בשבע 518: נאמנות תמורת התיישבות

שרים וח"כים בליכוד משחרים בימים אלה לפתחם של ראשי קבוצות המתפקדים האידיאולוגיות בליכוד, בבקשת תמיכה לקראת הפריימריז הקרובים

רבקי גולדפינגר , א' בכסלו תשע"ג

הפוקדים הימניים מבטיחים לגמול רק לח"כים שהיו נאמנים להתיישבות לכל אורך הקדנציה | ניסיונות איחוד בין הקבוצות על מנת לחזק את כוחן בקביעת הרשימה, עדיין לא צולחים  

בעוד עשרה ימים יוצבו קלפיות הליכוד ברחבי הארץ, ומתפקדי התנועה יגיעו לקחת חלק בבחירות המקדימות ולקבוע את רשימת הליכוד לכנסת ה-19. בסניפי המפלגה כבר מורגשת מזה כמה שבועות פעילות ערה והמתח בקרב המתמודדים בשיאו. בניסיון להתברג במקום ריאלי ברשימה לכנסת הבאה, מקדישים המועמדים את זמנם ומרצם לשכנוע חברים לתמוך בהם, תוך הבנה כי כל קול מבין 123,000 המתפקדים בליכוד עלול לחרוץ את גורלם הפוליטי. הם גומאים ברכבם מרחקים ורצים מכנס לכנס ומחוג בית למפגש אישי עם פעילים בכל רחבי הארץ. הם לוחצים ידיים, מבטיחים הבטחות, מחייכים, מצטלמים ובעיקר מייחלים לצלוח את המשימה הלא פשוטה הניצבת לפתחם - להיכלל במקום מכובד ברשימה לכנסת.

ואכן, לח"כים ולשרי הליכוד המכהנים יש בהחלט סיבה מוצדקת לחשוש לעתידם הפוליטי. על פי חוקת הליכוד, החל מהמקום העשרים ברשימה משוריינים המקומות הבאים לנציגי המחוזות. עקב כך חברי הכנסת המכהנים נאלצים להיבחר ברשימה הארצית בלבד, ויוכלו להתמודד על מקומם בשתי העשיריות הפותחות בלבד. כתוצאה מכך, בסוף המרוץ לפחות חמישה ימצאו את עצמם מחוץ לרשימה. כאילו לא די בכך, בעקבות איחודן של רשימות הליכוד וישראל ביתנו, הרשימה הצפופה ממילא בליכוד הפכה לצפופה אפילו יותר.

אין לנו רשימות. סומכים על האינטלינגציה של המתפקדים, שיידעו במי לבחור כנס של 'הליכוד שלי'

 "לא ג'ובים, רק ארץ ישראל"

על רקע המאבק הצמוד על כל מקום ברשימה, בולטות פעילותן של קבוצות מתפקדים שונות במפלגה, אשר מבקשות לקדם מתמודדים מסוימים. מתוך הכרה בכוחן של הקבוצות הללו להשפיע על תוצאות הפריימריז, משחרים המועמדים לפתחן. קבוצת 'הליכוד שלי', המאגדת בתוכה קרוב לששת אלפים מתפקדי ליכוד מכל רחבי הארץ, נחשבת לאחת הקבוצות היותר גדולות כיום בתנועה. בראשה עומדים שלושה: יוסי דגן - חבר ליכוד מזה תריסר שנים, יוני הישראלי - יו"ר מועצת סניף הליכוד בשומרון, ויעקב וינברגר - יו"ר סניף הליכוד בשומרון. השלושה עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם ראש מועצת שומרון גרשון מסיקה וראשי רשויות נוספים.

וינברגר, מנהל ישיבת הר ברכה, מדגיש כי בשונה מהאחרים, קבוצת 'הליכוד שלי' אינה פועלת להרצת מועמדים לפריימריז. "אנחנו לא מריצים מועמדים משלנו, אלא באים לתמוך בכל אלו שהיו נאמנים בכהונה האחרונה למצע הליכוד ולארץ ישראל". במהלך הקדנציה נפגשו וינברגר וחבריו באופן רציף עם חברי הכנסת ושרי הליכוד. "ישבנו איתם והדגשנו להם שאותנו לא מעניינים לא ג'ובים, לא מקורבים ולא ביקורים בבר מצוות וחתונות. אנחנו קבוצה אידיאולוגית שתעניק גב לכל אלו שיפעלו למען ההתיישבות".

