בשבע 518: סופו של ארכי -רוצח

מבצע 'עמוד ענן': חוסל "רמטכ"ל" החמאס, פגיעה קשה במערך הטילים ארוכי הטווח של החמאס

חגי הוברמן , א' בכסלו תשע"ג

צה"ל יצא אתמול (רביעי) אחר הצהריים למבצע 'עמוד ענן', לחיסול ראשי החמאס ותשתיות הטרור ברצועה. המועמד הראשון היה אחמד סעיד חליל ג'עברי, המפקד הבכיר בזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה, זה שכונה בישראל בתואר הכבוד-לכאורה "רמטכ"ל החמאס". בנו חוסל עימו. מתוקף תפקידו, מעמדו ופועלו היה ג'עברי אחראי בעשור האחרון על כלל פעילות הטרור נגד ישראל משטחי הרצועה.

חיסולו של ג'עברי היה מהלך ראשון של מבצע 'עמוד ענן', שמטרתו המוצהרת היא הנחתת מכה קשה על מערכת הפיקוד והשליטה של חמאס ופגיעה בתשתיות הטרור של הארגון. בצה"ל הגדירו זאת כפעולה כירורגית של צה"ל בשיתוף שירות הביטחון הכללי, המבוססת על מודיעין מדויק ויכולות אש מתקדמות. "חיסולו של ג'עברי מהווה מסר לגורמי החמאס ברצועה כי במידה וימשיכו בקידום פעילות טרור כנגד מדינת ישראל ייפגעו ויחוסלו", אומרים בצה"ל.

בתוך זמן קצר החלה סדרת תקיפות של מחסני רקטות, תשתיות ומפקדים ברצועה. לא פחות משמעותית מחיסול ג'עברי היתה תקיפת מערך הפאג'ר 5 בעזה, עשרות טילים ארוכי הטווח שמגיעים לטווח 75 קילומטרים. כמו כן נגרם נזק משמעותי למערכי השיגור התת-קרקעיים ולמחסני אמצעי הלחימה של ארגוני הטרור ברצועת עזה. המטרות שהותקפו אותרו על פי מודיעין מדויק במהלך החודשים האחרונים. בצה"ל הדגישו כי חלק נרחב מאתרי אחסון אמצעי הלחימה ממוקם במבני מגורים אזרחיים. "זוהי עדות נוספת לדפוסי הפעולה של חמאס ולשימוש באוכלוסייה בעזה כבמגן אנושי", אומרים בצה"ל.

התקיפה היתה מתחייבת, שכן ברור היה שתגובת החמאס כנקמה על חיסול ג'עברי ועל תקיפות צה"ל תהיה ניסיון לשגר את הטילים הללו לעבר מטרות באזור גוש דן. היכולת הזו, נכון לשעת כתיבת שורות אלו, גם אם לא סוכלה לחלוטין, לפחות הצטמצמה באורח ניכר.

הסבב התחיל במוצאי השבת שעברה, כאשר מחבלים ירו טיל נ"ט מסוג קורנט לעבר ג'יפ של צה"ל, שעסק בסיור שגרתי סמוך לגדר הביטחון במרכז רצועת עזה. כתוצאה מירי הטיל, עלה הג'יפ באש וארבעה חיילי צה"ל נפצעו, אחד מהם באורח קשה, שניים באורח בינוני והרביעי באורח קל. הזרוע הצבאית של החזית העממית לשחרור פלשתין קיבלה אחריות לירי, שסימן את תחילתו של סבב הסלמה נוסף בדרום ישראל, קצת למעלה משבועיים לאחר סיום הסבב הקודם.

כוחות צה"ל הגיבו לירי טיל הנ"ט לעבר הג'יפ בירי טנקים לעבר האזור שממנו העריכו שהטיל שוגר, ולעבר מטרות טרור נוספות. כלי התקשורת הפלשתיניים דיווחו כי כתוצאה מהירי נהרגו ארבעה בני אדם וכ-30 נפצעו.

ארגוני הטרור ברצועת עזה הגיבו בירי מאסיבי של רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הדרום, כולל הערים אשדוד ובאר שבע. כיפת ברזל יירטה חלק מהרקטות. על הירי קיבלו אחריות חמאס וארגוני טרור נוספים הפועלים ברצועת עזה. צה"ל הגיב בתקיפות מהאוויר ברצועה למשך שלושה ימים.

