בשבע 521: סליחה שהתנחלנו

הפיליטונים המושחזים בספר הסאטירה החדש-מחודש של חגי סגל מצליחים לבקר את ההתיישבות והמגזר בלי להשאיר טעם לוואי מר

חגית רוזנבאום , כ"ב בכסלו תשע"ג

אם הסאטיריקן המיתולוגי אפרים קישון ז"ל היה היום בחיים, לא בטוח שהוא היה כותב את הספר הזה טוב יותר. חגי סגל, עם לא מעט ביטויים וסגנון סאטירי שמזכירים מאוד את כתיבתו של קישון, מגולל בספרו המחודש 'חמש דקות מכפר סבא' פרקי הומור נוקבים ולעיתים מצחיקים עד דמעות מחיי היומיום של המתנחל הממוצע.

מחודש אמרנו, ולא בכדי. לאחר שעותקי 'התנחלות דמה' של סגל מלפני 20 שנה אזלו מן החנויות, ובינתיים התרחשו עוד כמה אירועים דרמטיים בגבעות יש"ע, נולד הרעיון להוציא את הספר הוותיק במהדורה מעודכנת ומורחבת. ב'חמש דקות מכפר סבא' המתנחלים כבר מתקדמים יותר, חוו את ההתנתקות ואת עמונה, קוראים 'בשבע' ו'מקור ראשון' ואפילו קצת נסחפים אחרי טרנד החיים הטובים של ייצור יין, דוגמת 'מגרון סוביניון'.

במהדורה החדשה נוספו לקוראים גם מילון המתנחלים ("אלקנה - כפר שמריהו מזרח") ואוסף ציטוטים היסטוריים של אנשי ארץ ישראל השלמה, כמובן עם קריצה. סגל גם מצדיע לטרנד השו"ת הסלולרי, ומגיש מבחר שאלות נוקבות, ותשובות נוקבות עוד יותר, מההווי הדתי והמתנחלי. טעימה מהשו"ת, שהיא גם מחווה לעיתון זה, היא שאלתה של רבקה מצומת תפוח: "בשעה טובה נולד לנו בן בכור. אני רוצה לקרוא לו ניצן. בעלי מתנגד בגלל ניצן אלון ושי ניצן. מה עושים? תשובה: מפסיקים לקרוא 'בשבע' עד אחרי הברית".

גיבורי הספר, מתנחלים ותיקים ואגדיים דוגמת מומו, פרישטיג, אורותי, ארציאלי ור' מוישה, מזכירים בקלות דמויות מוכרות מהגוורדיה המיתולוגית של גוש אמונים. כמתנחל בעל ותק בעצמו, וכמי שהכיר מקרוב לא מעט מההתרחשויות בגוש אמונים, ניכרות בתיאוריו הקולעים של סגל האותנטיות והאמינות. הוא משכיל להציג את הפולמוסים הרעיוניים החריפים בתוככי היישוב, לצד זוטות של יום יום כמו שיחת נשים אזוטרית להחריד במכולת, או חיבוק הדוב החם מדי שמעניקים השכנים למי ששבר רגל. במהדורה הזו ימצאו גם קוראים מעברו המערבי של הקו הירוק כר נרחב להזדהות, בתיאור תופעות שצצות כיום בכל המגזר הדתי, דוגמת תקנת הוזלת מחירי החתונות.

גם אנשי השמאל זוכים, מטבע הדברים, למקום של כבוד – מפוקפק אמנם - בספר. סגל כותב לא אחת על יוזמות של התנחלות בלבבות שנרקמות חדשות לבקרים בגב ההר, כולל עצומת אחדות שעליה ניסו לחתום אנשי רוח משני הצדדים, אך כצפוי ללא הצלחה. אפילו ה'שמפניה' הבא מקבל מסגל מדריך מפורט להתאקלמות ביישוב ביו"ש, תוך הימנעות מאקטים שיסגירו את בורותו בענייני דת וקהילה.

בשונה מסופרים אחרים, מהמגזר הדתי ומחוצה לו, שיודעים להכות על החזה של חובשי הכיפות, סגל יודע אמנם לעקוץ ואולי גם לבקר דרך הסאטירה, אבל בסופו של דבר משאיר בספרו טעם אוהד ומתוק ביחס לאנשי ההר. למרות החולשות, כמו נטייה לפלגנות או אי עמידה כרונית בזמנים, בסופו של דבר מצטיירת מבין הפרקים חבורה אידיאולוגית שמנהלת את חייה לאור הגשמתו של חזון גדול. 

גם טרנד השו"ת הסלולרי לא יוצא נקי. 'חמש דקות מכפר סבא'