בשבע 520: הנאמנות משתלמת

מתפקדי הליכוד קידמו מועמדים שהוכיחו נאמנות אידיאולוגית או התאמצו להתחבר לחוגי ההתיישבות ולעמדות ימניות

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט"ו בכסלו תשע"ג

 טלטלה בגוש השמאל: ברק פורש – לבני חוזרת במפלגה חדשה


השבוע האחרון במערכת הפוליטית, מעבר לפריימריז בליכוד, היה שייך בעיקר לגוש השמאל-מרכז. האחראי לבשורה הראשונה של השבוע היה שר הביטחון, אהוד ברק. במסיבת עיתונאים מפתיעה שכינס ביום שני הודיע על פרישתו מהחיים הפוליטיים. כמו פוליטיקאי טוב, ברק כמובן לא סגר לעצמו את הדרך חזרה, וסירב להתייחס לאפשרות שנתניהו יציע לו, לאחר הקמת הממשלה הבאה, לכהן כשר ביטחון שאינו חבר כנסת. פרישתו של ברק סתמה ככל הנראה את הגולל על היצור הפוליטי הבלתי ברור ששמו מפלגת 'עצמאות', זאת למרות שהצהיר כי ינסה לסייע לחבריו בכל דרך אפשרית.

יממה מאוחר יותר יצרה יריבה ותיקה של ברק במחנה השמאל, ציפי לבני, מהומה מחודשת ותפסה את הכותרות הפוליטיות. אחרי שהבהירה כבר בשבוע שעבר כי תשוב לחיים הפוליטיים, הודיע לבני כי היא דוחה את מאמצי החיזור של מפלגת 'העבודה' ומפלגת 'יש עתיד' של יאיר לפיד. ביום שלישי הודיעה לבני כי תתמודד בבחירות לכנסת ה-19 בראש מפלגה חדשה אשר תיקרא 'התנועה'. במסיבת העיתונאים שכינסה לצורך ההודעה על ההתמודדות, טענה לבני כי היא מציבה "חלופה אישית ורעיונית" לראש הממשלה. לבני נשאלה אם התמודדותה לא תפגע בגוש השמאל-מרכז, וענתה כי המחויבות של המפלגות לגוש תיבחן על פי הצטרפותן לממשלה בראשות בנימין נתניהו, אם ייבחר. לבני אף הצהירה כי לא תמליץ על נתניהו כמועמד הראוי להרכיב את הממשלה הבאה.

לבני לא התקבלה בחיבוק על ידי אף גורם פוליטי, מימין ומשמאל. בליכוד אמרו כי "לבני היא מתלבטת נצחית שאינה מסוגלת לקבל החלטה בשום נושא, היא חסרת אחריות לאומית וחסרת תבונה מדינית ומשדרת רפיון ביטחוני כלפי אויבי ישראל".

 

מתקפה בשמאל על לבני: מונעת משיקולי אגו

במפלגת העבודה אמרו כי לבני שגתה בהחלטתה. "היא מקימה את מפלגת 'פליטי הפליטים' וגורמת לנתניהו ולליברמן לחייך חיוך רחב. במקום שהציבור יעסוק היום ברשימה האולטרה-קיצונית שלהם, הוא עוסק בהקמת עוד מפלגה קטנה במרכז". ב'יש עתיד' האשימו את לבני בעיסוק במה שהגדירו "הפוליטיקה הישנה", וציינו כי המהלך של לבני הוא "המפלצת בהתגלמותה, שמונעת משיקולי אגו בלבד". על פי ההערכות המעודכנות, בין שישה לשבעה מחברי הכנסת הנוכחיים של קדימה יצטרפו למפלגה החדשה של לבני, וינסו להתחמק מכישלון צפוי של קדימה. הרשימה של לבני עדיין לא הורכבה, אולם במקום השני או השלישי במפלגה יוצב ככל הנראה עמרם מצנע, יו"ר מפלגת העבודה לשעבר. במקביל מנהלים לבני ואנשיה מגעים עם אישים נוספים בניסיון לשוות למפלגה גם צביון חברתי.

יו"ר 'קדימה', שאול מופז, תקף את לבני ואמר כי שובה של לבני לפוליטיקה מבהיר כי היא אינה מפנימה ומכבדת את תוצאות הפריימריז שהיו בקדימה. מופז ציין כי במפלגה ציפו שלבני תישאר במפלגה ותסייע להצלחתה בבחירות. מופז גם לא שלל את האפשרות לאיחוד בין חלק ממפלגות המרכז-שמאל, בניסיון להתמודד עם גוש הימין. בקדימה תהו כיצד תצליח לבני כיו"ר מפלגת אופוזיציה בת 9 מנדטים לכל היותר, בשעה שנכשלה לחלוטין כיו"ר מפלגת אופוזיציה בת 28 מנדטים.

