בשבע 519: שבר ענן

עלות הכספית של 'עמוד ענן' עלולה להסתכם במיליארדי שקלים, באוצר ובבנק ישראל מנסים לשדר עסקים כרגיל *טיפים להתנהלות נבונה תחת אש

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ח' בכסלו תשע"ג

בעולם העסקים מקובל להניח שמי שעושה מאמץ להוכיח שאיננו מודאג למצב עסקיו, סימן שמצב עסקיו בכי רע. אם אפשר לעשות אנלוגיה מעולם העסקים הפרטיים למגזר הממשלתי-ציבורי, הרי שהתנהלותם של שר האוצר ונגיד בנק ישראל השבוע מלמדת שלכולנו כדאי בהחלט לדאוג מהשלכותיו הכלכליות של מבצע 'עמוד ענן'.

ביום שני פרסם משרד האוצר הודעה, ובה דווח על פגישה בין נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, ושר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ. על פי ההודעה ששוגרה לכל מערכות התקשורת, השניים "דנו בתפקוד המשק וההשלכות בצל מבצע עמוד ענן'". בדיון השתתפו בכירים משני הצדדים, מנכ"ל משרד האוצר, דורון כהן, והממונה על אגף כלכלה והכנסות המדינה, ד"ר מיכאל שראל, מחד, והמשנה לנגיד, ד"ר קרנית פלוג, מאידך.

אם מטרת הפגישה היתה דיון במצב המשק, מטרת ההודעה היתה להרגיע את הציבור. לאור זאת טרחו במשרד לספר כי "שר האוצר והנגיד הסכימו כי לעת עתה נראה שהשווקים מתפקדים כראוי. המשקיעים הזרים והמקומיים מכירים ביכולתו של המשק הישראלי לצלוח משברים ביטחוניים בהיקפים שונים ללא נזקים משמעותיים". במשרד בחרו להדגיש כי הניסיון מאירועים דומים בעבר מראה שהמשק חוזר לפעילות מלאה ואף מפצה, בטווח הזמן הבינוני, על נזקים שנגרמו בטווח הקצר מאירועים אלה. עם זאת, ציינו במשרד כי "שר האוצר והנגיד הדגישו את החשיבות של מעקב שוטף אחר ההתפתחויות". גם ציטוט מדברי שר האוצר עם תום הדיון טרחו במשרד האוצר לספק לנו. לדברי השר שטייניץ, "המשק הישראלי הוכיח בגרות ויציבות במשברים ביטחוניים קודמים. אני משוכנע כי הכלכלה תצלח גם את המשבר הנוכחי". נרגעתם?

כיפת ברזל מצמצמת את הנזקים. פגיעת רקטה באשקלון השבוע

 100 מיליון ליום לחימה

מתברר ששר האוצר איננו הרגוע היחיד, וגם כלכלנים שאינם בעלי אינטרס אינם מתרגשים מההשלכות הצפויות של המבצע על מצב שוקי ההון הישראליים והמשק בכלל. רון אייכל, כלכלן ואסטרטג ראשי במיטב בית השקעות, מציין כי אין ספק שקיימת אי-ודאות רבה בכל הנוגע להשלכות המהלך הצבאי על השווקים, וכי הואיל ולא ברור כיצד המהלך הצבאי יתפתח, קשה לקבוע את התמורות על השווקים. אולם לדבריו, "אם נניח ש'עמוד ענן' יהיה מהלך דומה לזה של 'עופרת יצוקה' או מזכיר את מלחמת לבנון השנייה, שנמשכו שניהם כחודש, אזי ההשפעה על השווקים היתה בדיעבד חלקית למדי. אמנם הזעזוע הראשוני היה שלילי, אך לאחר מכן התהפכה המגמה ומחירי המניות חזרו לעלות".

אייכל אומר שתיתכנה השלכות נוספות למבצע, בין השאר עקב עלותו הגבוהה, אולם להערכתו הפעם היא תהיה נמוכה מבעבר. אייכל מציין כי באופן כללי ניתן לומר שהעלות היומית הישירה (לא כולל אובדן תפוקה של העסקים) של מבצע עופרת יצוקה נאמדה בין 100 מיליון ל-200 מיליון שקלים (סך הכל כ-2 עד 4 מיליארד שקלים). כפי הנראה, הפעם העלות אף נמוכה מהגבול התחתון, הואיל ומבצע עופרת יצוקה נפתח בהתקפה קשה של חיל האוויר, בשונה מתקיפות כירורגיות הפעם. "לכן, אם נהיה שמרנים ניתן יהיה להניח כי עלות המערכה היא כ-100 מיליון שקלים ליום. במידה והמערכה תארך ותכלול גם פגיעות ברכוש ובנפש, העלות הרחבה הכוללת פיצוי למגזר האזרחי תגדל משמעותית". אייכל מדגיש עם זאת כי במבצע עופרת יצוקה מערכת כיפת ברזל לא היתה קיימת (המערכת הוכנסה לשירות מבצעי במרץ 2011), ולפיכך צפוי שהנזק האזרחי יהיה צנוע משמעותית מאשר היה בעופרת יצוקה, למרות העלות הגבוהה לשיגור כל טיל (אומדן של 50-35 אלף דולר ליחידה).

