בשבע 520: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , ט"ו בכסלו תשע"ג

נשות אמי"ת יאמצו את משפחת ההרוג איציק אמסלם מקריית מלאכי

עשרות נשים מארגון נשות אמי"ת בארצות הברית, אשר הגיעו לארץ להזדהות עם תושבי הדרום, ביקרו השבוע (ג') את בני משפחת אמסלם, אשר בנם איציק הי"ד נהרג מטיל שפגע ישירות בביתם בקריית מלאכי. איציק הי"ד למד בתיכון הדתי אמי"ת בעיר.

נשיאת אמי"ת, עו"ד דבי איזיק, אמרה לבני המשפחה כי "כששמענו שבוגר שלנו נהרג, לא יכולנו להישאר בבית והרגשנו שאנחנו חייבות להגיע ולהיות כאן איתכם. אמי"ת היא משפחה ואנו חשים שאיבדנו בן". איזיק הודיעה למשפחת אמסלם כי הנהלת הרשת החליטה להעניק לבנה שמעון, הלומד אף הוא באמי"ת, מלגת לימודים עד תום כיתה י"ב. כמו כן הדגישה כי משפחת אמי"ת תמשיך ללוות ולסייע למשפחה, גם אחרי שבנה יסיים את לימודיו בבית הספר.

משפחת אמסלם, שביתה נהרס לחלוטין מנפילת הטיל, שוהה בימים אלו במלון הולידיי אין, ללא ציוד בסיסי וללא בגדים. אב המשפחה סיפר בהתרגשות למשלחת מארה"ב על הבן שנהרג, על מעשיו הטובים ואיך דאג לאמו החולה. "לא היו לנו אמצעים כלכליים להעניק לילדים שלנו. היה לנו בית קטן עם שני חדרים וסלון ושישה ילדים, אבל המון אהבה. הילדים הם כל עולמנו ותמיד דאגנו לכל מחסורם. אני מודה לכל האנשים הטובים שמגיעים ורוצים לסייע, זה מחמם את הלב", ציין האב.

האם הוסיפה כי אינה יודעת כיצד לקום מהשבר הנורא של אובדן הבן. "לעולם לא ארצה לשוב אל המקום שבו נהרג הילד שלי. אני לא יכולה להסתכל אפילו על הרחוב. אני לא יודעת לאן נלך מכאן", נאנחה האם. "זה קרה ברגע ארור אחד שאני לא יכולה לשכוח. מי היה מאמין שהטיל ינחת דווקא אצלנו בסלון. אם רק הייתי מתעקשת למשוך את איציק למדרגות אולי הוא היה נפצע, אבל נשאר בחיים. אני לא יכולה שלא לחשוב על זה". האב סיפר כי בזמן האזעקה בנם הצעיר התעקש שהאם תצא אל חדר המדרגות, ובכך למעשה הציל את חייה. "לאמא קצת קשה ללכת והוא פשוט משך אותה החוצה. הוא גיבור אמיתי. אילולא הוא ייתכן שגם אמא לא היתה שורדת".

במהלך מבצע עמוד ענן היו כשליש מתלמידי אמי"ת ברחבי הארץ תחת אש. מדובר בין השאר בתלמידים משדרות, אשדוד, אשקלון, קריית מלאכי ובאר שבע. נשות אמי"ת בארצות הברית התגייסו בעת המלחמה למען התלמידים בדרום והרימו תרומה כדי להעמיד לרשותם סיוע בשעות ההפוגה ותגבורים לימודיים.

בתוך כך, השבוע הודיעה ועדת פרס 'כנס ירושלים' של העיתון 'בשבע' לנשיאת רשת אמי"ת עו"ד דבי איזיק, כי נמצאה ראויה לקבל את 'פרס ירושלים' בשם ארגון אמי"ת על עשייה ברוכה ורבת שנים למען חינוך ילדי ישראל.

 

ראש מינהל חמ"ד לשעבר, מתי דגן, הלך לעולמו

בשבוע שעבר הלך לעולמו איש החינוך מתתיהו (מתי) דגן. דגן שימש ראש המינהל לחינוך הדתי החמישי במשרד החינוך למעלה מעשור, ומרצה באוניברסיטת באר שבע, בבית הספר לחינוך של אוניברסיטת בר אילן ובמכללה האקדמית באשקלון. דגן שימש אף כראש החוג לתואר שני במינהל החינוך במכללת בית וגן. הוא פרסם שני ספרים: הראשון על התפתחות החינוך הממלכתי הדתי מאז קום המדינה, והשני עוסק בדרכי התמודדות עם אוכלוסיות חלשות. ספרו 'החינוך הציוני הדתי במבחן הזמן והתקופה' עוסק בהתפתחותו של החינוך הציוני-דתי ובמקומו בקהילה הציונית-דתית.