הדימוי של מתפקדי הליכוד היה תמיד של עסקנים ומבקשי טובות הנאה, ופתאום אתם באים ומדברים בשפה אידיאולוגית. איך זה נתפש בעיני הח"כים?

"אני חושב שהדימוי הזה שגוי מיסודו. תרבות הג
שבח שטרן: הבחירות הפעם לא פשוטות גם לבוחרים. זו החלטה מאוד קשה במי לבחור. זה אולי בגדר צרות של עשירים, אבל נותנים אפשרות לבחירה של 12 מועמדים בלבד ויש לשמחתנו יותר מועמדים שמגיעה להם תמיכה כזו או אחרת. הבחירה הפעם היא ממש קריעת ים סוף
'ובים וטובות ההנאה שייכת למפלגות אחרות. אנחנו הרגשנו שהשרים והח"כים מביעים עניין בציפייה שלנו מהם ושמחים לממש את האידיאולוגיה שבשמה הם למעשה נבחרו", אומר וינברגר. "יותר מכך, במבט לאחור זה נתן את אותותיו. אפשר לומר שבחצי השני של הקדנציה, הכוח של הקבוצות האידיאולוגיות שהתפקדו, ובכללם אנחנו, בא לידי ביטוי. בגדול, הממשלה הנוכחית פעלה למען ההתיישבות. תב"עות נחתמו ואושרו אחרי 15 שנה, מסקנות ועדת השופט אדמונד לוי הן מהפכניות, וכמעט כל משרד ממשלתי שישב בו שר מהליכוד פעל למען ערכי הציונות וארץ ישראל", אומר וינברגר בסיפוק. "עבדנו במהלך שלוש השנים האחרונות בניסיון להשפיע בזירה הקובעת. קשר ישיר ורציף במהלך השנים האחרונות עם הח"כים והשרים וגם עם הפעילים שלנו בשטח, הוא מקור הכוח שלנו".

ועכשיו, בפריימריז הנוכחיים באים כל אותם ח"כים מכהנים ומבקשים לפדות את השיק ולזכות בתמיכה שלכם?

"בתקופה האחרונה באים אלינו מועמדים ושליחים שלהם ומבקשים שנביע בהם תמיכה. מופעל עלינו לחץ מכל הכיוונים, אבל התשובה שלנו היא ברורה - שרים וח"כים שפעלו והיו נאמנים למצע הליכוד לאורך הקדנציה, יקבלו מאיתנו את התמיכה. מי שלא דאג לארץ ישראל, אנחנו בפירוש לא נתמוך בו".

פעיל מרכזי נוסף בקבוצה הוא כאמור יוסי דגן, יועצו של ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה. "המטרה שלנו כקבוצה משפיעה היא לחזק את ההתיישבות. בעצם, אנחנו באים לתת לחבר הכנסת המכהן את הכוח לעמוד בהבטחות לבוחר ולמצע שלשמו הוא נבחר", מוסיף דגן. "אמרנו כל הזמן לח"כים 'אל תחששו, אנחנו כאן בשבילכם'. צריך להבין ששרים וחברי כנסת אידיאולוגים משלמים לעיתים מחירים כבדים מול התקשורת, מול השמאל, מול פעילים במפלגה ולפעמים אפילו מול ראש הממשלה. כך שאם יהיו יותר מתפקדים נאמנים לארץ ישראל, נהיה מסוגלים לחזק ולתמוך יותר בח"כים המכהנים, להחזיר להם טובה ולהעניק להם גב איתן".

מיהם המתפקדים שלכם?

"הקבוצה שלנו מורכבת מאלפי פעילי ליכוד מכל הארץ. חבר'ה חילונים, קצת חרדים והרוב דתיים-לאומיים. רובם המכריע גרים בתוך הקו הירוק. ירושלים, חיפה, בת ים, פתח תקוה ועוד. מי שהתפקד דרכנו סומך עלינו שאין לנו אינטרסים זרים, אלא אנחנו פועלים מתוך מטרה ברורה למען ההתיישבות".

