בשבע 516: כצלה פורש מראשות האיחוד הלאומי

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תשע"ג

מרכז 'תקומה' נענה לבקשתו של כצל'ה ושריין עבורו את המקום ה-13 או ה-14 ברשימת 'האיחוד הלאומי'

יו"ר 'האיחוד הלאומי', ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), הטיל השבוע פצצה פוליטית, כאשר בישיבת מרכז מפלגת 'תקומה' ביקש מהחברים לשריין לו את המקום השביעי ברשימת 'האיחוד הלאומי' לכנסת ה-19. כצל'ה ביקש מחברי המרכז להציב לפניו ברשימה, מלבד את חבר הכנסת אורי אריאל, רק מועמדים פוטנציאליים בני עדות המזרח. בקשתו התקבלה על ידי חברי המרכז פה אחד. כעת מחכים באיחוד הלאומי לגיבוש רשימת 'הבית היהודי' על פי תוצאות הפריימריס, ולאחר שאלו ייוודעו יגבשו באיחוד הלאומי את הרשימה הסופית.

בדף הפייסבוק שלו הסביר כצל'ה את המהלך, וכתב כי "מנוי וגמור עימי כי סיעתנו המשותפת תמנה בין 15 ל-20 מנדטים". לאור זאת ציין כי "משום כך החלטתי, שוב, כמו שעשיתי בסיירת ובמלחמת יום הכיפורים, בה נפצעתי, להישכב על הגדר ולהראות דוגמא אישית המתחייבת על ידי מנהיג, ודרשתי ממרכז המפלגה הערב כי אשובץ במקום השביעי, קרי המקום ה-13 או ה-14 ברשימה המשותפת. כך אני מוכיח לציבור כי אני סמוך ובטוח שהסיעה תהיה גדולה מאוד ומקומי בכנסת בטוח".

 

כצל'ה ואריאל: לא נואשנו מהסיכוי לאחדות

מי שלא התרשמו מדיבורי האחדות והבהירו כי בכוונתם לרוץ בנפרד לכנסת ה-19 הם יוצאי תנועת כ"ך, ח"כ מיכאל בן ארי ומקורביו ברוך מרזל ואיתמר בן גביר. ח"כ בן ארי הכריז השבוע על ריצתם המשותפת של השלושה לכנסת, במסגרת פוליטית חדשה שיקימו, תוך שהם מצהירים כי בסקרי עומק שערכו הם עוברים לבדם את אחוז החסימה. מצע הפעולה של השלושה הוא מאבק בחברי הכנסת חנין זועבי ואחמד טיבי יחד עם המסתננים הבלתי חוקיים.

בן ארי האשים מעל כל במה את חברי הכנסת של 'תקומה', יעקב כ"ץ (כצל'ה) ואורי אריאל, בפילוגו של האיחוד הלאומי, אולם השניים דוחים בתוקף את כל טענותיו ומצהירים כי האחדות בוא תבוא. במכתב לפעילים שפרסמו השבוע כותבים השניים כי "איננו מוכנים להיגרר למערכה של השמצות או לוויכוח אישי לגופו של אדם. לא נפרוש בפומבי את ההצעות והדיונים שהצענו להסכם פנימי בקרב מפלגות האיחוד הלאומי שהתקיימו במשך כל הקדנציה. הרבה לפני ההתחלה של כל משא ומתן על איחוד עם הבית היהודי. הצעות - שכולן נדחו. אתם תבחרו על פי היכרותכם, האם להאמין לנו שאנו פועלים מתוך רצון כנה ואמיתי לאחדות המחנה, ולא מתוך אינטרסים אישיים".

 

 הרב טרופר לאורלב והרשקוביץ: חשפו את ההסכם ביניכם

שלושה מבין המועמדים הצעירים לרשימת 'הבית היהודי', עמיעד טאוב, ג'רמי גימפל ויוני שטבון, עתרו לבית הדין של המפד"ל במטרה לבטל את השינוי בנוסח התקנון ולהשאיר את שריון הצעיר ברשימה על כנו. העתירה הוגשה לאחר שוועדת המיפקד החליטה בצעד חריג כי במידה ותדורג אישה צעירה במקומות הראשונים יוסר השריון לצעיר. העתירה הוגשה לאור העובדה כי מסתמן שגם ברשימה המשותפת של הבית היהודי והאיחוד הלאומי לא יוצב צעיר במקום ריאלי. השלושה קובעים כי היעדרה של דמות צעירה ברשימה מנוגדת לרוח המיפקד בבית היהודי.