בשיחה עם 'בשבע' אומר הרב אבי גיסר, ראש מועצת החמ"ד, כי דגן ז"ל היה "איש חינוך בכל אישיותו ודוגמה לכולנו. הוא צמח בשטח כמורה בעיירות הפיתוח עוד בתקופת ראשית המדינה. הוא היה חלק מהמאבקים הראשונים על קיומו של החינוך הדתי ועל הזכות של כל ילד וילד בישראל לקבל חינוך יהודי. לאורך כל שנות עשייתו פעל דגן מתוך אחריות חינוכית לכל ילד בישראל". עוד מוסיף הרב גיסר: "כשעמד בראש המערכת כראש מינהל החמ"ד, הוא פעל ללא לאות למען תלמידי התיכונים הדתיים והמקיפים, בעיקר באזור הפריפריה. הוא האמין שתלמידי המקיפים אשר יסיימו את לימודיהם ללא השכלה ותעודת בגרות יתקשו לבנות לעצמם עתיד, ולכן הוא ריכז מאמצים כדי לתמוך ולסייע להעלאת אחוזי הזכאות שם".                                                        

פולמוס נוסף שבו עסק כראש מינהל החמ"ד היה סביב סוגיית הקמת בתי הספר הפרטיים. "בדיוק באותה תקופה קמה רשת נועם כמחאה על החינוך הממלכתי-דתי. היו מאבקים לא פשוטים ולאחר ששני הצדדים הבינו כי לטובת החינוך הדתי יש לשלב ידיים, הוא דאג לאמנה משותפת. דגן השכיל להבין את המורכבות ואת חשיבות האחדות, ולהכיל את החינוך הפרטי בתוך הממסד הקיים", אומר הרב גיסר.

 

רב העיר עכו: לטפל ביד קשה בפורעים הערבים

בעיצומו של מבצע עמוד ענן בשבוע שעבר, הותקף בעכו הרב יחיאל דנינו על ידי שלושה צעירים ערבים. השלושה תקפו את הרב בעת שיצא מפתח בית המדרש 'אור יוסף' לכיוון ביתו בשעת לילה מאוחרת. הם הקיפו אותו, משכו בזקנו, הסירו בכוח את כובעו ואת הכיפה שעל ראשו והטיחו כלפיו מילות גנאי. הרב שב לביתו ללא כיסוי ראש, מושפל ומבויש. משפחתו הגישה תלונה במשטרה, שפתחה מיד בחקירת האירוע, אולם עד כה טרם נמצאו חשודים. יצוין כי אין מדובר במקרה ראשון בעיר, ומתחילת השנה הותקפו בעכו מספר יהודים נוספים על ידי ערבים.

רבה הראשי של העיר, הרב יוסף ישר, גינה בכל תוקף את המקרה והביע זעזוע עמוק מהמתרחש בעירו: "תקיפת תושב עירנו בכלל ורב חשוב בפרט, המותקף קשות רק בשל מראהו היהודי על ידי פורעים חמושים, הקוראים קריאות נאצה נגד יהודים, הינה מעשה נבלה, חציית קו אדום ומעשה שלא ייעשה", הבהיר הרב. "אנו קוראים לרשויות לטפל ביד קשה בפורעים, ואנו בטוחים שמשטרת ישראל ורשויות החוק לא יאפשרו מקרים דומים בעתיד".

בנוסף לכך שוחח הרב ישר בעניין עם אימאם המסגד אלג'זאר בעכו, שייח' סמיר עאסי, אשר הבטיח מצידו לגנות את התקיפה. ואכן, ביום שישי האחרון הזמין השייח' עאסי את הרב דנינו למפגש 'סולחה' בעקבות האירועים האחרונים. בדרשה שנשא השייח' הוא הביע דברי התנצלות, והדגיש כי התוקפים אינם מייצגים את כלל האוכלוסייה הערבית בעכו וכי אין לפגוע באנשי דת.

ישי רובין, מנכ"ל הגרעין התורני 'אומץ עכו', מבהיר כי הגינוי החלקי של השייח' עאסי איננו מספק: "אנחנו מגנים בחריפות רבה כל מעשה אלימות וכל פרובוקציה שמנסים חלקים מבני המגזר הערבי לחולל בעיר. אנו מקווים שהרשויות יעשו כל שביכולתן למיגור מקרי האלימות שאנו רואים בעירנו בשנים האחרונות. חשוב לציין כי התנצלותם של המנהיגים המוסלמים, חיובית ככל שתהיה, צריכה להופיע בעקבות כל גילוי אלימות נגד יהודים באשר הם. אנו מברכים את רב העיר על עמידתו האיתנה על כבוד הציבור היהודי בעיר".