אחמד ג'עברי, בן 52, תושב עזה, היה מעורב בפעילות צבאית כבר מתחילת שנות השמונים ושימש עד מותו כמפקד הצבאי הבכיר בחמאס. בעבר היה ממקורבי השייח' יאסין ופעל בחסותו. כ"רמטכ"ל" החמאס, עסק ג'עברי במימון ובהכוונה של פעילות צבאית ופיגועים נגד ישראל. במרוצת השנים האחרונות פיקד על הזרוע הצבאית בשורה של אירועים אשר עיצבו את המציאות ברצועה, ביניהם בין היתר השתלטות חמאס על הרצועה בשנת תשס"ז, ומעורבות בניהול סבבי ההסלמה מול ישראל.

ג'עברי קידם בקיץ תשס"ו את הוצאת פיגוע התופת אשר במסגרתו נהרגו שני חיילי צה"ל ונחטף גלעד שליט. לאחר מימוש פיגוע החטיפה ובמהלך שנות המשא ומתן לקידום עסקת שחרורו של משבי החמאס, היה ג'עברי ראש צוות המשא ומתן מטעם חמאס, והיווה במהלך שנות המשא ומתן סמן קיצוני ונצי נגד קיום העסקה.

 

נפתלי בנט: לא יכולתי לבחור נבחרת טובה יותר למערכה שניצבת לפנינו

שלמה פיוטרקובסקי

ועדת המיפקד של הבית היהודי קיימה אתמול (רביעי) אחר הצהריים מסיבת עיתונאים, אשר במהלכה נמסרו תוצאות הפריימריס לרשימת המפלגה לכנסת. במקום השני, מיד לאחר היו"ר נפתלי בנט, ישובץ ח"כ לשעבר ניסן סלומינסקי. מיד לאחריו תשובץ המתמודדת הצעירה אילת שקד, לאחר מכן ח"כ אורי אורבך, ואת החמישייה הראשונה סוגר סגן ראש העיר באר שבע, אבי וורצמן. את החמישייה השנייה פותח סגן ראש מועצת בנימין, מוטי יוגב, שיוצב במקום השישי, לאחריו המתמודד יוני שטבון, אחריו תשובץ שולי מועלם ולאחריה ג'רמי גימפל. את החמישייה השנייה חותם הרב רחמים ניסימי, ראש רשת גרעיני 'שעלי תורה'.

לאחר הקראת הרשימה עלה היו"ר החדש, נפתלי בנט, לשאת דברים שנפתחו כצפוי במילים שהיו סלוגן הבחירות שלו 'משהו חדש מתחיל היום'. "הציונות הדתית שבמשך הרבה מאוד שנים היתה שפופה בשדה הפוליטי, קמה כמו עוף חול, מזנקת ומרחיבה את המעגלים למקומות שמעולם לא דמיינו שיכולים להיות", אמר בנט והוסיף כי מדובר בנבחרת שלא יכולה להיות טובה ממנה. הוא הזכיר בדבריו את חשיבות בחירתה של איילת שקד לצמרת המפלגה. "יש פה גיוון אדיר ולא יכולתי לבחור נבחרת טובה יותר עבור המערכה שניצבת לפנינו".

נציין כי יוני שטבון, שנבחר למקום השישי, מתכוון להגיש לבית הדין העליון של התנועה ערעור כדי לשריינו במקום החמישי השמור לצעיר. בחירתה של איילת שקד במקום השלישי מבטלת את שריון המקום הרביעי לאישה.

 

 

באיחוד הלאומי נערכים להרכבת הרשימה, בן ארי ואלדד הקימו מפלגה חדשה

שלמה פיוטרקובסקי

כיממה לאחר פרסום רשימת הבית היהודי צפויה להיסגר היום (חמישי) בשעות הצהריים רשימת המועמדים המתמודדים על מקום ברשימת 'תקומה' לכנסת. במפלגת 'תקומה' בוחר המרכז, המורכב מכארבעים אישי ציבור ופעילים מרכזיים במפלגה, את רשימת המפלגה לכנסת. עם סגירת הגיליון רשימת המועמדים עוד לא התבהרה סופית, אולם כבר עתה ניתן לסמן כמה מהמועמדים הבולטים שעשויים לתפוס מקום ריאלי ברשימת האיחוד הלאומי.

