בשבע 519: הפסקת האש נכנסה לתוקף – המתח בדרום רב


חגי הוברמן , ח' בכסלו תשע"ג

אמש בשעה 21:00 נכנסה לתוקף הפסקת האש שעליה הכריזו שר החוץ המצרי מוחמד עמרו ומזכירת המדינה אמריקנית הילארי קלינטון במסיבת עיתונאים משותפת בקהיר. השר המצרי ציין כי למצרים יש אחריות היסטורית לבעיה הפלשתינית ועל כן השקיעה רבות בימים האחרונים בניסיון להביא להפסקת אש. "המאמצים והמגעים הללו הביאו להבנות להפסקת אש, החזרת השקט והפסקת שפיכות הדמים כפי שראה האזור בימים האחרונים". קלינטון מצידה אמרה כי בימים הקרובים "תפעל ארה"ב כדי לשפר את התנאים ברצועת עזה ואת הביטחון לאזרחי ישראל". גורם ישראלי אישר מוקדם יותר כי גובש מתווה להפסקת אש, אולם הבהיר שישראל לא תסיר את המצור מרצועת עזה. עם ההכרזה שורר בדרום הארץ מתח רב, מחשש לתוצאותיה של הפסקת האש.

על רקע המו"מ העקיף עם החמאס על הפסקת אש, נמשכו אתמול התקיפות של צה"ל ברצועה. בין השאר תקף חיל האוויר שלושה פעילי חמאס בדרום רצועת עזה, אשר עסקו בירי תלול מסלול לעבר שטח ישראל. מוקדם יותר הותקף בצפון רצועת עזה בניין השייך למחבל חמאס בכיר. במהלך הבוקר הותקפו 43 מנהרות טרור ברחבי רצועת עזה ובור שיגור נוסף בצפון הרצועה.

תוך כדי המשא ומתן המשיך גם חמאס בירי הרקטות לעבר ישראל, ואתמול שוב ניסה לשגר רקטות למרכז הארץ. שתי רקטות שוגרו אתמול בבוקר לעבר המועצה האזורית מטה יהודה והתפוצצו בשטח פתוח, מבלי לגרום לנפגעים או לנזק. לפני הנפילות נשמעה אזעקה במועצה האזורית, כמו גם באזור בית שמש.

במקביל, מטח רקטות נורה לעבר המועצה האזורית באר טוביה, וכמה בתים ביישובי המועצה נפגעו מרקטות. בין היתר נפגעו שני בתי מגורים ומבנה שהיה בבנייה. אישה אחת נפגעה באורח קל מרסיס שפגע בגבה, ומלבד זאת היו כמה נפגעי חרדה בתקריות השונות.

דובר צה"ל תא"ל יואב מרדכי התייחס אתמול (ד') לתקיפות שנעשו שלשום (ג') בלילה, וציין כי "התקיפות הוגברו בדגש על איכות המטרות, כשעיקר המאמץ הוא לפגוע בשלטון החמאס. לפני חצות הותקפו ארבעה צינורות דלק, הצינורות הללו הם למעשה ההכנסה הכלכלית המשמעותית ביותר של חמאס, והם מרוויחים מהם אחוזים רבים. מהתקיפה היו להבות שהגיעו כמעט על לצד המצרי".

הדובר הוסיף כי הותקפו 20 מנהרות, חלקן למטרות הברחה וחלקן לתקיפה, 60 משגרים מוטמנים, מטה משטרה ומוסד פיננסי של החמאס. עוד ציין כי "בסג'עייה בצפון הרצועה הותקפו שלישיית מחבלים דקה לאחר ביצוע ירי, שניים נפגעו ואחד נהרג. בעיר עזה היה ניסיון ירי לכיוון אשדוד, המחבל הותקף לפני שהספיק לבצע את הירי. בדרום הרצועה חוליה של שלושה מחבלים הניחה משגרים שהופעלו על ידי טיימרים וחוסלו עוד לפני שהירי בוצע. פעיל נוסף שהיה שייך להגנה האזרחית נהרג גם הוא".

 

 

21 פצועים בפיגוע בלב תל אביב

חגי הוברמן

אחרי כמעט שש שנים ללא פיגועים בתל אביב, התפוצץ אתמול (ד') מטען באוטובוס של חברת דן, ברחוב שאול המלך, מול משרד הביטחון. 21 פצועים הגיעו אל בית החולים, אחד מהם במצב קשה, אחד במצב בינוני. שאר הפצועים בדרגה קלה או נפגעי חרדה.

בדיקת כוחות הביטחון העלתה כי מדובר במטען קל במשקל של שלושה קילוגרמים, שהונח ככל הנראה במרכז האוטובוס. למרבה המזל, האוטובוס היה ריק יחסית מנוסעים, דבר שמנע פגיעות נוספות בנפש. המטען גרם נזק רב לאוטובוס ביחס למשקלו. כתוצאה מהפיצוץ רוב חלונותיו של האוטובוס התנפצו וחלק מספסליו נעקרו ממקומם.

