בשבע 521: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , כ"ב בכסלו תשע"ג

התנגדות פלשתינית לשחזור בית הכנסת תפארת ישראל ברובע היהודי

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים אישרה בשבוע שעבר את שחזורו של בית הכנסת תפארת ישראל, שנחרב בעת מלחמת השחרור. עלות השיקום עומדת על סכום של כ-50 מיליון שקלים. התוכנית מציעה שחזור מלא של הבניין המקורי תוך שמירה על חלקי הקירות והבסיס שנותרו ממנו, ונערכה על ידי האדריכל קרלוס פרוס, ביוזמת החברה לפיתוח הרובע היהודי. קידום התוכנית נעשה בשיתוף רשות העתיקות, עיריית ירושלים ובמימון ציבורי וכספי תרומות.

לאחר שחזורו צפוי בית הכנסת תפארת ישראל להיות המבנה הגבוה ביותר בעיר העתיקה. הדבר מעורר התנגדות רבה מצד המגזר הערבי, שכן מבנה בית הכנסת לאחר השיפוץ עומד להיות גבוה יותר מכיפת הסלע. תנועת חמאס פרסמה אזהרה למדינת ישראל לבל תעז לבצע את שיפוץ בית הכנסת. בית הכנסת תפארת ישראל, טענו בחמאס, נבנה על חורבותיו של בית תפילה מוסלמי בלב העיר העתיקה בירושלים, ושיפוצו הוא בגדר "הפרה בוטה של הנוהג והאמנות הבינלאומיות". עוד טענו בחמאס כי השיפוץ הוא למעשה רק נדבך במסגרת תוכנית רחבת היקף של מדינת ישראל לכתר את מסגד אל-אקצה במוסדות יהודיים, ולצאת חוצץ נגד מאפייניה האסלאמיים והנוצריים של ירושלים. החמאס קרא לציבור הפלשתיני לפעול לסיכול השיפוץ המתוכנן.

רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ', הנמנה על חברי ועדת ההיגוי של בניית בית הכנסת ושחזורו, דוחה את טענות הפלשתינים בחריפות: "ההתנגדות הפלשתינית לחידוש בית הכנסת ראויה לגינוי. בנייתו היא על אדמה יהודית, על חורבות בית הכנסת שנהרס וחולל על ידי פורעים ערבים בשנת תש"ח. זו עזות מצח מצדם להביע התנגדות לבניית מקום תפילה שחולל על ידם", מבהיר הרב רבינוביץ'.

מעיריית ירושלים נמסר ל'בשבע' כי "בית הכנסת תפארת ישראל הוא אחד מסמלי הרובע היהודי והוא אינו מצוי במחלוקת".

 

17 שנים לפטירת הרב נריה זצ"ל: ימי עיון לזכרו בישיבות ובאולפנות

השבוע (ב'), בתאריך י"ט בכסלו, חל יום הזיכרון לרב משה צבי נריה זצ"ל. מאות רבנים, תלמידים, תושבים ובני משפחה הגיעו לאזכרה השנתית בבית העלמין בכפר הרא"ה. בסיום המעמד שר הציבור בהתרגשות את השיר שהולחן ממילותיו האחרונות: "קדושה אני מבקש".

יום זה צוין גם במוסדות רבים של מרכז ישיבות בני עקיבא ברחבי הארץ. בני משפחה, ר"מים ואנשי חינוך מתלמידיו של הרב נריה זצ"ל נטלו חלק באירועים השונים ושוחחו עם התלמידים על דמותו של הרב ומורשתו. בישיבת בני עקיבא כפר הרא"ה הוקם מיצג לזכרו של הרב נריה, ונערך ערב זיכרון בליווי שירים מלחניו של הרב. התלמידים צפו בסרטים על חייו, והשתתפו ביום עיון במשנתו.

גם בישיבת בית יהודה בכפר מימון ייחדו את היום  לזכרו. הרב שלמה וייס שיתף את התלמידים בחוויותיו משנות לימודיו בכפר הרא"ה והפגיש את התלמידים עם דמותו המיוחדת של הרב. "אישיותו של הרב נריה באורחות חייו והליכותיו היו מופת, כמו ספר אמונה מהלך". הרב וייס הדגיש את מידת פשטותו, את צניעותו ואת אהבת ישראל שבערה בקרבו. הוא גם הרחיב על השפעתו של הרב נריה על דור הכיפות הסרוגות ועל מהפכת החינוך שחולל. בישיבות ובאולפנות נוספות הקדישו את היום לזכרו של הרב נריה זצ"ל.

