בשבע 523: אחרי עיכוב של שנים – עיכוב נוסף בהגשת כתב האישום נגד לי

אחרי שנים של ארוכות בהן היה תלוי עניינו של השר לשעבר אביגדור ליברמן אצל היועץ המשפטי לממשלה, מסתבר שגם הגשת כתב האישום מתעכבת.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ז' בטבת תשע"ג

אחרי שנים של ארוכות בהן היה תלוי עניינו של השר לשעבר אביגדור ליברמן אצל היועץ המשפטי לממשלה, מסתבר שגם הגשת כתב האישום מתעכבת. הפרקליטות כבר הודיעה כי תגיש ביום שלישי את כתב האישום נגד יושב ראש ישראל ביתנו, אך חזרה בה באותו בוקר והודיעה כי ההליך יידחה בכמה ימים. 

במערכת המשפטית מעריכים כי הדחייה נובעת משתי סיבות אפשריות: הראשונה, ניסיון להגיע להסכמות או להסדר טיעון בין הצדדים, והשנייה שקיימת אפשרות לגבות עדויות נוספות בפרשה. המדובר בטענות שפורסמו בערוץ 10, לפיהן חברי ועדת המינויים במשרד החוץ, שהיו מעורבים בתהליך קידומו של השגריר בבלרוס, תהו על שלא זומנו לחקירה בנושא. בסביבתו של ליברמן ציינו כי הפרוטוקול המלא של הדיון בוועדה מצוי בידי כל הגורמים ומדבר בעד עצמו.

האישום: מרמה והפרת אמונים בפרשת מינוי השגריר בן אריה

בחזרה לכתב האישום: משרד המשפטים פרסם כי ליברמן יואשם היום במרמה ובהפרת אמונים בשל התנהלותו בפרשת השגריר בבלרוס. לטענת הפרקליטות, ליברמן פעל לקידום השגריר אשר לכאורה הדליף לו חומרים מחקירה שהתנהלה נגדו. ליברמן עצמו טרף את הקלפים במערכת הפוליטית, שכבר בנתה על שורה של גינויים כלפיו וכלפי התנהלותו, והודיע על התפטרות. בהודעה שפרסם הבהיר ליברמן כי לא עבר שום עבירה, והוא מתכוון לטהר את שמו במהירות, לאחר שנים ארוכות של הליכים משפטיים.

"מאז השבוע השני של יולי 1996 לא היה יום אחד שלא הייתי נחקר, חשוד או יעד מודיעיני", הלין ליברמן. בישיבת הממשלה האחרונה שבה השתתף אמר: "אני נפרד באופן זמני. משנת 1996 אני נמצא במשרד הזה ובקומה הזו, נכנס ויוצא. אני מניח שהפעם ההפסקה תהיה קצרה ביותר. אני לא מוטרד, באופן אישי אין לי שום דאגה".

לגבי העניין המשפטי הבהיר ליברמן: "אני מקווה שההליך המשפטי יהיה הליך מהיר, הכוונה לא ללכת לעסקת טיעון אלא ללכת לבית המשפט. אני חושב שזו הדרך הנכונה והראויה עם כל מה שכרוך בזה, צריך לוודא שזה יהיה בתהליך מהיר", וציין כי לדעתו יש לקבל הכרעה משפטית עוד לפני הבחירות.