במשטרה ערכו סריקות אחר המחבל, שנמלט והסתתר כנראה באזור המרכז. השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', אמר אחרי הפיגוע כי למשטרה ידועה זהותו של המחבל. מוקדם יותר הבהיר אהרונוביץ' בריאיון לקול ישראל כי המשטרה לקחה בחשבון גם את האפשרות של פיגוע טרור כמו זה שאירע בתל אביב.

חשוד במעורבות בפיגוע נעצר במתחם הבורסה ברמת גן, הוא הופשט מבגדיו אך מאוחר יותר התברר כי הוא אינו קשור לאירוע. במקביל לכך, קיימת הערכה כי אישה נוספת שנושאת עליה מטען מסתובבת גם היא בתל אביב.

 

 

האלוף (מיל') עוזי דיין: השאיפה היא הרתעה, לא הפסקתה של האש

שמעון כהן

כשמאחוריהם דגלי הלאום הכריזו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרי החוץ והביטחון על הפסקת האש שנחתמה בתיווכה של קהיר בין ישראל לחמאס. ההכרזה שמה קץ לאינספור ידיעות ודיווחים סותרים אודות משא ומתן שמתקיים או שלא מתקיים בקהיר. עיתונאים בכירים שנוהגים לדעת הכל נאלצו להסתמך על רסיסי מידע שדלף מהחדרים הסגורים במלון המצרי.

"ישראל לא צריכה לשאוף להפסקת אש אלא להרתעה", אומר לנו האלוף במיל' סגן הרמטכ"ל לשעבר עוזי דיין, זמן קצר לפני הכרזת נתניהו. "האינטרס שלנו הוא ההרתעה. אסור לנו להסכין לשיטת הסיבובים. עם אויב עושים הסדר רק אחרי שמכריעים אותו", הוא קובע ומוסיף: "כרגע עדיין לא מיצינו את השלב שבעבר כינו אותו 'רשות הדיבור לחבר פרבלום'. היעד האסטרטגי שלנו צריך להיות מיטוט שלטון חמאס, מתוך הבנה שחמאס הוא הבעיה ולא חלק מהפתרון".

גם דיין מודע היטב לכך שהדברים כרוכים בלא מעט שיקולים נוספים שהופכים את המשימה למורכבת מאוד, אך לדבריו כעת על ישראל לגבות מחמאס מחיר שיהיה בכוחו לשקם את ההרתעה.

את הטוענים שאין אפשרות לנצח טרור דוחה דיין בבוז וקובע: "אלו דברי הבל. אם במלחמה טקטית הניצחון תלוי בהכרעת האויב וכיבוש קרקע, הרי שבמאבק מול הטרור יש פרמטרים נוספים שאיתם מנצחים. מדובר בשילוב של מאבק מדיני פוליטי שמייצר תמיכה בינלאומית בנו ודה לגיטימציה לצד השני, מאמץ צבאי שמביא להרס מוסדות השלטון, פגיעה בטרוריסטים עצמם לכל אורך המדרג, והשמדת הרקטות כיוון שהטרור העזתי כיום הוא טרור רקטי. בנוסף לכך קיים המאמץ לפגיעה כלכלית, ויש בידינו די מנופים כלכליים שניתן להפעיל עליהם כדוגמת הכספים שאנחנו מעבירים לרשות הפלשתינית והחשמל והגז שאנחנו מעבירים להם. כמו כן קיים המאבק המשפטי-לגאלי והמאבק התודעתי שגם הוא חשוב מאוד".

האלוף דיין רואה בצעדיו הראשונים של מבצע 'עמוד ענן' הצלחה משמעותית: הפתעה, תמיכה בינלאומית ופגיעה קשה בחמאס. חיסול ג'עברי היה מהלך מוצלח מאוד לטעמו, אם כי הוא מוסיף ואומר כי "חיסול הנייה היה יכול להיות אפילו יותר מוצלח". לדבריו אמנם יש בעולם מי שהיה רואה בחיסולו של הנייה מהלך בלתי לגיטימי, אך לאיש יש ערך משמעותי יותר, "לא הייתי נותן לו חסינות". כמו כן רואה האלוף דיין הצלחה בהגנה על אזרחינו תוך כדי המבצע, ובכך שלא נעשו טעויות משמעותיות.

