בשבע 521: מרימים את הדגל

השבוע הכריז הפלג הירושלמי של הציבור הליטאי על הקמת מפלגה חדשה בשם 'נצח', שתרוץ בנפרד מ'דגל התורה' בבחירות הקרובות

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ב בכסלו תשע"ג

מה גרם לקרע בתוך הציבור הליטאי, האם המפלגה החדשה תצליח לעבור את אחוז החסימה ואיפה נמצאים גדולי הרבנים הליטאים בפרשה | בעולם החרדי מעריכים כי הוויכוח העקרוני על מיהו ממשיך דרכו של הרב אלישיב יסתיים ללא מנצחים אמיתיים

במערכות בחירות קודמות, בשלב של רגע לפני הגשת הרשימות, היו רגילים בדגל התורה להיות כבר מוכנים ולהסתכל דווקא מעבר לכביש, לאחות הגדולה בסיעת יהדות התורה – אגודת ישראל, ולראות איך מתווכחים שם על המקומות לכנסת. אלא שהפעם דווקא החברים באגודת ישראל הסתדרו ביניהם מוקדם, עד כדי מחווה של חסידות בעלז שמחלה על כבודה והציעה לזוז מקום אחד אחורה משום דרכי שלום. דווקא בדגל התורה מתחוללים עד הרגע האחרון ממש מאבקים, שרישומיהם יישארו לבטח בקרב הציבור הליטאי גם אחרי סגירת הקלפיות.

 הירושלמים רוצים הכרה

המצב הנוכחי שהביא לפילוג של ממש בציבור הליטאי, החל בימי חייו האחרונים של מנהיג הציבור ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב זצ"ל, והתעצם לאחר שנסתלק מן העולם. העיתונאי ישראל כהן מאתר 'כיכר השבת' עוקב מקרוב אחרי המאבק המתעצם הזה, שנראה כסיטואציה שאין בה מנצחים אמיתיים. "הסכסוך הזה הוא בן שנים רבות", מסביר כהן, "אך שורשי המערכה הנוכחית ניטעו כשהרב אלישיב נחלש, ומהרגע שנאמניו של הרב שטיינמן השתלטו על עיתון יתד נאמן".

ההשתלטות ההיא לוותה בסיקור תקשורתי בלתי מחמיא בעליל, ובעיקר במאבק משפטי רווי השמצות. כהן מסביר כי הסימנים הראשונים לכך שהפילוג משמעותי הרבה יותר צצו עם הקמת עיתון חדש המזוהה עם הציבור הליטאי – 'הפלס'. "בביתו של הרב שטיינמן הצליחו לסכם עם מרבית הרבנים המשפיעים, במטרה להביא להחרמת העיתון החדש".

מרגע הקמת העיתון נחלק העולם הליטאי לשני חלקים, לאו דווקא שווים בגודלם. הצד הבני ברקי שאימץ את הרב שטיינמן כפוסק הדור, והצד הירושלמי ששייך את התואר דווקא לרב שמואל אויערבך, ראש ישיבת מעלות התורה בירושלים, חבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה ונשיא ועד הישיבות, מי שנחשב לממשיך הקו ההשקפתי של הרב שך, ואולי גם בעיני רבים יורשו הטבעי של הרב אלישיב בהנהגה.

ישראל כהן מסביר כי מקורביו של הרב אויערבך לא מחפשים הכרה בלעדית, אלא שיתוף בהנהגה. "מדובר כאן על מנהיגות משותפת שממילא תיצור הכרה. אלא שאנשי הרב שטיינמן בטוחים שמדובר בפלג זניח". בימים האחרונים נטען כי מקורבי הרב שטיינמן סיכלו אפשרות להפגיש בינו לבין הרב אויערבך במספר הזדמנויות.

בניסיון לברר את הנושא הזה, אנחנו נתקלים בגרסאות רבות. קשה מאוד למצוא מי מהצדדים שאינו מנסה להזין אותנו במידע שתואם את השקפתו בלבד, ולעיתים אינו קשור למציאות. גם לא כל עיתונאי חרדי מעוניין להסביר את הפילוג הגדול הזה. גורם המקורב לצד הבני ברקי מסביר מדוע אין טעם במפגש כזה: "פגישה יכול ליצור מצג של קרבה, ואיננו רוצים בכך".

אחרי פתיחת עיתון 'הפלס' וההצלחה הראשונית של חרם הפרסום, נתקלו בפלג הבני ברקי בבעיה מסוג חדש: אדם אחד בלבד שפועלו מעורר הדים רבים. מדובר ברב מנחם כרמל, איש עסקים ותיק ובעליה של רשת 'בר-כל', שנחשב מקורב לראשי הרבנים הליטאים עוד מתקופתו של הרב שך זצ"ל. הוא כיהן כסגן ראש עיריית בני ברק מטעם דגל התורה והוצב בהוראתו של הרב אלישיב במקום השביעי לכנסת הקודמת, כשהוא מועדף על פני נציגו של הרב שטיינמן, ראש עיריית מודיעין עילית יעקב גוטרמן.

