בשבע 519: עמית, מאיר עמית

דמותו הרבגונית של מאיר עמית, איש צבא, ביון והיי-טק, משורטטת במיומנות בביוגרפיה שלו ומעוררת געגועים למנהיגים של פעם

שפרה ריפקין , ח' בכסלו תשע"ג

הסופר הצרפתי קלוד סימון אמר פעם שההבדל בין ביוגרפיה טובה לגרועה הוא כמות העובדות שהמחבר בוחר להציג. במילים אחרות, בכל ביוגרפיה טובה צריך להיות גם קורטוב של רגש, ונדמה כי כתיבתו של ד"ר אמנון ז'קונט מצליחה בכך. בספרו, מגולל ז'קונט את חייו הסוערים של מי שהיה ראש המוסד ומנכ"ל חברת 'כור תעשיות', אלוף (במיל') מאיר עמית (סלוצקי). עמית היה גם מייסד חברת 'חלל תקשורת' וזוכה פרס ישראל.

אף שהביוגרפיה סובלת לפרקים מעומס תיאורים טרחני משהו, נדמה כי ז'קונט יודע לספר סיפור. התיאורים קולחים וכתובים בחלקם כמותחן עלילתי, ודמותו הרבגונית של עמית מוצגת באמצעות אינספור שיחות שקיים המחבר עם מקורביו ובני משפחתו ונבירה בארכיונים של התקופה. ז'קונט מעניק לקורא, דרך סיפור חייו של עמית, את כל מה שחסר לו היום בהנהגתה המדינית של ישראל. נחישות, אמונה וחשוב מכל - שקט. בדומה ל'מצביא ללא שררה' של צביקה דרור על חייו של יצחק שדה, גם כאן ניכרת הנהגתו של צה"ל בראשית ימיו לפיה יש לשמור על סודיות מוחלטת בכל הקשור למהלך צבאי עתידי. כותב הביוגרפיה אינו חוסך את ביקורתו ממנהיגי התקופה שהרבו לפטפט באוזני העולם על יכולת ההגנה האווירית של ישראל, ומציג אותם לעיתים באור חיוור במיוחד. "דיין היה אדם יצירתי", נכתב בספר, "לעיתים רב קסם אך במקרים לא מעטים גם חסר סבלנות ואגוצנטרי".

'האיש והמוסד' הוא סיפור ביוגרפי שגיבורו עשוי ללא חת, אך לעיתים גם מתעייף ונשבר. הסנטימנטליות הרבה שבה מתוארות אפיזודות מסוימות מחייו של עמית מצביעה על קרבה רגשית בין הסופר לגיבור ספרו. באחד הפרקים מתוארת מערכת היחסים השברירית ששררה אז בין עמית לאיסר הראל, קודמו בתפקיד. הראל הואשם בהתנשאות ובכך שהוא "מרבה במבצעים 'וירטואוזיים' על חשבון אספקת מידע חיוני על צבאות ערב". היריבות הזו, אגב, נמשכה עד לפטירתו של הראל.

מאיר עמית, מבריק ועקשן גם יחד, ייזכר כמי שלא היה מוכן להיכנע לממונים עליו ושילם על כך מחיר אישי. עקשנות זו יוצרת אצל הקורא אהדה מסוימת ומפנה מקום רחב להזדהות עם העלילה כולה. הניסיון הכמעט נואש ללכת נגד הדעה הרווחת גם במחיר של בידוד והשפלה, הוא שהופך את מאיר עמית לסמל של טוהר המידות. בעולם החומרי של ימינו, בו שולטת תרבות הריאליטי וערכים ציוניים מתורגמים לכסף, ישנה חשיבות רבה לביוגרפיות כאלו על מדף הספרים.