בשבע 521: על סדר היום

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ב בכסלו תשע"ג

הרש"פ החליטה לרסק את עצמה

ד"ר גיא בכור

 מזרחן ופרשן לענייני ערבים

הסערה סביב התגובה הישראלית להצבעה הפלשתינית באו"ם נמשכת, אבל אני מבקש לחזור מעט אחורה: האם ישראל נערכה נכון לקראת ההצבעה הזו?

"לא פעלנו כפי שצריך היה לפעול. לתפישתי טוב היה אם הרשות הפלשתינית לא היתה קיימת. הרשות הזו מסוכנת לנו יותר מחמאס. עם חמאס אנחנו יודעים איך להתמודד צבאית ועם גיבוי בינלאומי. לעומת זאת, הרש"פ משתמשת באלמנטים החלשים שלנו. לא צריך להפיל אותה, אלא פשוט לא לממן אותה ולא לתת לה חסות והחמאס כבר היה עושה את העבודה... במקום זאת, אצלנו לא רצו זעזועים והלכו בכיוון ההפוך: הכניסו עוד פועלים פלשתינים, העבירו עוד כספים, נתנו עוד הקלות וקיבלנו כפיות טובה של שיסוי והסתה נגד ישראל בעולם".

ועכשיו, פספסנו את הרכבת או שניתן עוד לפעול?

"עדיין לא מאוחר. צריך לנהוג איתם בנוקשות, אם כי הדילמה מבחינת ישראל היא אמיתית, כי לא ברור מי יטפל בפלשתינים אם לא תהיה כאן רש"פ. אנחנו לא מעוניינים בכך, אבל צריך לזכור שיש תרחישים נוספים. חמאס יכול לקחת אחריות. בניגוד לעזה, צה"ל נשאר בשטח והיישובים נשארים ומתרחבים, כך שאין ואקום ישראלי. כשחמאס בתמונה, העולם יודע מי הטובים ומי הרעים ולא מוליכים אותו שולל. בנוסף לכך, ירדן צריכה להיכנס לתמונה. נתון שלישי הוא הבחירות שהיו לפני חודש לרשויות. שם נבחרה שורה של אישים שסולקו מהפת"ח, כי לא השתייכו אליו. גם האנשים הללו יכולים לקחת אחריות. בסך הכל אלו עניינים לוקאליים. על כל זאת נכון היה לחשוב לפני חודשים, אבל לא רצו לעורר זעזועים והתוצאה בעייתית עבור ישראל. אם יהיו בחירות, החמאס יעלה וייקח את כל ההישגים כמו ברצועת עזה".

כלומר ההצבעה באו"ם תנוצל בסופו של דבר על ידי חמאס שישתלט על הישות הזו.

"בוודאי. חמאס שמר על הרשות, כל עוד הפרי המדיני לא נקטף. אבל אחרי שזה קרה אין לו עוד צורך בה וכעת הוא יחבק אותה חיבוק דוב, ובמילים של אביב ערבי ודמוקרטיה ידרוש בחירות שבהן הוא ינצח, ובכך יסתיים עניינה של הרשות הפלשתינית".

את ההצבעה באו"ם אתה רואה כמכה של הרש"פ בעצמה. מדוע?

"זה שהרש"פ החליטה להתרסק זה עניין שלה, אבל בשבוע הקרוב הקונגרס והסנאט צפויים להצביע על הצעה לסגירת משרד אש"ף בארה"ב, על הפסקת העברת הסיוע בסך של 600 מיליון דולר לרש"פ במידה ויפנו להאג נגד ישראל, קיצוץ בתשלומים לארגונים שאליהם הרש"פ רוצה להצטרף כמדינה ועוד צעדים. הרשות רצתה לגיטימציה, אבל כיום שני הגורמים היחידים שיכולים לסייע לה הם ארה"ב וישראל, והיא יצאה נגד שניהם. בצעדים שלה העניקה הרשות לגיטימציה לבנייה בהתנחלויות, כי למעשה זה מה שקורה אחרי שהם נקטו צעד חד צדדי. ישראל מודיעה שמותר גם לה לפעול חד צדדית".

ובתגובה שגרירינו קיבלו שיחות נזיפה. ואפשר להזכיר גם את דבריה של ציפי לבני, שבבוא היום כשנזדקק לגיבוי אירופי הם לא יעמדו לצידנו.

