בשבע 522: ישר ללב

הרב משה דוד וויסמאן ניגן כדי לקרב את הנוער בארה"ב, אך לבסוף מגירת הלחנים העמוסה הפכה לדיסק נשמה נעים ומושקע

אמציה האיתן , י"ז בכסלו תשע"ג

ניחוח קרליבכי. 'עבודה שבלב'

אם אתם רואים בחוברת המצורפת לאלבום את הטקסט: "עיין ספר אש קודש פרשת שלח, ועיין ספר בית הלוי על התורה..." אתם יכולים להעריך בעצמכם שהכותב אינו קטלא קניא בכל הקשור ללימוד התורה.

הרב משה דוד ווייסמאן אכן משמש כראש כולל בביתר עילית, ואת ההכשרה התורנית שלו השלים בישיבה יוניברסיטי שבארצות הברית. גם הקריירה המוזיקלית שלו החלה אי שם ברחבי אמריקה, אמנם לא בצורה מקצועית. כדי להעצים את הפעילות עם הנוער האמריקני, קנה ווייסמאן גיטרה והחל לפרוט עליה במוצאי שבתות ובקומזיצים. החלק המקצועי שבמוזיקה בא לידי ביטוי רק לאחר שעלה לארץ ישראל. הוא למד לפרוט על הגיטרה ברמה גבוהה, המשיך להלחין, ולבסוף נכנע ללחץ הסובבים אותו והחליט להוציא לאור את הניגונים שהיו כלואים במגירה.

זה אולי שיגעון קטן שלי, אבל למדתי להעריך רבנים שלא קוראים לעצמם בתואר רב, אלא משאירים לאחרים לעשות זאת. וכאן התחילה ההערכה שלי לרב ווייסמאן עוד לפני ששמעתי את השיר הראשון. על שלב עיצוב החוברת הרשו לי לדלג, מכיוון שאני לא רוצה לכתוב דברים בוטים מדי. בואו נתלה זאת בכך שפשוט לא הבנתי את הקונספט של העיצוב.

מה שבאמת חשוב זו המוזיקה היוצאת מבית מדרשו של הרב ווייסמאן, וכאן יש לי הרבה מילים טובות להגיד. קודם כל, לא קשה להבחין בהשקעה שבכל שיר ובכל ניגון. החל מהמוזיקה שניתנה בידיו האמונות של שלמה כ"ץ, דרך השירה הנעימה של הרב ווייסמאן, וכלה במקהלה המלווה את השירים, באופן שהייתי שמח לשמוע בעוד הרבה אלבומים שיוצאים אל השוק.

אחד השירים היפים לקוח מתוך קדושה של שחרית לשבת – "ממקומך" – שיר נשמה הרמוני ומאוד עמוק. לא נוכל להתעלם מימי החנוכה, דבר שמחבר אותנו היישר אל השיר האחרון באלבום – "הנרות הללו", ואל השיר הרביעי שנקרא "שבת חנוכה". בסוד אגלה לכם שהניגון "שבת חנוכה" היה יכול להתחבר מבחינתי גם לשבת פסח או אפילו סוכות, מהסיבה הפשוטה שאין לו מילים אלא מנגינה בלבד.

במהלך ההאזנה נזכרתי לעיתים בלהקת 'רגש' שהלהיבה אותנו בימי הנעורים, ולעיתים נסחפתי דווקא לכיוון של מבצעי הרב קרליבך למיניהם. מכיוון שלימדונו רבותינו על חשיבותה של הכרת הטוב, אני מנצל את הבמה הזו כדי להכיר תודה לרב משה דוד ווייסמאן על שזיכה אותנו וחלק עימנו את הלחנים שעלו בליבו.

seret@etrog.tv