בשבע 523: חשש: המועמדים של אובמה אינם מתומכי ישראל

ניצן קידר - ערוץ 7 , ז' בטבת תשע"ג

נשיא ארצות הברית ברק אובמה מתחיל להרכיב את ממשלתו החדשה, אחרי שנבחר בפעם השנייה לנשיאות. בשני תפקידי מפתח הוא מתכוון להעמיד שני אנשים שאינם נחשבים אוהדי ישראל באופן מיוחד. המועמד המוביל לתפקיד שר ההגנה כמחליפו של ליאון פאנטה, הוא הסנאטור לשעבר (הרפובליקני דווקא) צ'אק הייגל. הייגל מעיד על עצמו כידיד ישראל, אך התבטאויותיו ומעשיו לא עולים בקנה אחד עם כך.

הייגל תמך בקיום משא ומתן עם ארגון הטרור חמאס, חרף העובדה שהוא נכלל ברשימה השחורה של האמריקנים. הייגל גם טען כי לעתים היחסים עם ישראל גורמים לאמריקנים להזניח שותפים אחרים במזרח התיכון. "מערכת היחסים שלנו עם ישראל מיוחדת במינה, אבל אסור שהיא תגזול משאבים ממערכות היחסים שלנו עם העולם הערבי והמוסלמי", אמר. 

בשנת 2006 טען הייגל כי "השדולה היהודית איפא"ק גורמת לחשש אצל אנשים רבים, ויש לי טענות רבות על מעשים שהם עושים, ולדעתי אינם נכונים לאינטרסים של ישראל". לגבי התנהלותו כלפי ישראל אמר: "אני לא סנאטור ישראלי, אני סנאטור של ארצות הברית. אמנם תמכתי בישראל, אבל החובה שלי היא כלפי החוקה האמריקנית". הייגל גם הצביע לא אחת נגד הטלת סנקציות על איראן, ובארגונים יהודיים בארה"ב מעלים תהיות לגבי מחויבותו לישראל.

לתפקיד מזכיר המדינה מעוניין אובמה למנות במקום הילארי קלינטון את הסנאטור ג'ון קרי, שאף התמודד בעבר לנשיאות והפסיד. קרי ביקר לא מעט פעמים בישראל, אך נחשב למתנגד חריף להתיישבות ביהודה ושומרון. אחרי הבחירות הראשונות בהן נבחר אובמה בחר קרי לנצל את ביקורו הראשון של ראש הממשלה נתניהו כדי לתקוף את הבנייה ביהודה ושומרון. אחר כך היה בין מובילי המהלכים שהביאו לניסיונות לקרב את סוריה אל המערב, שכשלו לבסוף. בישראל מעריכים כי קרי יוביל קו חריף שידרוש חזרה למשא ומתן ובמקביל נקיטת ויתורים מצד ישראל.