בשבע 519: שטח מגזרי

הגרעינים התורניים בערי הדרום המופגזות התגייסו למען התושבים: " קול התורה יישמע חזק יותר מהפיצוצים

רבקי גולדפינר , ח' בכסלו תשע"ג

הגרעינים התורניים בערי הדרום נרתמים לעזרה; ישיבת ההסדר בשדרות: "אנחנו בצו שמונה למען התושבים"

במהלך ימי הלחימה השבוע הופגזו יישובי הדרום במאות טילים ופגזים שזרעו הרס רב. מלבד ההירתמות הנרחבת של גופים, יישובים וארגונים מכל הארץ לאירוח אלפים מתושבי הדרום, בלטה בשטח פעילותם של ישיבות ההסדר והגרעינים התורניים בערי הדרום לסייע ולתמוך בקהילותיהם.

בין קריאת 'צבע אדום' אחת לשנייה, יצאו השבוע בחורי ישיבת ההסדר בשדרות לבקר, לחזק ולשמח את התושבים בעיירה. "בימים הלא פשוטים האלו, תוך כדי מתקפת הקסאמים, משמשים בחורי הישיבה אי של יציבות וחוסן שמקרין על כולם", אומר ל'בשבע' רובי אדרי, סגן מנהל הישיבה בשדרות. "בניסיון להעלות את המורל של התושבים, הם עברו בין בתי המשפחות, התעניינו בשלומם, שרו ונשאו דגלי ישראל. כולם הגיבו בהתרגשות גדולה". אדרי מציין כי חלק גדול מהרבנים, האברכים ותלמידי הישיבה גויסו לצבא בצו שמונה. "הבחורים שנותרו בישיבה גויסו לצו שמונה של חסד ונתינה לזולת. כמובן שלימוד התורה בישיבה מתקיים סביב השעון עשרים וארבע שעות ביממה כסגולה לשמירה והגנה. אבל בנוסף לכך תלמידי הישיבה מתנדבים במערכות החירום המקומיות ומשתדלים לתת מענה לכל נזקק. ניתן בהחלט לומר שכל בית המדרש מושפע ומתרומם בעקבות ההתנדבות והנתינה הזו לעם ישראל", מדגיש אדרי.

בחורי הישיבה ביקרו השבוע את גדודי החיילים המוצבים באזור, ובמקביל כאמור פעלו ככל הנדרש בתוך העיר. באחד המקרים נפל טיל ישירות על בית סמוך לישיבה. "כמה חבר'ה הגיעו לשם מיד. הם הרגיעו את בני המשפחה, שחלק מהם היו בחרדה. דאגו להם למקום לנוח, ואז הפשילו שרוולים והתחילו לנקות, לאטום חלונות ולארגן למשפחה איזו פינה נורמלית בבית. הם עוברים בעשרות מקלטים, מדברים עם אנשים. החבר'ה חשים אחריות כלפי התושבים", מסביר אדרי. כשאני מבררת האם לא היו תלמידים שהוריהם דרשו מהם שישובו לביתם, מחוץ לטווח הרקטות, משיב אדרי בשלילה. "גם הורים שחששו הבינו שמדובר פה בפעילות חשובה עם עוצמה".

ראש הישיבה הרב דוד פנדל מוסיף ואומר כי "אנחנו אחראים שקול התורה של יעקב יישמע בצורה ברורה, צלולה וחזקה יותר מכל הבומים והפיצוצים שנשמעים כל כך קרוב".

 

 מוקד סביב השעון

גם בעיר אשקלון היו נתונים השבוע התושבים תחת מטח רקטות כבד. גם שם נרתמו חברי הגרעין התורני בשיתוף עם תלמידי ישיבת ההסדר 'אורות אשקלון' למאמץ הלאומי, והתגייסו לתפעל את מוקד הסיוע המקומי 'שעה קלה'. המוקד, שעובד בשיתוף פעולה הדוק עם עיריית אשקלון, מטפל בעתות שגרה בסיוע לנצרכים תושבי העיר. עקב ההסלמה במצב הביטחוני גדל באופן משמעותי היקף הפעילות במוקד, ובסיוע מוקדנים ומתנדבים רבים הוא פועל סביב השעון.

