בשבע 521: י"ט כיסליו - חג הגאולה


אלפי כיפות סרוגות בחגיגות "חג הגאולה" בבנייני האומה

אברהם בנימין , כ"ב בכסלו תשע"ג

בסטימצקי ובצומת ספרים היו יכולים לקנא במרתון מכירות הספרים שהתקיים בתחילת השבוע בבנייני האומה בירושלים. יותר ממאתיים אלף ספרי חסידות לכל זרמיה ושיטותיה נמכרו במחירים מוזלים, חלקם אף הודפסו במהדורות מיוחדות לקראת האירוע לאחר שאזלו זה מכבר מהשוק. 50 משאיות פרקו את מטענן בחניון בנייני האומה, ומאות אלפי הספרים הוצבו על השולחנות הארוכים בסדר מופתי. שוב ושוב מילאו הסדרנים את השולחנות בספרים חדשים, שנחטפו במהירות ובשקיקה שלא היתה מביישת את מחזות הבהלה לחמץ עם תום ימי הפסח.

באולם נפרד נבחנו כאלף ומאתיים תלמידי ישיבות הסדר על פרקים רבים בתורת חסידות חב"ד, וזכו בתלושי קנייה ביריד הספרים הסמוך. "זה בערך כל בחור רביעי בישיבת הסדר", מעריך בזהירות הרב משה שילת, מארגון 'תורת חב"ד לבני הישיבות', את משמעות מספר השיא של הנבחנים.  

השבוע ציינו חסידי חב"ד את יום השנה ה-214 לשחרורו של האדמו"ר הזקן, רבי שניאור זלמן מלאדי, מייסד החסידות, אשר נכלא על ידי השלטון הרוסי לאחר שמתנגדי החסידות הלשינו עליו כי הוא מקיים קשר עם השלטון הטורקי, אויבה של רוסיה. במקביל לכך חגגו השבוע בכל הקהילות החסידיות את יום ההילולה של המגיד ממעזריטש, שהשנה מלאו 240 שנה להסתלקותו.

מזה חמש שנים מקיים ארגון 'תורת חב"ד לבני הישיבות' התוועדות חסידית חגיגית בבנייני האומה, כשכל שנה מספר המשתתפים הולך וגדל. על פי הנהלת בנייני האומה, כ-19 אלף בני אדם באו בשערי המקום במהלך הימים ראשון ושני.

 התפריט: התוועדויות ענק ושיעורים מעמיקים

בליל י"ט בכסלו ערך הרב עדין שטיינזלץ סיום חגיגי של ספר התניא, אותו נוהגים חסידי חב"ד לסיים בכל שנה ביום זה, וציין את השלמת חיבורו 'ביאור התניא', עליו הוא עמל קרוב לארבעים שנה. מיד לאחר מכן ערך הרב יואל כהן, ה'חוזר' המפורסם על מאמרי החסידות של הרבי מליובאוויטש, התוועדות ענק מול קהל של אלפי אנשים עד השעה שתיים לאחר חצות.

היום השני היה עמוס אף יותר. תחילה התקיים שיעורו של הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת רמת גן, שלאחרונה הוציא לאור ספר חדש על מאמרי הרבי מליובאוויטש. שיעור נוסף בתורת החסידות העביר הרב שלום ארוש, ראש מוסדות 'חוט של חסד' ומהדמויות הבולטות בחסידות ברסלב ובעולם בעלי התשובה.

שיאו של הערב השני היה התוועדות שערך הרב המקובל יצחק גינזבורג, יחד עם להקת 'הלב והמעין' עטורת השבחים, שהשיקה באותו הערב אלבום חדש של ניגוני הרב גינזבורג שנמכר באלפי עותקים תוך יממה בלבד. האולם כולו רקד כשנשמעו הצלילים הראשונים של ניגון היום "פדה בשלום נפשי". שורות הכיסאות המסודרות נדחפו לטובת הריקודים הסוערים ששובצו בהפוגות בשיעורו המעמיק של הרב גינזבורג.

לתמהיל המפתיע של הדמויות, כמו גם לחיבור בין הרב גינזבורג לאירוע המופק על ידי 'תורת חב"ד לבני הישיבות', אחראי דן מרנץ, מנכ"ל מכון צומת וחבר בתנועת 'דרך חיים' של תלמידי הרב גינזבורג.

 

 "מלובשי כותנות פסים ועד חובשי כיפות גרוש"

"היום הראשון, בו השתתפו אלפי חסידים מכל החצרות, יותר שיקף את הרוח הקלאסית של ההתוועדויות החב"דיות ומאמרי חסידות. הסגנון של הרב גינזבורג הוא יותר של קבלה בשפה חסידית. ביום זה היו הרבה יותר כיפות סרוגות", אומר הרב שילת, "המשותף לשני הימים היה שיכולת לראות זה לצד זה מלובשי כותנות פסים ממאה שערים, ועד חבר'ה עם כיפות גרוש. הצבעוניות והמגוון הם משהו חריג בכל קנה מידה".

את הצלחת האירועים מסביר הרב שילת באווירה הפתוחה השוררת במקום. "אנשים מזהים את האירוע עם תוכן ואיכות ולא עם פרופגנדה של 'בואו תהיו חב"דניקים'. זה היה הרצון האמיתי של בעל התניא. גם הספרים שנמכרו היו של כלל הזרמים בחסידות מאותה הסיבה", הוא אומר. "לא צריך להיות חסידים או חב"דניקים כדי להתחבר ולקבל השפעה מהיום שבו השתחרר האדמו"ר הזקן, שהיה ועודנו דמות כה מרכזית בעולם התורה והחסידות".

הראשון לציון הרב שלמה משה עמאר הגיע בעיצומה של ההתוועדות ובירך בחום את המשתתפים: "עברו כבר יותר ממאתיים שנה, ומהכמויות של האנשים שנמצאים פה אפשר לראות שהשפעת האדמו"ר הזקן רק הולכת וגדלה משנה לשנה. זה כוחה של הקדושה שאיננה דועכת ומתיישנת, אלא הולכת ומוסיפה".

 

 הרב משה שילת: ההגדרות המחלקות הן שטותיות

הרב משה שילת (37), הרוח החיה מאחורי המיזם רחב ההיקף, הוא בנו של הרב יצחק שילת, מראשי ישיבת ההסדר במעלה אדומים, ומתגורר כיום בכפר חב"ד. לאחר לימודים בישיבה לצעירים בירושלים, עבר שילת לישיבת חב"ד בעיר. "החיבור היה מכמה כיוונים. המכה בפטיש התרחש כשהגעתי לרבי מליובאוויטש ופשוט נכבשתי מדמותו", הוא נזכר.

"היום אני רואה את זה בצורה יותר רחבה. ההגדרות שמחלקות בין חב"דניק לחרדי ודתי-לאומי הן שטותיות ולא עומדות במבחן המציאות, ולא רק מבחינה רעיונית. אנשים כבר לא מזהים את עצמם רק מהשטעטעל שממנו הן צמחו. צריך לקחת את הדברים הטובים מכולם, אבל החסידות מתייחדת ביכולתה להעניק חום וחיוניות של קדושה מול כוחות הטומאה שנוצצים וקורצים".

לסיום הוא מגלה כי בשנה הבאה תשודרג עזרת הנשים באופן משמעותי. "מההשתוקקות של הנשים למדנו שחייבים לעשות יום מיוחד לנשים, עם כל הדברים שיש לגברים, כולל היריד לכל פרטיו ושיעורים של רבנים מכל הסוגים".