בשבע 519: בשבע

מה הם היעדים העיקריים שתרצו להשיג בקדנציה הבאה שלכם בכנסת או בממשלה?

ירעם נתניהו , ח' בכסלו תשע"ג

לאשר את דו"ח לוי

גלעד ארדן

השר להגנת הסביבה

במרכז פעילותה של ממשלת הליכוד הבאה יש להתמקד באישור וביישום דו"ח אדמונד לוי.

על ראש הממשלה נתניהו ועל כל מפלגה שתצטרף לקואליציה לחתום כבר בקווי היסוד על תמיכה ואימוץ הדו"ח, כך שבתוך שלושה חודשים נביא ליישומו.

כבר עם פרסום הדו"ח פעלתי מול ראש הממשלה בניסיון לקדם את ההצבעה עוד בטרם הבחירות, וזאת מתוך הבנה כי זהו אחד הנושאים החשובים והדחופים על סדר היום. אישור הדו"ח בממשלה חשוב הן מהבחינה העקרונית והן מהבחינה המשפטית והמוסרית.

הדו"ח חשוב כמשקל נגד לדו"ח טליה ששון, שהתקבל על ידי אריאל שרון ויצר אווירה קשה ומעשית נגד ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, והיה הרקע לתהליך שהוביל לגירוש מגוש קטיף ולמצב הביטחוני שאיתו אנו מתמודדים ממש בימים אלו.

אין ספק כי כדי לממש את אישור הדו"ח על היבטיו השונים ראוי כי שר הביטחון בממשלה הבאה יבוא משורות המחנה הלאומי.

לאורך כל כהונתה של ממשלת הליכוד פעל ברק לחבל בהתיישבות היהודית, הקפיא את הבנייה ביהודה ושומרון ואף פעל למנוע ממכללת אריאל להפוך לאוניברסיטה. הוא גם זה שמעכב את אישור דו"ח לוי בממשלה.

בכל התמודדות עתידית שלנו כממשלת ישראל על המשך תנופת ההתיישבות ביהודה ושומרון, אישור דו"ח אדמונד לוי הוא בעדיפות עליונה. כך נעביר לעולם סוף סוף מסר ברור על אמונתנו בזכותנו על הארץ, וגם נבטיח שלא נספוג טילים בעתיד גם מיו״ש.

 

דגש על החינוך

לאה נס

סגנית השר לאזרחים ותיקים

הקדנציה הבאה בכנסת תהיה מלווה בלא מעט אתגרים. בתוכם אני רואה חשיבות רבה לאישור דו"ח אדמונד לוי. בזמן האחרון הפעלתי לחצים כבדים כדי לאשר את דו"ח לוי עוד בממשלה זו, ואמשיך לפעול לאימוץ הדו"ח. הדו"ח יעניק לגיטימציה להתיישבות ביהודה, שומרון ובנימין, ויעודד בנייה ופיתוח בכל האזורים הללו. 

כמו כן, כבוגרת אולפנת כפר פינס וכמי שכל ילדיה לומדים ולמדו במוסדות הציונות הדתית, אני מאמינה שכוחנו טמון בחינוך. יש להשקיע בחינוך הכללי וכן למצוא את הדרכים כדי להקל על הציבור שנושא כיום במרבית הנטל הכלכלי של מימון מערכות החינוך הציוני-דתי. בו בזמן, יש לחזק את ייצוגו של ציבור זה במוקדי כוח מרכזיים כדוגמת הרבנות הראשית ובתי הדין. 

מערת המכפלה, הר הבית וקבר יוסף, אמרו חז"ל שנקנו בכסף מלא כדי שלא תוטל בספק זכותנו שם. המקומות הללו קרובים לליבנו, ולכן במהלך הקדנציה פעלתי לחיזוק מעמדם, לביסוס ולהרחבת היישוב היהודי במזרח ירושלים ובחברון, ואני ממשיכה לפעול כדי להשיג הכרה בבתים שנרכשו כדת וכדין - בית השלום ובית המכפלה.

לסיום, לא ניתן להתעלם מהאתגר החברתי-כלכלי שעומד בפני מדינת ישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו הוכיח משילות כלכלית מושכלת ואחראית, שהצילה אותנו מהמשבר העולמי. בקדנציה הבאה נצליח בעז"ה לעמוד באתגר.

