בשבע 521: כצל'ה העניק את האות "ט" לרשימה המאוחדת

ח"כ יעקב כץ העביר ל'תקומה' את זכות השימוש בשם, באות ובמימון המפלגות של 'האיחוד הלאומי'

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ב בכסלו תשע"ג

הגשת הרשימות בעיצומה – בכירים ב'קדימה' פרשו מהחיים הפוליטיים

ניצן קידר

השבוע שבו נקבעו רשימות המפלגות לכנסת ה-19 אופיין בעיקר בפרישה של מי שהבינו שלא ימצאו את מקומם במגרש הפוליטי.

ב'קדימה' הודיעו דליה איציק, רוני בר-און ויעקב אדרי כי לא ירוצו ברשימת המפלגה לכנסת הבאה, ולפי שעה יפרשו מהחיים הפוליטיים. על פי הרשימה שהגישה המפלגה, אחרי שאול מופז ימוקמו ברשימה ישראל חסון, יוחנן פלסנר, זאב ביילסקי, רונית תירוש, שי חרמש, דורון אביטל, מרינה סולודקין, אתי לבני ואכרם חסון. בתוך כך, השבוע אישרה ועדת הכנסת לשבעה חברים לשעבר ב'קדימה' לערוק לשורות 'התנועה' בראשות ציפי לבני ולקחת עימם את מימון המפלגות, צעד שזכה לביקורת נוקבת.

 

הפתעה: דני אילון יישאר מחוץ לכנסת

מי שהופרש מהחיים הפוליטיים בלי שאפילו קיבל רמזים לכך, הוא סגן שר החוץ דני אילון. אילון הודח על ידי מי שנחשב לידידו הטוב, יושב ראש ישראל ביתנו ושר החוץ אביגדור ליברמן, ולא מוקם ברשימת המפלגה לכנסת. אילון ציין כי הוא "לא מאוכזב לגמרי", כלשונו. "אני רק יכול לברך בסיפוק על הזכות שניתנה לי לייצג את עם ישראל ומדינת ישראל, ולעשות לחיזוקו, לביסוסו ולשגשוגו. אמשיך לעשות זאת גם במסגרות אחרות", דברי סגן השר אילון. גורמים בכירים במפלגה שהופתעו גם הם מההחלטה אמרו כי בניגוד לנטען, אין קשר בינה לבין תפקודו של אילון בכל הקשור בנזיפה בשגריר הטורקי בפרשת המרמרה.

חברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי, שהבינה כי ליברמן לא ישבץ אותה ברשימה, הודיעה מראש על פרישתה. גם השר סטס מיסז'ניקוב, שבשמו נקשרו מקרי הוללות על פי תחקיר טלוויזיוני, הודיע על פרישה. ומדובר במכה לליברמן, שכן מדובר בשר שנחשב לפעיל מספר אחת בענייני העולים מרוסיה.

אחרי ליברמן שובץ ברשימה יאיר שמיר, בנו של ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר, ואחריו במקום השלישי השר עוזי לנדאו. סופה לנדבר ויצחק אהרונוביץ' סוגרים את החמישייה הראשונה. הרשימה הסופית של הליכוד וישראל ביתנו תוגש לוועדת הבחירות הערב (חמישי).

 

ש"ס: המתח בשטח מתלהט – אכזבה מתוצאות חזרתו של דרעי

במפלגות המרכז ממשיכים בחילופי ההאשמות. עד לרגע הגשת הרשימות השאירו במפלגת 'העבודה' פתח לשיתוף פעולה ואולי אף לחבירה למפלגתה של ציפי לבני 'התנועה', אך לבני טענה כי לא תהיה מוכנה למהלך. לבני טענה כי ב'עבודה' מעוניינים בה ולא במפלגה, ועל כן אין טעם לנהל מגעים בנושא.

בש"ס קיימו השבוע שני כנסי בחירות לפעילים, אחד בחיפה והשני בירושלים, שהתדרדר להתגוששות ואף מעבר לכך. אחיינו של השר אלי ישי ספג בכנס מכות נמרצות מידי פעילי מחנה דרעי, לאחר שנשא שלט שהביע תמיכה בדוֹדוֹ. בעקבות האירוע הוציאו ישי ודרעי קריאות להרגעת השטח ואף איימו להרחיק מהמפלגה פעילים שלא יתנהלו כראוי. לאור סקרים שבוצעו בימים האחרונים, קיים חשש בקרב גורמים במפלגה כי נעשתה טעות בהשבתו של אריה דרעי למפלגה. כעת מתברר שהמהלך יצר אי שקט גדול בשטח, ולפי שעה אינו תורם לקמפיין הבחירות שלה.

