על הבוחרים? פרופ' גלבוע מדגיש שעכשיו מגיע המבחן הגדול באמת של הנשיא אובמה - שיקום התחבורה, החינוך, התשתיות והכלכלה. "אם זה ממשיך בכיוון החיובי, זה יכול להשפיע חד משמעית על מי שעוד לא הצביע ובעיקר על מי שעוד מתלבט. אם זה לא יקרה, אובמה יכול לאבד את כל התמיכה הפוטנציאלית שבנה בצילה של הסופה".