בשבע 517: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי , כ"ג בחשון תשע"ג

נחנך הכביש החדש מקריית ארבע למערת המכפלה

השבוע (ד') נערך טקס חגיגי לרגל חנוכת הכביש המחודש המחבר בין קריית ארבע למערת המכפלה, אשר הורחב ושודרג על ידי החברה הלאומית לדרכים בישראל. שיפור הכביש כלל הרחבת הדרך מכביש חד-מסלולי לכביש דו-מסלולי, הקמת הפרדה ומעקה בטיחות, הסדרת שני מעגלי תנועה, סלילת מדרכות בשני צדי הכביש והתקנת תאורה לכל אורך הקטע. בסלילת הכביש הושקעו למעלה מ-30 מיליון שקלים, ובימים אלו הושלם החלק האחרון של הכביש בתוך העיר חברון.

 

תנועת 'עזרא' בחרה בגוש קטיף כנושא השנתי

בעקבות החלטת תנועת הנוער 'עזרא' כי הנושא השנתי שבו יעסקו השנה יהיה גוש קטיף, קיימו השבוע (א') רכזות ובכירים מהנהגת התנועה יום עיון במרכז להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון.

פעילים בתנועה מסבירים את בחירת הנושא: "הנהגת התנועה ראתה בזיכרון העקירה מגוש קטיף נושא חשוב שאסור שיוזנח וירד מהתודעה הציבורית".

במהלך היום נפגשו המשתתפים עם הרב יגאל קמינצקי, רבה של גוש קטיף לשעבר, ועברו הדרכה עם נשות הגוש. בהמשך צפו בסרטה של נגה כהן 'הקב"ה שם אותנו שם', המספר על פיגוע אוטובוס הילדים בכפר דרום, בו נפצעו שלושה מילדיה. בתום הסיור הביעו הרכזות את התרגשותן וסיפרו כי ספגו כוחות של עוצמה והכרה במורכבות הגדולה של העיסוק בסוגיות הללו. עוד אמרו הרכזות כי דווקא מתוך המפגש הבינאישי עם תושבי גוש קטיף, התחזקה יכולתן להעמיק יותר בסוגיות של היחס למדינה ולעם ישראל.

גם מנכ"ל מרכז קטיף, מוכי בטר, מברך על בחירת הנושא בתנועה: "אנו שמחים כי תנועת הנוער עזרא החליטה לשים את נושא גוש קטיף כנר לרגליה. בדרך זו אנו מאמינים כי מורשת גוש קטיף לא תישכח ותמשיך להיות חלק מן המורשת היהודית".

 

ראש עיריית אשקלון בהכנסת ספר תורה לישיבת ההסדר: "הישיבה מחזקת את העיר"

ישיבת ההסדר 'אורות אשקלון' ערכה השבוע (א') אירוע הכנסת ספר תורה וערב הוקרה לתלמידי הישיבה המתגייסים לצה"ל במחזור הגיוס הקרוב. ספר התורה נתרם לישיבה על ידי משפחת אביטבול לזכותה של האם רוזה. האירוע התקיים במעמד הרב יוסף חיים בלוי רב העיר אשקלון, הרב יעקב אריאל רב העיר רמת גן, הרב אופיר כהן ראש הגרעין התורני בעיר, הרב יגאל הדאיה ראש הישיבה, אורחים ואישי ציבור.

הערב החל בתהלוכה שיצאה ממבנה ישיבת ההסדר ועברה בשכונות העיר העתיקות. התהלוכה נערכה בשירה וריקודים. בהמשך התקיים במבנה הישיבה בליווי שופרות ותפילות טקס קבלת עול מלכות שמיים אשר ריגש את כל הנוכחים. בנוסף להכנסת ספר התורה, ערכה כאמור הישיבה גם ערב הוקרה לתלמידי ישיבת ההסדר המתגייסים לשירות הצבאי במחזור הגיוס הקרוב, מתוכם כ-22 תלמידים לשירות קרבי.