 

"בליכוד יש מקום לכולם"

הזרז להחלטה לפקוד אלפים לתנועת הליכוד היה, על פי דגן, פגישה שהתקיימה עם חבר כנסת מרכזי מהליכוד בתחילת תקופת ההקפאה. "הסתכלתי לו ישר בעיניים ושאלתי 'עושים הקפאה, איך אתה שותק?'", מספר דגן, "הוא ענה לי בכנות: 'אותם חברי כנסת שיוצאים בכל הכוח ובתקיפות נגד ההקפאה לא ייבחרו לכנסת הבאה, כי הם לא מדברים לליכודניקים'. מה הוא בעצם אמר? 'אני בעד ארץ ישראל, אבל אני לא מוכן לשכב על הגדר בשביל זה'. אז ירד לנו האסימון. הבנו שהפקרנו את זירת הפעילות של מפלגת השלטון, ואנחנו חייבים לפעול כדי שיהיה לנו את הכוח המרבי להשפיע שם בפנים".

רוב השרים וחברי הכנסת בליכוד, מדגיש דגן, הם "אנשים מצוינים, ערכיים ואידיאליסטיים", כהגדרתו. "יש את הקצה האידיאולוגי של ח"כים שמוכנים אפילו לשלם במחיר הכיסא שלהם למען ארץ ישראל. אבל רוב הסיעה, כמו בכל מפלגה, מושפעים מלחצים של גורמים אינטרסנטיים שונים. מדי פעם אנחנו צריכים להזכיר להם את האידיאולוגיה שלשמה הם נבחרו. באנו לליכוד להיות שותפים לטוב ולרע", מציין דגן. "הליכוד היא תנועה לאומית רחבה ויש בה מקום לכולם. תושבים ממרכז הארץ, מעיירות פיתוח, עולים חדשים, וכמובן גם אנשי ההתיישבות. אנחנו לא מתנשאים ולא מתבדלים, ויוצרים חיבורים וקואליציות עם הקבוצות האחיות שלנו, כמו מנהיגות יהודית והמטה הלאומי בליכוד, עם ראשי סניפים ופעילים ותיקים מכל הארץ. הרי ה-DNA הבסיסי של הליכודניקים הוא ארץ ישראל, כך שיצרנו די בטבעיות גרעין כוח חזק בתנועה מתוך שיתוף פעולה עם כולם".

מדוע לקראת הפריימריז אתם לא מתאחדים עם קבוצות נוספות? הרי בכך ההשפעה שלכם על הרשימה לכנסת יכולה להיות גדולה הרבה יותר?

"הקבוצה שלנו שואפת להרכיב את המצפן של הקואליציה הבאה, ליצור מפלגה לאומית יותר. לצורך כך, הקבוצה שלנו עובדת במהלך השנים בשיתוף פעולה עם כולם. אבל יחד עם זאת, אנחנו מאמינים שיש גם יתרון בכך שכל קבוצה פועלת באופן חופשי על בסיס השיקולים הייחודיים לה".

כשאני מנסה לברר בנוגע לפרסום רשימה שחורה של חברי כנסת מהליכוד אשר לא יזכו לתמיכת הקבוצה, דוחה דגן את הרעיון מכל וכל. "זו לא הדרך שלנו", הוא משיב בשלילה. "אנחנו לא עושים רשימות שחורות. המטרה שלנו היא לחזק את אלו שכן פעלו".

ובכל זאת, ישנם למשל שרים כמו דן מרידור ומיקי איתן, שקמה נגדם ביקורת על יחסם להתיישבות. אתם תמליצו לא להצביע לחברי כנסת מסוימים?

"אני לא מעוניין לרדת לרזולוציה הזו. הציבור שלנו מספיק אינטליגנטי ואידיאליסטי להבין בעצמו מי היה נאמן לארץ ישראל ומי לא". אגב, כל המרואיינים לכתבה הקפידו לא לנקוב בשמות מפורשים של מועמדים המועדפים עליהם או באלו שלא.

 

"חבל שאין איחוד"

שבח שטרן, תושב שילה ויו"ר המטה הלאומי בליכוד, הוא חבר ליכוד כבר למעלה מחצי יובל שנים. עימו עומדים בראש הקבוצה עמית הלוי ונתן אנגלסמן. המטה הלאומי בליכוד הוא קבוצה המונה אף היא אלפי חברי ליכוד, ומטרתה המוצהרת היא להשפיע על חברי הכנסת והשרים לפעול לחיזוק ההתיישבות ביהודה ושומרון. "התפקיד שלנו לעזור לח"כים ולשרים לזכור טוב יותר את העקרונות שעל בסיסם הם נבחרו", מסביר שבח שטרן. "המטרה שלנו היא לוודא שיהיו יותר חברי כנסת ושרים לאומיים. מי שבסדר - ייהנה מהתמיכה שלנו, ומי שלא - לא. בסופו של דבר, אנחנו רוצים לשמור על ארץ ישראל בדרך הלגיטימית והדמוקרטית שיש ברשותנו".

