בשבע 517: "להחזיר את השליטה להר הזיתים"

פיגוע דקירה בליל שבת בשכונת מעלה הזיתים, עורר את תושבי השכונה היהודים לצאת להפגנה נחרצת, בדרישה מהרשויות לאפשר שגרת חיים בטוחה

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ג בחשון תשע"ג

 התושבים מקפידים להדגיש כי ערביי השכונה הם דווקא שוחרי שלום, וגורמים קיצוניים מבחוץ הם המלבים את אש ההתנכלויות| בעיריית ירושלים מסבירים כי האכיפה בשכונות המעורבות מדודה וזהירה, וכי דרוש גיבוי של הדרג המדיני

רבים מהאירועים האלימים של ערבים כלפי יהודים בשכונת מעלה הזיתים בירושלים לא זוכים אפילו לאזכור בכלי התקשורת. גם תושביה היהודיים של השכונה במזרח העיר הקפידו עד כה לשמור על קו מתון והתנהלות פנימית ושקטה. אבל פיגוע הדקירה שאירע בליל שבת האחרון הביא אותם לשינוי גישה, לפחות באופן זמני.

בליל שבת תקפו שני מחבלים את אברהם טאו, בנו של הרב צבי טאו מראשי ישיבת הר המור, וחבר נוסף בשעה שהלכו ברגל אל השכונה לאחר שסיימו את תפילת ליל שבת בכותל המערבי. השניים עברו ליד הכיכר המרכזית בשכונה, שם הגיחו המחבלים שהתחבאו מאחורי משאית, התנפלו עליהם, דקרו את טאו בגבו וברחו מהאזור. הנדקר נפגע באורח בינוני, אך למרות זאת הצליח, בסיוע חברו שיצא ללא פגע, להגיע עד לבתי היהודים בשכונה. הוא פונה משם לבית החולים הדסה עין כרם, שם השתפר מצבו במהלך השבוע.

התושבים דנו ביניהם על תגובה ראויה, והחליטו לצאת במוצאי השבת להפגנת מחאה באותה כיכר שבה אירע הפיגוע. הם החזיקו שלטים שעליהם נכתב "יש יהודים על הר הזיתים", וקראו קריאות בזכות ההתיישבות היהודית בשכונה. כמה מהם אף ניסו לחסום את הכביש ועצרו מכוניות חולפות. במקביל התארגנו כמה צעירים ערבים להפגנת נגד, ובמהירות הוזעקו כוחות גדולים של משטרה למקום וחצצו בין התושבים לבין ערבים שהתקהלו באזור, ירו זיקוקים וקיללו את התושבים היהודים. שני נערים ואדם נוסף עוכבו לחקירה ושוחררו.

הידברות עם השכנים הערבים בעקבות ההפגנה. ההפגנה במעלה הזיתים

 הבאסטה המסוכנת פונתה

בקרב התושבים הדעות חלוקות לגבי דרכי התגובה לפיגוע. חלק מהם בחרו שלא לנקוט בדרך ההפגנה, והעדיפו להישאר בבתים ולקיים הליך של הידברות עם המשטרה והרשויות. כולם אמנם מצביעים על בעיות קשות באבטחת השכונה, אך לגבי דרכי ההתמודדות נחלקות הדעות בין הזרם ה'ממלכתי' יותר לאלו שמעדיפים תגובה חריפה.

