בשבע 517: ניצחון מוחץ לנפתלי בנט

נפתלי בנט בנאום הניצחון: מחר בבוקר משהו חדש מתחיל

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ג בחשון תשע"ג

מי שציפה ללילה ארוך ומלא מתח במפלגת הבית היהודי, למרוץ צמוד ולהכרעה על חודם של כמה קולות, התבדה לחלוטין. ההכרעה היתה חדה ומהירה והתבררה תוך זמן קצר מאוד. כשעה בלבד אחרי סגירת הקלפיות, כשהגיעו תוצאות ההצבעה בכשליש מהקלפיות, התברר שניצחונו של נפתלי בנט איננו מוטל בספק והשאלה היחידה שנותרה היא כמה סוחף יהיה הניצחון. באותו שלב, בין 23:00 לחצות, כינס המפסיד, ח"כ זבולון אורלב, את אנשיו למעין שיחת פרידה במטה ביהוד. במהלך השיחה איחל אורלב לבנט ולמפלגה הצלחה בהמשך הדרך, והבהיר כי אינו נסוג מההחלטה לפרוש מהחיים הפוליטיים. זמן קצר אחר כך כינס בנט בתל אביב את פעיליו הנרגשים לנאום ניצחון, שבו פרש חלק ניכר מחזונו בנוגע למדינת ישראל ולהנהגת התנועה, אותה קיבל הלילה לידיו.

"אם יש מישהו שעדיין חושב שהציונות הדתית סיימה את תפקידה ההיסטורי, שהיא לא רלוונטית... היום הזה הוא התשובה שלו. התשובה הזו ניתנה במספרים שאף מפלגה לא ידעה להביא מעולם בזמן קצר כל כך, על ידי אנשים וצעירים שהצביעו לראשונה בחיים שלהם ואפילו לא הספיקו להצביע קודם לכנסת", אמר בנט בנאומו. לדבריו, "יש מפלגות ששואלות איפה הכסף, אנחנו שואלים שאלה אחרת... איפה הערכים? ואנחנו נענה תשובה: הם כאן, הם באולם הזה, הם בכל בית במדינת ישראל. הם נמצאים אצל מיליוני אנשים שמנסים לספר לנו כמה רע פה ואני רק רוצה לספר על מדינה נפלאה שהקמנו ב-60 שנה, מדינה שכולנו גאים להיות חוליה קטנטנה בשרשרת הדורות של העם שלנו ושנילחם כדי להפוך אותה למקום טוב יותר".

בהמשך ציין בנט כי המשימה העומדת בפניו ובפני המפלגה והציבור שבחר בה היא "להחזיר את הנשמה היהודית לעם ישראל", כלשונו. בתום הדברים הודה בנט לאנשי המטה שלו שהביאו לניצחונו, הודה למשפחתו ואף הודה לאנשי האיחוד הלאומי, ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), "האיש הנפלא והאציל, ולח"כ המסור כל כך אורי אריאל", וחתם במילים "הלילה אנחנו הולכים לישון אבל מחר בבוקר משהו חדש מתחיל".

בבוקר, לאחר שהסתיימה ספירת הקולות הרגילים ונותרה רק ספירת הקולות במעטפות הכפולות (חיילים, בנות שירות, תלמידי ישיבות וסטודנטים), התברר כי ניצחונו של בנט אכן מוחלט. על פי ספירה זו זכה בנט ב-23,645 קולות (66 אחוזים מהקולות שנספרו), ולעומתו ח"כ זבולון אורלב זכה ב-11,501 קולות (32 אחוזים מהקולות שנספרו). המועמד האלמוני יהודה כהן זכה ב-79 קולות ואילו 385 מצביעים נמנעו (קצת למעלה מאחוז). גורמים בבית היהודי מעריכים כי תמונת המצב לא תשתנה מהותית גם לאחר ספירת המעטפות הכפולות, לאור נטייתם של הצעירים לתמוך בבנט.

 

 האיחוד הלאומי: המתפקדים הצביעו בעד אחדות

ראשי האיחוד הלאומי, אשר התקשו לאורך תקופת הפריימריס להסתיר את נטיית ליבם לטובתו של בנט, מיהרו לברך אותו מיד עם היוודע התוצאות הראשונות. "מתפקדי הבית היהודי הצביעו בהמוניהם בעד החתימה של בנט על הסכם האיחוד. כעת זה הזמן להתפנות למשימה האמיתית שהתחלנו יחד לפני מספר שבועות לקראת איחוד הכוחות בציונות הדתית והמפץ הסרוג שיחזיר את הכיפות הסרוגות חזרה למרכז הבמה הפוליטית", אמרו במפלגה. ח"כ אורי אריאל אף התקשר לבנט, בירך אותו על ניצחונו ואמר לו כי הוא מצפה לפעול יחדיו באופן מיידי לאיחוד כוחות מלא בציונות הדתית.

