בשבע 518: שאלת השבוע

האם צריכה להיות תגובה צבאית ישראלית לירי מהצד הסורי לעבר רמת הגולן?

ירעם נתניהו , א' בכסלו תשע"ג

אסד – הרע במיעוטו

ד"ר דוד בוקעי

מזרחן, אוניברסיטת חיפה

מה שנקרא 'האביב הערבי' היה מיומו הראשון חורף ערבי קודר, אלים, אנרכי וכאוטי. הוא מבטא נסיגה בכל הפרמטרים המדיניים לעבר השבטיות, החמולתיות והעדר סדר. אך מעל לכל, הוא מבטא את ניצחון האסלאם בשתיים מתוך הגרסאות הקיצוניות שלו: האחים המוסלמים ואל-קאעדה.

אשמתה של ארצות הברית רבה בהתפתחות ובהתגבשות התופעה. היא החלה במצרים, שם מובארכ הידיד הגדול שלה נבגד וסולק; המשיכה בלוב, שם קד'אפי חוסל ובמקומו עלה אל-קאעדה צפון אפריקה (AQIM); והגיעה לסוריה. במצרים ובתוניסיה כבר שולטים האחים המוסלמים, ועוד היד נטויה. מיומה הראשון של ההתקוממות, בחסות קטאר וסעודיה, המורדים מקבלים סיוע פעיל מתורכיה וארצות הברית, כדי להפיל את משטרו של בשאר אל-אסד.

יש להדגיש, בסוריה אין מלחמה פנימית ולא התקוממות של המוני העם נגד המשטר. זהו שקר ועיוות נורא של המציאות בחסות אל-ג'זירה. מדובר באנרכיסטים חיצוניים, עשרות רבות אל ארגונים וקבוצות המשתייכים לאל-קאעדה, כולל אל-קאעדה חצי האי הערבי (AQAP), צפון אפריקה (AQIM), ואל-קאעדה פקיסטאן-אפגניסטן. שלושה מחמשת גבולותיה של סוריה פרוצים לחלוטין לכל האנרכיסטים של העולם המוסלמי. המאבק של אסד הוא המאבק של העולם החופשי נגד כוחות החושך של אל-קאעדה והאחים המוסלמים, אך העולם הכושל בעיוותי תפישה ממשיך כמנהגו.

מהיום הראשון שגתה ישראל באופן מחפיר כשהצטרפה למקהלה התובעת את נפילת בשאר, בתואנה המטופשת שבכך תוחלש איראן. ישראל לא למדה את הלקחים: במקום משטר צבאי של אסד נקבל משטר של האחים המוסלמים, במקרה הטוב, וסביר יותר - תוהו ובוהו בחסות אל-קאעדה, כשקצרין תהפוך לשדרות.

מהיום הראשון ישראל היתה חייבת לתמוך בבשאר, בסיוע פעיל. גם היום לא מאוחר. יש להבין, אסד הוא אויב ישראל. אך אם ניתן לנו לבחור אויב הוא האויב המועדף, כי החלופה שלו היא קטסטרופה. 39 שנים היה שקט מוחלט ברמת הגולן, בכל המשברים והמלחמות. מישהו מבין מה יקרה מחר? אך אנו ממשיכים באיוולת.

גם כיום יש לישראל אפשרות לתקן את המעוות. נורו פגזים, וזו הזדמנות. אך לא לפגוע בצבא הסורי, אלא לכתוש עד דק את כל כוחות אנשי אל-קאעדה שהתמקמו סמוך לגבול. לקיים רצועה של 30 ק"מ מהגבול נקייה לחלוטין מהאיום הנורא של ישראל.

בכל מקום שבו יש בחירה בין משטר צבאי למשטר אסלאמי, יש להעדיף תמיד, ובכל מחיר, את המשטר הצבאי. כי זה בנפשנו. האם נבין?

 

המסר המרתיע עבר

משה (בוגי) יעלון

משנה לראש הממשלה, השר לנושאים אסטרטגיים

בחודשים האחרונים מתנהלת ברמת הגולן לחימה בין גורמי אופוזיציה ובין צבא סוריה. זו לחימה קשה ואנחנו רואים אותה משטחנו. כוחות האופוזיציה משתלטים על עמדות של הצבא הסורי, אפילו על מחנות של הצבא הסורי, ולוקחים שלל טנקים. המלחמה מתנהלת לנגד עינינו, והיא ממש קרובה אל הגבול.