תחילה ישנם חברי הכנסת המכהנים, ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה) שלמרות הודעתו בישיבת המרכז הקודמת עשוי לשנות את החלטתו ולהתמודד על אחד המקומות הגבוהים, וח"כ אורי אריאל אשר נחשב כמועמד מוביל. בנוסף לכך עלו לאחרונה שמותיהם של הרב אלי בן דהן, מנכ"ל בתי הדין הרבניים לשעבר, ושל אורי בוסקילה, סגן ראש העיר בת ים. שניהם עשויים לחפות על המחסור במועמדים מזרחיים ברשימת הבית היהודי. מועמדת נוספת, ששמה כבר עלה בעבר בהקשרים דומים, היא אורית סטרוק, מנהלת ארגון זכויות האדם ביש"ע. גם מזכ"ל תקומה, נחי אייל, מבקש להתמודד על מקום ברשימה.

מי שלא יהיו חלק מרשימת האיחוד הלאומי לכנסת הבאה הם חברי הכנסת מיכאל בן ארי ואריה אלדד, אשר הכריזו השבוע על הקמת מסגרת פוליטית חדשה. השניים הקימו רשימה נפרדת תחת השם 'עוצמה לישראל'. במקום הראשון ברשימה החדשה הוצב אריה אלדד, במקום השני ד"ר מיכאל בן ארי ובמקום השלישי ברוך מרזל. השניים קיבלו את החלטתם לאור המגעים שהתקיימו בחודשים האחרונים עם 'הבית היהודי' לקראת ריצה מאוחדת ומשותפת, ולאחר שלא אושרה בקשתם לערוך פריימריס ב'איחוד הלאומי'.

 

 

בעקבות האיום בתביעה: יהב מתנצל

ראש העיר חיפה, יונה יהב, שיגר ליועץ המשפטי של ועד מתיישבי השומרון, עו"ד דורון ניר צבי, מכתב התנצלות בעקבות דבריו על תושבי איתמר. "לא היה בדבריי חלילה כדי להכתים את כל התושבים איתמר או את ציבור המתיישבים, המייצגים גם רעיונות מבורכים של ציונות, חוסן ואמונה", כתב יהב במכתב. בהמשך לדברים הדגיש כי "כשם שאני מברך על הערכים המובילים את צעירי ההתנחלויות לאייש את שרשרת הפיקוד בצה"ל, כך אני מגנה כל פעילות קיצונית ואלימה המבקשת לקעקע סיכוי לחיים משותפים עם שכנינו".

יוסי דגן, יועץ ראש המועצה ומנהל היחידה האסטרטגית במועצה האזורית שומרון, הביע סיפוק מההתנצלות: "במשך שנים הכפישו פוליטיקאים ועיתונאים את מאות אלפי המתיישבים ביהודה ושומרון והעלילו עליהם עלילות דרך קבע. העידן הזה נגמר. בישראל יש כמובן חופש ביטוי וכל אדם יכול להעביר ביקורת חריפה ככל שירצה, אך ההכפשות והעלילות לא יעברו יותר בשתיקה. כל הסתה תיתקל בתגובה חריפה, כל הכפשה תיתקל בתביעה. עידן המתנחל הפראייר תם".

 

מבזקים

המשטרה עצרה ארבעה מחבלים ממזרח ירושלים בחשד שביצעו את פיגוע הדקירה בשכונת מעלה הזיתים בירושלים בליל שבת לפני כשבועיים. בפיגוע נדקר אברהם טאו, בנו של הרב צבי טאו מראשי ישיבת הר המור, וחבר נוסף בשעה שהלכו ברגל אל השכונה לאחר שסיימו את תפילת ליל שבת בכותל המערבי.

צירי ועידת מר"צ קבעו ביום ראשון את רשימת המפלגה לבחירות הקרובות. לאחר יו"ר המפלגה, ח"כ זהבה גלאון, נבחר ח"כ אילן גילאון. במקום השלישי הוצב ח"כ ניצן הורוביץ, במקום הרביעי מוקמה מיכל רוזין, במקום החמישי עיסווי פרג, ואחריהם נבחרו תמר זנדברג, אבשלום וילן ומוסי רז.

כשלושים פעילי שמאל ופלשתינים הפגינו ביום שישי האחרון מול סניף 'רמי לוי' בגוש עציון תחת הכותרת "הכיבוש משחית". כוחות משטרה וצבא הגיעו למקום ופיזרו את המפגינים. המשטרה עיכבה לחקירה פעיל שמאל בגין הפרת הסדר הציבורי, התקהלות אסורה והכשלת שוטר.

במהלך סוף השבוע הקודם וראשית השבוע הנוכחי עלה מפלס הכינרת בשלושה וחצי סנטימטרים, בעקבות גשמי הברכה שירדו באזור הצפון. אתמול (רביעי) עמד מפלס הכנרת על 212 מטרים ו-40 סנטימטרים מתחת לפני הים, 60 סנטימטרים מעל לקו האדום התחתון.