 

איחוד הימין הדתי הושלם – הרשימה המאוחדת 'הבית היהודי' הוגשה לוועדת הבחירות

שלמה פיוטרקובסקי

במהלך השבוע האחרון התכנסו מרכזי 'הבית היהודי' ו'האיחוד הלאומי-תקומה' על מנת לאשר את הסכם האחדות שנחתם בין שתי המפלגות בסוף השבוע שעבר. ההסכם, אשר נגע לשורה ארוכה של נושאים, אושר לאחר שנערכו בו שינויים מסוימים, אישור אשר סלל את הדרך להגשת הרשימה המאוחדת במועד. על פי ההסכם הוצבו ברשימה המאוחדת נציגי 'האיחוד הלאומי-תקומה' במקומות השני, הרביעי, השביעי, העשירי, השלושה עשר והחמישה עשר. על פי הסכם האיחוד יפעלו שתי המפלגות במשותף במהלך ראשית הקדנציה הבאה, ותוך חצי שנה יחתמו על הסכם מפורט לאיחודן. תחילה כלל ההסכם גם סעיפים אשר העניקו את הסמכות המכריעה בניהול ענייניהן של שתי המפלגות לסיעה המשותפת, אולם לבסוף הוסרו הסעיפים הללו בלחץ חברי מרכז 'הבית היהודי'.

בראש הרשימה המאוחדת, והראשון לבחור את התפקיד הבכיר, יעמוד יו"ר 'הבית היהודי', נפתלי בנט. אחריו ברשימה הוצב ח"כ אורי אריאל ובמקום השלישי הוצב ח"כ לשעבר ניסן סלומינסקי. במקום הרביעי הוצב מנכ"ל בתי הדין הרבניים לשעבר הרב אלי בן דהן וסוגרת את החמישייה הראשונה איילת שקד. בחמישייה השנייה הוצבו על פי הסדר אורי אורבך, זבולון כלפא, אבי וורצמן ומוטי יוגב, וגם אותה סוגרת אישה, יו"ר ארגון זכויות האדם ביש"ע אורית סטרוק. בחמישייה השלישית הוצבו יוני שטבון, האישה השלישית ברשימה שולי מועלם, הרב הלל הורוביץ, ג'רמי גימפל ויו"ר 'תקומה' נחי אייל.


הרשימה המאוחדת 'הבית היהודי' הוגשה לוועדת הבחירות; כצל'ה העניק את האות ט' לרשימה המאוחדת
שלמה פיוטרקובסקי
אמש (רביעי) העביר ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), מי ששימש יו"ר 'האיחוד הלאומי' בכנסת ה-18, לח"כ אורי אריאל מכתב אשר מעניק למפלגת 'האיחוד הלאומי-תקומה' את השימוש בשם, באות ובמימון המפלגות. את המכתב, הממוען לוועדת הבחירות המרכזית, העביר כצל'ה לבקשתו של הרב זלמן ברוך מלמד, ראש ישיבת בית אל ורב היישוב, אשר עמד מאחורי כצל'ה בשליחותו הציבורית. בכך למעשה נסללה הדרך לרישומה של הסיעה המאוחדת תחת השם 'האיחוד הלאומי' ותוך שימוש באותיות "טב". בקשתו של הרב מלמד נועדה לסייע לאיחוד בין מפלגות הימין הדתי, מהלך אותו קידם כצל'ה בברכת הרב מלמד במהלך כל הקדנציה האחרונה