לאור שורת ההערכות סבור אייכל כי "אנו לא חושבים שיש צורך דחוף לבצע שינוי משמעותי בפרופיל הסיכון של תיק ההשקעות. במיוחד לאור ההנחה שאת הבור התקציבי שייפער, כפי הנראה, אנחנו נשלם, דרך תוספת מיסים ולא דרך הגדלת הגירעון, אשר נמצא כבר בקצה העליון המתקבל על דעתן של סוכנויות הדירוג".

 

לא לשכוח לחסוך

בעוד ההערכה הרווחת היא שהמשק בכללותו לא ייפגע משמעותית, בכל הנוגע לתעשייה ולמסחר בדרום המצב מזהיר הרבה פחות. אומדן ראשוני שנערך במחלקת המחקר באגף הכלכלה של התאחדות התעשיינים ביום שני האחרון לימד כי עד אותו היום נגרם לתעשייה בדרום (מפעלים המצויים בטווח של עד 40 ק"מ מהרצועה) נזק של כ-120 מיליון שקלים. בחישוב זה נלקחו בחשבון הנזקים כתוצאה מהשבתות ואובדן תפוקה, אך לא חושבו נזקים ישירים למפעלים כתוצאה מפגיעת רקטות, במידה שיהיו כאלו עד תום המבצע.

בכל הנוגע למסחר, המצב עוד פחות טוב. באזור הדרום פועלים כ-25,600 עסקים מתחום המסחר והשירותים, כ-80 אחוזים מהם נסגרו לחלוטין בעקבות מצב הלחימה, כך עולה מנתוני אגף הכלכלה באיגוד לשכות המסחר. הפסד הפדיון שנגרם למגזר המסחר והשירותים באזור הדרום כתוצאה ממבצע 'עמוד ענן' נאמד ב-100-90 מיליון שקלים ליום.

מי שנותן את דעתו גם למצבם הכלכלי של משקי הבית בעקבות המבצע הוא ארגון פעמונים, אשר מתנדביו כבר החלו לסייע לתושבים באזור. בארגון ריכזו עצות עבור התושבים שחיים תחת אש הרקטות, ובין השאר מציעים שם לא להיות עסוקים בהאזנה לפרשנויות או לשיחות אשר מעלות את רמת החרדה, יוצרות מתח מיותר ומביאים לצרכנות מוגברת מעבר למחויב כפיצוי והרגעה. מומלץ לעסוק בדברים חיוביים. זה גם שומר על המורל וגם עוזר לכיס.

עוד מציעים בפעמונים לשים לב לכך שהשהייה הממושכת בבית עשויה להעלות את רמת ההוצאות. "כשנמצאים יותר בבית, צריכת המזון והחשמל גדלה ואילו הוצאות של רכב וביגוד פוחתות. אל תפרו את האיזון ושמרו על מסגרת התקציב הביתי", מייעצים בארגון.

 

 פרשנות

 עננים בשמי הנדל"ן

 איציק פלגר

עליית המחירים הקלה המשתקפת בנתונים רשמיים שונים שפורסמו בתקופה האחרונה בנוגע למצב ענף הנדל"ן איננה מבטאת שינוי של ממש. מדובר בסך הכל בביטוי מספרי להפשרה המסוימת שחלה בשוק לאחר כמה חודשי קיפאון, אשר החזירה את המחירים בפועל לרמות שבהן הם היו לפני הקיץ האחרון. בסופו של דבר, עדיין לא רואים בשוק עליות מחירים של ממש וכל התזוזות נעות סביב אחוזים בודדים. גם עונת החורף, בה ממילא הביקוש לדירות אינו גבוה במיוחד, לא תומכת בשלב זה בזינוק מחודש של השוק כלפי מעלה, ועל כן סביר להניח שגם בזמן הקרוב לא צפויות בשוק עליות מחירים חדות.

גורם נוסף שעשוי להעיב על השוק, במיוחד זה של הדירות להשקעה, הוא ההתחממות בדרום ומבצע 'עמוד ענן'. הטרנד של רכישת דירות בפריפריה הדרומית, בעיקר בבאר שבע אך לא רק שם, עשוי להיעצר לתקופה מסוימת. כבר כיום קשה למכור בבאר שבע דירה שאין בה ממ"ד, ומגמה זו רק צפויה להתחזק בזמן הקרוב.

מאחר שאפיק ההשקעה בנדל"ן אטרקטיבי במיוחד למי שאינם אוהבים סיכונים מיותרים, צפוי שמשקיעים אלו יעדיפו להמתין עוד זמן מה לפני שיחדשו את החיפוש אחרי דירות חדשות. גם אווירת המלחמה כשלעצמה איננה תומכת בעשיית עסקאות מסוג זה.

אולם למרות ההאטה הזמנית הצפויה בשוק, סביר להניח שתוך תקופה לא ארוכה ישוב השוק לקדמותו. הישראלים הם בעלי זיכרון קצר, ותוך חודש עד חודשיים מסיום המבצע בדרום כבר תתחיל מגמת ההתאוששות של השוק. הערכה זו נסמכת בין השאר על אירועים קודמים מסוג זה, דוגמת מבצע 'עופרת יצוקה', אשר בטווח הקצר הנחיתו על השוק מכה מסוימת, אולם בטווח של פחות משנה היו כלא היו.

 

הכותב הוא יועץ נדל"ן