בשבע 517: ארה"ב: אובמה ניצח בתום מרוץ צמוד

– תחושות מעורבות בישראל

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ג בחשון תשע"ג

לילה לבן עבר לא רק על תושבי ארצות הברית בליל פרסום תוצאות הבחירות לנשיאות. רבים בישראל נשארו מחוברים לכל אמצעי המדיה האפשריים כדי להתעדכן בתוצאות המדגמים ולאחר מכן בתוצאות האמת. נדמה כי רבים חשו שבמיוחד הפעם הדבר נוגע לארבע השנים הבאות לא רק מעבר לים, אלא גם כאן במזרח התיכון. בשלב מוקדם יחסית, שעות הלילה המאוחרות בחוף המזרחי שהן שעות הבוקר המוקדמות בישראל, כבר התברר שאזרחי ארה"ב השאירו את ברק אובמה לארבע שנים נוספות בבית הלבן, גם אם ברוב דחוק. שיטת האלקטורים הנהוגה בארה"ב גרמה לכך שלמרות שבמספר הקולות הכללי הפער בין השניים קטן, באסיפה הבוחרת את הנשיא יזכה אובמה לרוב גדול.

שתי המפלגות, הדמוקרטית והרפובליקנית, מקיימות במשך כל השנה פעילות בישראל, במיוחד כמובן בקרב בעלי אזרחות אמריקנית שגרים בישראל. נציגי שתי המפלגות ורבים אחרים התאספו שעות לפני פרסום המדגמים הראשונים למה שהוגדר "חגיגת הדמוקרטיה האמריקנית". אולם האירועים במלון נצבע בצבעי אדום, כחול ולבן, האורחים התכבדו בנקניקיות והמבורגרים וכל המוזמנים יכלו להצטלם ליד המועמדים לנשיאות, בגרסת הקרטון שלהם.

אך מדוע לקיים חגיגה כזו עוד לפני פרסום התוצאות, שאלנו את שגריר ארה"ב דן שפירו. "זה בדיוק המסר", הסביר שפירו וחזר על האמירה שהדגיש בפני המשתתפים, "לא משנה מי ייבחר, יחסי ישראל-ארצות הברית חזקים ויציבים". למרות אווירת ההפנינג, היו גם חגיגות שהתבטלו במהלך הלילה, מהצד הרפובליקני כמובן. מאחת ההתכנסויות, שנערכה בדירה במרכז הארץ, קיבלנו את המסר ש"האירוע התקפל". "היתה לי שיחה מארה"ב לגבי התוצאות מוירג'יניה", הסביר המארח, "ברגע שסיפרתי לחבר'ה מה המצב שם, החגיגה הסתיימה ונשארתי לעקוב אחרי האירוע לבדי דרך אמצעי התקשורת".

הדמוקרטים בישראל, לעומת זאת, כן חגגו, ובשעות הבוקר התקיימה מסיבה במרכז ה-AACI בירושלים, מרכז הפעילות של עולים ממדינות צפון אמריקה. שלדון שורר, נציג המפלגה הדמוקרטית בישראל, תפקד במשך כל הלילה כפרשן באולפני החדשות השונים. בשיחה איתנו הוא מבקש להפריך את גישת ה"אובמה רע ליהודים". "חשוב לזכור שהנשיא אובמה פעל רבות למען ביטחון ישראל", מדגיש שורר, "הוא פעל לטובת קידום מערכת כיפת ברזל, הוא סייע בחילוץ הדיפלומטים הישראלים במצרים, ובאופן כללי הגביר את שיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל".

 

 

הגבולות מתחממים: מטען ברצועה, ירי בגולן

חגי הוברמן

שלשום (ג') בבוקר נפצע חייל צה"ל בפיגוע מיטען משולב בירי סמוך לגדר הגבול, ליד קיבוץ נירים. המטען הופעל נגד כלי רכב משוריין מדגם נגמ"חון. החייל קיבל טיפול רפואי ראשוני בשטח והועבר לבית החולים סורוקה בבאר שבע באמצעות מסוק, כשהוא בהכרה וסובל מפגיעה ברגל. שני חיילים נוספים נפצעו באורח קל וקיבלו טיפול רפואי במקום.

ההערכה היא כי המחבלים ניצלו את הערפל ששורר באזור בלילות האחרונים כדי להציב את המיטען. ככל הנראה, הם החדירו אותו לתוך בור שחפרו מתחת לגדר, וכך הוא לא התגלה במהלך הסיורים שהתקיימו בימים שלאחר הטמנתו. המיטען הותקן באופן שיוכל להתפוצץ באמצעות מערכת שלט רחוק סלולרית ככל הנראה.

החיילים שנפגעו משתייכים לגדוד שבו משרת גם סרן זיו שילון, מ"פ גבעתי שאשר נפצע באופן קשה וידו נקטעה בהתפוצצות מיטען באותו אזור לפני כשבוע וחצי.