בישיבת 'תורה בציון' התקיים השבוע (א') ערב לימוד ועיון לזכרו של הרב. הערב עסק בנושאים הקשורים בסוגיות חינוכיות עכשוויות והשתתפו בו ראשי ישיבות, ראש מינהל החמ"ד ד"ר אברהם ליפשיץ ורבנים נוספים. ראש ישיבת תורה בציון ונכדו של הרב נריה, הרב יצחק נריה, אמר כי הנושא המרכזי שבו דנו היה אהבת התורה וכיצד ניתן לחבר את בני הנוער לכך. "קראו לסבא 'אבי דור הכיפות הסרוגות'. לראות כיום את ההתפתחות המופלאה של הציבור בגווניו השונים, אין לי ספק שסבא רווה נחת מכך בשמיים. הציבור שלנו גדל והתרחב, והלוואי ונמצא את הדרך שנוכל לסרוג אותו יחד לכיפה אחת גדולה ומאוחדת", אמר הרב יצחק נריה. 

 

חגיגות עשור למכון 'צורבא מרבנן': "אבן שואבת ללימוד הלכה בעולם היהודי"

מאות מוזמנים נטלו חלק בערב חגיגי שנערך לציון עשור להיווסדו של מכון 'צורבא מרבנן' - המכון הגבוה להוראת ההלכה. באירוע, שהתקיים בשבוע שעבר (ה'), נכחו רבנים, רכזי ומגידי השיעורים ואישי ציבור רבים.

נשיאי המכון, הרב מרדכי גרינברג ראש ישיבת כרם ביבנה והרב יעקב אריאל רב העיר רמת גן, נשאו דברים. הרב ישראל מאיר לאו, רבה של העיר תל אביב-יפו, שיבח בדבריו את המכון המעודד את לימוד ההלכה בעולם היהודי. "המכון נושא על כתפיו את הבאת לימוד ההלכה לכלל ישראל בכל רחבי הארץ, בצורה ברורה ונעימה ללומדים", אמר הרב לאו.

מכון 'צורבא מרבנן', אשר נוסד לפני עשור בישיבת כרם ביבנה, נועד להנגיש את לימוד ההלכה לכל יהודי. על פי תוכנית המכון, יכול כל אדם על ידי לימוד חד שבועי במהלך ארבע שנים לעבור על כל ההלכות המעשיות בארבעת חלקי השולחן ערוך.

מייסד המכון והעומד בראשו, הרב בן ציון אלגאזי, תיאר בפני המוזמנים את דרך הקמת המכון, החל משיעור קטן ומצומצם עד לזמן הזה, כששותפים לו אלפי לומדים ברחבי הארץ. בדבריו ציין הרב אלגאזי כי "מי שבירך, דחף וסייע להקמת מכון צורבא מרבנן היה הרב מרדכי אליהו זצ"ל, שעד יומו האחרון דרש שיוקמו עוד ועוד מרכזי למידה של מכון צורבא".

יו"ר הנהלת המכון, גאל גרינוולד, אמר כי "במשך עשר השנים שבהן המכון פועל הוא הפך להיות אבן שואבת ללימוד ההלכה בציבור הדתי-לאומי בפרט וברחבי העולם היהודי בכלל".

לראשונה: מכון פוע"ה יקיים כנס נפרד לנשים

זוהי השנה ה-13 שמכון פוע"ה מארגן כנס שנתי שבו מוצגים בפני הקהל חידושים מעולם הרפואה, תוך התייחסותם ההלכתית של גדולי הרבנים. עקב הביקורת שנמתחה בשנה שעברה על כך שבכנס המרכזי הרצו גברים בלבד, הוחלט השנה במכון לקיים לראשונה כנס שנתי המיועד לנשים. הכנס לנשים, שיתקיים בחנוכה, יעסוק בענייני פוריות מנקודת מבט מדעית והלכתית ותיקחנה בו חלק רופאות ורבניות בכירות.

