בשבע 518: התקציבים ליו"ש – פיצוי על הקיפוח של הממשלה הקודמת

שר האוצר שטייניץ משתבח במצבה הכלכלי של ישראל יחסית לעולם, לא מתרגש מהביקורת משמאל על ההעדפה התקציבית ליו"ש | ראיון מיוחד

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , א' בכסלו תשע"ג

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, מרוצה מאוד מהקדנציה האחרונה שלו כשר אוצר. הוא כל כך מרוצה שהוא כמעט משוכנע שגם בקדנציה הבאה ימלא את אותו תפקיד. "אני לא מחלק תפקידים בממשלה, מי שעושה את זה הוא ראש הממשלה. גם בפעם שעברה, כשידעתי שזה התפקיד שאקבל, לא אמרתי דבר", הוא אומר בריאיון ל'בשבע'. "אבל אם הייתי רוצה להתנסח בזהירות, הייתי אומר שיש סיכוי גדול שגם בעוד שנה או שנתיים נוכל להיפגש משני צידיו של השולחן הזה". שטייניץ, שנחשב לאחד ממקורביו של ראש הממשלה, משוכנע שההישגים אליהם הגיעה המדינה בתקופתו כשר האוצר נזקפים במידה רבה לזכות המדיניות שהוביל בשיתוף פעולה עם ראש הממשלה. הוא גם הודף במילים חריפות את הביקורת שנשמעת מהקצוות השונים של המפה הכלכלית.

"הצלחנו להגן על מדינת ישראל באחת התקופות הקשות ביותר לכלכלה העולמית", טוען השר, ומביא להוכחת טענתו שורה של נתונים השוואתיים, המעמידים לדבריו את ישראל בצמרת הצמיחה והתעסוקה של העולם המערבי בשלוש השנים האחרונות. בין השאר מתייחס שטייניץ לנתוני האבטלה בהשוואה עולמית, ומציין כי בעוד באירופה נרשם בימים אלו שיעור האבטלה הגבוה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה, עם ממוצע אבטלה של 11 אחוזים בגוש היורו, בישראל נמצאת האבטלה בשפל של כל הזמנים - 6.7 אחוזים, על פי נתוני הלמ"ס האחרונים. מה שמסביר לדברי שטייניץ את הנתון הזה הוא קצב יצירת המשרות הגבוה בישראל, 400 אלף משרות חדשות בתוך פחות מארבע שנים, זאת לעומת קיפאון ביתר מדינות המערב. שטייניץ לא שוכח להשתבח גם בנתוני הצמיחה, ומזכיר כי בשלוש השנים האחרונות עמדה ישראל בראש טבלת הצמיחה במדינות המערב, בעוד העולם כולו שרוי בטלטלה כלכלית גדולה.

את הטלטלה הכלכלית שחווה העולם בשנים האחרונות מכנה השר שטייניץ בביטוי מעט בוטה - "מלחמת עולם כלכלית", ומציין כי במהלך השנים האחרונות עסוקות מדינות העולם בהגנה לא על הגבולות אלא על הכלכלה. "דווקא בתקופה כזו הצלחנו להביא את המשק הישראלי להישגים יפים מאוד, למרות נקודת הפתיחה הקשה מאוד שממנה התחלנו". שטייניץ איננו מקמץ במילים כשהוא מתאר את מחדליה של הממשלה הקודמת ואת המצב הכלכלי שהותירה אחריה. "אנחנו קיבלנו מדינה עם צמיחה שלילית, עם אבטלה גואה ועם יצוא בירידה חדה. כשנכנסתי לתפקידי עמדה האבטלה על שיעור שיא של כתשעה וחצי אחוזים, וההערכות היו שהיא תעלה לשיעורים של 12 ואף 13 אחוזים. בתוך שנה אחת בלבד הצלחנו לשנות את המגמה ולהחזיר את המשק הישראלי לפסים של צמיחה והתרחבות, כאשר ההישג החשוב מכל הוא יצירת מקומות העבודה וצמצום הפערים. לאחר שנים של התרחבות הפערים ועלייה בשיעור העוני, בשלוש השנים האחרונות הצלחנו לצמצם את הפערים ולהוריד את שיעור העוני. מדד אי השוויון עדיין גבוה מדי, וכך גם שיעור העוני, אולם המגמה היא נכונה ואם נמשיך כך עוד כמה שנים, שיעורי אי השוויון והעוני יהיו סבירים".

הישג נוסף ששטייניץ גאה בו מאוד הוא העברת מסקנות ועדת ששינסקי, אשר לטענתו מעניקות למדינת ישראל ולאזרחיה 400 מיליארד שקלים בתוך תקופה של כשלושים שנה. "מדובר בסכום כסף עצום אשר יתחיל להגיע בעוד כמה שנים, ושיגיע למי שבאמת מגיע לו. בכך קבענו כלל עקרוני, לפיו לא רק ארץ ישראל שייכת לעם ישראל, גם משאבי הטבע של ארץ ישראל שייכים לעם ישראל".


