בשבע 520: אוהלי שם

מארז הדיסקים של 'אוהל', מופע שהפך למסורת אמריקנית, חוגג במקצוענות ארבעים שנות מוזיקה חסידית

אמציה האיתן , ט"ו בכסלו תשע"ג

"שימו לב! הערב בהופעה חיה, מיטב הזמרים החסידיים בהפקה מושקעת ומרהיבה, מומלץ לרכוש כרטיסים מראש". אופס, לא כתוב מי מופיע. ככה זה, לא תדעו עד שתגיעו. לא משכנע אתכם? אמריקאים רבים דווקא קנו כרטיסים מבלי שידעו מי יופיע, הגיעו למופע ואפילו נהנו.

מדובר בקונצרט שכבר הפך למסורת בארצות הברית. הפקה מוזיקלית המוקדשת לארגון 'אוהל', ומאחדת מספר לא מבוטל של שמות חמים בזמר החסידי, בעיקר זה האמריקני. כדי שגם אנחנו הישראלים נוכל לחגוג יחד איתם, הוציאו המפיקים מארז משולש המכיל שני דיסקים של השירים ודיסק אחד של וידאו מהמופע.

קודם כל נאמר שבאמת מדובר בחגיגה, מופע מוזיקלי חסידי מגוון, מקצועי ומלהיב. השירים במופע נלקחו מהמאגר העצום של ארבעים השנים האחרונות. לא נסחפתי. שמעתי כאן מחרוזות של שירים שהחזירו אותו לילדותי, להופעות הראשונות של מרדכי בן דוד ולפרחי לונדון הוותיקים, לצד שירים חדשים לגמרי שיצאו ממש עכשיו אל הקהל הרחב.

נדמה לי שלא תלכו לרכוש את המארז בלי שאגלה לכם מי המופיעים בו. אז הנה הרשימה: בני פרידמן, שלומי גרטנר, איתן כ"ץ, להקת היום השמיני, מיכאל פרוזנסקי, להקת שלשלת, ישי לפידות ומשפחת שוובל. לא מכירים את היום השמיני? אם אומר לכם "יאלה יאלה יאלילי" אני בטוח שתבינו למי אני מתכוון. ואם כבר שאלתם, הם אכן מופיעים גם עם השיר הזה על הבמה, ואפילו הרקדן המוכשר שמופיע בקליפ מגיע לבמה ומשתלב עם הצמד המופרע הזה.

מלבד ההופעות האישיות של כל אחד מהיוצרים, יש גם שילוב של בני פרידמן ושלומי גרטנר במחרוזת שירי אברהם פריד ומרדכי בן דוד. כיף להיזכר בשירים הישנים ולחגוג גם עם החדשים, בביצוע מוצלח מאוד של השניים. ישי לפידות, הנציג הישראלי, גונב את ההצגה עם 'מי שמאמין לא מפחד', למרות שחלקנו לא כל כך יתחבר ל'כל העולם כולו', מה שמוגדר בפינו הישראלים "שירי סוכנות".

למרות ההשקעה הרבה, נראה שהמארגנים שכחו דבר אחד קטן – לכוון מיקרופון אחד לכיוון הקהל. התוצאה לעיתים קצת מביכה. תארו לעצמכם את ישי לפידות מכריז בקול "ועכשיו נשמע אתכם..." אבל לא שומעים אף אחד. אני מעריך שהקהל במקום אכן השמיע את קולו, אבל איש לא טרח להקליט זאת. אך זהו באמת פרט שולי בתוך מכלול של מוזיקה מקצועית, וידאו מצולם וערוך היטב והרבה קצב חסידי.

 

מאגר שירים עצום. 'אוהל'

seret@etrog.tv