"עכשיו אנחנו צריכים להמשיך ולהפעיל את כל הארסנל שבידינו עד שהצד השני יבקש הפסקת אש", אומר דיין ומבהיר כי במילים "כל הארסנל" הוא כולל גם את אופציית הפעולה הקרקעית. "אם אפשר בלי פעולה קרקעית מה טוב, אבל אם לא - נשתמש גם בכלי הזה". לדבריו יש להבין שהמונח הזה אינו הכל או כלום, כלשונו. ניתן להיכנס לפעולה קרקעית מבלי לשלוט בכל הרצועה על כל המשמעויות של שליטה שכזו. "ניתן לתפוס שלושה או ארבעה מקומות אסטרטגיים ברצועה. אני לא רוצה לפרט היכן אבל יש כאלו, ורק לדוגמה ניתן לומר שחשוב שנייצר נתק בין עזה למצרים ונבלום את המשך ההברחות. בהמשך, אם ירצו משא ומתן, נוכל להציע ויתור על הנכסים הללו כחלק ממנו".

דיין מוסיף ומדגיש כי אמנם כניסה קרקעית מצריכה התלבטויות כאלה ואחרות, אך מקומן של התלבטויות שכאלה הוא אך ורק בשלבי התכנון, ההיערכות והפקת הלקחים, "לא על גלי האתר. הדברים עלולים לשדר חוסר נחישות ובלבול, גם כלפי האנשים שלנו".

דיין מתייחס גם למעורבות האמריקנית והמצרית במשא ומתן. הוא דווקא מצדד במעורבות הזו, אך לטעמו יש לדאוג שהצדדים ימלאו את תפקידם, כלומר שהמצרים ידאגו לפירוז סיני גם מצבא וגם מטרור וידאגו לבלימת ההברחות, והאמריקנים לעומת זאת יפעילו את מנופי הכוח שלהם על המצרים כדי לאכוף את המחויבויות שלהם בתמונה הכללית.

בסוף דבריו מסכם דיין וקובע כי על ישראל להמשיך את המבצע במלוא הכוח ללא קשר למשא ומתן. "יש להמשיך במבצע עד שהם יבואו ויאמרו 'רוצה אני'. עד אז נמשיך לגבות מחיר יקר ככל שיידרש".

כעת נראה שכל התוכניות הללו ייאלצו להישאר במגירה עד לסבב האש הבא, שאולי הפעם לא יגיע. המבחן הראשון, מבחן השקט, צפוי כבר בימים הבאים. המבחן השני, מבחן הרצינות והתגובה הישראליים, יתרחש ביום שבו יתרומם המשגר הבא מהקרקע באחד הפרדסים ברצועת עזה.

 

 

מבזקים

בית המשפט האמריקני קבע, במסגרת תביעה שהגישו נפגעי טרור באמצעות ארגון 'שורת הדין', כי ארגוני טרור לא יוכלו להעביר כספים דרך בנקים שאין להם סניפים בארה"ב. ב'שורת הדין' מסבירים כי הדבר חושף אין ספור בנקים בעולם לתביעות בגין העברות כספים שביצעו עבור חשבונות של ארגוני טרור.

כתב ה-BBC ברצועת עזה, ג'ון דוניסון, צייץ בטוויטר "כאב בעזה", וצירף תמונה קשה של ילדה הרוגה מובלת על אלונקה כשלצידה ילד נוסף. התמונה של דוניסון עשתה רעש רב, אלא שאז התברר כי התמונה לא צולמה השבוע, ולמעשה כלל לא צולמה בעזה אלא בסוריה. בעקבות הגילוי נאלץ הכתב להתנצל.

ח"כ מיכאל בן ארי הגיע ביום שלישי השבוע לחוג בית ולסיור בעיר עכו. במשטרה פנו לבן ארי וביקשו שיימנע מהגעה לעיר בעקבות מידע מודיעני לפיו צפויות הפרות סדר מצד גורמים אסלאמיים קיצוניים. בן ארי סירב להימנע מהביקור ואמר כי "לא ניכנע לאוסף של מתפרעים שחושבים שעכו היא פלשתין". לאחר שנפוצה השמועה כי בן ארי הגיע לעכו החלו ערבים להתפרע ברחבי העיר. כוחות משטרה פיזרו את המתפרעים.

ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת אישרה ביום שלישי לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק המבקשת להאריך את כהונת הרבנים הראשיים לישראל בשלושה חודשים. הסיבה לדחייה היא הבחירות לכנסת והקושי למנות בתקופה זו את נציגי הממשלה והכנסת לגוף הבוחר.

בעיר מונטריאול שבקנדה נבחר לראשונה בהיסטוריה ראש עיר יהודי. מדובר במיכאל אפלבוים, שכיהן עד עתה כחבר במועצת העיר של מונטריאול וכעת נבחר לראש העיר. אפלבוים נבחר על ידי חברי מועצת העיר לאחר שראש העיר הקודם, ג'ראלד טמברליי, הוכרח להתפטר כשנה לפני סיום הקדנציה בגין פרשיות שחיתות.