מעריך שיישאר בתפקידו אחרי הבחירות. שר האוצר יובל שטייניץ.

יקיר יו"ש

שטייניץ זכה בראשית השבוע לאות 'יקיר ההתיישבות ביהודה ושומרון', שהוענק לו בזכות פעולותיו בתפקידו כשר אוצר לחיזוק ההתיישבות ביו"ש. בריאיון הוא פרש את משנתו בנוגע להעדפה לה זכאים שהתושבים ביהודה ושומרון, אשר לטענתו נכללים גם הם בתוך ההגדרה הרחבה של המונח פריפריה. "לאורך השנים האחרונות פעלנו לראשונה מזה שנים רבות על מנת להעביר תקציבים רבים לטובת הפריפריה כולה. כשאני מדבר על הפריפריה, הכוונה היא לא רק לנגב ולגליל, גם יישובי יהודה ושומרון ויישובי רמת הגולן הם פריפריה. גם כאן וגם כאן קיימים קשיים אובייקטיביים המקשים על חייהם של התושבים, ולכן חשוב לתת להם העדפה תקציבית. הדברים בולטים מאוד בכל מה שנוגע ליהודה, שומרון ורמת הגולן. במשך כל הקדנציה האחרונה הכפלנו את התקציבים המועברים לאזורים הללו. במשך התקופה הזו בחרתי שלא לתת פומבי לדברים, מסיבות שונות, בעיקר כדי לא להזמין לחצים, מתוך מדינת ישראל ומחוצה לה, למרות שהכל התבצע בצינורות המקובלים ובשקיפות גמורה. כעת, בעקבות קבלת האות, הדברים קיבלו פומבי וכבר התחילה המתקפה כלפיי".

שטייניץ מזכיר בהקשר זה את מאמר המערכת של 'הארץ' מאתמול (רביעי), שהוקדש כולו למתקפה על החלטתו להכפיל את התקציבים ליו"ש מבלי לפרסם זאת ברבים, ואשר זכה לכותרת "כגנב בחשיכה". שר האוצר מציין כי הסיבה להעדפה התקציבית היתה כפולה: גם כאזור פריפריה וגם במטרה לפצות על שנותיה של הממשלה הקודמת. לדבריו, ממשלת אולמרט היתה עוינת להתיישבות וקיפחה אותה, וכעת הוא מבקש להפסיק את הקיפוח ואף לפצות על שנות הקיפוח עד כמה שניתן.

שטייניץ אף מלין על צביעותם של השמאל ושל אמצעי התקשורת, שנותנים לתקציבים המופנים ליו"ש יחס שונה. "בכל פעם שמועברים תקציבים ליהודה ושומרון, תמיד תוכל לשמוע את השאלה 'כמה זה עולה לנו', או 'על חשבון מה זה בא'. אף פעם לא תשמע שאלות כאלו כשמדובר על תקציבים לנגב ולגליל, למרות שאלו אזרחי ישראל ואלו אזרחי ישראל, זו פריפריה וזו פריפריה".

שטייניץ דוחה בתוקף את הטענות הנשמעות מפעם לפעם, כאילו ממשלת ישראל הנהיגה בתקופתו כשר אוצר מדיניות תקציבית "מופקרת". שר האוצר מבהיר כי הנתונים הכלכליים אינם מגבים את הטענה הזו ובמידה רבה אף סותרים אותה. "הנתון העיקרי המעיד על המצב מבחינה זו הוא יחס חוב-תוצר. בתקופת הממשלה הנוכחית לא רק שהיחס הזה לא השתנה לרעה, כפי שקרה כמעט בכל המדינות המערביות עקב המשבר הכלכלי, הוא אף השתנה לטובה. חשוב להבין שבנושאים תקציביים אף פעם אין עמידה מדויקת ביעדים. לעיתים הגירעון נמצא מעל היעד ולעיתים מתחתיו. נכון שהיתה חריגה מסוימת מהיעד, אבל כבר בתחילת השנה הבאה נחזור לתוך המתווה היורד של יעד הגירעון. עובדה היא שמול מרבית מדינות המערב, שם ירד דירוג האשראי מאז פרוץ המשבר, היחידה שדירוג האשראי שלה דווקא עלה היא ישראל".

 

 אין מנוס מהכרעה בעזה

שטייניץ איננו מעוניין לצאת נגד פטרונו הפוליטי ומי שמינה אותו לשר האוצר, בנימין נתניהו, ועל כן איננו מוכן לתקוף חזיתית את רעיון שתי המדינות. אולם הוא מבהיר כי מדינה פלשתינית ביו"ש לעת הזו איננה אפשרות סבירה. "בתנאים הקיימים לא ניתן לחשוב בכלל על הקמת מדינה פלשתינית באזורים אלו. במידה שתקום מדינה כזו בראשותו של אבו מאזן, זאב בעור של כבש, אותן רקטות שנורות היום לעבר אשקלון ואשדוד ובאר שבע ישוגרו מגבעות השומרון לעבר נתניה, כפר סבא ונמל התעופה בן גוריון".

