בשבע 518: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , א' בכסלו תשע"ג

על אף המצב בדרום - שבת הארגון של 'בני עקיבא' תתקיים כסדרה

בשבת הקרובה יציינו חניכי תנועת בני עקיבא את שבת הארגון. בתחילת השבוע בחנה הנהלת התנועה אפשרות לדחיית שבת הארגון, לאחר שהתקבלו בקשות לכך מחניכים ומדריכים במחוז דרום, הנמצאים תחת איומי הטרור ומתקשים לנהל את שגרת חייהם. לאחר דיונים והתלבטויות הוחלט להיענות לבקשה בשלילה. יחד עם זאת, התנועה תערוך פעילויות הקשורות למתיחות בדרום, אשר מתחברות עם הנושא השנתי של התנועה - 'נאמנים לדרך'. עוד מציינים בתנועה כי הפעילות בסניפי הדרום תיערך בתיאום מלא עם כוחות הביטחון.

דני הירשברג, מזכ"ל התנועה, אומר ל'בשבע': ״70 אלף חניכי התנועה מחבקים את כלל תושבי הדרום ובפרט את אלפי החניכים הנמצאים בקו האש. מתוך נאמנות לדרך ומתוך תפישה כי אויבינו לא יצליחו לשבש את חיינו, אנו נקיים את חגיגות שבת הארגון שיעמדו בסימן נאמנות לדרך ונאמנות לעם. אני תקווה שעד שבת יוכלו תושבי הדרום לחזור לחיים נורמליים ואני אוכל להשתתף בשבת הארגון של סניף בני עקיבא שדרות״.

בתוך כך הפסיקו השבוע (ג') אלפי חניכי בני עקיבא את פעילותם השוטפת בסניפים ויצאו לצמתים בכל רחבי הארץ כדי להביע תמיכה בתושבי הדרום המותקפים. החניכים פקדו בהמוניהם את הצמתים וקראו קריאות חיזוק ובקשה להבאת שקט לתושבי הדרום.

בנוסף לכך, לאור המצב הביטחוני בדרום, שיגר השבוע מנכ"ל מנהלת השירות האזרחי-לאומי, שר-שלום ג'רבי, מכתב דחוף למנכ"ל המשרד להגנת העורף גבי אופיר, בבקשה לזרז ולהשלים את המיגון לדירות השירות הלאומי ברחבי הדרום. ג'רבי ציין: "המתנדבים ממלאים תפקיד חיוני בערי הדרום בשגרה ובוודאי שבשעות חירום, ועלינו לעשות ככל הניתן להגנתם ולהבטחת שלומם".

 

מערת המכפלה שוב הוצפה במי גשמים, הוואקף מונע שיפוץ נדרש

בעקבות מזג האוויר הסוער שהיה השבוע (ב'), הוצפה מערת המכפלה במים שהגיעו לגובה של 30 ס"מ. המים הרבים מנעו מהמתפללים ומהמבקרים להיכנס ולהתפלל במקום. מדובר בהצפה הראשונה השנה, וכפי הנראה, אם העניין לא יטופל במהרה, הצפה כמו זו תחזור על עצמה עוד מספר פעמים במהלך עונת הגשמים. הגורם המרכזי להצפה הוא כיוון המרזבים במערה, אשר מופנים כולם לאולם 'החצר' וכתוצאה מכך מציפים אותו.

ראשי מנהלת מערת המכפלה מנסים מזה מספר שנים להוביל את השלמת איטום הסככה מעל לאולם. תוכניות מסודרות לקירוי האולם הוגשו כבר מספר פעמים למינהל האזרחי, אך לא עברו את הדרגים הביורוקרטיים. בנוסף לכך, בכדי לפתור את בעיית המרזבים תלויה מנהלת מערת המכפלה בהחלטת הוואקף, שמסיבות השמורות עימו מסרב עד כה לטפל בבעיה.

ראש המועצה הדתית בקריית ארבע-חברון, יוסי דיין, אומר: "לא ייתכן שאחד המקומות המקודשים ביותר לעם היהודי ייקלע למצב מביש שכזה. מדובר בסיטואציה מבזה שלא תעלה על הדעת. אני קורא לשלטונות להתערב ולדאוג לפתרון מיידי בנושא".