ראש עיריית אשקלון, בני וקנין, התרגש מהשילוב של הכנסת ספר תורה והוקרת תלמידי הישיבה. "ישיבת ההסדר שנוסדה על ידי הגרעין התורני באשקלון היא אחד הדברים הגדולים שקרו לעיר הזו. ישיבת ההסדר מחזקת את העיר ואת אופייה. אין דבר יותר מרגש מהשילוב של הכנסת ספר תורה ותלמידי ישיבה שמתגייסים".

 

שבת 'חיי שרה': אלפים צפויים להגיע לחברון

ערב שבת חברון - 'חיי שרה', מסכם משרד החינוך את שנת הפעילות הראשונה של התוכנית 'ביקורים בארץ האבות', אשר יזם שר החינוך גדעון סער. במסגרת התוכנית מבקרים תלמידי ישראל בחברון ובמערת המכפלה. במהלך השנה האחרונה ביקרו בחברון ובמערת המכפלה כ- 6,400 תלמידים, מתוכם כ-2,400 תלמידי בתי הספר הממלכתיים, אשר עד להשקת התוכנית לא קיימו כלל ביקורים בחברון.

בעקבות הצלחת הפיילוט שבוצע בשנת הלימודים הקודמת במחוז ירושלים, הנחה שר החינוך להרחיב את התוכנית לכל רחבי הארץ ולאפשר לכלל תלמידי מערכת החינוך לקחת חלק בביקורים. ואכן, החל משנת הלימודים הנוכחית החלה התוכנית לפעול בכל רחבי הארץ ועד כה לקחו בה חלק מאות תלמידים נוספים. במשרד החינוך צופים כי עד לסוף שנת הלימודים הזו יבקרו עוד אלפי תלמידים בחברון ובמערת המכפלה. שר החינוך סער קיים במהלך השנה עם תלמידי בתי הספר מספר ביקורים בחברון, ואף יזם סיור מודרך לכל ההנהלה הבכירה של משרד החינוך.

בתוך כך, בחברון נערכים לקליטת אלפים בשבת הקרובה. המשתתפים הרבים צפויים להתארח בבתים, באכסניות, בבתי הספר, באוהלים ועוד. משפחות תושבות קריית ארבע-חברון פותחות את ליבן ואת ביתן ומשתדלות לארח כמה שיותר אורחים. במהלך השנים הפכה שבת חיי שרה לבעלת אופי יותר בוגר ועיוני, ומגיעים אליה אלפי מבוגרים ובני נוער, מהארץ ומחו"ל.

נעם ארנון, דובר היישוב היהודי בחברון, מסביר ל'בשבע' כי השנה, לקראת הבחירות הקרובות, תכלול התוכנית בנוסף לתפילות, לסעודות ולסיורים גם רבי שיח בנושאים אידיאולוגיים ואקטואליים, בהם ישתתפו רבנים וראשי ההתיישבות, אישי ציבור וחברי כנסת. "זו תהיה הזדמנות לפגוש אלפי יהודים ממאות קהילות, עדות ודעות, ולקיים דיונים ובירורים רעיוניים הנוגעים לארץ ישראל, למדינת ישראל, לחברה הישראלית ועוד".

הרב עמאר מזהיר: ירקות עלים ללא תולעים עלולים להוות סכנה בריאותית

הרב הראשי לישראל הרב שלמה עמאר הוציא לאחרונה פסק הלכה הקורא להיזהר בקניית ירקות עלים שאינם מפוקחים על ידי משרד הבריאות ומהווים סכנה בריאותית לציבור. לדברי הרב, כמות הריסוס בירקות שאינם מפוקחים גבוהה ביותר, והיא מעל הכמות המותרת על פי תקן משרד הבריאות. זאת לאור נתונים שהובאו לידיעתו על ידי חוקרים ומנהלי מעבדות ברי סמכא.

מהנתונים עולה כי ישנם חומרים שאסור להשתמש בהם כלל לפי הוראות משרד הבריאות, ולמרות זאת מגדלי ירקות העלים ללא תולעים וחרקים משתמשים בהם. נוסף לכך, ישנם חומרים המותרים לשימוש בכמות קטנה, ובחברות הללו משתמשים בהם בכמות גדולה.