שטייניץ קובע כי למדינת ישראל לא תהיה ברירה אלא להגיע להכרעה בחזית הדרום. "צריך להבדיל בין הרתעה להכרעה, אלו שני דברים שונים. בטווח הקרוב סביר שמדינת ישראל תנסה להגיע להרתעה, בין השאר על ידי סיכולים ממוקדים ופעולות דומות, אולם בטווח הארוך לא יהיה מנוס מהכרעה בעזה. כל מי שעיניו בראשו ומסתכל לעבר מה שקורה היום בעזה מבין שמדובר למעשה בשינוי כללי המשחק. כל תפישת הביטחון של ישראל, אשר הושתתה על הרעיון שלא יהיה צבא זר בין הים והירדן. כאן קם צבא, חמוש בנשק רקטי, ומהווה איום על ביטחונם של אזרחי ישראל. במוקדם או במאוחר, אינני יודע מה יהיה העיתוי, נצטרך להיכנס לעזה ולבצע פעולה דומה לזו שעשינו בחומת מגן. להכניע את ארגוני הטרור ולחסל את תשתיות הטרור. מבחינה זו מבצע עופרת יצוקה היה החמצה. כבר היינו ברצועת עזה אבל נמנענו מלקחת את הדברים צעד קדימה ולהכניע את ארגוני הטרור".

 

לפרשנות

שינוי בנקודות הזיכוי

רו"ח רויטל לביא

כל מי שזוכה לשלם מס הכנסה, ולא כל אחד זוכה לכך, שמע בוודאי את הביטוי 'נקודת זיכוי'. מדובר בסכום המקוזז כנגד המס באותה שנה. שווי נקודת זיכוי בשנת 2012 הוא 2,580 שקלים, כלומר 215 שקלים לחודש. כל תושב ישראל זכאי ל-2.25 נקודות זיכוי ואישה זכאית לחצי נקודה נוספת. בנוסף לכך, ישנן נקודות זיכוי המוענקות בהתאם לנתונים שונים. אנו נתמקד באלו התלויות במצב המשפחתי.

החל משנת 2012 חל שינוי משמעותי בחישוב נקודות זיכוי להורים. עד השנה, נשים עובדות קיבלו נקודת זיכוי אחת עבור כל ילד, אך גברים לא היו זכאים כלל לנקודות זיכוי עבור ילדיהם, למעט גברים גרושים במקרים מסוימים. החל משנת 2012 יקבל גם אב לילד עד גיל שלוש נקודות זיכוי.

לאב לילד שטרם מלאו לו שלוש שנים בשנת המס, ייתוספו נקודות זיכוי עבור כל ילד. בשנת הלידה - נקודת זיכוי אחת, בכל אחת משתי שנות המס הבאות – שתי נקודות זיכוי, בשנה שבה מלאו לילד שלוש שנים – נקודת זיכוי אחת. אישה נשואה תקבל בנוסף לנקודות הזיכוי הרגילות שמקבלת אם עבור ילדיה גם נקודת זיכוי נוספות עבור כל ילד עד גיל חמש.

לדוגמה, אם הילד נולד בדצמבר 2011, בשנת 2012 - שנת המס שאחרי שנת לידתו - תקבל האם עוד נקודת זיכוי בנוסף לנקודה שכבר יש לה. גבר שחי בנפרד וילדיו בחזקתו יהיה זכאי גם לנקודת הזיכוי הזו.

כפי שאמרנו, שווי כל נקודת זיכוי הוא 215 שקלים לחודש (במונחי מס), כך שסך כל ההטבות יכול להגיע ל-645 שקלים לחודש לילד. הנקודות הללו הן הטבה לתא המשפחתי.

 

איך מקבלים?

לשכירים החישוב נעשה בתלוש המשכורת, אבל יש צורך לוודא שכל פרטי הילדים שלכם מעודכנים בטופס 101 אצל המעביד. בנוסף לכך, יש למלא סעיף 7 בטופס לאישה, וסעיף 8 בטופס לגבר. הורים שחיים בנפרד זכאים לנקודת זיכוי נוספת עבור ההורה שהילדים בחזקתו וגם להורה שתומך בכלכלת ילדיו.

זיכוי נוסף שניתן לקבל הוא בעד ילדים נטולי יכולת. מי שהיה לו או לבן זוגו בשנת המס ילד משותק, עיוור או מפגר, או ילד שסובל מלקות למידה חמורה של קשב וריכוז, זכאי לשתי נקודות זיכוי עבור כל ילד.

נציין כי קיימות סיבות נוספות לקבלת נקודות זיכוי שאינן משפחתיות, כמו למשל תרומות, שחרור מצה"ל, סיום תואר ועוד. חשוב לבדוק שאתם מקבלים את כל מה שמגיע לכם.

 

הכותבת היא רו"ח ממשרד רואי החשבון לביא ושות'

 lavipcas@gmail.co.il