פרס הרב קוק לספרות תורנית יוענק לרב ליכטנשטיין ולרב שילת

ועדת השופטים מטעם עיריית תל אביב-יפו הכריזה השבוע על זוכי פרס 'הרב קוק לספרות תורנית' לשנת תשע"ג. הזוכים השנה הם פרופ' שמחה עמנואל, הרב יצחק שילת, הרב ד"ר אהרן ליכטנשטיין והרב ד"ר מרדכי הלפרין. הפרס נועד להביע הוקרה ולחזק את ידיהם של מחברי ספרים ברוח המסורת בספרות תורנית, חוקריה ומפרשיה.

בקטגוריית 'ספרות תורנית מקורית' זכה הרב ד"ר אהרון ליכטנשטיין, ראש ישיבת הר עציון. בנימוקי ועדת הפרס נאמר כי "הרב ליכטנשטיין מביא בספריו את שיטת הלימוד הבריסקאית לזיקוק ומיצוי מעמיקים ומרשימים, ופותח את הלמדנות התלמודית המסורתית לפני בני הדור".

הפרס ל'ספרות תורנית מקורית' הוענק בנוסף גם לרב ד"ר מרדכי הלפרין. הרב הלפרין הוא רופא גינקולוג, מנהל מכון שלזינגר ועורך כתב העת 'אסיא'. את הפרס קיבל על ספרו 'רפואה, מציאות והלכה' "המכיל מגוון עצום של דברי תורה עם עדכון רפואי מודרני בשאלות העומדות ברומו של עולם, ומגלם התמודדות אמיצה של איש הלכה עם אתגרי הרפואה המודרנית", לשון ועדת הפרס.

בקטגוריית 'ספרות מחקר וספרי עזר תורניים' זכה הרב יצחק שילת. בנימוקי הפרס נאמר כי זכה "על פועלו בהוצאה לאור, המחודשת והמדויקת, של איגרות הרמב"ם וההקדמות לפירוש המשנה, המצטיינים בלשון ברורה ונגישה הן ללומד המצוי בן דורנו והן לקהילת הרבנים והחוקרים". זוכה נוסף הוא פרופ' שמחה עמנואל על ספרו 'תשובות מהר"ם מרוטנבורג וחבריו', בו על פי ועדת הפרס "הציג במהדורה מדויקת ומנופה את תשובותיו של מהר"ם מרוטנבורג, גדול חכמי ההלכה והמשיבים בשלהי תקופת בעלי התוספות". בעוד כשבועיים ייערך טקס הענקת הפרס במעמד רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו.

 

בעקבות אזהרות הרב עמאר, ב'חסלט' מרגיעים: "קיים פיקוח קפדני על הריסוס"

בעקבות מכתבו של הרב הראשי לישראל הרב שלמה עמאר, בו התריע מפני קניית ירקות עלים ללא תולעים בשל כמות חומרי ההדברה הגבוהה מן המותר, מבהיר דודי אברמוביץ', סמנכ"ל חברת 'חסלט-עלי קטיף': "לפחות בכל הנוגע למוצרי חסלט הציבור יכול להיות רגוע. כבר מעל לעשור כל התוצרת של חסלט נבדקת במעבדה המובילה בתחום בדיקות איכות המוצר. התוצרת הנמכרת בשווקים עוברת בדיקה קפדנית של שאריות חומרי הדברה עוד לפני הגיעה לשוק, ועומדת בתקני משרד הבריאות המחמירים".

בחברת חסלט מסבירים כי במהלך השנים פיתחה שיטות חדשניות למניעת חדירת מזיקים, תולעים וזבובונים לירק. כמו כן, הסחורה המיוצרת נבדקת על ידי אנשי מעבדה של המפעל ועל ידי לבורנטים של מעבדה חיצונית, הרבה לפני שהוא נכנס לתהליך שיווק. במידה ונמצאו בסחורה ירקות פגומים הם נשלחים מיד לגריסה, הם מבהירים. חברת 'דרך המעבדה' - חברה חיצונית המתמחה בבדיקות מעבדה של מזון, מפקחת לאורך תהליך הייצור והשיווק, מן השדה ורצפת הייצור ועד לצרכן בארץ ובעולם. לחברת 'דרך המעבדה' סימן מאשר המוטבע על מוצרי מזון שעמדו באחת או יותר מהבדיקות המחמירות שעורכים מומחי החברה, ושנמצאים בפיקוח קבוע שלהם ועומדים בתקנים בינלאומיים.