בגבול הצפון היו כמה אירועים של ירי, לכאורה תועה, של נשק קל או פגזי מרגמה. העברנו לסורים מסרים מילוליים והם לא עזרו, ולכן השבוע העברנו בפעם ראשונה הסברים פיזיים בשטח, בעזרת תקיפות של סוללת ארטילריה וסוללת מרגמות שממנה נורו הפגזים התועים לכאורה לעבר רמת הגולן. אם שני המסרים הובנו – טוב. אם המסרים לא הובנו – נצטרך להמשיך להעביר מסרים מהסוג הזה. בשטח יש הוראה שאם מזהים מקור ירי שיורה לכיווננו, יפעלו כוחות צה"ל לשיתוקו.

להערכתי, כמעט אין ספק שלבשאר אסד אין עניין לפתוח מולנו חזית. רק זה חסר לו כרגע, שאנחנו נכה בו. הוא מבין את זה, הוא נזהר מאוד, הוא נענה למסרים שהועברו לו בצינורות כאלה ואחרים, ולא רק על ידינו, הן באשר לנשק הכימי והן באשר לחימום הגבול.

אני מקווה שהמסרים של השבוע ייקלטו גם כן.

 

השגרה בגולן נמשכת

אלי מלכה

ראש המועצה האזורית גולן ויו"ר ועד יישובי הגולן

לא יכול להיות מצב שמלחמת אזרחים במדינה מסוימת מסכנת מדינה שכנה. ולכן יש להעביר לסורים את המסר שגם כדורים תועים יכולים לסכן חיי אדם.

בסך הכל צה"ל מעביר לסורים את המסר בצורה מיטבית. זה התחיל בכך שצה"ל העביר לסורים מסר בעל פה, המשיך בירי לתוך שטח סוריה בסמוך למטרות מסוימות, ונגמר בכך שלא מכבר פורסם שצה"ל ירה ואף פגע במטרה וגם יש נפגעים. כך שבכלליות המדיניות של הממשלה ראויה לחיזוק מטעמנו.

מעבר לכך, ברור שצה"ל צריך להימשך בערנות ולשקול לפני כל אירוע את תגובתו.

חשוב לזכור כי בגולן יש בערך מיליון וחצי דונם, וכי כל ההתרחשות מול סוריה היא בשטח של חצי דונם בלבד. מדובר בקילומטר אחד מתוך 80 קילומטרים. אני לא מרגיש שהתושבים בלחץ, אלא הם חיים את חייהם בשגרה מלאה. הלימודים נערכים כסדרם וגם אנשים הולכים לעבודה בלי חריגות. אפילו מטיילי הגולן בשגרה, ובכלליות אני יכול לומר שהחיים אכן שבו למסלולם.

 

תגובה צודקת

ישראל לא צריכה להתחשב במצב הקשה בסוריה כאשר פצמ"ר נורה לעברה ומסכן את אזרחיה. בייחוד כשעיני העולם מופנות בעיקר אל הזוועות שמתחוללות בתוך סוריה, והטיפול כעת צריך להיות באסד ובמשטרו ולא באיזו תגובה ישראלית הגיונית, מוסרית וצודקת. בל נשכח שמדובר במדינת אויב, וגם כאשר מדובר בירי תועה או במורדים שנלחמים במשטר, ראוי שנזכיר שלא מדובר בשוחרי שלום שפתאום יגלו כלפינו רגשות אהבה. גינוי כלשהו לתגובה ישראלית הוא חוצפה מאין כמותה, שהרי כל מדינה היתה נוהגת כך כדי להגן על ריבונותה.

איתמר ליברמן, בית אל

 

לא לחזק את המורדים

במשך שנים היה הגבול הישראלי-סורי שקט, עד שפרצה מלחמת האזרחים. ועתה הודו המורדים שהם היו אלה שירו, בטעות. ועתה הם גם טוענים שכל ירי אזהרה מחזק את "משטר הדמים" של אסד, מול אותם "שוחרי השלום והחופש" הנתמכים בידי אל קעידה. אז ברור שזו תהיה איוולת לירות פגזים על צבא ממשלת סוריה. אבל לגבי ירי פגזים על מה שמכונה "צבא סוריה החופשית", נראה לי שזהו דבר שעל אנשי צבא - אשר מסוגלים לנתח את ההתפתחויות האפשריות - להחליט.

אבנר א. ראם, ירושלים