בשבע 520: המציל

ספר חדש על ראול ואלנברג מתאר בלשון קולחת את פועלו של אחד מחסידי אומות העולם המפורסמים ביותר ומנסה לפענח את חידת היעלמותו

עפרה לקס , ט"ו בכסלו תשע"ג

"אם בדרך נס כלשהיא ואלנברג עדיין בחיים, מוסיפה ורה ואומרת, היא תראה לו את המשפחה שלה. הם המורשת הנכבדה ביותר שלו... מאה אלף בני האדם שיש הזוקפים לזכותו את הצלתם, היו עתה למיליון או יותר". אלכס קרשו, עיתונאי וסופר אנגלי שמתגורר בארצות הברית, איננו הראשון שכותב על חסיד אומות העולם ראול ואלנברג, על מעשיו או היעלמותו, אבל הוא עושה זאת היטב. לא הרבה ידוע על ואלנברג האיש, שלא הספיק לשאת אישה ולהקים משפחה משל עצמו. ובכל זאת, קרשו לא התעצל ופרט למקורות מן הכתב טרח ושוחח עם אחותו של ואלנברג שעודנה בחיים ועם ניצולים ממדינות שונות שראו בו את מלאכם המושיע.

הספר נפתח בוועידת ואנזה, שם הומצא "הפתרון הסופי" שעל ביצועו הופקד אדולף אייכמן הנתעב. בהמשך הוא עוקב אחר תמונות מחייהם של כמה יהודים שנקלעו להונגריה של שנת 44', ואחרי ניצול מאושוויץ ששרד כדי להזהיר את העולם מפני מה שעלול לקרות למאות אלפי יהודי בודפשט. העולם בחר לשתוק, ואפילו להכשיל ניסיונות של הצלה. לבסוף הוקמה בארה"ב המועצה לפליטי מלחמה שהחליטה למצוא אדם משוודיה, מדינה נייטרלית, שיעשה את העבודה. לא עובר זמן רב עד שראול ואלנברג, צעיר בן 32, איש עסקים ממשפחה מכובדת ואמידה בשטוקהולם, מאותר ונבחר לתפקיד. ואלנברג לא היה הרפתקן, כך העידו כל מי שהיו לצידו, אבל הוא השליך את נפשו מנגד כדי להציל יהודים. הספר מגולל את העשייה שלו ותוך כדי כך מתוודע הקורא לזוועות שגרמו הנאצים ואנשי 'צלב החץ' ההונגרים המקומיים ליהודי העיר.

גורלם המר של ואלנברג ושל משפחתו הוא סוף כואב ומאכזב לסאגה של גיבור כה אלטרואיסטי. כשהעיר עמדה על סף שחרור, הוא החליט לנסוע במהירות לעבר חייליו של סטאלין כדי להסביר להם שלא לחשוד ביהודים שקיבלו חסות ממדינתו. היתה לו בעבורם תוכנית איחוד משפחות ושיקום, אבל הוא נעלם. ידוע שהוא הגיע לצד הסובייטי ונעצר, ויש סברות שהורעל כשסירב לשמש סוכן של המשטרה הסובייטית. הוריו, שחיפשו אותו כל חייהם, לא זכו לקבל עזרה מן השלטונות השוודיים ששלחו אותו אבל אחרי היעלמו ביקשו לשמור על נייטרליות קדושה מול ברית המועצות. גם קרובי משפחתו, שעשו הון רב, לא רצו לקלקל את העסקים שלהם ולכן לא עשו מאמצים לאיתורו. אחותו ואחיו המשיכו לחפש אחריו כפי שהבטיחו לאמם.

קרשו עוקב גם אחר אייכמן - אחד מן השטנים שמולם נאלץ ואלנברג להתמודד, וגם אחרי גורלם הלא פשוט של כמה מהיהודים שחבים לואלנברג את חייהם. הספר הקשה, מטבע הנושא שבו הוא עוסק, אך הוא כתוב בשפה קולחת, פשוטה ולא מעמיסה. הוא כמובן עוסק במלחמת העולם השנייה ובשואה, אבל גם מתרומם מעל המקום והזמן: הרוח האנושית והיכולת לעמוד מול הרוע האכזרי ביותר שידעה האנושות. הספר עוסק באדישות לרצח עם, וגם בטיוח וחוסר לקיחת אחריות של ממשלות נכבדות על גורלם של מי ששלחו לפעול בשמם. רלוונטי לעבר ולהווה.

כוחה של הרוח האנושית. 'חידת ואלנברג'