בשבע 519: על סדר היום

"לליכוד דרושה נבחרת חזקה וכתומה"

שמעון כהן - ערוץ 7 , ח' בכסלו תשע"ג

 ח"כ דני דנון (ליכוד)

בתפר שבין שתי קדנציות, איך אתה רואה את הקדנציה הבאה?

"בקדנציה הקודמת עסקנו רבות בשימור ובמיגון ההתיישבות. כעת האתגר שלי הוא לעבור מהגנה להתקפה. הכוונה היא שאם בקדנציה היוצאת נאבקנו בהקפאה, בפינוי מגרון, שכונת האולפנה וגבעת היובל, בקדנציה הבאה אני מתכוון לעבור להתקפה ולקדם את מהלך החלת הריבונות ביו"ש. שנהיה יוזמים ולא מתגוננים. לשם כך אנחנו בשאיפה שהליכוד ייצא עם נבחרת חזקה וכתומה".

את המאבקים שאתה מזכיר לא ניהלת לבדך. יש שמות של ח"כים שהיית רוצה לצידך בכנסת הבאה? כאלה שהיית ממליץ למתפקדי הליכוד לתמוך בהם?

"האמת היא שזו קצת בעיה לנקוט בשמות בימים אלה שלפני פריימריז, כי ציון שם אחד עלול לפגוע באחרים, אבל אני חושב שברור מי היו הנאמנים ומי היו הטרמפיסטים. רבים מחברי הליכוד נהיו ימניים בזמן האחרון, גם שרים וגם חברי כנסת. אבל אני זוכר שלא פעם הייתי כמעט לבדי במערכה ואז לא שמעתי אותם. דוגמה לכך היא נאום בר אילן. הייתי אז לבדי בהתנגדות לו, והנה היום יש שבירה ימינה לפני הבחירות".

יש בעיה לא קטנה עם הליכודניקים. כשאתם חברי כנסת אתם לוחמים למען ארץ ישראל, וכשאתם הופכים לשרים משהו משתנה. אולי כדאי שתישארו חברי כנסת.

"אני חושב שהוכחתי לאורך שנים, גם בקדנציה האחרונה וגם בתפקידי כיו"ר הליכוד העולמי, שנשארתי נאמן לעקרונות. אני מאמין שאפשר להתקדם בפוליטיקה גם בלי לוותר על עקרונות. אמנם לפעמים משלמים על כך בטווח הקצר, אבל בטווח הארוך זה משתלם".

אילו מחירים אתה שילמת?

"ההתנגשות שלי מול ראש הממשלה מנעה ממני תפקידים בכירים בכנסת למרות המיקום והכוח הפוליטי שלי, אבל אני שלם עם זה. אמנם כל תפקיד שקיבלתי עשיתי והגעתי בו להישגים כמו ראשות הוועדה לזכויות הילד והוועדה לקליטת עלייה, אבל תפקידים בולטים לא קיבלתי. כעת אני מקווה שמתפקדי הליכוד ראו את העמידה על העקרונות ולא אנזק מכך".

אתה יכול לסמן לעצמך כבר איזה תפקיד שר היית רוצה בממשלת נתניהו הבאה?

"אנחנו עדיין לא בשלב חלוקת התיקים. צריך עוד לעבוד ולהיבחר ואחר כך לנצח בבחירות. אבל אני סבור שהליכוד צריך לשמור אצלו את התיקים החברתיים ואת תיק השיכון. זה יהיה גם נכון פוליטית. מדובר בנושאים שמעסיקים את החברה הישראלית בשנים האחרונות. אני לא מבין למה ניתן להקצות למגזר החרדי דיור מוזל ברמת בית שמש ובחריש, אך לא למשרתים בצה"ל. משרד שיכון בידי הליכוד יוכל לתת לזה מענה".

הזכרת קודם את הצורך ברשימה כתומה, כהגדרתך. היית רוצה לראות בתוכה את משה פייגלין?

"בהחלט. הייתי רוצה לראות אותו. יש לו מקום בליכוד. הליכוד מכיל בתוכו מגוון אנשים ודעות, החל מאישים כמו דן מרידור ומיקי איתן, אז בהחלט גם לפייגלין יש מקום".

אם כבר הזכרת את מרידור, אותו לא היית רוצה לראות ברשימה?

"אני לא נוקט עמדה אישית, אבל אני מציע לכולם לקיים את מבחן הנאמנות – לארץ ישראל, לליכוד ולחברים, על פי הסדר הזה".

אתה לא חושש שרשימה כתומה תרחיק מצביעי מרכז לכיוונו של יאיר לפיד?

"לא. אני דווקא רואה שהציבור זז ימינה. אני רואה את התופעה הזו במגזרים רבים: צעירים, עולים ואחרים, ואני משוכנע שהדבר דווקא יוסיף לנו קולות".