אריה קינג, תושב השכונה, מספר כי הניסיונות הפלשתיניים לפגוע בתושבים מגיעים ממוקד ברור. "במשך שלוש השנים האחרונות מאחורי באסטה מסוימת שהיא בלתי חוקית ומשאית שעומדת באופן מכוון לידה, מסתתרים מפגעים. בנקודה הזו ממש הותקפו רק בשנה האחרונה עשרות בני אדם, פעם בבקבוקי תבערה, פעם באבנים ופעם אחרת בתקיפה פיזית. זה משום שאין שם כלל מצלמות אבטחה או שוטרים שעומדים במקום. כשהבנו שהפיגוע יצא משם, לא התפלאנו. זו נקודה בעייתית שמוכרת לכולם, גם למשטרת ירושלים ולמפקדים הנוכחיים והקודמים שלה, וגם לגופי האכיפה שהוגשו להם אין ספור תלונות נגד הבאסטה הבלתי חוקית. אגב, באופן מפתיע, דווקא בליל שבת אחרי הפיגוע פינו באופן מיידי את הבאסטה ואת המשאית ולא חזרנו לראות אותם".

קינג גם חושב שהבעיה אינה מצויה בתוך השכונה. "מי שעשו את הפיגוע הזה, וזה ברור לי כשמש, הם לא אנשי השכונה הערבים. אני אומר את זה בוודאות מוחלטת. במוצאי שבת, כשהפגנו בכביש סמוך למקום הפיגוע, היו מפגינים ערבים מולנו, ואף אחד מהם לא היה מהשכונה. כולם היו קיצוניים ממקומות אחרים. התושבים הערבים של השכונה רוצים חיים שקטים ומעוניינים לשמור על קשר ועל דו קיום. אגב, יש שם אנשים שכשנודע להם על ניסיונות לפגוע ביהודים, הם מודיעים לנו מראש כדי שנוכל להתמודד".

מה צריך להיעשות כדי שתרגישו בטוחים יותר?

"אני גר בשכונה 15 שנה, והיחסים עם הערבים המקומיים היו טובים תמיד. המדינה צריכה לדאוג דווקא לפלשתינים שמגיעים מרחוק. לבצע אכיפה, לדאוג לתאורה ראויה, למצלמות אבטחה, שמפוזרות בכל רחבי הר הזיתים אבל דווקא בנקודות הקריטיות והמועדות אין כאלה, וכמובן להגביר את כמות השוטרים".

שלומית, גם היא תושבת השכונה, סיפרה השבוע בערוץ 7 על תחושותיה: "היה כאן אירוע חמור, עליית מדרגה חמורה שמהווה שיא של ניסיונות פגיעה בנו שמתרחשים כל הזמן. הגענו למצב כל כך משפיל, שהילדים הקטנים של הערבים מאיימים עלינו. לא ייתכן שדמם של תושבי ירושלים יהיה הפקר ושכבודו של עם ישראל יהיה הפקר. צריך להרוס את החנויות הקרובות לשכונה, כי משם יוצאים המפגעים. מתחת לפני השטח יש כל הזמן התנכלויות, ואנחנו שותקים בשם קדושת הממלכתיות, אבל  לא נשתוק יותר. נוצר מצב בלתי נסבל שבו אנחנו מפחדים ללכת לכותל בגלל נערים פוחזים. זה בלתי קביל מבחינתי".

ישי פליישר, תושב אחר, מעדיף שלא לצאת בהאשמות. "אנחנו אזרחים ותושבים של ירושלים, אנחנו מחפשים בסך הכל לחיות בשלום באותו אזור שהוא לב ליבה של  ארץ ישראל וירושלים. זה דבר נורא הדקירה הזו, מה שקרה פה, ולא ייתכן שהר הזיתים יהיה מקום שאנשים יפחדו להגיע אליו".

ובכל זאת, הרגשתם שאתם חייבים לעשות משהו ביום שאחרי פיגוע הדקירה.

"אמנם אנחנו רוצים לחיות בשלווה ובלי פרובוקציות, אבל מצד שני יש זמנים שהדמוקרטיה מבקשת ודורשת מאיתנו לבצע פעולות בכדי להגביר את המוטיבציה של הדרג הפוליטי והמשטרה לפעול ביתר שאת. אנחנו מזהים פה חולשת דעת של המשטרה שלא פועלת מספיק. הם מנסים, עובדים טוב, והאמת שהאשמה אינה תלויה בהם אלא בדרג המדיני שצריך לקבל החלטה מהותית יותר לגבי הביטחון בשכונה. לכן, אחרי הדקירה הרגשנו חובה להגביר את התודעה באמצעות היציאה שלנו לרחוב, כדי לומר לכל קובעי המדיניות שלא נעבור בשקט על כך שדם נשפך בלב ליבה של ירושלים".

