בשבע 523: הרמטכ"ל ה-15 של צה"ל, אמנון ליפקין-שחק, הלך לעולמו

חגי הוברמן , ז' בטבת תשע"ג

אמנון ליפקין-שחק, מי שהיה הרמטכ"ל ה-15 של צה"ל, הלך אתמול (ד') לעולמו בבית החולים הדסה בירושלים בגיל 68, לאחר מאבק במחלה קשה. שחק התגייס לצה"ל ב-1962 ושירת בגדוד 890 של הצנחנים. במלחמת ששת הימים מילא את מקומו של סמג"ד בחטיבה. הוא פיקד על סיירת דוכיפת איתה השתתף בפעולת כראמה, פעולה עליה קיבל עיטור העוז. 

עיטור עוז שני קיבל על האופן בו פיקד על הצנחנים במבצע 'אביב נעורים' בביירות. במלחמת יום הכיפורים שימש סגן מפקד חטיבת הצנחנים והשתתף בקרב החווה הסינית ובקרבות בגזרת איסמעיליה. במלחמת לבנון הראשונה היה מפקד גזרת לבנון. בהמשך שימש כאלוף פיקוד המרכז וראש אמ"ן.

ב-1991 מונה לסגן הרמטכ"ל וראש אג"ם. בתפקיד זה פיקד על מבצע שלמה להעלאת יהודי אתיופיה. כן ניהל את השיחות הראשונות עם הפלשתינים על הנסיגות ביו"ש במסגרת הסכם אוסלו. ב-1 בינואר 1995 מונה לתפקיד הרמטכ"ל ה-15, כמחליפו של אהוד ברק. הוא פרש בשנת 1998, לפני תום 3 השנים שנקבעו לו, בגלל שחלק על דרכו המדינית של ראש הממשלה בנימין נתניהו. 

אחרי פרישתו הצטרף לפוליטיקה והקים את מפלגת המרכז. לאחר בחירות 1999 הצטרפה מפלגת המרכז לממשלה שהקים אהוד ברק, ושחק התמנה לשר התיירות. לאחר התפטרותו של השר יצחק מרדכי מהממשלה, קיבל שחק גם את תיק התחבורה. במרס2001, עם הקמת ממשלת האחדות בראשות אריאל שרון, הודיע ליפקין-שחק על פרישתו מהכנסת.

שחק הודיע כבר בשנת 1995, לפני שמונה לרמטכ"ל, כי לקה במחלת סרטן הדם. לפני שמונה באופן רשמי לתפקיד הבכיר הודיע כי הצליח להתגבר על המחלה. בשנים האחרונות שבה המחלה לתקוף את ליפקין-שחק, ואתמול כאמור נפטר.