אז כמה בעיות יכול לגרום אדם אחד? הרבה מאוד. "הרב מנחם כרמל מקורב מאוד לרב אויערבך וגם לרב אלישיב, ואף מחזיק בתפקידים רשמיים במפלגה. כרמל החליט לפרסם בעיתון הפלס, והיתה כאן אמירה שגרמה למהומה גדולה. הרב שטיינמן, יחד עם הרב חיים קנייבסקי, שדעתם לא היתה נוחה מהרב כרמל וממעשיו (אי הציות לגדולי הדור - נ"ק) החליטו להזיז אותו מהמקום השלישי לרשימה בכנסת".

אבל הרי מדובר במקום שאינו ריאלי כלל.

"לכאורה אכן המקום אינו ריאלי ואין לו חשיבות, אבל מבחינת דגל התורה מדובר בסמל. באמירה ברורה של מי ששולט במנגנון במפלגה. ההצהרה היתה בעצם שמדיחים את הרב כרמל מהמקום הזה".

ואיך הוא הגיב?

"בהתחלה הוא התייחס לעניין בביטול וטען שמדובר בשמועות. אבל כשראה צעדים מעשיים בשטח, הבין שהדבר הולך ונהיה רציני יותר ויותר". כרמל חשב להיאבק, אולי אפילו ניסה, אבל לא הלך עד הסוף. הירושלמים, שהפכו בפי הציבור באופן רשמי ל"פלג הירושלמי", לא היו מוכנים למחול על עלבונו. "הם החלו בהקמת מפלגה חדשה בשם 'נצח'. לטענתם, כל בקשתם היא הכרה במחנה שלהם, ובגדול הדור שהם מייצגים".

 

 "איומים באקדח ריק"

הדיבורים סביב המפלגה החדשה לא נשמעו רציניים לאנשי דגל התורה. בתחילת השבוע התכנסה מועצת גדולי התורה, הדיחה את הרב כרמל ומינתה תחתיו למקום השלישי במפלגה את ראש עיריית בני ברק, יעקב אשר. במקביל הועצמו הדיווחים בכלי התקשורת החרדיים על חילוקי דעות שהתגלעו לכאורה בין הרב שטיינמן לרב אויערבך, על רקע היחס להתייצבות לצו הראשון שנשלח לאברכים מטעם צה"ל.

בישיבה שערכו האנשים שמאחורי מפלגת 'נצח', הוחלט לצאת לדרך ולהתמודד בבחירות. המפלגה פרסמה הודעה רשמית לפיה תרוץ בבחירות לכנסת ה-19 בתמיכת הרב שמואל אויערבך. ב'נצח' הצהירו כי "הרשימה תהיה אטרקטיבית ותסחף מצביעים מכל גווני הקשת". כדובר הרשימה מונה יד ימינו של הרב מנחם כרמל, יעקב פרידמן. "הצד השני מחק את מרן ראש הישיבה. הם הפרו סיכומים שהיו מראש. הכל נעשה באופן חד צדדי תוך רמיסה מוחלטת ומחיקה. הם מחקו את המתים, הרב שך והרב אלישיב, ועכשיו הם מוחקים את החיים, את הרב אוירבך, ואנחנו לא נעמוד מנגד", הוא מצהיר.

אתה אומר דברים קשים מאוד.

"זו האמת. לצערי, מועצת גדולי התורה היא כבר לא מייצגת של כל אנשי דגל התורה. יש אנשים
יעקב פרידמן, דובר 'נצח': הצד השני מחק את מרן ראש הישיבה. הם הפרו סיכומים שהיו מראש. הכל נעשה באופן חד צדדי תוך רמיסה מוחלטת ומחיקה. הם מחקו את המתים, הרב שך והרב אלישיב, ועכשיו הם מוחקים את החיים, את הרב אויערבך, ואנחנו לא נעמוד מנגד
שקיבלו על עצמם את הרב שטיינמן בתור המנהיג, ויש קבוצה אחרת, כלל לא קטנה, שקיבלה על עצמה את הרב אויערבך כמנהיג. למה לבטל את הציבור הזה? ניסינו לאורך כל הדרך להגיע לפשרות. ניסו כאן למחוק את דרכו של הרב שך. כשאתה מוחק אותי אתה לא יכול לצפות שאצביע עבורך".

ומה אומרים בצד השני? הרב ישראל קרביץ, המקורב לביתו של הרב שטיינמן, אמר השבוע בתחנת הרדיו החרדית 'קול ברמה' כי "מאז ומתמיד מועצת גדולי התורה היתה מתכנסת ומחליטה לגבי הבחירות, וכל בני התורה היו מקבלים ועושים. תמיד היו גם אנשים שלא היו מרוצים מכל הדברים, אבל בדרך כלל מי שהיו לו טענות השאיר את הדברים בסופו של דבר בצד, מפני דעת תורה". אבל כך זה נשמע רק באופן רשמי. מתחת לפני השטח זועמים על הצעד הזה של אנשי נצח ואומרים שהם מבזים את גדולי התורה, וגם זו אמירה עדינה יחסית. המאבק בין הצדדים כבר מזמן חצה את גבול הפוליטיקלי-קורקט. אם בהתחלה התווכחו על התנהלות הביטאון הרשמי של המפלגה, כעת לטענת אנשי נצח מדובר בוויכוח השקפתי.