בצפון גובר החשש מזליגת העימות הפנים-סורי לשטח הגולן. הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, ערך בתחילת השבוע סיור ברמת הגולן יחד עם מפקדי אוגדה 36, האחראים בין השאר גם על גיזרת הגבול עם סוריה. הסיור נערך בעקבות חדירת שלושה טנקים של צבא סוריה לשטח המפורז ברמת הגולן. מפקדי אוגדה 36 סיפרו לרמטכ"ל על קריאות "אללה אכבר" שנשמעות מן העבר הסורי בחלק ממוצבי הגיזרה. "זהו עניין סורי שעלול להפוך לעניין שלנו", אמר הרמטכ"ל לכוחות בשטח והנחה על כוננות דרוכה להגנה על הרמה ולמניעת כל זליגה לשטחנו.

לא חלפה יממה מביקור הרמטכ"ל ואזהרתו ש"זהו עניין סורי שעלול להפוך לעניין שלנו", כאשר ג'יפ של צה"ל שבו נסע מפקד גדוד הסיור בחטיבת גולני נפגע מקליעי כדורים במהלך סיור על גדר המערכת בגבול סוריה. איש לא נפצע. ההערכה היא שלא מדובר בירי מכוון לשטח ישראל, אלא בכדורים תועים מחילופי אש בין כוח צבא סוריה למורדים, הנלחמים בתל חזקה מול הכפר ביר עג'ם. שני הצדדים נלחמים על השליטה במספר כפרים הסמוכים לגבול, כשכוחות המורדים ממוקמים קרוב מאוד לגבול עם ישראל - כך קרה שגם בימים האחרונים קליעים שונים עברו את קו הגבול הבינלאומי.

 

 

לראשונה: מנהיג מיש"ע הוזמן לנאום בפני 'פורום סבן'

ניצן קידר

פורום סבן הוא המפגש החשוב ביותר שנערך מדי שנה בין אנשי ציבור, אנשי אקדמיה ופרשנים בכירים ישראלים ואמריקנים – כשלושים בלבד מכל צד - כדי לדון בנושא יחסי ישראל-ארה"ב והמצב במזרח התיכון.

פורום סבן מאורגן על ידי מכון ברוקינגס, שבין ראשיו נמנה שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, ד"ר מרטין אינדיק. אינדיק נפגש לאחרונה עם יו"ר מועצת יש"ע דני דיין, שפרס בפניו את ראייתו האסטרטגית על הסכסוך במזרח התיכון והדגיש שההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון היא עובדה בלתי הפיכה. בתום השיחה הזמין אינדיק את דיין לכינוס החשוב בוושינגטון. דיין מציין כי "היום המצב השתנה. אפילו הניו יורק טיימס פרסם מאמר שלי על כך. הם כבר מתחילים להבין שמדינה פלשתינית לא תקום, ושאי אפשר להמשיך להתעלם מן ההתיישבות והמתיישבים".

בתוך כך, ראשי הרשויות ביהודה ושומרון ממשיכים להפעיל לחץ בניסיון להביא את הממשלה לאשר עוד לפני הבחירות עקרונות מתוך מסקנות דו"ח השופט אדמונד לוי בנושא ההתיישבות ביהודה ושומרון.

ביום ראשון הגיעו שוב ראשי הרשויות למשרד ראש הממשלה על מנת לדרוש ממנו ומהשרים לאשר את הדו"ח. גם הפעם הגיעו שרים רבים לתמוך במאבק. שר האוצר יובל שטייניץ אמר לראשי הרשויות כי לדעתו "צריך לשים סוף למצב האבסורדי מבחינה הגיונית ומוסרית". שר הפנים אלי ישי שוחח גם הוא עם ראשי הרשויות והבהיר כי "העלאת הדו"ח לדיון היא הליך פשוט. יש היום דו"ח מקצועי ומדויק של שופט בית משפט עליון שאומר דברים ברורים. לא ראוי לדחות את הדיון, לא לכבד את השופט ואת המסמך שכתב". צביקי בר חי, ראש המועצה האזורית הר חברון, אמר לשר הפנים: "אתה הנציג שלנו בנושאי מוניציפליים, אי מימוש הדו"ח פוגע ביכולת שלנו כראשי רשויות לטפל בנושאים הקשורים לחיי היום יום ולכל התושבים. אנו מצפים שתעלה היום בישיבת הממשלה את בקשתנו לאשר את דו"ח לוי עוד לפני הבחירות".

אלא שבממשלה לא דנו גם השבוע בדו"ח וככל הנראה, למרות שיש רוב גדול מבין השרים הדורשים להעלות את הנושא לדיון ולאשרו, קטנים הסיכויים שהדבר ייעשה לפני הבחירות.