בשבע 518: חצי פגישה

מה היה קורה אם ז'בוטינסקי וטרוצקי היו נפגשים ומשתפים פעולה? פרופ' זאב צחור מנסה להשיב בספר היסטוריה בדיוני

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , א' בכסלו תשע"ג

ספרו החדש של ההיסטוריון פרופ' זאב צחור הוא טרגדיה אשר עוסקת בשני אנשים שנולדו בסמיכות זמן ומקום ומתו בבדידות גלותם בדמי ימיהם. הספר, כפי שמבשר שמו, עוסק בקשר שבין המהפכן הציוני-רוויזיוניסטי זאב ז'בוטינסקי והמהפכן הקומוניסט-מרקסיסט לאון טרוצקי. הקשר הזה, שעד כמה שידוע מעולם לא התקיים במציאות, הופך מעל דפיו של הספר לגורם מכריע באישיותם ובפועלם של שני האישים. הטריק הספרותי של הפגשת שתי דמויות שמעולם לא נפגשו אך בקורות חייהן יש נקודות השקה אפשריות לא מעטות, לא רשום על שמו של צחור. מי שכבר עשה זאת לפניו בכישרון רב הוא ארווין יאלום, אשר הפגיש בין פרויד וניטשה בספרו 'כשניטשה בכה', ובעקבותיו עשו זאת גם סופרים נוספים. אך למרות שהתכסיס הספרותי איננו מקורי, מתברר שאישיותם של השניים הופכת מפגש דמיוני שכזה למעניין ומרתק. בשלב זה ראוי להעיר כי את התיזה של צחור אודות הדמיון הרב בין השניים יכול היה הקורא האינטליגנטי להבין לבד. אין צורך לשתול את התובנה הזו כמין פזמון חוזר בפיהן של דמויות המשנה הנשיות בספר.

כיאה לספר שנכתב בידי היסטוריון, אך בעל לוז עלילתו דמיוני, הוא נע כמטוטלת מהבדיה למציאות ההיסטורית ובחזרה, תוך שהוא קורא בכך תיגר על עצם האפשרות להגיע לחקר האמת ההיסטורית במלואה. צחור איננו מתיימר אף לא לרגע לטעון שהיה קשר כלשהו בין השניים, אולם מתאר בפירוט רב כיצד ייתכן שקשר כזה היה קיים אך לא הגיע לידיעתם של ההיסטוריונים בני זמננו. לשם כך תופר צחור דמויות ומעוות אחרות, כדי לרקום את חוטיו של אותו קשר, סודי וכמוס אך עמוק ומשמעותי, אשר כביכול התרחש.

למעשה עוסק הספר בשתי החמצות. הראשונה היא דחיקתו של ז'בוטינסקי, מי שיכול היה להפוך ליורשו של בנימין זאב הרצל בתפקיד 'מלך היהודים', משדרת ההנהגה המרכזית של התנועה הציונית. ההחמצה השנייה היא דחיקתו של טרוצקי, המהפכן היהודי אשר לו ציווה לנין את ירושת הנהגת ברית המועצות, וסילוקו על ידי יריבו הגדול, יוזף סטאלין. אולם ההחמצה הנוספת הרמוזה בספר היא היעדר שיתוף הפעולה והחיבור הממשי בין השניים. נדמה כי למרות שבהיסטוריה לא מקובל לשאול "מה היה קורה אילו?", צחור סבור שנכון וצריך לעשות זאת במקרה הזה. נראה כי בליבו של צחור מקננת התחושה שתנועה קלה של גלגלי ההיסטוריה היתה מביאה גם את התנועה הציונית וגם את המפלגה הקומוניסטית למקומות נכונים וראויים יותר.

'כשז'בוטינסקי וטרוצקי נפגשו' יסב הנאה רבה לחובבי הקריאה וההיסטוריה, אולם הוא צופן בחובו גם סכנה מסוימת. בקיאותו המפליגה של צחור בחומר מביאה אותו לעיתים לכתיבה מעט היסטוריונית, המספקת לקורא הנבון מידע רב. אך צידו הבדיוני של הסיפור עשוי לגרום לקורא חובב ההיסטוריה זיהום תודעתי לא פשוט, שקשה יהיה להיפטר ממנו.

החמצה כפולה. 'כשז'בוטינסקי וטרוצקי נפגשו'