בשבע 521: טייקון בחקירה

הרצת מניות - במה בדיוק חשוד נוחי דנקנר * מה עדיף: ביטוח מנהלים או קרן פנסיה

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ב בכסלו תשע"ג

החקירה שנפתחה בשבוע שעבר נגד איש העסקים נוחי דנקנר חשפה, ולא בפעם הראשונה, את העולם הבעייתי של ההנפקות וגיוסי ההון. לטובת מי שלא עקב, נזכיר כי רשות ניירות ערך פתחה בחקירה נגד דנקנר, מבכירי אנשי העסקים בישראל ובעל השליטה בקבוצת IDB, בחשדות לביצוע שורה של עבירות. דנקנר חשוד בתרמית בניירות ערך, בעבירת דיווח, בקבלת דבר במרמה, במרמה ובהפרת אמונים בתאגיד ובהלבנת הון. ברשות ניירות ערך חושדים כי דנקנר עשה יד אחת עם כמה אנשים נוספים, על מנת להעלות באופן מלאכותי את מחירי מניית IDB ברגע מסוים שהיה קריטי עבורו. לטענתם, החל מאמצע שנת 2011 התעורר חשש שהחברה עשויה להיקלע למצוקה תזרימית עתידית, על רקע מועדי פירעון קרובים של חלק מאיגרות החוב שהנפיקה בעבר. על מנת לפתור את המצוקה התזרימית ביקש דנקנר להנפיק מניות ואופציות בבורסה, ובכסף שתכנן לגייס מהציבור קיווה להחזיר את החובות למחזיקי האג"ח. אולם כאמור, כבר באותו שלב מצבה של החברה לא היה מזהיר, ובקבוצת IDB חששו מכישלון של ההנפקה אשר יגרם לכך שהתמורה שתתקבל ממנה תהיה נמוכה מהצפוי. בכדי למנוע מצב שכזה ביקש דנקנר, לטענת הרשות, מכמה אנשים שקרובים אליו לרכוש מניות של IDB בסכומים גדולים, אותם הוא עצמו מימן, זאת בכדי להעלות את שער המניה ולהפוך את ההנפקה לאטרקטיבית.

החשדות נגד דנקנר, ודאי בשלב זה, הם בגדר חשדות בלבד, אולם הם מדגימים באופן חי מאוד את אחת הסכנות העיקריות בשוק ההון: הקלות הבלתי נסבלת של יצירת מצגי שווא. הצעד שבו חשודים דנקנר ושותפיו לכאורה מכונה בעגה המקצועית הרצת מניות. מדובר במצב שבו גורם בעל עניין בשווי של מניה מייצר לה ביקושים מלאכותיים, באמצעות קנייה של המניה בסכומי כסף גדולים. ביקושים ערים וחריגים מעלים מטבע הדברים את שווי המניה, ויוצרים בקרב הציבור הרחב את התחושה שמדובר ברכישה אטרקטיבית. במקרה הקלאסי של הרצת מניות מצטרפים בשלב הזה למסחר במניה כל אותם סוחרים שאינם מודעים לאופן הרצת המניה, ורוכשים אותה על סמך העליות הנאות שנרשמו בה. בשלב זה 'חותכים' הוגי התרמית, תוך כדי מכירת אחזקותיהם במניה, ומי שנשאר להתמודד עם המפולת הבלתי נמנעת במחיר הם אותם קונים תמימים. במקרה הנוכחי דנקנר לא הריץ את המניה על מנת להעלות את מחירה סתם כך, אולם עצם הניסיון להעלות את מחיר המניה במטרה ליצור רווח לגורם בעל עניין מהווה עבירה פלילית.

כל מי שבקי בנעשה במסחר היומיומי בבורסה יודע כי הניסיונות להשפיע על שערי מניות לא ייפסקו גם לאחר חקירתו של דנקנר. הפיתוי רב ועל המאזניים עומד כסף רב מאוד, כך שכל מי שסוחר באופן עצמאי בבורסה חייב להכיר את הסיכון ולחשוב כיצד להתמודד איתו.

חשד להרצת מניות. נוחי דנקנר בימים יפים יותר

 סופם הקרב של ביטוחי המנהלים

האפשרויות העומדות בפני החוסך החדש לגיל פרישה כוללות שני מוצרים מרכזיים: קרנות פנסיה מקיפות חדשות וביטוחי מנהלים.

שני המוצרים מעניקים לחוסך קצבה חודשית בגיל פרישה, ביטוח למקרה של אובדן כושר עבודה וביטוח למקרה מוות ח"ו. למרות הדמיון, ישנם הבדלים מהותיים בין שני המוצרים. הראשון הוא שקרנות הפנסיה מקבלות אג"ח מיועדות בסכום של 30 אחוזים מנכסיהן, אשר למעשה מבטיחות תשואה ריאלית בשיעור 4.86 אחוזים בשנה, תשואה הגבוהה מתשואת השוק. דמי הניהול המקסימליים בקרנות הפנסיה (0.5% מהצבירה ו-6% מההפקדות השוטפות) נמוכים משמעותית מאלו הממוצעים בביטוחי המנהלים (1.2% מהצבירה ו-5% מההפקדות השוטפות). בנוסף לכך, עובדים רבים בקרנות הפנסיה נהנים מהנחות משמעותיות גם על דמי הניהול הנמוכים מראש. הפער לטובת קרן הפנסיה הנובע מדמי הניהול מהצבירה (אשר למעשה מפחיתים את התשואה) ומקבלת האג"ח המיועדות מוביל לכך שקרן הפנסיה המקיפה תעניק פנסיה גבוהה יותר בעד 40 אחוזים אל מול ביטוח המנהלים החדש, פער משמעותי ביותר. 