 

אוניברסיטה באריאל

ח"כ ציפי חוטובלי

ראשית, חשוב לי שממשלת נתניהו הבאה תסיים שני תהליכים שהיו קרובים ממש לסיום בסוף הקדנציה. הראשון והחשוב שבהם הוא אימוץ דו"ח אדמונד לוי. צוות אדמונד לוי, שהוקם בזכות הלחץ שלי ושל חבריי לסיעה, כתב מסמך מרשים שבהחלטת ממשלה אחת יכול לקבור את דו"ח טליה ששון ולהביא צדק גדול לתושבי המאחזים. אימוץ הדו"ח יעקר את שלום עכשיו ואת ארגוני השמאל האחרים מכלי הנשק המשפטי המרכזי שלהם.

השני, האוניברסיטה באריאל, נכס אסטרטגי ראשון במעלה ליהודה ושומרון, מחכה רק לחתימה של אלוף. הייתי מקווה שהחתימה תתבצע עוד בקדנציה הזאת, אך לכל הפחות יש לפתור את הסוגיה הזאת עם תחילת הקדנציה הבאה. אני שמחה על כך שיש לי חלק ניכר בהחלטה על הפיכת המרכז לאוניברסיטה.

לבד מאלו, חשוב לי לפעול למען חינוך לזהות יהודית בכל מערכת החינוך, וכן לפעול למען הסברה בינלאומית על צדקת הדרך של עם ישראל. כמו כן, יש לוודא שהממשלה תמשיך בפעילותה למען ארץ ישראל ועם ישראל בכל התחומים – הרחבת ההתיישבות ופיתוחה ושיפור התשתיות בה.

עוד דגל שהרמתי בתחילת הקדנציה האחרונה הוא החלת הריבונות על יהודה ושמרון. לשמחתי, סביב הדגל הזה, שבתחילת הקדנציה הרמתי לבד, התאספו רבים מחבריי במפלגת השלטון. אמשיך להוביל את הקו הזה עד שהמהלך יושלם, בתקווה, כבר בקדנציה הבאה.

לשם כך, חשוב שרשימת הליכוד תהיה הכי ימנית שיש. עכשיו הזמן לגמול לאלו שפעלו לאורך כל התקופה ואף היו נכונים לשלם על כך מחיר פוליטי למען ההתיישבות. בעזרתם נוכל להוביל ממשלה לאומית, ימנית וחזקה.

 

איזון מערכת המשפט

ח"כ יריב לוין

היעד הראשון הוא המשך הובלת המאבק לשינוי פניה של מערכת המשפט. התחלנו תהליך כזה בקדנציה הזו, אבל נותר עוד הרבה מה לעשות. אני מקווה שנביא לשינוי שיטת מינוי השופטים, לפיצול סמכויות של היועץ המשפטי לממשלה, להובלת חקיקה בקו שיהיה ברור יותר וישאיר פחות מקום לשיקול דעת שיפוטי בלתי מוגבל כמו שקורה היום. ומובן שנפעל גם להכנסה של כוחות אחרים לפרקליטות וכדומה.

היעד השני הוא חיזוק ניכר של מפעל ההתיישבות, וזה כולל את השלמת אימוץ דו"ח לוי ומימושו בפועל, הרחבה של המאמץ להחיל את הריבונות הישראלית ביו"ש על כל מרכיביה.

היעד השלישי הוא מציאת פתרון למשבר הדיור, ובין השאר זה קשור להסרת ההגבלות בבנייה ביו"ש.

היעד הרביעי הוא מניעת מימוש "התוכנית להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב", שהיא בעצם הכשרת פלישות של קרקעות בהיקף שלא נראה כמותו מעולם. סיכול התוכנית וחיזוק ניכר של מנגנוני החוק בנגב הוא יעד שאין להזניחו.

היעד החמישי הוא חיזוק מערכת היחסים שלנו עם הדרוזים, וכן יש לעשות מאמץ גדול לקרב אלינו את הערבים הנוצרים. מנגד, יש לפעול ביד קשה נגד ערביי ישראל שנמנים עם התנועה האסלאמית, ולהבטיח שתקציבי המדינה לא יזלגו לכיסם של מי שפועלים נגד המדינה ומבקשים לחסל אותה מבפנים.