 לאחר עיכובים: פורסמו נתוני ההצבעה המלאים בפריימריס לרשימה לכנסת

כפי שפרסמנו ב"בשבע" לפני שבועיים, עיכבה חברת "אמן", החברה אשר ביצעה את הפריימריס עבור ועדת המפקד, את פרסום התוצאות המלאות. הסיבה לעיכוב, אשר נמשך למעלה משבוע וחצי לאחר הבחירות עצמן, היה מחלוקת כספית, אולם לבסוף פורסמו הנתונים המלאים. השאלה הגדולה שעניינה רבים היתה כיצד השפיעה שיטת ה"אירוויזיון על הרכב הרשימה לכנסת, והתשובה המפתיעה היא, מעט מאוד. קשה אמנם לקבוע בוודאות כיצד נראית היתה הרשימה ללא שיטת האירוויזיון, עקב שינויים בדפוס ההצבעה, אולם ניתן להעריך זאת במידה רבה לפי ההשוואה בין מספר הנקודות ובין מספר ההצבעות (ללא התחשבות בניקוד שניתן לכל מועמד). השוואה שכזו מלמדת, כי השינוי היחיד שהיה חל ברשימה הוא דחיקתו של ח"כ אורי אורבך ממקום 4 למקום 6. במקביל היו מקודמים אבי וורצמן ומוטי יוגב ממקומות 5 ו-6 למקומות 4 ו-5 בהתאמה.

נזכיר כי על פי השיטה שנקבעה העניק כל מצביע שלושה סוגי "קולות" למועמדים, מקום ראשון שהעניק 4 נקודות, מקום שני שהעניק 2 נקודות, ומקומות 5-3 שהעניקו נקודה אחת. השוואה של "איכות" הקולות מלמדת, כי את הקולות האיכותיים ביותר קיבל הראשון ברשימה, ניסן סלומיאנסקי. במקום השני מבחינת האיכות עומד אורי אורבך ואחריו איילת שקד, אבי וורצמן, יוני שטבון ומוטי יוגב.

 

 

מבזקים

מצבו של המרגל הישראלי יהונתן פולארד השתפר והוא מוגדר כעת יציב, כך מסרה השבוע רעייתו. בסוף השבוע האחרון דווח כי פולארד התמוטט בכלאו ואושפז בעקבות כך, אולם לאחר מכן מצבו הוטב. רעייתו אסתר סיפרה השבוע כי מצב בריאותו של יהונתן ממשיך להיות רעוע והוא מטופל באמצעות משככי כאבים חזקים.

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, פרסם אתמול (רביעי) דו"ח קשה על התנהלותה של אוניברסיטת בר אילן והעומד בראשה, פרופ' משה קווה. בין השאר מאשים הדו"ח את הנשיא ואת מנכ"ל האוניברסיטה בהתנהלות קלוקלת, במינוי מקורבים ובאישור חריגות שכר. עוד נטען בדו"ח כי קווה היה מעורב אישית בניסוח ההמלצה להאריך את כהונתו פעם נוספת.

בעקבות עתירתה של תנועת 'רגבים' לבית המשפט העליון, הרסו דחפורים של המינהל האזרחי ביום שלישי השבוע מסגד בכפר אל-מופקרא, הסמוך ליישוב אביגיל שבדרום הר חברון. נציין כי הפלשתינים המשיכו לבנות ולרצף את המסגד למרות הוראה מפורשת של בג"ץ שאסר זאת, דבר שהביא במידה רבה להחלטה להרוס את המסגד.

התושבים ב-27 מועצות אזוריות הלכו לקלפיות ביום שני השבוע. במרבית המועצות התקיימו בחירות לראשות המועצה, למליאת המועצה ולוועדים המקומיים. בכמה מהמועצות, בתוכן גם שתי המועצות הגדולות ביו"ש, שומרון ובנימין, לא התקיימו בחירות לראשות המועצה לאחר שבמרוץ נותר מתמודד אחד בלבד. לאור זאת הוכרזו גרשון מסיקה ואבי רואה כראשי המועצות בשומרון ובבנימין לקדנציה נוספת.

פעילי ועד מתיישבי בנימין, שניסו למשוך תשומת לב לסוגיית הקטל בדרכים, תלו שלטי 'תג מחיר' בכביש - ומצאו עצמם במעצר. במשטרה חששו שמדובר בקמפיין מחאה נגד מעצרם של כמה צעירים החשודים בביצוע פעולות 'תג מחיר' במהלך השנה האחרונה. בוועד נאלצו לשלוח נציג מטעמם, אשר ישכנע השוטרים כי מדובר בשלטי הסברה בלבד.