בשבע 517: על סדר היום

היו"ר החדש של 'הבית היהודי', מתחיל דרך חדשה היעד: להיות שותפים משמעותיים בממשלה. הוא גם פועל לביטול המחנאות במפלגה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג בחשון תשע"ג

ראשית, ברכות. ספר קצת על תחושותיך אחרי הניצחון.

"הופתעתי מעוצמת האנרגיות שהיו צבורות בציבור שלנו. נראה שאחרי כל כך הרבה שנים של תחושת דיכוי פוליטי, שבהן לא נספרנו, הציבור הטוב שלנו פשוט פרץ החוצה כמו הר געש. מדובר בניצחון של הציבור על המנגנון. זו הרגשה טובה, אבל גם תחושה של משימה אדירה בפתח ואחריות גדולה מאוד לעולם התורה, לישיבות ולעולם החינוך של הציונות הדתית. יש לי יראת כבוד גדולה כלפי המשימה. הדרך היחידה להצליח היא ביחד. אם אתמול עוד היתה מערכה, כעת אין עוד מחנות, וכל מי שהצביע עבורי או עבור אחרים נמצאים תחת אוהל אחד גדול".

ציפית שהניצחון יהיה כל כך מוחץ?

"לא. היתה תחושה שהצעירים אמנם איתי אבל הוותיקים יותר תומכים באחרים, והתברר בסופו של דבר שגם רוב הוותיקים הצביעו עבורנו. אלו חדשות טובות כי המסר הוא לא שהבית אינו טוב, אלא שאנחנו בונים קומה נוספת על גבי הקומה המפוארת של הציונות הדתית".

בקמפיין דיברת על חזרה לימי ה-12 מנדטים ואולי יותר. איך תביא ליישום החזון הזה?

"הדרך לכך עוברת במספר צעדים. ראשית, יש צורך להתאחד ולגבש את כל המחנה הימני והדתי-לאומי. הצעד השני הוא פריצה אל ציבור אחר, שמעולם לא הצביע למפד"ל, ובעיקר למסורתיים. מדובר בכל מי שמדליקים נרות בערב שבת ועושים קידוש, אבל אחר כך גם רואים טלוויזיה. אני רוצה שהם יצביעו עבורנו. נמשיך להיות ציונות דתית על פי ההלכה, אבל גם נכיל את האנשים הללו. אנחנו המפלגה היחידה שמקדשת גם את התורה וגם את המדינה. בעינינו הציונות והיהדות שזורים זה בזה. בש"ס רואים רק את קדושת התורה, בליכוד ביתנו רואים רק את חשיבות המדינה, אבל רוב העם רוצה גם וגם".

מדברים הרבה על חברתיות. תהיה לכם אמירה גם בתחום הזה?

"בהחלט. נוביל קו חברתי יהודי שעיקרו הוא 'ואהבת לרעך כמוך', ערבות הדדית. אני עובד לשם כך עם מומחי כלכלה ויש לי גם ניסיון ורקע כלכלי. הציונות הדתית נמצאת בעמדה מיוחדת. היא לא מפלגת העבודה שתלויה בוועדים הגדולים, ולא הליכוד שתלוי בטייקונים. יש לנו החופש לפעול לפתיחת הכלכלה הישראלית ממונופול הריכוזיות, מינהל מקרקעי ישראל והוועדים הגדולים. יש לנו משימה להוביל את הנושא, דבר שלא נעשה מעולם בציונות הדתית".

בשבוע הבא יתקיימו הבחירות לרשימת המפלגה. אתה מתכוון לקדם את המועמדים 'שלך', או להתנהל בממלכתיות?

"ראשית אני חושב שכל המועמדים ראויים. אבל יש חשיבות מיוחדת להציג נבחרת שנוכל לעבוד בה בשותפות. אני רוצה לראות את אורי אורבך ברשימה. מדובר באדם שמחבר בין דתיים לחילונים. אבי וורצמן חשוב מאוד מהיבט המוסדות של הציונות הדתית. הוא אדם שיודע לתת מענה עבור האולפנות, הישיבות ושאר המוסדות, כפי שעשה בעבר זבולון אורלב. אני רואה בשילוב של איילת שקד מהלך קריטי. חשוב שהיא תיכנס למקום גבוה כמסמלת ציונות, יהדות ועוז לעמוד מול גופי שמאל פוסט-ציוני ותופעת המסתננים. אם אנחנו רוצים את הקול המסורתי אנחנו צריכים אותה. במוטי יוגב אני רואה שילוב של ביטחון והתיישבות כמי שהיה מזכ"ל בני עקיבא, קצין בכיר בצה"ל וסגן ראש מועצת בנימין. כך גם חשוב הצעיר המבטיח יוני שטבון שמשלב תורה וגבורה".