בתוך כך שיגר השבוע חנניה וינברגר, איש מפלגת 'הבית היהודי', מכתב ובו הוא דורש מוועדת המיפקד לחייב את ח"כ זבולון אורלב והשר דניאל הרשקוביץ לחשוף לאלתר את ההסכם שהביא לשותפות בין השניים. במכתב הוא מציין כי כבר פנה בימים האחרונים לשר הרשקוביץ ולאורלב בבקשה לפרסם את ההסכם שנכרת ביניהם בנושא המועמדות לבחירת יו"ר המפד"ל-הבית היהודי, אך עד היום לא נענה. לדבריו, מדובר ב"הסכם שציבור הבוחרים, מתפקדי המפד"ל-המפד"ל החדשה-הבית היהודי זכאי לדעת אותו טרם לכתו לממש את זכותו לבחור ולהשפיע על חיי התנועה והתנהלותה ועל החיים הדמוקרטיים במדינה".

בתגובה שיגר הרב ד"ר דניאל טרופר לאורלב והרשקוביץ מכתב ובו הוא דורש מהם אכן לחשוף את ההסכם. במכתבו מציין הרב טרופר כי הוא מציג את דרישתו לאחר התייעצות עם היועץ המשפטי של המפלגה וממנה עולה כי זכותם האלמנטרית של הבוחרים היא לדעת מהו ההסכם שנחתם בין השניים בטרם הם מגיעים אל הקלפיות. עוד קובע הרב טרופר כי אם לא יענו השניים לתביעתו ולא יציגו את ההסכם ביניהם יכנס את בית הדין העליון של המפלגה, על מנת שזה יאלץ אותם לחשוף את פרטי ההסכם המדובר. מהמטה המשותף של הרשקוביץ ואורלב נמסר: "אין בכוונתנו להתייחס לניסיונות נואלים שנועדו לפגוע בהחלטה של השר הרשקוביץ וחבר הכנסת אורלב לפעול בהסכמה במנהיגות משותפת ומאוחדת". הבחירות לראשות הרשימה יתקיימו ביום שני הקרוב ולרשימה לכנסת שבוע לאחר מכן. הבחירות לוועידה לא יתקיימו משום שמספר המועמדים כמעט זהה למספר המקומות בוועידה.

 

 

האיחוד עם ישראל ביתנו אושר תוך דקות ספורות

ניצן קידר

ועידת הליכוד אישרה השבוע ברוב גדול מאוד בתוך דקות ספורות את אישור הסכם האיחוד עם ישראל ביתנו, מבלי שהוצג באופן מלא לחברים. "ההצבעה היום בעד איחוד הרשימות לא תשנה את הליכוד, אבל היא כן תשנה את מדינת ישראל, כי באיחוד הכוחות השגנו את הכוח לשנות ולהנהיג בעוצמה את מדינת ישראל", אמר נתניהו ורמז כי הוא אינו מכתיר את ליברמן כיורשו. "אני מתכוון להמשיך להנהיג את מדינת ישראל עוד הרבה שנים, והליכוד ימשיך להנהיג את מדינת ישראל עוד הרבה שנים", אמר.

בין היחידים שהתנגדו להסכם היה השר מיכאל איתן שדרש הצבעה חשאית בוועדה, אך דרישתו לא התקבלה.

חרף האיחוד עם ישראל ביתנו שאושר בוועידת הליכוד השבוע, קיים לחץ גדול במפלגה בעקבות האפשרות שהשר משה כחלון, שהודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים, יתמודד בסופו של דבר במסגרת מפלגה חדשה שיקים, או שיחבור למפלגה מתחרה.

על פי טענות גורמים בליכוד, לפחות שני חברי כנסת שככל הנראה לא ימצאו את מקומם ברשימת המפלגה לכנסת הבאה, מעורבים במהלך להקמת מפלגה חדשה עם כחלון, שעל פי סקרים שונים יכול לזכות ב-20 מנדטים. ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר מוטרד מאוד מהאפשרות שכחלון יתמודד נגד הליכוד, אמר במסיבת עיתונאים בביקורו בצרפת כי הוא מקווה שכחלון יישאר במפלגה. "הוא אמר לי מפורשות שהוא נשאר בליכוד. הוא אמר את זה גם לציבור בצורה מפורשת, ואני מאמין שהוא יישאר בליכוד", דברי נתניהו.