מנהל הגרעין התורני באשקלון, אליהו ראובן, מציין כי המוקד מפעיל מערך של מאות מתנדבים תושבי העיר ומספק מענה פרטני לכל משפחה שפונה בבקשה לעזרה. "אנחנו עובדים עם כל התושבים. נכים, אימהות חד הוריות, קשישים שצריכים שייקנו להם תרופות ומצרכים כי הם מפחדים לצאת החוצה, או סתם אנשים פרטיים שנקלעו למצוקה בעקבות המצב".

ראובן מסביר שמתנדבי המוקד מעניקים מענה אנושי לפניות שניתן לטפל בהן באופן שאינו מקצועי. "במקרה שאין צורך באיש מקצוע כמו רופא, עובדת סוציאלית או פסיכולוג, אנחנו שם בשבילם. פנתה אלינו אמא לילד אוטיסט ואמרה שהיא קורסת. היא ביקשה סיוע דחוף והבחורים שלנו הלכו לטפל בילד למספר שעות כל יום. תלמידי הישיבה שלנו מבקרים בין עשרות המקלטים באשקלון ודואגים לפעילויות ותעסוקה לילדי העיר. אליהם הצטרפו עשרות בחורים מהמכינה הקדם צבאית 'אלישע', שגם הם דואגים להפעיל את הילדים ובני הנוער. יש כאן צורך מאוד חזק להתייחס לילדי העיר".

על אף המצב הביטחוני הקשה בדרום, ראובן מתעקש לשדר אופטימיות ואמונה בצדקת הדרך. "סבא רבא שלי היה ממקימי כפר עציון ונהרג בקרב על הגוש. הוא השאיר אלמנה ושלושה ילדים קטנים. זה היה חורבן מוחלט, אבל ברוך השם לאחר 19 שנה חזרנו לשם. ההיסטוריה של העם היהודי עובדת בטווחים ארוכים. אסור לנו להצטמצם במבט של כאן ועכשיו. עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה. השיעור הכי חשוב מבחינתי בשבוע האחרון הוא כמה החיבור בין הנשמות בעם ישראל משמעותי וטבעי. אנחנו עם אחד", אומר ראובן. "אזעקה אחת באזור תל אביב - ובבת אחת ירדו כל המסכות הדמיוניות בין המרכז והדרום. בשנייה אחת זה נעלם וחדרה ההכרה שכולנו בסופו של דבר באותה סירה".

ראש ישיבת ההסדר 'אורות אשקלון', הרב אביהוא פישפדר, מעודד את תלמידיו להירתם ולסייע לתושבי העיר: "אנחנו מאמינים שהחוסן האמיתי של העיר נובע מלימוד התורה שלנו בישיבה. מעבר לזה, מתוך אותו לימוד תורה, אנחנו יוצאים לפעילויות ועזרה ברחבי העיר תחת המעטפת של המוקד", אומר הרב.

 

 יוצאים מהמקלט לטיולים

המצב הביטחוני הקשה בדרום לא פסח אף על תושבי באר שבע. עמותת 'בית מוריה' הפועלת בעיר יזמה במהלך השבוע ימי כיף וטיולים לתושבי העיר ברחבי הארץ. עבור רבים מהתושבים היתה זו הזדמנות לקחת פסק זמן מהמתח הרב של האזעקות והריצה התכופה למקלטים או לחדרי הביטחון.

מאות מתושבי העיר יצאו לטיול בסוסיא, אשר אורגן ביוזמת בית מוריה ובשיתוף המועצה האזורית הר חברון. סיור נוסף שהתקיים השבוע הביא את תושבי באר שבע לצפת. הסיור נערך ביוזמת ישיבת ההסדר צפת ובשיתוף עמותת בית מוריה ופרויקט משקפת. רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו, בירך בחום את הנוכחים והביע את תמיכתו בתושבי העיר באר שבע והדרום כולו.

בנוסף לכך, מתנדבי עמותת בית מוריה סיירו במהלך השבוע בין עשרות המקלטים ברחבי העיר וחילקו לילדים משחקים ומתנות. מנכ"ל בית מוריה, שמעיה ברקוביץ, מציין כי הגרעין רואה חשיבות רבה בהענקת תמיכה לתושבי העיר.

ביום ד' סייר הרב יעקב שפירא, ראש ישיבת 'מרכז הרב' המתמודד לתפקיד הרב הראשי לישראל, בערי הדרום המופגזות. בין השאר ביקר הרב בערים אשדוד, אשקלון ושדרות, והעביר שיעורים בישיבות השונות.