 

 

ח"כ זאב אלקין

ללמוד לשלוט

ראשית, להמשיך את המסורת שניסיתי לייסד בכנסת הזו – שהימין לא רק מנצח בבחירות אלא גם שולט. זה התבטא בקידום חקיקה לאומית כמו שהעברנו את חוק משאל העם וחוק החרם, חוק הנכבה, חוק עידוד ההתיישבות ועוד. כמו כן, כשם שבקדנציה הזו הצלחנו בפעם הראשונה להעלות לסדר היום הציבורי את הצורך ברפורמות מרחיקות לכת במערכת המשפט הישראלית, וזאת על אף כל האיומים וההתקפות, נצליח בקדנציה הבאה להוביל את אותן יוזמות חקיקה שיזמתי במהלך הקדנציה האחרונה עם ח"כ יריב לוין. 

שנית, הייתי רוצה לקדם בתודעה הציבורית ובשדה הפוליטי את ההחלה ההדרגתית של הריבונות הישראלית ביו"ש, או לפחות החלה של חקיקה ישראלית ביו"ש בעיקר בתחום תכנון ובנייה. כך נחליש את התלות של תהליך הבנייה הטבעי בצה"ל ובאישורים מדיניים. חלק מהמגמה הזו כולל את אישורו המלא של דו"ח לוי. אני מקווה שעוד בקדנציה הזו נצליח בכך ושלא נחכה לשם כך לקדנציה הבאה.

שלישית, אני מקווה שנצליח להשלים את התהליך שהשקעתי בו רבות בקדנציה הזו – להביא לביסוסו ולעצמאותו של החינוך הציוני-דתי, שלא יהיה תלוי בהקשר פוליטי כזה או אחר. כשם שלאחר מאבק קשה הצלחנו למנוע קיצוץ בתקציב החינוך בציונית הדתית, והצלחנו להכניס את תקציבי השירות הלאומי לבסיס התקציב, כך נצליח לפעול גם לגבי שאר התקציבים של הציונות הדתית. וכן שנצליח להוריד את המעמסה התקציבית מעל כתפי ההורים, מעמסה שהפכה בלתי הגיונית לחלוטין.

 

מאבק למען הארץ

יולי אדלשטיין

שר ההסברה והתפוצות

כמי שכבר מנוסה ומסיים קדנציה חמישית בכנסת ובממשלה, אני יודע שבמקרים רבים תחומי הפעילות הם תלויי תפקיד. אבל בכל זאת הייתי מונה שלושה דברים עיקריים, והמשותף להם הוא נושא ארץ ישראל.

הראשון, בשבילי נושא המאבק על ארץ ישראל אינו רק צירוף מילים יפה. אני באמת מנסה לשנות את השיח הקשור למאבקנו. במשך שנים רבות, גם השרים וגם הח"כים וגם השגרירים דיברו בנימה של התנצלות לגבי הנוכחות שלנו ביהודה ושומרון. הצלחנו קצת לשנות את המושגים, ואנו רואים זאת גם בתקשורת הזרה, שם הם פחות אומרים "התנחלויות" אלא "קהילות יהודיות". לומר "לפנות התנחלויות" נשמע לגיטימי, אבל "לפנות קהילה יהודית" נשמע אנטישמי וגזעני. זה לא רק משחק מילים, אלא יש כאן עניין מהותי. כך גם "יהודה ושומרון" לעומת "הגדה המערבית".

השני, נושא אימוץ דו"ח לוי הוא שינוי אסטרטגי, ואני מקווה שהוא יקודם עוד בממשלה הזו. ואם ח"ו הוא לא יקודם – זאת תהיה אחת המשימה בקדנציה הבאה.

השלישי, שלא רק נפסיק לדבר בהתנצלות אלא שגם נפסיק להתנהג בהתנצלות. הכוונה שנקדם אישורי תב"ע, פיתוח תשתיות, חריגת בנייה ועוד כל מיני דברים שמעכבים את פיתוח היישובים. דינו של כל יישוב ביו"ש הוא כמו כל עיר בישראל, ויש לבטל את הסחבת שנוספת לאזורים ביו"ש מעבר למה שיש בכל עיר.