ח"כ אורי אורבך, הדמות המרכזית במחנה בנט ומי שהיווה בשבילו גב פוליטי בתקופת ההתמודדות, כאשר אורלב והרשקוביץ חברו נגד בנט, לא הצליח להסתיר את שמחתו לנוכח התוצאה הברורה. "אני שמח על ניצחונו הגדול של נפתלי בנט וניצחונה הגדול של הציונות הדתית. המהלך שהובלתי לפתיחת השורות ולפריימריס ביטא את רצונו של הציבור היקר שלנו. אני קורא לכל המתפקדים להשלים את המהפכה ולבחור בשבוע הבא נבחרת מנצחת לבית היהודי", אמר אורבך דקות לאחר היוודע התוצאות הראשונות. גם יריבו של בנט אשר פרש מהמרוץ, השר דניאל הרשקוביץ, התקשר לברך: "הציבור הכריע. אני מקווה שתצליח לנווט את הספינה האדירה של הציבור הדתי-לאומי ואני מתכוון לסייע לך בכך".

 

 המועמדים לרשימה ברגעי האמת לקראת הפריימריס ביום שלישי

כעת יכולים חברי הכנסת של הבית היהודי להתפנות לשבוע הקשה שמצפה להם. מטרתו של כל אחד מהמתמודדים היא להביא אל הקלפי ביום שלישי הקרוב כמה שיותר מתפקדים שתומכים דווקא במועמדותו. נציין כי שיטת ההצבעה שנקבעה נותנת יתרון גדול למועמדים בעלי השפעה מכריעה על קבוצות מתפקדים משמעותיות. על פי השיטה מדרג כל מצביע את חמשת המועמדים שבחר. המועמד במקום הראשון מקבל ממנו ארבע נקודות, המועמד במקום השני מקבל שתי נקודות ושלושת המועמדים הנוספים מקבלים כל אחד נקודה אחת. באופן שכזה, כל הצבעה בדירוג ראשון שווה לארבע הצבעות בדירוגים שלישי עד חמישי.

ההצבעה על הרשימה לכנסת תהווה גם מבחן משמעותי ראשון למנהיגותו של נפתלי בנט. במידה שיצליח לשלב בארבעת המקומות הראשונים ברשימה מלבד מקומו של היו"ר אנשים המקורבים לו, תהיה דרכו בכנסת פשוטה באופן יחסי. במידה שדווקא מקורביו של אורלב יצליחו להשתלב במקומות הגבוהים, יקשה על בנט לשנות מן היסוד את פניה של המפלגה הוותיקה.

 

 

סדקים ראשונים במפלגתו של לפיד – ש"ס הטילה וטו על האות ש'

ניצן קידר

בליכוד ובעבודה נערכים לפריימריס והתמונה מתחילה להתבהר מעט. בעוד מפלגת העבודה מצרפת אליה שורה של שמות נוצצים, בעיקר מתחום התקשורת, הודיע אתמול (ד') המועמד "הביטחוניסט" אורי שגיא כי לא יתמודד בבחירות המקדימות בשל סיבות בריאותיות ומשפחתיות.

גם במפלגת 'יש עתיד' מתחילה להתבהר תמונת הרשימה לכנסת. ד"ר עליזה לביא, אקדמאית ואשת תקשורת דתייה, תצורף לרשימה ותמוקם בעשירייה הראשונה. למפלגה החדשה כבר ישנם שני מאוכזבים: ניצב בדימוס מיקי לוי, שהוצב בעשירייה השנייה ושוקל את המשך דרכו, והפרופ' איתן חי-עם, שהיה בעבר מנכ"ל משרד הבריאות והחליט לפרוש עקב המיקום הלא אטרקטיבי.

וזו לא הצרה היחידה של לפיד השבוע. מפלגתו רצתה שהאות ש' תופיע על פתקי ההצבעה, שעל פי התכנון היו אמורים להכיל את האותיות "יש", כשם המפלגה 'יש עתיד'. אלא שעל פי הנוהל, המפלגות הקיימות שמדובר בשימוש באותיות שלהן צריכות לאשר למפלגה חדשה להשתמש באות מוחזקת. אנשיו של לפיד פנו לש"ס וביקשו את אישורה להשתמש באות ש' אך נענו בשלילה. גורמים בש"ס אמרו כי הם אינם רואים צורך במתן סיוע למפלגה שכל מטרתה לעורר מחלוקת.

