בשבע 517: רוקדים בדרך לכנסת

שמואל אדלמן , כ"ג בחשון תשע"ג

כמעט בכל בית כנסת תוכלו למצוא כיום את ספריו של רבי נחמן מברסלב, ושיעורים בתורתו הפכו כבר מזמן לדבר שבשגרה. אין מי שלא פגש ברחובות הערים הגדולות את הנ-נחים, אותם חסידי ברסלב חבושי כיפות צמר ענקיות שמקפצים בצמתים וברחובות בריקודי טראנס סוערים לקצב "נ נח נחמן מאומן", בהתבסס על אותו פתק מפורסם של רבי ישראל אודסר, האב הרוחני של הנ-נחים.

לאחרונה החליטו הנ-נחים, כך נראה, לעלות כיתה: ברגע האחרון התארגנו יחד כמה מהם והקימו מפלגה חדשה בשם "כולנו חברים נ נח". מטרות המפלגה, כפי שפורסמו על ידי רשם המפלגות, הן "אמונה, ביטחון, שמחה, שלום ואחדות בין אזרחי מדינת ישראל - בדרך ישראל סבא".

אריה ליפו, שמעביר שיעורים בתורת רבי נחמן, אומר כי המפגש של הנ-נחים דרך הריקודים בצמתים מהווה נקודה מאחדת שעשויה לקרב ולאחד בין הפכים. "רק אתם החזיקו עצמכם יחד באחדות והתחברות ואהבת חברים", מצטט ליפו מצוואת רבי נחמן. מתברר שלפני שנים רבות ניהל הרב ישראל אודסר חלופת מכתבים עם הנשיא זלמן שזר, וקיווה שסיפורי רבי נחמן יהיו חלק מחומר הלימוד במערכת החינוך. "הרב אודסר רצה שנהיה אור לגויים ולא ככל הגויים", אומר ליפו, "יש להמון אנשים מקום חם בלב לנ-נחים והאהדה עשויה לצבור תאוצה שתאחד את עם ישראל ותתרום לעוצמה ולרמה הרוחנית של העם יחד עם שמירה על ארץ ישראל. תאר לעצמך שכל שר בממשלה יתחיל את היום בתפילה מיוחדת שמתאימה לתחום משרדו".

באינטרנט רץ כבר הג'ינגל "אין גדולים ואין קטנים כולנו חברים", וכלי התקשורת מגלים התעניינות מחויכת במפלגה החדשה, למרות שסיכוייה לעבור את אחוז החסימה לא נראים מבטיחים בשלב זה.

שרון קנאפו, ממייסדי המפלגה ומי שמוצב במקום השישי, שמח לענות לשאלותינו ומבטיח שהמפלגה שלהם תיזהר מלהתלכלך בתככים פוליטיים. "רבי נחמן נוגע בכל יהודי", הוא אומר, "למפלגה שלנו אין רצון לכפות את התורה. אין לנו יעדים של חלקות תקציבים או קבלת תפקידים, אלא רצון לחתור לאחדות ולהשכין שלום ולהעביר את הרעיון של רבי נחמן". קנאפו מגלה כי הרעיון לרוץ התבשל זמן רב וכי כשבוע לפני המועד האחרון של ההרשמה התקבל מתורם נדיב מענק שאיפשר להם להירשם. מצע ברור בתחומי מדיניות, כלכלה או חברה עוד טרם התגבש, אך עצה לראש הממשלה שייבחר כבר קיימת באמתחתו של קנאפו: לקרוא מדי יום בספר קיצור ליקוטי מוהר"ן. כעת רק נותר לראות אם נתניהו יצטרף לריקודים.