תחת הכותרת 'נשיות, זוגיות ואימהות' ידונו בכנס בסוגיות נישואין של בעלי מוגבלויות, הריון בגיל מבוגר, זוגיות בזמן הריון, בעיות התבגרות אצל נערות, דילמות בעניין הרחבת המשפחה ונושאים נוספים.

הרב מנחם בורשטיין, ראש מכון פוע״ה, אומר ל'בשבע': ״בשנה שעברה יצאה קריאה שגם נשים תרצינה בכנס השנתי, אבל על פי ההלכה ישנה בעיה שנשים תרצינה בפני גברים. כמו כן, נתבקשנו על ידי גדולי הפוסקים של הציבור החרדי למצוא פתרון הולם להמשיך את הכנסים, המתקיימים כבר למעלה מתריסר שנים מבלי לפגוע בהלכה. במהלך החודשים האחרונים התדיינו רבות עם הרופאים המרצים כדי למצוא את הפתרון. לכן, החלטנו שהכנס יתקיים השנה במשך יומיים. היום הראשון יהיה מיועד לנשים, כדי להראות את האדרתן ולא הדרתן. ביום זה ירצו רבניות, רבנים, רופאות ורופאים מהשורה הראשונה. היום השני יוקדש לרבנים ויתקיים בבית הכנסת ישורון, כאשר עזרת הנשים תהיה פתוחה". 

במכון מבהירים כי הכנס לנשים איננו אירוע חד-פעמי ובכוונתם לקיימו גם בשנים הבאות.

 

אחרי 'עמוד ענן': תושבי הדרום ערכו מסיבת הודיה בקבר רחל

רבים מתושבי הדרום הגיעו השבוע (ב') למעמד הודאה בקבר רחל אמנו על הניסים שחוו בימי מבצע 'עמוד ענן'. המשתתפים, תושבי שדרות, אשדוד, אשקלון, באר טוביה, אופקים ועוד אשר היו בקו האש, סיפרו לנוכחים בהתרגשות רבה את סיפורי ההשגחה הפרטית שחוו במהלך ימי הלוחמה.

את האירוע פתח הרב משה מנחם קלוגר, ראש הכוללים בקבר רחל, שאמר: "מה לנו יותר מהעובדה שאלפי טילים התעופפו מעל לראשינו וה' ישב ושמר עלינו". הרב קלוגר קרא לכל אחד מהמשתתפים לקבל קבלה טובה להתחזקות בתשובה ומעשים טובים. לאחר תפילה משותפת ואמירת תהילים ברוב עם, שבו הנוכחים לביתם בתקווה שיזכו לימים של שקט.

 

מבזקים:

ישיבת ההסדר אמי"ת פתח תקווה עוברת לכפר בתיה

ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה, הרב יובל שרלו, יזם את צירופו של הרב תמיר גרנות כראש ישיבה נוסף לצדו, ועמו את הרב איתמר אלדר כראש תוכנית בית המדרש למבוגרים. בנוסף לכך, הישיבה תקבע את משכנה הזמני בקריית החינוך אמי"ת כפר בתיה. המעבר יאפשר לימוד באווירה כפרית.

 

ערב הצדעה לבנות השירות הלאומי שפעלו במבצע 'עמוד ענן'

אירוע הוקרה מיוחד נערך למאות בנות השירות הלאומי שפעלו במבצע 'עמוד ענן'. האירוע נערך ביוזמת עמותת 'בת עמי'.

 

'ערוץ מאיר לילדים' חוגג שש שנים

במהלך חג החנוכה, יציינו ב'ערוץ מאיר לילדים' שש שנים לשידורי הערוץ. לכבוד המאורע ולכבוד חג החנוכה, פרסם הערוץ לוח שידורים מיוחד, הכולל פרקים מיוחדים של אסי וטוביה וסיפורי לילה טוב, ועוד מגוון של פעילויות באווירת החג.

 

עונת הקרנות שנייה ל'זוהר הרקיע'

הסרט 'זוהר הרקיע' יוצא לעונת הקרנות שנייה. ביום ראשון, ג' בטבת, תיערך הקרנה מיוחדת בבית ציוני אמריקה בתל אביב. בסיומה ייערך פאנל בהשתתפות אלעזר שטרן, אריה אלדד והפסיכולוג אילן רבינוביץ'.