בשבע 523: ועדת הבחירות המרכזית פסלה את מועמדותה של זועבי

ניצן קידר - ערוץ 7 , ז' בטבת תשע"ג

פסילה ראשונה וכנראה גם יחידה בבחירות לכנסת ה-19. ועדת הבחירות המרכזית החליטה אתמול (רביעי) שלא לפסול את הסיעות הערביות מלהתמודד לכנסת ה-19. מנגד קיבלה הוועדה את הבקשה לפסול את ח"כ חנין זועבי מלהתמודד. ההחלטה על כך התקבלה ברוב של 19 תומכים מול 9 מתנגדים ונמנע אחד. בשבוע הבא תדון הוועדה בערעור שצפויה להגיש זועבי על ההחלטה, וככל הנראה הנושא יועבר גם להכרעת בג"ץ.

בינתיים ממשיכה המערכת הפוליטית להתכונן לבחירות. אחרי דיבורים על תיקים רבים, השבוע דווקא תיק השיכון היה המבוקש ביותר. יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט מתח ביקורת על ש"ס וטען כי יש להוציא מידיה את משרדי השיכון והפנים. לדברי בנט, אנשי ש"ס "דואגים לסקטורים שלהם". אלא שלש"ס יש מתחרה נוסף על התיק: השר אביגדור ליברמן שנפגע כנראה מהקמפיין של המפלגה החרדית נגדו. ליברמן דורש מראש הממשלה, שאם אכן יקים את הקואליציה הבאה, ישאיר את התיק בידי הליכוד-ביתנו והוא יינתן לנציג של ליברמן דווקא. על פי הערכות במערכת הפוליטית, מתכנן ליברמן לנסות ולאחד כוחות, ולבקש לשלב בתיק האוצר גם את תיקי הפנים והשיכון. המטרה היא ליצור תיק בעל כוח גדול, בו יבקש אולי לכהן בעצמו.

בש"ס לא נשארו חייבים. השר אריאל אטיאס אמר כי "אף אחד לא יגיד לנו שאנחנו סקטוריאליים. אתם יודעים מי זה הסקטור שלנו? העם זה הסקטור שלנו. יש כאלה שאומרים שהם לא רוצים שה'סקטוריאליים' ינהלו את משרד הבינוי והשיכון. הם רוצים שהסקטור הקטן שלהם ינהל את משרד הבינוי והשיכון. אנחנו אומרים: כל העם הוא הסקטור שלנו".

ובעניין החרדי, ציפי לבני, יושבת ראש 'התנועה' התראיינה השבוע לתחנת הרדיו החרדית 'קול ברמה' והצהירה כי היא אינה פוסלת ישיבה עם החרדים בקואליציה הבאה. לגבי הקרע בין הציבור החילוני והחרדי טענה לבני כי "הסיטואציה הפוליטית היא שגורמת לניכור קיצוני". במקביל מירב מיכאלי ממפלגת העבודה הפתיעה כשסיפרה כי היא "מתנגדת לגיוס חרדים לצה"ל". מיכאלי ציינה כי "הפוליטיקה הישראלית נותנת לרבנים כוח בזה שאנחנו ממשיכים להתעקש על גיוס. יש עוול היסטורי ואין ספק בזה, אך הוא כבר נעשה. לימודים בישיבה הם לא כיף, זה חיים קשים ומבאסים. יש מעטים שערוכים לשבת מהבוקר עד הלילה ולשנן גמרא. זה דבר מסובך מאין כמותו". עם זאת היא קראה לעודד את הציבור החרדי לצאת ולעבוד.

בינתיים גם המאבקים בתוככי יהדות התורה נמשכים. גורמים בדגל התורה טוענים כי כמעט כמו בכל מערכת בחירות, אגודת ישראל ממשיכה להתייחס אליהם כאל בן חורג. ישיבת הפתיחה החגיגית של מטה הבחירות במפלגה כלל לא סוקרה ביומון הליטאי 'יתד נאמן', וזאת של בעיה ברוטציה על המקום השביעי ברשימה השייך לדגל התורה וממילא לא נחשב ריאלי. 

גם שלי יחימוביץ' הפתיעה השבוע, כשסיפרה בראיון באולפן הבחירות ב-ynet כי לדעתה יש להמשיך ולתקצב את ההתיישבות ביו"ש.  "אתה לא יכול להתייחס אל תושבי התנחלויות שקמו על-פי חוק והחלטות ממשלת ישראל - רובן נשלטו על-יד מפלגת העבודה - כפושעים. אתה לא יכול למחוק בני אדם, לממשלה יש אחריות לדאוג לילדים שם", אמרה.

ואילו יאיר לפיד דווקא קרא לקצץ בתקציבים להתיישבות. בכנס שדרות תהה לפיד, "אי אפשר לקצץ פעם בקצבאות לחרדים? אי אפשר לקצץ בהתנחלויות אף אגורה? למעמד הביניים מותר להעלות מיסים, אבל אי אפשר לקצץ בסבסוד ההסעות המובילות להתנחלויות, שבשום הסכם עתידי לא יהיו בתחומי מדינת ישראל?", שאל וחשף לראשונה את עמדותיו בנושא זה.