 

מהפך מחשוב בבתי הדין הרבניים: אתר אינטרנט לצפייה בהליכי תיקים

פורטל אינטרנטי חדשני יאפשר מעתה קבלת מידע עדכני על התנהלות התיקים בבתי הדין הרבניים באמצעות לחיצת כפתור. חברת טלדור בסיוע חברת 'דור טכנולוגיות מידע' העלתה לאוויר פורטל מידע חדש אשר פותח עבור הנהלת בתי הדין הרבניים. הפורטל שנפתח לציבור הרחב, מאפשר למי שמנהלים הליך בבית הדין הרבני ולעורכי דין המייצגים אותם, לקבל מידע עדכני לגבי התנהלות התיקים מבלי להגיע לבית הדין. מעתה יכולים הגורמים להתעדכן מרחוק במועדי הדיון בהחלטות שהתקבלו, בהודעות שונות מבית הדין, וכן לצפות במסמכים הקשורים להליך.

בנוסף לכך, במהלך החודשים הקרובים יעלה לאוויר גם האתר התדמיתי החדש של בתי הדין הרבניים, הכולל מידע כללי עדכני לגבי פעילות בית הדין. במסגרת הפרויקט אף שודרגה תשתית המחשוב בשרתים חדשים, שיביאו לשיפור בביצועי אתרי המידע. כמו כן, שודרגו מערכות אבטחת המידע והוטמעה מערכת גיבוי מתקדמת. אתרי המידע הוקמו במסגרת מערכת שיר"ה (שיפוט רבני) - מערכת ניהול ממוחשבת שהקימה טלדור עבור בתי הדין הרבניים, במסגרת פרויקט בהיקף של כ-18 מיליון שקל. בחברת טלדור מסבירים על תרומת המיזם החדש: "פורטל המידע החדש של בתי הדין הרבניים משפר מהותית את זמינות המידע לציבור הרחב, חוסך מהמעורבים בתיקים את הצורך להגיע פיזית אל בית הדין ומצמצם מהותית את העומס בבית הדין".

 

מבזקים:

מבצע התרמה לרועה הצאן מהשומרון שעדרו נגנב

המועמדים לרשימת הבית היהודי הצטרפו השבוע ליוזמת ועד מתיישבי שומרון ובנימין כדי לסייע לרועה הצאן אברהם הרצליך שנגנבו ממנו כ-350 עיזים, נזק המוערך בלמעלה מ-200 אלף שקלים. עמדות התרמה הוצבו השבוע (ג') בסמוך לקלפיות וההערכה היא שנאספו עשרות אלפי שקלים לטובת חידוש העדר.

 

שיפוצים וקביעת נר תמיד בקבר יוסף הצדיק

לקראת הכניסה החודשית לקבר יוסף הצדיק בעיר שכם השבוע (ג'), נערכו במקום שיפוצים ותיקונים מקיפים וכן קביעת נר תמיד במתחם הקבר.

 

מוקד אירוח לתושבי הדרום בשבת הקרובה

תושבי הדרום מוזמנים להתארח בשבת הקרובה אצל משפחות הגרעינים התורניים ברחבי הארץ. ארגון קרן קהילות פתח מוקד טלפוני מיוחד העומד לרשות תושבים המעוניינים בכך.

 

קורס ייחודי במסלול לאמנות במכללת תלפיות

סטודנטיות לאמנות במכללת תלפיות לומדות קורס ייחודי העוסק בבירור הקשר שבין עולם האמנות לדת. הקורס כולל עיון בגישות השונות ביהדות הדנות במתח שבין האמנות לאמונה הדתית. את הקורס מעביר האמן אריאל רייכמן.