מנגד, קרן הפנסיה החדשה מתנהלת כקופה הדדית. המשמעות היא שהכספים בקרן מושפעים מהתנהגותם של כלל העמיתים בקרן, וכאשר תוחלת החיים עולה, הקצבה שמשלמת הקרן לעמיתים עשויה להיפגע. בביטוח המנהלים, לעומת זאת, היה מקובל עד היום כי מקדם הקצבה, כלומר המספר שבו מחלקים את הסכום הנצבר לכל חוסך בגיל פרישה, נקבע מראש בהסכם עם החוסך. בכך למעשה קיבל החוסך הגנה מפני התארכות תוחלת החיים, כך שהסכום שיקבל איננו תלוי בה. אך חשוב לזכור כי בתמורה לאותו מקדם מובטח משלם העמית מראש בכך שהקצבה שלו תהיה נמוכה יותר, כאמור בעד כ-40 אחוזים, מזאת שיקבל בקרן הפנסיה באם לא יהיה שינוי בתוחלת החיים.

כעת החליט משרד האוצר שלא לאפשר יותר מכירת ביטוחי מנהלים כאלו החל מתחילת השנה הבאה, ואף הגביל את כמות מכירתם. מי שסבור כי ההגנה בפני התארכות תוחלת החיים שווה את הפרמיה הגבוהה שהחוסך משלם בביטוח המנהלים, אשר מובילה לפנסיה נמוכה יותר ומראש, יכול לשקול רכישת ביטוח מנהלים ולהתחיל לחסוך במסגרתו. לעומת זאת, מי שלאחר חשיבה מעדיף את קרן הפנסיה בגלל היתרונות שצוינו אינו נדרש לעשות כל צעד בעקבות ההוראות החדשות.

 

 

לוגו: כלכלת בית

כותרת: חנוקים בחנוכה

קרדיט: דידי רוזנברג

חופשת החנוכה מתקרבת ואיתה הקנס הקבוע. לצערנו, ימי חופש במהלך השנה עלולים ליצור בור בתקציב המשפחתי, אלא אם נערכים אליהם מראש. להלן שלוש טעויות מרכזיות שאנו עלולים לעשות במהלך החופש, והפתרונות שארגון 'פעמונים' מציע.

1. חוסר תכנון קדימה. כמו רוטינה מגיעה עוד חופשה, ושוב אנחנו מופתעים לראות בסופה את השורה הכואבת בבנק. אמנם אנחנו בחג האורים, אבל שימו לב, החופש הגדול מתחיל עכשיו! אם נבין בזמן שהחופש מביא איתו הוצאות רבות יותר, נוכל להיערך ולחסוך, וכשיגיע גם ליהנות וגם לעבור אותו בלי כאב בכיס.

פתרון: אנחנו ב'פעמונים' מאמינים שתכנון נכון הוא השורש לכל הבעיות הכלכליות בבית. לעולם לא מאוחר לתכנן קדימה. נסו זאת שנה אחת, ותראו איך כלכלת הבית שלכם מתאזנת ומתייצבת.

2. הורים רבים נגררים ללחץ הילדים ויוצאים לבילויים יקרים ומיותרים. אין סיבה לשלם יותר ממאה שקלים על כרטיס, ועוד לא התחלנו לדבר על כל ההוצאות הנלוות לבילוי זה. מדוע שערב אחד, מהנה ככל שיהיה, יגיע להוצאה של מאות שקלים?

פתרון: ניתן לשנות את משחק התפקידים, ולהעביר חלק מהאחריות על ניצול הזמן והפגת השעמום גם לילדים. איך עושים את זה? מעודדים אותם לגלות אחריות. נלמד ונרגיל את הילדים לכך שאת השאלה "מה אני אעשה?" יפנו לעצמם, ואנו ההורים נסייע להם להתארגן מבחינת סדר יום, תכנון החופש וסיפוק האמצעים הנצרכים במסגרת תקציב סבירה. אנו ההורים נלווה את התהליך ונסייע במתן עצות, אך נשדר תמיד שהם שותפים מלאים באחריות על התעסוקה שלהם בחופש.

3. משפחות רבות רואות בבילוי בקניון דרך טובה להפגת השעמום, אולם שיטוט ללא מטרה בקניון הוא לא פחות מאסון תקציבי. אין פסול בקנייה בקניון, אבל רק אם אתם יודעים בדיוק מה מטרתה ובכמה היא מתומחרת.

פתרון: ישנן פעילויות חינמיות רבות ברחבי הארץ. בשיטוט קל באינטרנט תוכלו למצוא אילו הופעות, הצגות, פסטיבלים, תערוכות וכדומה מתקיימים באזורכם.

חג אורים שמח!

 

הכותב הוא דובר 'פעמונים'