 

הערוץ הראשון ערך בת מצווה בהפתעה לתושבת הדרום

אפרת גולומב, תושבת היישוב יד בנימין, היתה אמורה לחגוג השבוע מסיבת בת מצווה יחד עם בני משפחתה וחברותיה. אך עקב המצב בדרום נאלצו הוריה לבטל את האירוע, זאת בהוראת פיקוד העורף. אפרת קיבלה את דחיית האירוע בהשלמה, אולם היתה מאוכזבת עמוקות. מהדורת חדשות הילדים של הערוץ הראשון החליטה לחגוג לה בהפתעה בת מצווה בשידור חי באולפן הפתוח בערוץ הראשון.

אפרת הוזמנה לאולפן מתוך הנחה שהיא מגיעה לריאיון על המצב הביטחוני בדרום, ולא שיערה איזו הפתעה עומדת להתרחש בשידור. יואב צוקר, מנחה צוות 'המהדורה – חדשות בגובה העיניים', ערך עם אפרת ריאיון אישי וביקש ממנה לספר לילדים בבית את אשר עובר עליה בימים אלו בדרום. לפתע, במהלך השידור, נכנסו לאולפן בשירה עשרות חוגגים ובהם בנות כיתתה, הוריה ישראל ותמי, הסבים והסבתות ובני משפחה נוספים. הם הפתיעו אותה עם בלונים, עוגה וברכות חמות. אפרת הנדהמת הודתה לכולם בהתרגשות. בהמשך דאגה מהדורת הילדים לה ולכל בנות כיתתה ליום כיף בירושלים, שכלל ביקור במוזיאון המדע.

גל אורן BSD דורג ברשימת משרדי הפרסום המובילים בישראל

משרד הפרסום 'גל אורן BSD' דורג במקום ה-24 מבין כלל משרדי הפרסום בארץ, והוא המשרד המגזרי היחיד שנכנס לדירוג 'פירמה' שערך עיתון 'גלובס'. משרד גל אורן, המציין כבר למעלה משלושים שנות פעילות, מוביל את עולם הפרסום המגזרי לציבור הדתי על כל גווניו. בין לקוחותיו: בנק הפועלים, תנובה, מאוחדת, איקאה, ישראכרט, אל על, חוגלה קימברלי, אגד, משקפת, בית ההשקעות מיטב, קבוצת המשביר ניו-פארם ועוד.

בנוסף לטיפול בגופים המובילים במשק, מתמחה גל אורן מזה שנים גם בתחום הפוליטי. בימים אלו המשרד מוביל מספר מהלכים פוליטיים, ובראשם הקמפיין של נפתלי בנט לראשות מפלגת הבית היהודי, שנחל הצלחה גדולה. "פרסים וכתרים הם לא מה שמוביל אותנו בעסקים", אומר אורן אלימלך, "עם הרבה תפילה וסייעתא דשמייא אנחנו משתדלים להוביל את המשרד הזה להיות התשובה האולטימטיבית לכל גוף מסחרי, פוליטי או חברתי לפעילות אסטרטגית, תקשורתית ושיווקית עבור קהל היעד הצומח ביותר בישראל - הציבור החרדי והדתי-לאומי. האזכורים שבדרך הם רק בונוס".

 

מבזקים

נדחה מרוץ בניה השביעי

בהתחשב במצב הביטחוני, הוחלט על ידי המשפחה והמארגנים לדחות את מרוץ בניה על שם בניה ריין הי"ד שנהרג במלחמת לבנון השנייה, שאמור היה להתקיים ביום שישי הקרוב. על מועד החדש שייקבע למרוץ תפורסם הודעה.

 

מאות כרטיסי ברכה מחניכי בני עקיבא בעולם

חניכי בני עקיבא מסביב לעולם שיגרו מאות כרטיסי ברכה עם ברכות אישיות לעידוד ותמיכה. המכתבים נשלחו ללשכת הרמטכ"ל, ללשכת אלוף פיקוד דרום וכמובן, לתושבי הדרום.

 

טקס חלוקת מלגות של מכון 'שם עולם' באריאל

בשבוע שעבר התקיים במרכז האוניברסיטאי באריאל טקס הענקת מלגות על שם הרב מנחם ומאשה אופן, לסטודנטים בוגרי הקורס "התמודדות, רוח ואמונה בתקופת השואה". הללו הגישו עבודת חקר במסגרת מיזם מכון 'שם עולם' באקדמיה.