"לבני מנהלת קמפיין מפלגתי, אבל בפועל יש כאן גוף פוליטי שמפעיל את התקשורת שמזמרת כמקהלה, וזה רע מאוד. שנית, אוי ואבוי לנו אם אנחנו צריכים את עזרת הידידים שלנו רק בגלל אינטרסים צרים. חשבתי שהם לצידנו בגלל ברית של ידידים... וגם בנושא של אינטרסים אנחנו חזקים. כמו שישראל צריכה את אירופה, אירופה צריכה את ישראל. בעוד שנה או שנה וחצי, הם יעמדו בתור כדי לקנות מאיתנו גז. חבל שיש פוליטיקאים שמנצלים את המצב ומציירים מצג שווא שבו כאילו אנחנו אבודים וחלשים. הדברים הללו רק מחזקים את האויבים שלנו. זה רע מאוד והתקשורת משתפת עם זה פעולה. ראה את הכותרת ב'הארץ' על החזרת שגרירים שצוטטה בכל התקשורת. זה היה שקר מודע שגרם לבריטניה ולצרפת להתנער מכך בתוך שעות, וגם להודיע שלא יפגעו בקשרים הכלכליים. מספיק עם ההפחדה שנועדה למטרות פוליטיות. כל הדברים הללו גורמים לנו לשם רע ולעיתונות רעה וגובלים בהפקרות".

אז צריך להתייחס לכל המהלכים האירופיים האחרונים כאילו לא קרה כלום?

"קרה משהו, אבל לא דרמטי. המערב היה חייב להגיב, אבל זה נותן לנו יד חופשית יותר בנושא ההתיישבות ביהודה ושומרון ובנושא קיצוץ הכספים מהרש"פ תמורת חובות, מהלך שאני חושב שגם יימשך".

אתה לא חושב שהקיצוץ הזה נועד לצורכי בחירות, כדי להציג חזות תקיפה כלפי מצביעי ימין?

"לא. להערכתי הדבר יתרחש לפחות גם בחודש הבא ומדובר בהפסדים מאוד משמעותיים עבורם. התושבים שלהם חיים מהכספים הממשלתיים. זו הרי רשות שלא יכולה להיות מדינה, כך קבע הבנק העולמי. הם חיים מתרומות שמועברות מכמה מדינות ובראשן ארה"ב ומהכספים שאנחנו מעבירים אליהם. אם אנחנו וארצות הברית נפסיק את העברת הכספים הללו, ממה הם יחיו? אין להם יכולת קיום משל עצמם. בישראל עובדים מאה אלף פלשתינים ברישיון. העלינו את מספר הרישיונות כדי למנוע את ההליכה לאו"ם. כעת, אחרי שהם פנו לאו"ם, אפשר להוריד את המכסות הללו. המשמעות היא קטסטרופה כלכלית עבורם. יש לישראל כלים רבים נגדם. היא למעשה זו שתקבע את גודל הניצחון שלהם, ואם זה אכן יהיה ניצחון".

זו הסיבה שלא יצאו המונים לחגוג עם אבו מאזן את החזרה מניו יורק?

"בהחלט. הרי מי שיצא זה כמה מאות עובדי הרשות ובני משפחותיהם. האזרחים שם מבינים שמדובר באלמנט מבוים שלא ישנה שום דבר בשטח, ולהפך, הדבר מביא רק לזמנים קשים יותר מבחינתם. הם יודעים שאם ישראל כועסת הם יסבלו, ואם ארה"ב תכעס הם יסבלו".

אז איך צריך לנהוג כעת?

"צריך להרגיע את המצב בגרמניה, ולהזכיר שמי שפתח בכל העניין אלו הפלשתינים, שהחליטו ללא קשר לכלום שהם רוצים מדינה על הנייר. אבל צריך לזכור שהפלשתינים הם כבר לא מרכז העולם. גם את הערבים הם לא מעניינים. כל אירוע האו"ם סוקר בחמיצות רבה בתקשורת הערבית. הם לא אוהבים את הפלשתינים. מצרים מתפרקת, סוריה במלחמת אזרחים, לבנון במלחמה בצפון, עיראק מתפרקת, צפון אפריקה מתפרקת, איראן בבעיות. הפלשתינים לא מעניינים אף אחד. אם תהיה או לא תהיה מדינה פלשתינית זה לא מטריד אותם. הכל היה עניין מלאכותי כדי להפנות את תשומת הלב למאבק הישראלי-פלשתיני. היעד היה להחזיר את התחושה לימי העבר שבהם הכל היה רגוע חוץ מהזירה הישראלית, והנה המהלך דוהה וישראל רגועה וגם הפלשתינים רגועים והמזרח התיכון ממשיך לסעור... המהלך לא הצליח".

ומה הלאה מבחינת ממשלת ישראל?

"צריך להרגיע את המצב, להסביר את הדברים לארצות הברית, כי הדברים יגיעו בקרוב למועצת הביטחון של האו"ם, כי הפלשתינים יגיעו גם לשם. הם לא יפנו לאפיק המשא ומתן כי הם קורצים לחמאס ולא לנו. צריך להמשיך בהתנחלויות כפי שתוכנן, כי חייבת להיות הרתעה ולקבוע סולם ענישה שבו כל צעד שלהם יקבל תגובה".