אחד מראשי ש"ס, אריה דרעי, נתקל השבוע בבעיה לא צפויה, במסגרת סיורי השטח שלו. בניסיון להביא עוד קולות למפלגה נפגש דרעי עם שניים מראשי רבני חסידות חב"ד בישראל - הרב מרדכי-שמואל אשכנזי, רבה של כפר חב"ד, והרב יצחק-יהודה ירוסלבסקי, ראש בית הדין של רבני חב"ד בארץ הקודש. בפגישה הביע דרעי חשש מכך שחסידי חב"ד, שרבים מהם הצביעו למפלגה בעבר, יימנעו הפעם מלהצביע לה בשל דעותיו בנושאים המדיניים. דרעי הבהיר כי לא היה קשור להסכם אוסלו, למרות שהנושא נקשר בשמו. בכירים בחסידות לא התרשמו במיוחד מדבריו, ונראה שדווקא הניסיונות שעושים ביהדות התורה לקרב את חב"ד עלולים להצליח, אם כי בעבר דפוס ההצבעה בחסידות נטה בעיקר למפלגות ימניות ולאו דווקא חרדיות.

איש הליכוד הפורש, השר משה כחלון, דיבר השבוע לראשונה בפומבי על פרישתו ועל הגישושים לחזרתו שלא הבשילו. בכנס העיתונאים באילת אמר כחלון כי לא קיבל שום הבטחה לתפקיד לאחר הבחירות. לגבי יחסיו עם נתניהו ציין: "אין לי שום יריבות עם איתו, אני תומך בממשלה, אעזור לליכוד להיבחר, ואני מבטיח לך שאף אחד לא יכתוב את הכותרת הזו. החיבור עם ליברמן הוא נכון מבחינה פוליטית, מבטיח שלטון של גוש גדול, ולכן זה צעד פוליטי נכון ביותר. זה חיבור רשימות ולא איחוד מפלגות".

 

 

מבזקים

מליאת הכנסת אישרה ביום שני בקריאה שנייה ושלישית במסגרת כנס פגרה מיוחד את הצעת חוק קביעת הזמן, אשר מאריכה למעשה את שעון הקיץ כך שיארך בממוצע 193 ימים בשנה. באופן כללי, תקופת שעון הקיץ תארך כעת מ-30 בחודש מרץ ועד ל-1 באוקטובר בהתאם לנוסח הקבוע בחוק.

משפט הראווה נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, מפקד חיל הים לשעבר, אליעזר (צ'ייני) מרום, ראש להק אוויר לשעבר אבישי לוי וראש אגף המודיעין לשעבר עמוס ידלין נפתח בטורקיה ביום שלישי. הארבעה מואשמים שהורו על תקיפת ה'מאווי מרמרה' במאי 2010, שבה נהרגו תשעה אזרחי טורקיה. התביעה דורשת להטיל עליהם עונשי מאסר עולם.

משרד הביטחון ביצע השבוע את השלב האחרון בפינוי היישוב מגרון שבלב בנימין, לאחר שהתושבים ומרבית המבנים פונו מהמקום בחודש אלול האחרון. כלים הנדסיים כבדים שנשלחו למקום "חרשו" את הריסות היישוב. כעת נותרו במקום רק כמה מבנים, אשר ממוקמים על אחת החלקות אשר כשרות רכישתה קיבלה גושפנקה משפטית.

מליאת הכנסת אישרה השבוע בקריאה ראשונה את הצעת החוק להארכת כהונתם של הרבנים הראשיים לישראל בשלושה חודשים במסגרת הוראת שעה. בדברי ההסבר להצעה נטען כי סיום כהונת הרבנים הראשיים סמוך למועד הבחירות לכנסת ימנע את בחירת נציגי הממשלה והכנסת לגוף הבוחר את הרבנים הראשיים.

משרד הבינוי והשיכון פרסם ביום שני מכרזים לבניית 1,213 יחידות דיור בשכונות פסגת זאב ורמות. בפסגת זאב צפויות להיבנות 607 דירות חדשות ובשכונת רמות ייבנו 606 יחידות דיור חדשות. בימין טוענים כי מדובר בספין של ראש הממשלה, אשר "מיחזר" אישורים שניתנו לפני כשנה והוקפאו בלשכתו. בעיריית ירושלים הביעו התנגדות למתווה המכרזים.