בשבע 520: עיתון בשבע

כיצד צריכה ישראל להגיב על פנייה של הפלשתינים לאו"ם לקבל הכרה כמדינה?

ירעם נתניהו , ט"ו בכסלו תשע"ג

צעד של מנהיג לא רלוונטי

ראש הדסק לענייני ערבים, חדשות 10

צבי יחזקאלי

 

כשאבו מאזן הצהיר שהוא הולך להכריז על מדינה היה הרבה רעש וצלצולים, והוא הצליח להבהיל את כולם. בפועל, כשזה קרה – לא קרה דבר. אני זוכר שאנחנו העיתונאים ציפינו למהפכה, אבל בפועל לא קרה כלום. עד כדי כך, שלאחר שערוץ 10 הציב אותי לדווח מהשטח, הם שלחו עוד עיתונאי כדי שיהיה לי עם מי לדבר מרוב שעמום. לא קרה דבר, כי אבו מאזן הוא סוג של כלום, וסליחה על הבוטות.

מה שאבו מאזן עשה הוא צעד טיפשי של מנהיג שבחר ללכת נגד המעצמה הגדולה בעולם, ובכך הפך את עצמו ללא רלוונטי ואת אנשיו לעניים יותר.

היום פלשתין מעניינת את הערבים כקליפת השום. כל הצוותים ממערכות החדשות במדינות הערביות המובילות בעולם שלחו את הצוותים שלהם לסוריה, שם הסיפור המעניין.

המהלך הנוכחי של אבו מאזן - פנייה לאו"ם כדי לקבל הכרה כמדינה, הוא צעד מדיני, סמלי, הצהרתי ובעייתי. בעייתי כי הוא יוצר מציאות מבחוץ פנימה. אבו מאזן לא יכול לכפות על ישראל מבחוץ מדינה. אני רואה בכך צעד של ייאוש.

ישראל עצמה עושה הרבה טעויות בכל הקשור לנושא הפלשתיני. דוגמה אחת היא שמצד אחד אבו מאזן נתמך על ידי ישראל, ומצד שני הוא מנהל נגדה מערכה מבחוץ. ישראל משלמת את רוב המשכורות ברשות, ועל זה היא צריכה לעשות חושבים.

כמו כן, על ישראל להבהיר לעולם את מצבם של הפלשתינים – אבו מאזן לא מייצג את כולם. על ישראל לצאת במתקפה דיפלומטית ולהבהיר כמה אבו מאזן לא עזר לעם שלו, וכמה הם עצמם מפולגים בין חמאס ופת"ח וכדומה.

 

לעלות להתקפה

נפתלי בנט

יו"ר הבית היהודי

על הפלשתינים אמרה גולדה מאיר שהם לא מחמיצים הזדמנות להחמיץ הזדמנות. עכשיו אנחנו יכולים לנצל את החוצפה הפלשתינית למען האינטרס הישראלי: לא להתגונן – לצאת להתקפה.

חשוב להבהיר, הפלשתינים מפרים את הסכמי אוסלו בפנייתם להכרה באו"ם. רפיסות ישראלית של הממשלה מולם עלולה להוביל אותנו לתביעות חוזרות ונשנות על ידי המדינה הפלשתינית, וזאת נוסף על כל הבעיות העולות מהקמת מדינת אויב שהספסר שלה הוא איראן.

על כן, מדינת ישראל צריכה לעשות שני צעדים נגדיים וחד-משמעיים.

הצעד הראשון הוא סיפוח מיידי של כל שטחי c והעברת היישובים לשלטון ישראלי. זו הזדמנות היסטורית לתקן עוול שפוגע במתיישבים מדי יום ביומו. לפני כחצי שנה כתבתי את 'תוכנית ההרגעה', וזו ההזדמנות להוציא את התוכנית לפועל או לפחות להתחיל ביישומה.

הצעד השני הוא הגדרתה של מדינת החמאס בעזה כשטח אויב. הדבר ימנע תביעות חוזרות ונשנות והטרדות של מדינת ישראל בבתי הדין בארץ. כיום יש מאות תביעות שעומדות בבתי משפט ישראליים נגד חיילים בעקבות 'עופרת יצוקה'.

זה הזמן לנצל הזדמנויות. בית יהודי חזק יוכל לדאוג לכך.

 

הזדמנות להידברות

ח"כ זהבה גלאון

יו"ר מרצ

אני מברכת על הפנייה של אבו מאזן לאו"ם ואני רואה בה הזדמנות גדולה בעבור ישראל. הקמת מדינה פלשתינית היא בראש ובראשונה אינטרס ישראלי. ועל כן ישראל צריכה להיות הראשונה שתומכת בהקמתה ובבקשת הפלשתינים באו״ם להכרה כמדינה.

מרצ מציגה מתווה מדיני חדש שיחליף את הסכם אוסלו, בלוח זמנים קצוב של חמש שנים. על פי התוכנית הזאת, ישראל תתמוך בהכרה במדינה פלשתינית כחברה באו"ם, ותידבר עם הפלשתינים כממשלה מול ממשלה על בסיס שוויוני.

לפי המתווה שלנו, ישראל תכיר במדינה הפלשתינית מיד אחרי ההצבעה באו"ם, והיא תצהיר, בלא תנאים מוקדמים, שפתרון הסכסוך חייב להישען על סיום הכיבוש, על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים בהסכמה וחלוקת ירושלים על בסיס מתווה קלינטון.

בשלב הבא יש להיכנס למשא ומתן עם הממשלה הפלשתינית, לבטל בהסכמה הדדית את הסכם אוסלו, ולחתום על הסכם ביניים חלופי בין שתי המדינות. לאחר הסכמה על הסדר ביניים, יש לקיים משא ומתן על הסדר קבע במשך שנה, שיישומו יימשך עוד ארבע שנים.

 

 

מעז יצא מתוק

חייבים להבין מדוע אבו מאזן פונה לאו"ם. כשהוא מביט סביבו לעבר מה שקרה לקדאפי ולמובארק, התחזקות החמאס ביו"ש והאשמות של בכירים בעולם הערבי על שחיתות שלטונית ברשות, הוא מבין שהוא חייב לעשות צעד חריף, כדי להסיט ממנו ומהרשות את הביקורות הקשות על מנת שלא יודח.

ברגע שישראל, כמו שהציע השר סילבן שלום, תאיים בביטול כל הסכמי אוסלו בתגובה, או כמו שהציע השר גדעון סער להשליט ריבונות יהודית על כל יו"ש כתגובה לצעד חד צדדי מצד אבו מאזן, זה יעזור לו 'לבחור נכון'.

אביב מימון, נתיבות

 

 

לא להגיב מהבטן

לכל ישראלי יש אינסטינקט להגיב בסגנון של להפעיל את כל הכלים כדי שזה לא יצא לפועל. ואני חושב ההפך הגמור, ולא ממקום שמאלני, אלא דווקא ממקום ימני יותר. תנו לפלשתינים לקבל הכרה ולבנות אפילו מדינה לעצמם, ואו אז אנחנו נתייחס אליהם כמדינה.

תארו לעצמכם שאנחנו סופגים טיל מרוסיה, מה תהיה התגובה? כך נגיב אז לפלשתינים ביתר שאת וביתר עוז. לא נצטרך לתת להם חשמל ותשתיות, ונוכל לפגוע להם בחשמל ובתשתיות.

מוטי קליינר, ירושלים