בתוך כך נמשכים מאמצי האחדות בימין, והמשא ומתן בין המפלגות מתקיים כמעט מדי יום. לוח הזמנים לגיבוש הרשימה הסופית קצר, זאת מאחר שהמועד האחרון להגשת הרשימות חל בסוף השבוע הבא. מרכז המפד"ל המחודש יתכנס ביום שני הקרוב לאשר את הסכם האיחוד.

 

 

דעה | ד"ר יצחק קליין

 מעבר לכל הציפיות

לפני ארבע שנים ישבתי עם שבח שטרן משילה על תוצאות הפריימריז בליכוד לכנסת ה-18. "תראה", אמרתי לו. "אם היינו מביאים עוד 4,000 מתפקדים אמוניים לקלפי היינו מכניסים ארבעה מועמדים לאומיים נוספים בתחתית הרשימה - על חשבון אנשים שצריכים להיות בחוץ". חשבתי אז שאני מגדיר רף עליון להישגים הפוטנציאליים. מאז התפקדו כ-12 אלף מתפקדים אמוניים חדשים לליכוד בשלוש קבוצות, שתיים ביו"ש ואחת בדרום. לצידם יש לקחת בחשבון את 'מנהיגות יהודית', שאיבדה כמחצית מכוחה מאז ימי הזוהר שלה בתחילת העשור הקודם אך עדיין מהווה קבוצה משמעותית. ההשפעה של מצביעים אלו על רשימת הליכוד לכנסת ה-19 עברה בהרבה את כל הציפיות.

מתוך הרשימה הארצית של 20 המועמדים המובילים (אחרי נתניהו), 14 הראשונים חייבים את מקומם ברשימה לבוחרים אמוניים, ואף כמה מועמדים בשישייה האחרונה. מועמדים אידיאולוגיים למהדרין שולטים לא בתחתית הרשימה אלא בשליש האמצעי, כאשר דני דנון העפיל לחמישייה הפותחת. ח"כים ושרים אחרים שהתאמצו להתחבר למחנה הלאומי זכו לשדרוג משמעותי, כגון סילבן שלום וישראל כץ שהעפילו לחמישייה הפותחת ומירי רגב שקודמה למקום ה-13. חיים כ"ץ, הנאמן להתיישבות מתחילת דרכו בכנסת, קיבל תוצאה מאכזבת. הוא יישאר במקומו בכנסת הבאה, אך גם את המקום הזה הוא חייב לתמיכת המתפקדים האמוניים בליכוד.

לעומת זאת, מועמדים שהתנגדו לעמדות המחנה הלאומי או שנבחרו בתקווה גדולה ואכזבו - דן מרידור, מיכאל איתן, בני בגין ולאה נס - יצפו בדיוני הכנסת ה-19 מהיציע. כל המועמדים שאכן נבחרו הפעם רושמים לפניהם את התוצאות הללו ומפנימים את המסר.

חישוב קר מראה כי 52 אלף מתפקדי 'הבית היהודי' בחרו בפריימריז בחמישה מועמדים מעולים הצפויים לכהן בכנסת ה-19. לעומתם, אם סופרים עד המקום ה-24 ברשימת הליכוד לכנסת, כולם מקומות ריאליים, 17 אלף מתפקדים אמוניים ישלחו שבעה מועמדים אידיאולוגיים לכנסת; שישה מועמדים נוספים שחייבים את מעמדם דווקא למאמציהם להתחבר למחנה האמוני, מתוכם ארבעה שיהיו שרים; ועוד ארבעה שללא התמיכה של מצביעים אמוניים לא היו מגיעים להישגים שהשיגו. המשקל הפוליטי של התפקדות לליכוד עולה בכמה מונים על ערך ההתפקדות למפלגה סקטוריאלית.

