בשבע 518: אג'נדה במבחן

עדי גרסיאל , א' בכסלו תשע"ג

נדמה שלקוראי טור זה לא צריך להזכיר שלכל כלי תקשורת יש אג'נדה. לעיתים היא גלויה ('הארץ' נגד "הכיבוש", 'ידיעות' נגד נתניהו) ולעיתים סמויה יותר ('מעריב' בימי נוחי דנקנר). בשבוע שעבר, למשל, לאחר ניצחונו של אובמה, שמחה לאידו של נתניהו הכותרת לטורו של נחום ברנע במוסף הפוליטי של 'ידיעות': "אובמה לא מטלפן".

אך מה עושים כשהאירועים בשטח מתנגשים עם האג'נדה? נניח כשלמרות ההתנתקות, שכמעט כל כלי התקשורת תמכו בה, מיליון וחצי תושבים בדרום הארץ בטווח הטילים מעזה? הרי אי אפשר להטיף ליציאה למבצע צבאי – זו תהיה בעצם הודאה שההתנתקות ועופרת יצוקה (ביוזמת יקיר 'ידיעות', אהוד אולמרט) נכשלו.

אין ברירה, מגייסים את כישורי ההתפתלות ומקווים איכשהו להעביר את האשמה הלאה. "מלכוד עזה" היתה הכותרת הראשית של 'ידיעות' ביום שני השבוע. ההתלבטות נמשכה בתוך העיתון עם כותרות כמו "דילמת התגובה" ו"ערפל קרב". בשלישי חידד 'ידיעות' בשערו את הדילמה: "מחיר פעולה בעזה: טילים על גוש דן", עם טור פרשנות של איתן הבר – "אין פתרון צבאי". אכן, התלבטות קשה. בשער של רביעי מצאו ברחוב מוזס את הפתרון האולטימטיבי: "חיבוק לדרום".

גם ב'הארץ' התחבטו כנראה השבוע בקשר לידיעה שכותרתה "צה"ל ממנה שני קצינים דתיים לפקד על חטיבות הצנחנים וגבעתי". מצד אחד, העיתון של שוקן כבר ניהל כמה מערכות נגד קצינים דתיים בכירים (יעקב עמידרור, למשל). אך מצד שני, אי אפשר לדרוש מהדתיים ומהחרדים להתגייס ולהגביל את התקדמותם בצבא. ומצד שלישי, מח"ט הוא תפקיד חשוב, אך עדיין אינו בכיר דיו. הפתרון של 'הארץ' היה אלגנטי יותר: לציין שאל"מ אליעזר טולדנו, מפקד הצנחנים הנכנס, צמח בחטיבה ולאזכר שעופר וינטר, מפקד גבעתי הטרי, הוא "המח"ט הדתי הראשון בחטיבה מאז אפי איתם"(!). צרפו לכך את הכותרת ה'אינפורמטיבית' ותקבלו מסר ברור: 'מברוק על המינוי, אבל אל תשכחו, סרוגים יקרים, שאנחנו שמים עליכם עין. שלא נתלבש עליכם כמו על עמידרור ואיתם'.

עדי גרסיאל

 

הוועדה לקביעת מיתוסים

בכנס אילת לעיתונות, שבו השתתפתי בשבוע שעבר, בוצעה לעינינו המשתאות החייאה של מיתוסים שחשבנו שכבר עברו מן העולם: ארון קבורה של רבין (לא היה ולא נברא, אלא הפגנה בה נשאו את ארון הקבורה של הציונות, בדיוק כפי שסטודנטים הפגינו עם ארון קבורה של ההשכלה הגבוהה), שלט עם תמונת רבין במדי אס.אס. שהונף בהפגנה (יצירה של אבישי רביב, 'שמפניה', שראו אולי קומץ אנשים סביבו). מאות אנשים בוגרים ומשכילים, לכאורה, שמקבלים ללא עוררין את המיתוס, בלי לבלבל אותם עם העובדות.

לעומת זאת, בפאנל שבו השתתפתי נקטעו דבריי על אלימות ותקיפה מינית של בנות בעמונה, על ידי שורת דוברי המשטרה, כתבת הפלילים של גל"צ, הדס שטייף, ומנחה הפאנל גיא פלג. "אין לך בדל של ראיה", טען פלג, וקטע את הפאנל לפני סופו. "הייתי שם, זה לא היה", טענה בלהט שטייף, שדווקא חושפת באומץ פגיעות מיניות. הבעיה היא חוסר האמון שהוטבע אצלם במתנחלים. מתנחל אמר? אז אמר.

