בשבע 516: מים עוינים

הדר השתתף כחייל מילואים בתרגיל העורף הגדול. לחיילים חולקו, בין השאר, בקבוקי מים מינרליים - תוצרת תורכיה.

שמואל אדלמן , ט"ז בחשון תשע"ג

את הסיסמה "קנו כחול לבן, קנו תוצרת ישראל" שמענו אין ספור פעמים בתשדירי שירות ובפרסומים שונים.

הכנסת אף חוקקה חוק בנושא, ומטה כחול לבן במשרד התמ"ת מסייע ביישום תקנות העדפת תוצרת הארץ לפי חוק חובת המכרזים. על פי התקנות, במכרזים לרכישת טובין של משרדי הממשלה ויחידות הסמך תינתן עדיפות למציע תוצרת הארץ, גם אם הצעה מקבילה מחו"ל זולה עד 15 אחוזים. ואולם, מתברר כי אחד הגופים הממלכתיים הגדולים במדינה מעדיף לעיתים תוצרת חוץ.

הדר (השם המלא שמור במערכת) השתתף כחייל מילואים בתרגיל העורף הגדול שנערך לפני למעלה משבוע. לחיילים חולקו, בין השאר, בקבוקי מים מינרליים. הדר גילה לתדהמתו כי מכל מפעלי המים בעולם, בקבוק המים שחולק לו הגיע דווקא מטורקיה. הוא תהה באוזנינו מדוע דווקא בצה"ל מעדיפים מוצר ממדינה שהפכה בשנים האחרונות עוינת למדי לישראל. "עם דגלים מיובאים מסין ומים מטורקיה הולכת ונעלמת הגאווה הלאומית שלנו", אמר.

דוברת התאחדות התעשיינים השיבה לפנייתנו: "מוסדותיה הציבוריים והלאומיים של מדינת ישראל צריכים לשמש דוגמה לתושבי המדינה ולתמוך בתעשייה המקומית, על ידי רכישת מוצרי 'כחול-לבן' שמיוצרים בישראל. על כן חרה לנו לגלות כי דווקא צבא ההגנה לישראל בוחר לרכוש מוצרים תוצרת חוץ. אנו קוראים לראשי הצבא לאמץ את ערכי הציונות והלאומיות ולהביא ערכים אלו לידי ביטוי ברכש של מוצרים המיוצרים בישראל. בדרך זו הצבא הן יזכה למוצרים הטובים והאיכותיים ביותר והן יתמוך בתעשייה ובתעסוקה המקומית".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל פועל בכפוף לחוק תקנות חובת המכרזים (העדפת תוצרת הארץ), במסגרתו מוגדרת הטיה לטובת ייצור מקומי. ככלל, צה"ל עושה מאמצים רבים להעדיף תוצרת ישראלית, למרות פערי מחיר משמעותיים לעומת הייבוא מחו"ל. עם זאת, אספקת המזון לאירועים ולאימונים צה"ליים מתבססת לעיתים על ספקים חיצוניים כמו חברות הסעדה או קייטרינג. זאת מתוך שיקולי חיסכון ומענה מיטבי גם יחד. על ספקים אלו, אשר זכו במכרזים כדין, לא חלות מגבלות החוק הנזכר לעיל, ושיקוליהם בתהליכי הרכש נפרדים מאלו של צה"ל".

לנו נותר לקוות כי גם ספקים אזרחיים של צה"ל יעדיפו את תוצרת ישראל, ולא רק מכוח החוק.