שטרן מתייחס לפריימריז הקרב ובא בכובד ראש. "הבחירות הפעם הן לא קלות עבור המתמודדים עצמם מכל מיני סיבות, אבל הן לא פשוטות גם לבוחרים. זו החלטה מאוד קשה במי לבחור. זה אולי בגדר צרות של עשירים, אבל נותנים אפשרות לבחירה של 12 מועמדים בלבד ויש לשמחתנו יותר מועמדים שמגיעה להם תמיכה כזו או אחרת. הבחירה הפעם היא ממש קריעת ים סוף".

גיבשתם רשימת מועמדים מוסכמת שתפיצו למתפקדים שלכם?

"יש קבוצות אחרות בליכוד שאומרים שככה זה עובד אצלם. יש כאלו שמקבלים פתק עם רשימה מסודרת של מספרים. הם נכנסים לקלפי ומצביעים אפילו בלי לדעת למי הם הצביעו. אצלנו, כמובן, זה לא ככה. האנשים שלנו התפקדו מלכתחילה מתוך רצון להשפיע ולבחור רשימה יותר מחוברת לערכים הציוניים. לכן, ממילא הם באופן טבעי יבחרו במועמדים ראויים".

כל אדם בוחר במועמד שלו מסיבות שונות, אין לך עניין לכוון דווקא למועמדים מסוימים יותר מאחרים?

"זה נכון שכל אדם מתרשם אחרת. יש כאלו שמתרשמים ממוסדות חינוך, יש כאלו מפיתוח כבישים, יש מנאומים ויש מחקיקה חשובה. יש הרבה מרכיבים בבחירת נציג לכנסת. אבל אנחנו רואים את התפקיד שלנו בראש ובראשונה בעצם ההתפקדות של האלפים לליכוד. הכנסת כל אותם אנשים אידיאליסטים ואוהבי ההתיישבות כחברים במפלגה היתה מאוד משמעותית ומשפיעה. לגבי אלו שמתלבטים, אנחנו נתרום להם מהידע שלנו לגבי הפעילות השוטפת של הח"כים המכהנים בשנים האחרונות ונמליץ להם על חברי כנסת מסוימים. אנחנו לא נשלח רשימה אחת סופית של 12 מועמדים שמועדפים עלינו, בבחינת 'כזה ראה וקדש'", מבהיר שטרן "אלא מתוך שיחות והתייעצות עם פעילים בשטח, נגבש רשימות שונות המתאימות לכל מקום ומקום. יכול להיות ששר שסייע ביישוב מסוים יהיה בחירה מועדפת שם, ובמקום אחר יבחרו במישהו אחר. זה נתון לשיקול דעתם של המצביעים".

ומה בנוגע לאלו שלדעתכם אינם ראויים להיבחר בשנית?

"יש מספר מצומצם של חברי כנסת שתשעים אחוזים מהמתפקדים שלנו מבינים בעצמם שאין סיבה להצביע להם. אנחנו לא עובדים בדרך השלילית ולכן לא נצא עם רשימה כזאת, אבל מי שהאינטרס של ההתיישבות בראש מעייניו מבין באופן עצמאי על מי מדובר", רומז שטרן.   

לקראת הפריימריז הקרב ובא, חושף שטרן, נערכו ניסיונות חוזרים ונשנים ליצירת אחדות אד הוק בין הקבוצות האידיאליסטיות השונות בליכוד. אולם ניסיונות אלה לא צלחו. "אני מאמין שהקבוצות האידיאולוגיות בתנועה היו צריכות להיות מאוחדות בתמיכה באותם חברי כנסת ושרים שאין חולקים עליהם. בוודאי יש מועמדים כאלו, ראויים ומצוינים, שישנה הסכמה לגביהם. דרך שיתוף הפעולה הזה יכולנו להשפיע באופן הרבה יותר נרחב על הרשימה ולהגדיל את כוחנו", מסביר שטרן. "ככל שזה היה תלוי בי, הייתי שמח להגיע לרמה מסוימת של תיאום בין הקבוצות. אבל כנראה ברגע שקבוצה פועלת במשך שנים, היא צוברת כוח ופעילים ולא ממהרת להתחלק בדבר הזה עם אחרים, וחבל", מלין שטרן.

rivki@besheva.co.il