 

עשור לקרב הגבורה בציר המתפללים ולנפילתו של אל"מ דרור וינברג

ערב לציון עשור לנפילתו של אל"מ דרור וינברג הי"ד בקרב עם מחבלים בציר המתפללים בחברון, נערך השבוע (א') בקריית יעקב הרצוג בכפר סבא. בערב השתתפו בני משפחה, אנשי צבא, קצינים בכירים, חבריו של דרור מתקופת לימודיו בישיבה ומוקירי זכרו. בין המשתתפים היו המשנה לראש הממשלה רא"ל (מיל') השר בוגי יעלון, הרמטכ"ל בני גנץ, אלוף פיקוד הצפון יאיר גולן, אלוף פיקוד מרכז ניצן אלון, ראש אגף מודיעין האלוף אביב כוכבי, האלוף נועם תיבון ועוד.

הרמטכ"ל בני גנץ אמר לנוכחים: "במבצע עמוד ענן פגשתי בשטח מפקדים בכירים שהיו פקודיו של דרור ומהם נשבה רוחו של דרור, שקיבלה ביטוי במקצוענות ובנחישות שלהם, בדיוק כפי שהיה אל"מ דרור וינברג". בתוך כך, התקיים השבוע (ד') בהיכל התרבות בקריית ארבע ערב נוסף לציון עשור לקרב הגבורה בציר המתפללים. האירוע נערך במעמד יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, הרמטכ"ל בני גנץ, ראש המועצה מלאכי לוינגר, מפקד אוגדת יהודה ושומרון תא"ל חגי מרדכי, מפקד חטיבת יהודה אל"מ אבי בלוט ומפקדי חטיבת חברון בעבר.

 

 

ישיבת ההסדר בעפולה עורכת חתונות לזוגות שהתגיירו

זוגות צעירים רבים מעוטי יכולת נאלצים לערוך חתונה פשוטה ברבנות המקומית, ללא תזמורת, מוזמנים וסעודה באולם. חתונות אלה הן בדרך כלל דלות משתתפים וללא שמחה וריקודים ברוב עם. לאחרונה, ביוזמת הרב שמואל דוד, רב העיר עפולה, ובשיתוף הרב פנחס מלכה המלווה את מכון הגיור בעיר, החל בעפולה מנהג חדש של עריכת חתונות בחצר ישיבת ההסדר הקהילתית אמי"ת עפולה. לרוב מדובר בזוגות של גרים שעברו תהליך גיור במכון בעיר.

הרב דוד מסביר: "חשבנו, מדוע לא לשמח את החתן והכלה עם תלמידי ישיבת ההסדר ועם המשפחות של הישיבה, במקום לערוך את החופה תחת כיפת המועצה הדתית?", מספר הרב דוד, "כאן יש רווח כפול, גם תלמידי ומשפחות הישיבה זוכים במצווה, וגם הזוג הצעיר חווה חתונה יהודית כדת וכדין בשמחה".

מדובר בחתונות חגיגיות ומכובדת שכוללות ריקודים, שמחה יהודית אמיתית וכיבוד כיד המלך. הרב יצחק בן פזי, ראש ישיבת ההסדר הקהילתית אמי"ת עפולה: "ישיבת ההסדר יושבת במרכז העיר עפולה ומהווה מגדלור רוחני חברתי לתושבי העיר. מחמם את הלב לראות את השמחה העצומה שמשמחים התלמידים וקהילת המשפחות את הזוגות הללו, שלעיתים זה עתה התגיירו".

 

 

מבזקים:

חוקרים את גוש קטיף

המרכז להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון הקים קרן למימון מחקרים אקדמיים העוסקים בגוש קטיף וצפון השומרון. המרכז מציע לסטודנטים להגיש מועמדות למלגות מחקר בנושא סיפורו של גוש קטיף ממגוון היבטים. השנה יעסקו העבודות בחקר היחסים בין רבני גוש קטיף לקהילותיהם.

 

כתב עת תורני משותף לכל ישיבות ההסדר

כתב עת תורני חדש בשם 'אסיף', אשר מופק על ידי איגוד ישיבות ההסדר, יוצא לאור בימים אלו. כתב העת יפרסם מאמרים תורניים פרי עטם של תלמידי ורבני ישיבות ההסדר, ואמור לשמש במה ליצירה ולמחקר תורני במכלול התחומים הנלמדים בישיבות.