משה פייגלין יצטרף גם הוא לכוח האידיאולוגי בליכוד. שלא כמו במערכות בחירות קודמות, 'מנהיגות יהודית' תמכה הפעם בחלק מהמועמדים האידיאולוגיים האחרים. עם זאת, גם הפעם ההתנהלות של 'מנהיגות' שיקפה פלגנות מסוימת, כאשר סירבה לתמוך בחלק מהעומדים האידיאולוגיים מתוך חשש שקידומם יבוא על חשבון פייגלין עצמו. גם הפעם החישוב היה מוטעה. כל המועמדים האידיאולוגיים זכו לאלפי קולות יותר מפייגלין עצמו, עם או בלי תמיכתו. אילו שיתף פעולה עם כולם, על בסיס הדדי, היה משדרג את מעמדו.

ההישג הגדול ביותר של הקבוצות האמוניות החדשות בליכוד הוא שהן הצליחו להפוך עמדות אידיאולוגיות למיינסטרים. מועמדים כמו דני דנון, זאב אלקין, יריב לוין וציפי חוטובלי זכו לרבבות קולות מליכודניקים רגילים. אנשים אלו נתפסים כנורמליים. הם עוברים מסך בתל אביב כמו בבית אל, ואינם מדברים כל הזמן על מהפכה. הם רק מקדמים סדר יום מהפכני בעבודה יומיומית שגרתית.

 

שכונת האולפנה: המדינה הורסת את הבתים הנותרים בדחפורים

הרס בתי שכונת האולפנה קיבל השבוע תפנית, לאחר שהמדינה נסוגה מכוונתה לנסר את הבתים לחלקים והחלה בביצוע ההריסה באמצעות דחפור. עד השבוע הספיקה החברה הקבלנית שנבחרה לצורך ביצוע העבודה לנסר לחלקים בניין אחד וחלק ניכר מבניין נוסף, אך אז התברר שבלוח הזמנים המעודכן שקצב בג"ץ, עד ה-1 בינואר, לא ניתן יהיה להשלים את הניסור. צעד זה סותם את הגולל על מילוי התחייבותו של ראש הממשלה נתניהו לנסר את הבתים ולהעתיקם ממקומם.

נציין כי תחילה דיבר ראש הממשלה על ניסור והעתקה של המבנים, אולם לאחר שהתבררו העלויות הוחלט לנסר את הבתים לחלקים ולעשות בהם שימוש בבניית הבתים מחדש. כעת מתברר שהניסיון לבצע את הניסור לא צלח, וכי גם ההנחה שניתן יהיה להשתמש בחלקים המנוסרים לא תתממש. לאור זאת הפרה המדינה את התחייבות ראש הממשלה והחלה בפעולת ההרס.

 

 

מבזקים

שופטי בג"ץ דנו אתמול (רביעי) בעתירת 'שלום עכשיו' התובעת להרוס 12 בתים בשכונת היובל בעלי ושישה בתים נוספים הנמצאים ביישוב חרשה שבגוש טלמונים. במהלך הדיון אמרה נציגת פרקליטות המדינה כי המדינה מחכה שוועדת הערערים תסתיים. היא ציינה כי רוב האדמות בשכונת היובל הן אדמות מדינה והמטרה היא להכשירן.

בית המשפט החוקתי של פולין קבע כי אין הסדר חוקי שיכול לאפשר את קיומה של השחיטה היהודית והמוסלמית. נציין כי הקביעה פוסלת את ההסדר שהיה קיים מזה 15 שנה בין ממשלת פולין והקהילה היהודית ואפשר את קיומה של השחיטה היהודית במדינה. הקהילה היהודית המקומית זעמה לנוכח ההחלטה ומנסה לחפש פתרונות שיאפשרו את המשך אספקת הבשר הכשר במדינה.

מרטון גיונגיושי, מנהיג מפלגת 'יוביק', המפלגה השלישית בגודלה בהונגריה, מציע לערוך רשימות של אזרחים במדינתו שמוצאם יהודי. לדבריו, רשימה כזו חיונית בשל "המתיחות הגדולה ששררה על רקע מבצע 'עמוד ענן' בעזה". בקהילה היהודית בהונגריה נחרדו. "אני ניצול שואה", הגיב גוסטב זולטי, מנהל התאחדות הקהילות היהודיות בהונגריה, "הצהרות כאלה מפחידות אנשים כמוני".

כתובות נאצה אנטישמיות רוססו ברחוב דוד המלך בחברון. בין השאר נרשמו הכתובות: No Zionist here ו"ברוכים הבאים לפלסטין". ההשחתה נעשתה לאחר מבצע של היישוב היהודי בחברון לצביעת הרחוב, זאת לאחר שהחנויות במקום היו עמוסות בציורי קיר שכללו כתובות נאצה נגד יהודים.