אחד המומחים הבכירים בתחום הציג לרב עמאר נתוני מעבדה המוכיחים כי "יש מגדלים שמשתמשים בכמות של שמונה ועשר פעמים מעל המותר, ויש דברים שהם מסוכנים ביותר לבריאות ואסור שיגעו במאכל כלל, ומגדלי ירקות אלו משתמשים בהם דרך קבע". כמו כן ציין כי יותר ויותר מחקרים בעולם מצביעים על הקשר בין מחלות כרוניות לחומרי הדברה מסוימים. לפיכך, על הציבור לוודא ולדרוש שהסחורה המוצגת כמפוקחת לעניין חרקים ותולעים, היא גם מאושרת ומפוקחת על ידי משרד הבריאות, ולא על ידי גופים שאינם מקצועיים אשר פועלים בשוק ומכשילים את הציבור.

"אין שום הצדקה שאנשים שנזהרים מאיסור תולעים וחרקים, משלמים על זה במיטב כספם כדי להינצל מאיסורים חמורים, וייפלו בסכנות שהן חמורות יותר מן האיסורים", כותב הרב עמאר. יחד עם זאת כתב הרב תשובה ארוכה ומפורטת לאוכלים ירקות ועלים רגילים, המדריכה אותם באופן ניקוי ובדיקת העלים והירקות כדי להימנע מאכילת חרקים. לדברי הרב "העניין אפשרי בהחלט, וכפי שעשו בדורות שעברו אבותינו ואבות אבותינו".

 

פורום סגני ראשי הרשויות העניק אות הוקרה לח"כ אריאל

פורום סגני ראשי הרשויות בישראל, בראשות סגן ראש עיריית בת ים אורי בוסקילה, התכנס השבוע בים המלח למשך שלושה ימים. במהלך הכנס נאמו שרים ובכירים בציבור הישראלי. בין הנואמים בפורום: הראשון לציון הרב שלמה עמאר, השרים אביגדור ליברמן, אלי ישי, משה (בוגי) יעלון, לימור לבנת וסופה לנדבר, יו"ר האופוזיציה שאול מופז, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ אורי אריאל, יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין ועוד.

במהלך האירוע הופתע ח"כ אורי אריאל כשנבחר לקבל את 'אות יקיר הפורום'. אריאל עלה לבמה והודה בהתרגשות: "יש בארץ פורום של השלטון המוניציפלי, ראשי רשויות וסגנים שהם ליבת העשייה במדינת ישראל. רוב עתותיי מופנים לנגב ולגליל ואני מגלה חבורה נהדרת. צריך לחזק את השלטון המקומי בתוספת תקציב משמעותי. אני עומד פה היום, מצדיע ואומר לכולכם: תודה רבה".

 

מבזקים

קהילה לומדת תנ"ך בקרני שומרון

השבוע יצאה לדרך בקרני שומרון תוכנית "קהילה לומדת תנ"ך" - מסגרת לימוד חווייתית ומעמיקה בספר הספרים. התוכנית תתקיים השנה בשיתוף מתנ"ס היישוב ומכללת הרצוג שבגוש עציון, ולזכרו של החייל גלעד סרי הי"ד שנהרג במהלך שירותו.

 

צאצאי בני שבט מנשה יעלו ארצה

בחודשים הקרובים יעלו כ-7,000 עולים מהודו ובורמה ויצטרפו ל-1,700 קרוביהם בארץ. על פי פסיקת הרבנות הראשית לישראל, עקב הניתוק הארוך מההלכה היהודית הם ייאלצו לעבור גיור לחומרא.

 

הנחת אבן הפינה למרכז המבקרים בסוסיא

המשנה לראש הממשלה השר סילבן שלום הניח את אבן הפינה למרכז המבקרים החדש בעיר העברית הקדומה סוסיא, שהיא אחת מאתרי המורשת הלאומי כפי שנקבע בתוכנית שאישרה הממשלה.