בשבע 517: מעלות הפשטות

למרות שהוא שר על תורת רבי נחמן בפשטות, הדיסק של יוסף קרדונר מושקע ומרגש

אמציה האיתן , כ"ג בחשון תשע"ג

החיבור של יוסף קרדונר לברסלב כבר ידוע ומוכר. אמנם לא כולם יודעים ששם המשפחה שלו גם הוא קשור לרב אודסר, אבל את התוכן של השירים אי אפשר לפספס. ואם השם קרדונר לא מדליק מיד את 'שיר למעלות' בתוך לבכם, כנראה שאתם ממש מנותקים. הלהיט שהכניס אותו לשורות המיינסטרים החסידי ואפילו הישראלי הכללי נבלע בתוך שלל השירים שהוציא קרדונר במהלך השנים. יודעי חן (כלומר, חשבון) מספרים שהדיסק הנוכחי הוא כבר ה-11 במספר, והיד עוד נטויה.

שמו של הדיסק מעיד על האופי ועל הנשמה שבתוכו. 'דיבור פשוט' הוא הדיבור שאיתו אמור היהודי לפנות לאביו שבשמיים ולשתף אותו בכל מה שקורה. קרדונר לוקח את הדיבור הפשוט עוד צעד אחד קדימה והופך אותו למנגינה עם מילים, מוזיקה והרבה רבי נחמן מברסלב. הוא לא שר על רבי נחמן, פרט לשיר על ראש השנה באומן, אלא מוציא לאור את תורתו של רבי נחמן. הוא שר על הנקודה הטובה שצריך למצוא בכל יהודי, על היכולת להצליח ולעלות גם כשהכל נראה שחור, ועל ההתקרבות לצדיקים שיכולה לעזור בדרך לאמונה.

קרדונר שר בפשטות וברוגע אבל לא מזלזל בשירים. הוא בהחלט השקיע בעיבודים, בנגינה ובביצוע. תוספת משמעותית ללחנים של קרדונר היא השיר 'אשת חיל' בלחנו של הלל פלאי. המילים לא חדשות, אבל הלחן מקורי ומעניין. גם את המילים של 'אדון עולם' כולנו מכירים, אבל הלחן של קרדונר נותן להן פירוש ייחודי. לפי מה שכתוב בחוברת הנלווית, "הניגון הזה ירד אלי מתוך שמחה גדולה ברחוב פושקינה שבאומן, אחרי שהותי בציון רבינו הקדוש בחנוכה". ואחרי תיאור שכזה מה נותר לנו עוד לומר.

מי שרוצה להרגיש את הרוח של קרדונר מבלי להיכנס למילים או לתוכן, מוזמן לשמוע את הניגון 'אור הצדיק', רצועה שמונה באלבום. קרדונר מעיד על עצמו בדיבור פשוט, "זכיתי להיכנס לרב מאוד מאוד חשוב ולא ידוע, הוא דיבר איתי הרבה דיבורים שממש משיבים את הנפש... כשחזרתי לביתי עם הרגשה כל כך מיוחדת התחבר אצלי הניגון הזה".

אז אם אתם רוצים להתחבר להרגשה המיוחדת ולמוזיקה הנשמתית של קרדונר, יש לכם הזדמנות מצוינת.


 'דיבור פשוט', יוסף קרדונר

 ניגונים מהנשמה. 'דיבור פשוט'

seret@etrog.tv