השמאל מבסס מיתוסים וצורב אותם בתודעה בעזרת כלי התקשורת שהוא שולט בהם. באותה נשימה הוא לא מאפשר לתקשורת שנתפשת כמגזרית להשתמש באותם כלי הצריבה תודעתית: העובדה שארגוני זכויות אדם 'משלנו' כתבו דו"חות על מה שהיה בעמונה, ושכתבות מפורטות פורסמו, כולל ב'בשבע' - כל אלה אינם מספיקים לדידה של אותה ועדה דמיונית, ועדת הקבלה למיתוסים צרובים שאינם זקוקים להוכחה.

כך נתקבלו גם מיתוסי המתנחלים שזורקים חומצה על חיילים (בדקתי, ואין בדל של ראיה) ועלילות עצי הזית של ערבים. אותה ועדה משביתה את עצמה בזמן שערבים עוקרים מטע זיתים או כרם, או כשבדואים מציתים מתבן בקיבוץ בנגב בתגובה להרס מבנה בלתי חוקי בכפר, כפי שקרה השבוע ברביבים. על פי 'רגבים', כל כתבי הדרום קיבלו את המידע, אך אף עיתון או רדיו ארצי לא העלה אייטם. 'תג מחיר' ימשיך להיחרט כמותג שמתאר אלימות של 'מתנחלים'. המציאות תיאלץ למצוא אפיק אחר לחדור לתודעה.

חני לוז

 

 

עקיבא, עזבתנו

השבוע התבשרנו שעקיבא אלדר עוזב את 'הארץ' (מעניין אם הוא גם יורד מהארץ, כידידו מאותו עיתון, עמוס אילון המנוח, שהיגר לטוסקנה).

אלדר הפורש נתפס לאחרונה בכמה וכמה ניסיונות להוליך שולל את קוראיו, כאשר הוא מזין אותם במידע לא נכון, בנתוני סקר מוטים ובפרשנויות שלא מקפידות תמיד על האמת. רק מקריאת רשימת הזוכים לתודה ממנו - מתנדבות מחסום ווטש, דרור אטקס, יש דין, שוברים שתיקה, שלום עכשיו, גישה, רבנים לזכויות אדם, בצלם, הקרן החדשה לישראל ועיר עמים, בין היתר - אפשר להבין שלא מדובר בעיתונאי, אלא בסוכן שמאל הזוי וקיצוני.

כתבתי שאינני יודע אם הוא ירד מן הארץ, ובאותה מידה אין לי כל מושג אם, כמו עיתונאים מכובדים אחרים, יעבור לאל-ג'זירה. ממילא יש שם מדור שבו מתפרסמות כתבותיו. אז מדוע בעצם שירד? הוא כבר שם, בניכר.

ישראל מידד

 

 

ביקורת הנקרא

"החלשת העיתונות החופשית בישראל פוגעת לא רק בדמוקרטיה אלא גם בציבור גדול של קשישים ותושבי פריפריה" (נורית קנטי, nrg מעריב)

הרשו לנו לצטט טוקבקיסט מהדרום: פחחחח

 

"זו התנחלות צופין, שיושבת על האדמות שלנו, הסביר ביובש (נעים אל-ביידה)" (עקיבא אלדר בטור פרידה מהארץ)

ההמשך בשבוע הבא, אצל גדעון לוי

 

"עוז לתרומה" (כותרת ב'ידיעות' לכתבה על מבצעי התרמה של תלמידים)

מעניין כמה מהתלמידים מבינים את משחק המילים שבכותרת

 

 

חדשות בחדשות

מנכ"ל ה-BBC התפטר בעקבות תחקיר שהאשים פוליטיקאי לשעבר בהטרדה ושהתברר כלא נכון. עוד שני בכירים בתאגיד השידור הבריטי עזבו את תפקידם בעקבות הפרשה.

 

'מעריב': מאיר עוזיאל יחזור כנראה לעיתון עם המדור המיתולוגי 'שיפודים'. אתר 'העין השביעית' פרסם כי על פי נאמני 'מעריב' מתנהלות 34 תביעות דיבה נגד העיתון. היום (ה') אמור להתקיים דיון בבית הדין לעבודה בדרישת ארגון העיתונאים להחזיר לעבודה את יו"ר הוועד המפוטר, חגי מטר.

 

אתר ערוץ 7 דיווח כי תדמי"ת פנתה לשר התקשורת והתריעה בפניו שהמכרז לערוץ 'מורשת' עלול לקרוס. זאת בשל עיכובים ביורוקרטיים שבעטיים טרם אושרה זכייתה של הקבוצה היחידה שניגשה למכרז.