בשבע 520: שמואל אדלמן

מחללים באין מפריע , ט"ו בכסלו תשע"ג

שמעון אונגר, מדריך טיולים וקרוב משפחה, התקשר אלי כדי לדווח על פגיעות חוזרות ונשנות בשתי אנדרטאות בבקעת הירדן, אליהן הוא מגיע לעיתים תכופות בסיוריו. באנדרטת הבקעה, הסמוכה לפצאל, מוצבות מאות לוחיות מתכת ועליהן שמם ותפקידם של חללי צה"ל וכוחות הביטחון. אונגר הזדעזע למראה עשרות לוחיות שנתלשו ממקומן ללא רחמים. מתברר כי גם אחרי עבודות שיקום, שבים הפורעים למקום והורסים שוב. באנדרטת המערה הסמוכה, שהוקמה לזכר שלושה חיילים שנהרגו במרדף אחרי מחבלים, המצב דומה. נראה כי ההשחתה לא נעשית רק לצורך גניבת מתכת. לוח בזלת שהוצב במקום עבר חבלה מכוונת, וחורשה סמוכה שנועדה למטיילים גודרה בחלקה על ידי בדואים והפכה לדיר עיזים. אונגר צילם את הפגיעות באנדרטאות, והתמונות נשלחו לכמה אתרים. שמעון כהן מאתר האינטרנט של ערוץ 7 פרסם את הידיעה באופן בולט ואף התקשר כדי לדלות עוד פרטים. מערכות חדשות אחרות בחרו, כנראה, להתעלם. פנייתנו לדובר המשטרה בשאלה מה היא עושה כדי למנוע את הפגיעות לא הושבה עד למועד סגירת הגיליון.

בשבוע שעבר רוססו בצבע קירות של רכוש יהודי בחברון על ידי אנרכיסטים. גם כאן התעלמות התקשורת מחזקת את הסברה כי הסיקור בתקשורת לפעולות השחתה רחוק מלהיות שווה.

עמיחי אתאלי, כתב מעריב, אומר בתשובה לפנייתנו: "אין ספק שפעולות תג מחיר של יהודים זוכות להרבה יותר פוקוס מאשר מה שמכונה 'פח"ע עממי' של ערבים. לטעמי, זה מתבסס על תפישת 'אדם נשך כלב' - ערבי שנוהג באלימות לא מייצר אירוע מפתיע במיוחד. לכן אירוע אלים אך לא בעל תוצאות דרמטיות של ערבים כלפי יהודים, הוא בבחינת 'כלב נשך אדם'.

"תופעת 'תג מחיר' היא חדשה ומפתיעה הרבה יותר, ולכן כשיש אירוע כזה הוא בבחינת 'אדם נשך כלב' וזוכה לפוקוס משמעותי יותר. בנוסף לכך, אי אפשר להתכחש לעובדה שיש במערכות כלי התקשורת איזו איבה מובנית כלפי נוער הגבעות. לצד ההערכה הגדולה שהחבר'ה האלה זוכים לה, רבים הפנימו היטב את התדרוכים של השב"כ ותופשים את התופעה ככזו שיכולה להביא לתגובה פלשתינית חריפה עד כדי פתיחת אינתיפאדה שלישית.

"ההתייחסות הלא שוויונית הזו באה לידי ביטוי היטב גם ביחס שמעניקים כוחות הביטחון לשני הצדדים: לדוגמה, בשנה וחצי האחרונות פעילי ימין רבים מאוד קיבלו צווי הרחקה משטחי יו"ש ואפילו לא פעיל שמאל אחד. זאת למרות שהנוכחות של רבים מפעילי השמאל בשטח גורמת להתססה לא פחותה מזו של פעילי ימין".