מו"מ ראשוני בין פרקליטיו של ליברמן ליועמ"ש

ביום שני נפגשו פרקליטיו של ליברמן עם היועץ המשפטי לממשלה. על פי ההערכות עסקה הפגישה, בין היתר, בניסיון לשאת ולתת על עסקת טיעון, זאת חרף הצהרותיו של יושב ראש ישראל ביתנו בנושא. עוד עלתה בפגישה ככל הנראה סוגיית הקלון, אשר ליברמן מבקש להימנע ממנו. מהשיחות הללו עלה כי היועץ המשפטי לממשלה עשוי להסכים להסדר, אך לא יוותר על נושא הקלון. עו"ד גיורא אדרת, אחד מפרקליטיו של ליברמן, הסכים לומר השבוע כי יש הסכמות עם הפרקליטות לגבי הרצון לזרז את ההליך המשפטי, והוסיף כי נדונו עם היועץ המשפטי אפשרויות שונות, אך סירב לפרט. גורמים משפטיים אומרים כי עורכי דינו של ליברמן מתכוונים לטעון בפני בית המשפט כי ההתנהלות שבה הוא נאשם אינה מגיעה לכדי עבירה פלילית, ועל כן אין להטיל עליו קלון.

ליברמן עצמו אמר אחרי שהפרקליטות דחתה את הגשת כתב האישום כי לדעתו אין סיכוי להגיע להסדר בסוגיה הזו. "יש או אין קלון - אני לא רואה אפשרות להגיע להכרעה בעניין שלא דרך בית המשפט", אמר ליברמן, אשר חושש כי הטלת קלון תמנע ממנו לכהן בממשלה הבאה. מצב כזה עלול לחסל את הקריירה הפוליטית שלו, הרבה לפני שהתכוון שתסתיים.

השר איתן ליועמ"ש: להטיל קלון על ליברמן

המערכת הפוליטית הגיבה להתפטרותו של ליברמן בסיפוק, ורבים ציינו שהוא עשה את המעשה הנכון. במפלגות המרכז והשמאל בירכו על ההחלטה, אך יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' הודיעה כי לא תשב בממשלה עם שר שהוגש נגדו כתב אישום. היא אף קראה למפלגות אחרות להצהיר הצהרה דומה. בליכוד איחלו לליברמן הצלחה ושיוכיח את חפותו בהקדם. ראש הממשלה אף איחל לו שישוב במהרה לכהן בתפקיד בכיר בממשלה הבאה. יוצא הדופן היחיד היה השר מיכאל איתן, שהודח מרשימת הליכוד לכנסת הבאה וקרא ליועץ וינשטיין להטיל קלון על ליברמן. 

במכתב ששלח ליועץ כתב איתן: "אין חולק על כך כי השגריר בן אריה מעל בתפקידו כאשר מסר לליברמן פרטים סודיים בעניין חיקור דין שהתקיים בעניינו של ליברמן בבלרוס. השגריר עשה זאת בצורה מתוכננת, ביודעין, תוך שהוא מפר את חובתו למדינה ומחבל בחקירת המשטרה, על מנת למצוא חן בעיני ליברמן, בבחינת שלח לחמך על פני המים... הסרת הקלון מליברמן תטיל קלון כפול ומכופל על מדינת ישראל ועל הנורמות שבהן פועל השירות הציבורי שלנו. אני קורא לך לדחות מכל וכל את הבקשה למחיקת הקלון ולפעול בבית המשפט להטלת קלון בגין העבירה בה הגשת כתב אישום". בישראל ביתנו אמרו בתגובה: "מיכאל איתן מלא בתסכול על כך שלא הצליח להיבחר ברשימת הליכוד ביתנו לכנסת, ומוציא את תסכוליו על ליברמן שלא עבר על שום חוק".

ובמישור המעשי, לפי שעה החליט ראש הממשלה שלא למנות לליברמן מחליף לתקופה הקצרה עד הבחירות, ולהחזיק בעצמו בתיק. בנוסף לכך הוא מינה מחדש את ח"כ דני אילון לתפקיד סגן שר החוץ, לאור העובדה שעל פי החוק, ברגע ששר מתפטר גם סגנו מתפטר באופן אוטומטי. על פי ההערכות כתב האישום יוגש בסוף השבוע הנוכחי, או לכל המאוחר בתחילת השבוע הבא. גורם משפטי בכיר מביע ספק באשר לאפשרות השלמת ההליך המשפטי לפני הבחירות, אלא אם אכן תושג הסכמה כלשהי בין עורכי דינו של השר לשעבר לבין הפרקליטות.