אתם חשים מקופחים ביחס לסידורי הביטחון אצלכם?

"באסיפה שהיתה לנו בנושא הביטחון אחרי הדקירה, אמר אחד המשתתפים שברובע המוסלמי, על כל פינה מסוימת עומדים שני לוחמים של משמר הגבול לשם אבטחה. גם אנחנו כאן לא מבקשים דברים גדולים, אלא לפתור את הבעיות במקומות הבודדים שמהם נובעות הבעיות. אני מדגיש שהבעיה היא לא כל האוכלוסייה הערבית. יש הרבה שכנים עם רצון טוב ושכנות טובה".

מה יגרום לכם לתחושת ביטחון גדולה יותר?

"אנחנו מבקשים כמה פעולות: תוספת תאורה, מקום שבו יעמדו שוטרים או לוחמים של משמר הגבול ועוד כמה פעולות שימנעו מאותן נקודות שמהן נובע הבלגן להתפתח שוב. בנוסף אנחנו דורשים מהדרג המדיני לשים יותר את ליבו למצב ולספק לכל תושבי השכונה, יהודים וערבים, חיים של שקט ושלום, שזה בהחלט אפשרי. אנחנו רוצים שיהיה כאן ביטחון, כי כל התרחשות חריגה שלא נענית הופכת את החריג לנורמה, ואת בעיות האבטחה שלנו לגדולות עוד יותר".

תושבי השכונה מקיימים קשר רציף עם המשטרה ומדי פעם גם מגיעים אליה אישי ציבור שעומדים מקרוב על הבעיות.

פליישר גם מבקש לעמוד על ההבדל שלדעתו קיים בין תושבי השכונה שמעדיפים לשמור על הסטטוס קוו הקיים, לבין מי שמנסים לפגוע ביהודים. "בראייה רחבה המצב פה טוב מבעבר. באים הרבה אורחים, ויש ארגונים טרוריסטיים, כמו חמאס, שהמצב הזה של שלטון יהודי ממשי בהר הזיתים מרגיז אותם, והם רוצים לפגוע במציאות הזאת. חשוב להדגיש שלא מדובר בכל הערבים באזור. ביום שלמחרת ההפגנה שלנו, קראו לנו קבוצה של ערבים שביקשה להתיישב איתנו ולעשות סולחה. ובאמת חמישה נציגים, ואני ביניהם, ישבנו עימם, פתחנו את השולחן ודיברנו על הנושאים. הראינו להם את הצער והזעם והכעס על הפיגוע, הם הביעו חרטה ודיברנו על דרכים משותפות למנוע מהמצב להתדרדר. הסכמנו כולנו שחוץ מהמוסריות, הכלכלה שלהם עלולה להיפגע ממצב כזה. זה היה בריא מאוד לשבת איתם ולפתוח בשיחה אמיתית, וזה לא היה מתרחש אם היינו ממשיכים לשבת בחיבוק ידיים ובשקט. כשהערבים ראו שאנחנו רציניים, אז הם כיבדו אותנו.

"צריך להבין את המנטליות של האזור. יש דברים שאם אתה לא עומד עליהם, הם מתבטלים מעצמם. עשינו הפגנה, עצרנו כמה מכוניות, עשינו קצת רעש. הערבים ראו את זה, הבינו שהיהודים לא מבסוטים, הבינו שיש צורך בשיחות משותפות. המטרה של שני הצדדים היא נורמליזציה של הר הזיתים, עם יחסי שכנות טובים לאוכלוסייה שגרה פה, ולהבטיח את קיומם הסדיר של החיים המתחדשים בהר הזיתים".