כשמסכמים קדנציה ליכודית יש תחושה מרירה. מיזם האוניברסיטה באריאל לא הסתיים, כך גם המהלך לאימוץ דו"ח השופט אדמונד לוי. לעומת זאת קשה לשכוח את פינוי מגרון ושכונת האולפנה ואת ההקפאה.

"בפוליטיקה אין מאה אחוז. יש הישגים יפים, יש התחלות בנייה בבנימין ובשומרון במספרים פנטסטיים, וכעת יש מקום לשינוי בממשלה הבאה. לדוגמה, שלא ברק יהיה שר הביטחון. יש איזו תחושה שאי אפשר בלעדיו, וזו טעות".

לגבי דו"ח השופט לוי, ראש הממשלה מתעכב בגלל עמדת היועמ"ש שאי אפשר לפעול לאישור הדו"ח לפני הבחירות. המעורבות של היועץ בנושא מקובלת עליך?

"אני מאמין שתפקידו של הדרג הנבחר הוא להחליט ולהוביל. זה לא תפקידה של המערכת המשפטית. אצל היועץ המשפטי לממשלה וגם אצל היועצים במשרדי הממשלה יש מגמה לחשוב שהם קובעי המדיניות ולא מבצעיה. משום כך אני קורא לראש הממשלה להוכיח מנהיגות ולהוביל את המהלך. אם למען ההתנתקות נמצאו שיקולים משפטיים שיאפשרו את המהלך, אז גם לאשרור דו"ח לוי אפשר למצוא את הדרך".

יש במפלגה שלך התארגנות של ח"כים לשינוי חקיקה למזעור כוחו של היועץ. הגישה הזו מקובלת עליך?

"יש כמה וכמה רעיונות, אבל אני סבור שגם היום אם ראש הממשלה רוצה משהו הוא מצליח, כפי שהיה בגבעת האולפנה ובגבעת היובל שבה התגוררו רס"ן אלירז פרץ ורס"ן רועי קליין הי"ד, והיועצים המשפטיים טענו שאין פתרון. כשהדרג המדיני רוצה להילחם, הוא יודע ויכול להוביל מהלכים".

הזכרת את החלת הריבונות ביו"ש כיעד לקדנציה הבאה. זה רציני?

"דיברתי על ריבונות ישראלית ביו"ש כבר לפני שלוש שנים וכולם, אולי חוץ מאשר בערוץ 7, לא התייחסו אלי ברצינות. היום אני רואה שהדברים משתנים והרעיון תופס מומנטום, גם אצל חברי הכנסת וגם בציבור. זה כבר לא נראה רעיון של הימין הקיצוני".

רעיון הריבונות הועלה כבר במהלך הקדנציה האחרונה על ידי האיחוד הלאומי, ובהנחיית ראש הממשלה כל חברי ושרי הליכוד התאדו מהמליאה.

"אז זה עלה כדי להשיג כותרת. אני מתכוון להעלות את הנושא ברצינות, לא כדי שייפול בהצבעה ותהיה כותרת. מדובר במהלך שצריך לקבל רוב בוועדת שרים, צריך בשבילו להפעיל לחץ על ראש הממשלה. לא מדובר במחטף בכנסת".

מה עמדתך לגבי הרעיון שהעלה שר החוץ ליברמן להסכים למדינה פלשתינית ללא גבולות מוגדרים, תמורת ויתור פלשתיני על ההליכה לאו"ם?

"אני נגד מדינה פלשתינית נקודה. אנחנו רואים מה קורה בעזה, ומדינה פלשתינית תביא את המציאות הזו ליהודה ושומרון".

ולמרות זאת, עד היום מפלגת הליכוד לא הציגה חזון מוגדר לרעיון שתי המדינות. אולי זה מה שמאפשר לדני דנון להיות במפלגה אחת עם דן מרידור.

"ואכן, ביום ראשון יהיה מבחן חשוב מאוד שבו נראה לאן פני הליכוד. נראה מי מתחזק, הגישה שלי או של מרידור. זה יהיה מבחן רציני לעמדות. פוליטיקה, כך למדתי, היא מרתון. לא זבנג וגמרנו".

לסיום, מאשימים אותך שהמהלך שפתחת בו לביטול ריצתה של חנין זועבי לכנסת נועד אך ורק לצורכי פריימריז.

"זועבי היא מחבלת עם חסינות, ולכן חשוב להילחם נגדה ולפסול אותה. גם כשלחמתי בבשארה אמרו את מה שאמרו, ובסוף התברר שהוא בוגד. נאבקנו והפסקנו לו את הפנסיה. זועבי שהיתה על המרמרה מדברת היום נגד חיילי צה"ל. יש גבול. אני בעד חברי כנסת ערבים, אבל לא משתפי פעולה עם חיזבאללה וחמאס".