בשבע 523: שומרים על הדו חיים

לאדם ולצפרדע מסורת ארוכת שנים של יחסים הדדיים. אולם, אורח החיים המודרני הופך את המפגשים בין האדם לצפרדע לקטלניים.

שמואל אדלמן , ז' בטבת תשע"ג

לאדם ולצפרדע מסורת ארוכת שנים של יחסים הדדיים. על חנניה מישאל ועזריה מספר המדרש שהם נכנסו לכבשן האש רק אחרי שנשאו  קל וחומר בעצמם מהצפרדעים שהשתתפו במכות מצרים ומיהרו  להיכנס לתנורי המצרים הלוהטים, על מנת למלא את שליחותם נאמנה. 

להבדיל, גם בספרות הכללית תופסת הצפרדע מקום נכבד. כך למשל באגדה מפורסמת על הנסיכה שהצליחה להפוך צפרדע מכושפת לנסיך יפה תואר וטוב לב. 

ואולם, אורח החיים המודרני הופך את המפגשים בין האדם לצפרדע ולמינים נוספים החיים בשלוליות חורף  לקטלניים. 

באזור הגן הלאומי ירקון-תל אפק שבפאתי פתח תקווה התמלאו בריכות החורף השנה מוקדם יותר ואף איכות המים השתפרה, הודות לפעולות של חברת מקורות. כתוצאה מכך, יש מעבר אינטנסיבי של צפרדעים החוצות  את הכבישים באזור הגן. בשל כך  החליטו אנשי רשות הטבע והגנים להציב תמרור חדש  שבו נכתב: "זהירות צפרדעים חוצות". התמרור מורכב ממשולש אזהרה ובמרכזו ציור בולט של צפרדע. מציבי השלטים מקווים להעלות את המודעות של הנהגים ולהגן על הצפרדעים ומיני דו-חיים נוספים שנמצאים היום בסכנת הכחדה. "לצערנו יש הרבה נהגים שאוהבים לנסוע מהר כשהם נתקלים בשלוליות", אומר תום עמית, מנהל הגן הלאומי, "אך הדבר הזה מסכן את בעלי החיים שמנהלים מלחמת הישרדות". 

פנינו לרשות הטבע והגנים בכדי להבין מה צריך נהג לעשות כשהוא רואה תמרור כזה. האם עליו לצאת ולבדוק אם יש צפרדעים תחת גלגלי הרכב והאם אין כאן העדפה של ערכי טבע על פני בטיחות. דוברת הרשות אומרת בתגובה: "השלטים מוצבים רק בשבילי הגישה בשטח הגן הלאומי אפק. כמובן שאין צורך לעצור ולבדוק, אבל כן יש צורך לנסוע לאט ובעיקר להיות מודעים לעובדה כי קיימים מינים רבים בשטח הנסיעה. אם הנהגים ינהגו לאט ובזהירות ישנו סיכוי גבוה שצפרדע שבטעות נקלעה למקום תספיק לברוח למקום מסתור".
מעמותת אור ירוק נמסר לנו כי "העמותה איננה שותפה לקביעת תמרורים חדשים ובהצבתם. אך העמותה תומכת בכל נושא, אשר הוכח כי הוא תורם לבטיחות בדרכים".