 

לא מבקרים בהר הזיתים

דו"ח שפרסמה תנועת 'ירושלים אחת' לפני כשנה וחצי מעלה כי הפעילות החבלנית באזור מזרח ירושלים נמצאת בעלייה מתמדת, ורובה מתרחשת דווקא בשכונת מעלה הזיתים או בסמוך לה. על פי הדו"ח, בעקבות ההתפרעויות של הערבים קיימת ירידה בכמות המבקרים בבית העלמין היהודי בהר הזיתים.

על פי הנתונים, המתאימים גם למצב כיום, מרבית אירועי ההתנכלות מאופיינים ביידויי אבנים לעבר כלי רכב ישראליים. שלמה רבינוביץ', רכז 'ירושלים אחת', אמר אז בעקבות הדו"ח כי "מערכת הביטחון חייבת להחזיר לעצמה את השליטה בהר הזיתים. יש לאפשר ניהול של חיים תקינים לתושבי שכונת מעלה הזיתים ומתן אפשרות למבקרים לטייל באזור ולפקוד את בית העלמין היהודי העתיק. רק הגברת הנוכחות והחזרת ההרתעה תביא לעצירת ההידרדרות הביטחונית בהר הזיתים".

גם בתקופה האחרונה ניתן למנות מספר מקרים של יידויי בקבוקי תבערה לעבר תושבים שהלכו לתומם ברחוב ולעבר בתיהם, ומורגשת עלייה במספר ההתנכלויות אליהם.

בתגובה לאירוע הנוכחי, אומרים במשטרת ירושלים כי אכן היה מדובר באירוע דקירה על רקע לאומני. בעקבות הדקירה, נפתחה ביחידה המרכזית חקירה בשיתוף שירות הביטחון הכללי. "במשטרה רואים בחומרה רבה את האירוע ומציינים כי זה אירוע ראשון מזה תקופה ארוכה, ונעשים מאמצים רבים ללכוד את הדוקר. מיד לאחר האירוע שוחחו מפקד המחוז ומפקד תחנת שלם עם תושבי המקום ושיתפו אותם במאמצים שנעשים ללכידת הדוקר".

עוד מוסרים במשטרה כי בשכונה מתבצעת פעילות מבצעית שוטפת של כוחות מג"ב, הכוללת סיורים רגליים וניידים וכן פעילות של יחידות מיוחדות לשמירת הסדר והביטחון. גם במשרד לביטחון הפנים אומרים דברים דומים.

עיריית ירושלים כבר דיברה בעבר על הבעייתיות שבהתמודדות עם הנעשה בשכונות הללו, גם ברמה המוניציפלית (התושבים מספרים על הזנחה קשה וחוסר אכיפה), ועל חוסר שיתוף פעולה של הדרג המדיני. גורם מדיני אמר לנו השבוע כי ישנה בעיה קשה באכיפת החוק בשכונות מעורבות שרבים מהתושבים בהן ערבים, וכי כל אירוע יכול להצית מהומות, ועל כן הטיפול נעשה בצורה מדודה, ומתוך בחינה של התמונה בכללותה. מצד שני הגורם גם הודה כי יש לעשות יותר כדי להגביר את תחושת הביטחון של התושבים ולאפשר לכל יהודי לגור בכל מקום בירושלים.

פיתרון למצב הזה לא נראה באופק, אבל התושבים יכולים לרשום לעצמם חצי נחמה: המקום המרכזי שממנו יצאו המפגעים עד כה טופל. בשכונה מבינים שאיש לא יטפל בזמן קמפיין הבחירות שלו בבעיות הביטחון שלהם, ומקווים שביום מן הימים תתיר המערכת המדינית לעירייה להציב תאורה במקום, מהלך שמבחינתם יביא לשיפור משמעותי, לפחות בתחושת הביטחון האישית.