כך או כך, השאלה המרכזית היא האם מפלגת נצח שיצאה השבוע לדרך גם תגיע לקו הסיום של הבחירות. עיתונאי חרדי שחפץ בעילום שמו מעריך כי הכדור נמצא בידיים של הפלג הירושלמי. "נעשה כאן תרגיל מבריק כשכרמל הוחלף בידי יעקב אשר, כי הוא אהוד מאוד ואף אחד לא ייצא נגדו. השאלה הגדולה היא אם הם ירוצו עד הרגע האחרון. ריאלית, אין להם שום סיכוי לעבור את אחוז החסימה".

הפלג הירושלמי טוען שעשרות אלפים יצביעו למפלגה החדשה, עד כדי 50 אלף קולות.

"אני לא מאמין שיש להם סדר גודל כזה של מצביעים. עם זאת, נשמעים בקרב הפלג הזה קולות שאומרים: בואו נרוץ אך ורק כדי להוכיח כמה באמת אנחנו שווים".

ומה הסיכויים לפשרה?

"נמוכים מאוד. הירושלמים כבר מזמן היו מתפשרים, אבל בבני ברק חושבים שהאיומים שלהם באים מתוך אקדח ריק וטוענים שאין טעם להתייחס אליהם. יכול להיות שהגישה הזו מוטעית ותעלה לרשימה המשותפת של יהדות התורה בקלפי".

 

 שתיקת הח"כים

ובל נשכח שבכל הסיפור הזה יש חברי כנסת דעתניים מאוד, שדווקא בעניין זה דעתם אינה נשמעת: יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, ועמיתו ח"כ אורי מקלב. גפני אמר השבוע: "אין לי מושג מה פשר המריבה עם הפלג הירושלמי ואינני מעוניין להתייחס לכך". גם ממקלב אי אפשר להוציא מילה על הנושא.

"גפני ומקלב תקועים בין הפטיש לסדן", מסביר העיתונאי החרדי, "גפני במקור הוא איש של הרב שך והרב אלישיב, ואוטומטית היה אמור להמשיך ולתמוך ברב אויערבך. אלא שהוא הבין שיש בעל בית חדש. אצל מקלב הסיפור קשה עוד יותר, כי הוא ירושלמי ומקורב עוד יותר. מה שניהם חושבים עמוק בליבם, אי אפשר לדעת".

ולכן הם שומרים על שתיקה בנושא הזה.

"הם כן, אבל המקורבים לא. התברר כאן כי מי שקובע באמת בדגל התורה הם לא חברי הכנסת, אלא אנשי ביתו של הרב שטיינמן. גפני ומקלב בעצם מבצעים את הוראות הבית. בינתיים הם שומעים אכזבה גדולה מביתו של הרב אויערבך".

בשל האכזבה הזו עלו גפני ומקלב לפני חודש וחצי לביתו של הרב אויערבך. שמשו של הרב הסביר להם את אפשרות הפילוג במשל. "אישה שאינה מרוצה מבעלה מאיימת עליו בגירושין. היא לא באמת רוצה להתגרש, ומקווה שזה יעזור. אם זה עוזר, מה טוב. אם אין שיפור, היא מתקדמת בתהליך כדי ללחוץ עליו. אם שום דבר לא ישפיע, היא תתגרש בסוף, למרות שכלל לא התכוונה לכך". והנמשל, כך על פי ראשי הפלג הירושלמי: "ניסינו כאן ליצור לחץ ומשהבנו שאין סיכוי, יצאנו לדרך עם המפלגה החדשה".

בימים האחרונים נשמעו הערכות שונות לגבי האפשרות שמפלגת 'נצח' תצליח לגרוף גם קולות של חסידויות שרוו אכזבות מיהדות התורה בשל אי ייצוגן. גם ציבור ספרדי גדול המזוהה עם הליטאים נמנה על תומכיו של הרב אויערבך. למרות זאת, כאמור, גם אם תפגע המפלגה בדגל התורה, סיכוייה להכניס חברים לכנסת הבאה נמוכים עד אפסיים.

ובשולי הדברים, העיתונאי החרדי, שמעדיף להישאר בתואר הזה וללא אזכור שמו, מסכם את הטעות שעשתה לדעתו חצרו של הרב אויערבך: "בפלג הירושלמי היו צריכים להוריד את הראש ולהמתין עקב גילו המבוגר של הרב שטיינמן. אי ההמתנה גרם להם לאבד הרבה אנשים שהיו תומכים בהם בעתיד, וכעת יסתכלו על הכל בעין אחרת".