בנבחרת הזו הציונות הדתית לא הפסידה פרלמנטר מצטיין שספק אם היה לה אי פעם?

"יש לי הערכה עצומה לאורלב. הוא מחוקק עטור פרסים ופרלמנטר מיומן שהרבה אנשים חייבים לו הרבה, וביניהם גם אני, כמי שהתחנך במוסדות החינוך של הציונות הדתית. בשיחה שקיימנו לאחר שהודיע על פרישה, ביקשתי ממנו שנשתף פעולה בעצות והעברת ידע. מדובר באדם שהוא מעיין בלתי נדלה של ידע עמוק ואני זקוק לכל העזרה שיהיה מוכן לתת. הוא מצידו השיב שבשמחה יעזור. השיחה בינינו היתה לבבית מאוד".

ובכל זאת, עברתם מערכת בחירות מאוד עכורה. איך הולכים אחרי זה למשהו אחר?

"היתה מערכת דמוקרטים ראויה והיא כעת מאחורינו. היום כולנו, גם אורלב והרשקוביץ שיש לי הערכה רבה אליו כאיש אשכולות, כולנו מתאחדים לחיזוק הציונות הדתית. לשם כך אני מקיים שיחות עם פעילים של מי שהיו יריביי כביכול, ומרגיע אותם שאין עוד מחנות. היה לגיטימי לתמוך בהם וכעת כולנו מתגייסים כדי להיות השותף הגדול ביותר בממשלה הבאה".

בהקשר הזה טענו נגדך שהאקורד הצורם שבו הסתיימו היחסים בינך לבין נתניהו ימנע ביניכם שיתוף פעולה בעתיד, והמפלגה תמצא את עצמה בגללך באופוזיציה.

"הדברים לא כצעקתה. אני מאוד אוהב את נתניהו. עבדנו זה לצד זה בצורה מדהימה בתקופה הקשה של שנות המדבר. נכון שנוצרה מחלוקת חריפה סביב סוגיית ההכרזה על מדינה פלשתינית. חשבתי שזו מדיניות לא מוסרית ואסונית ופעלתי בכל אמצעי נגד זה, כולל מחלוקת חריפה עם ראש הממשלה עצמו. היום לא תהיה שום בעיה לעבוד בשיתוף פעולה".

מה לגבי סיכומי האיחוד עם 'האיחוד הלאומי' שעליהם חתמת? הכל עדיין בתוקף?

"אני עומד בסיכומים כי אני מאמין בהם ומאמין באחדות. כרגע ממתינים להרכבת הרשימה שלהם, ומיד אחר כך תגיע השעה להתאחד".

אתה לא חושש שהמחויבות של אנשי 'האיחוד הלאומי' לדעת רבנים תרחיק מהמפלגה המאוחדת קהל מסורתי שאתה כל כך מעוניין בו?

"גם אני נוהג להתייעץ עם רבנים ואישים באופן קבוע. אני חושב שזכותם להתייעץ עם מי שירצו, ואין לי כוונה להתערב בנהלים הפנימיים שלהם".

במהלך השבועות האחרונים העליתם שוב ושוב את סוגיית המוצא העדתי של המועמדים. דיברתם בזכות שילובם של מועמדים מזרחיים. לא עברנו כבר את שלב הדיונים הללו?

"אני מסכים שאדם צריך להיבחן על ערכיו ודעותיו ולא על מוצאו, אבל נכון לומר שלאורך השנים המפלגה היתה חד-גונית. אני מאמין שכאשר נביא את הטובים ביותר תיווצר ממילא רשימה מגוונת".

ייתכן שתוצאות הבחירות בארה"ב ישפיעו גם עליכם. נתניהו עשוי למצוא את עצמו תחת לחץ מכיוונו של אובמה, ואולי יעדיף קואליציה מרכזית עם לפיד ולהשאיר אתכם בחוץ.

"זו הסכנה הגדולה ביותר ולכן צריך לחזק אותנו. אם תהיה ממשלה שלא נהיה שותפים מרכזיים בה, זו תהיה סכנה, כי לא יהיה מי שייתן קונטרה מול הלחץ הבינלאומי על נתניהו. משום כך הצבעה לנו היא למעשה הצבעה כפולה: גם לנתניהו לראשות הממשלה וגם לנו למען הצביון והאופי של הממשלה. זו הבחירה בין קואליציה עם לפיד לקואליציה יהודית איתנו".

ומשפט אחרון לאורלב?

"אני מצדיע בהערכה עצומה לכל פועלו לאורך השנים למען עם ישראל והציונות הדתית, ואשמח להיות איתו בשיתוף פעולה".