באגף הימני במפלגה נערכים לפריימריס המתקרבים, וראשיו עושים שימוש רב בדו"ח שמפרסמת תנועת 'מטות ערים' המסכם את העשייה הפרו-התיישבותית של השרים והח"כים. מי שמככבים בראש הרשימה הם חברי הכנסת דני דנון ויריב לוין מהליכוד, ולצידם בולטים חברי כנסת מסיעות נוספות. נציין כי הסיעה העומדת בראש הדירוג היא סיעת האיחוד הלאומי.

 

 

במפלגות החרדיות לא פוסלים חבירה ליחימוביץ'

ניצן קידר

לראש הממשלה בנימין נתניהו נוספה סיבה לדאגה בימים האחרונים, לאחר שבמפלגות החרדיות מדברים בקול רם על האפשרות להצטרף לגוש השמאל בממשלה עתידית. ביהדות התורה לא שוללים כלל חבירה להקמת גוש חוסם יחד עם מפלגת העבודה. ח"כ משה גפני אף אמר בתקופה האחרונה כי הוא מעריך את פעילותה הפרלמנטרית של שלי יחימוביץ', וכי הוא אינו פוסל אף אופציה. גם במפלגת העבודה מנסים לבדוק את הדופק בצד החרדי, כדי לנסות ולבנות אפשרות אלטרנטיבית לממשלה בראשות נתניהו.

גם בסיעת ש"ס סיימו כבר את חגיגות האחדות וגם שם עושים את החישובים הנדרשים. גורמים במפלגה מעריכים כי לאריה דרעי לא תהיה בעיה לשלב ידיים עם ממשלה שבראשה יעמדו אנשי מפלגת העבודה, ומציינים כי בעבר היה שיתוף פעולה כזה. סימן השאלה הגדול, לדברי בכיר במפלגה, הוא האם אפשרות כזו תעורר מחלוקת בין דרעי לאלי ישי, שנחשב סמן ימני במפלגה.

 

 

מבזקים

שר הפנים אלי ישי שיגר מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר המשפטים יעקב נאמן, ובו הוא תוקף את התשובה שנתנה המדינה לבג"ץ, אשר ממנה עולה כי החלטת הממשלה על החזרת אזרחי סודן למשמורת לא תיושם. ישי קובע כי "תשובת הפרקליטות סותרת את ההחלטות שקיבלנו. ידיי כבולות כתוצאה מהחלטות הניתנות על ידי משפטנים שונים".

הממשלה החליטה השבוע למגן מפני פצמ"רים ורקטות את כל יישובי עוטף עזה בטווח שבין 4.5 ל-7 ק"מ מגבול הרצועה. ראש הממשלה נתניהו אמר בפתח הישיבה כי "אנחנו עושים זאת משום שהפגיעות מצד רקטות וטילים בטווחים קצרים יותר היא הרבה יותר גדולה ברצועת עוטף עזה מאשר במרחקים אחרים, ואני חושב שהדבר הזה הוא דבר שתושבי הדרום מייחלים לו".

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד, הציג השבוע בנאום במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון את מצעה המדיני של מפלגתו, וקבע כי מפלגתו תתנגד לחלוקת ירושלים אך לא תשב בממשלה שלא תחדש את המו"מ המדיני. לפיד הציג השבוע את מספר שתיים ברשימתו, הרב שי פירון, והמשיך בצירוף חברים נוספים לרשימה המתבהרת והולכת.

ועידת מפלגת העבודה אישרה השבוע ביום שלישי את הצעתה של יו"ר המפלגה, ח"כ שלי יחימוביץ', לשנות את תקנון הפריימריס של המפלגה ולצמצם במידה ניכרת את השריונים הניתנים למגזרים. במסגרת זו אוחדו מחוזות המושבים והקיבוצים, כמו גם המגזר הערבי והמגזר הדרוזי. "לא ניתן שח"כ ייבחר ב-1,300 קולות ואחר כך יפרוש ויגנוב את המנדט שניתן לו", רמזה יחימוביץ' לח"כ שנאן.

עשרות רופאים, מנהלים ובכירים אחרים בבית החולים 'נווה יעקב' שבפתח תקווה חשודים שהיו מעורבים בהתעללות קשה בחוסים בבית החולים. עד כה נעצרו ועוכבו לחקירה כשבעים מתוך מאה עובדי בית החולים. בין העצורים גם עובדי סיעוד ואחיות. על פי החשדות, מעבר להתעללות הקשה בחוסי בית החולים, הוכו חלק מהחוסים קשות עד שנזקקו לטיפולים רפואיים בבתי חולים.