בשבע 523: אושרה בניית אלפי יחידות דיור בירושלים ובגושי ההתיישבות

חגית רוזנבאום , ז' בטבת תשע"ג

הוועדה המקומית של ירושלים אישרה אתמול (רביעי) מתן היתר בנייה ל-2,600 יחידות דיור בשכונת גבעת המטוס בעיר. החלטה זו מצטרפת להחלטת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים, אשר אישרה השבוע (ב') סופית את בנייתן של 1,500 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה בבירה. מדובר בצעד נוסף במהלכי הענישה של ישראל לרשות הפלשתינית על פנייתה לאו"ם. רק לפני כשבועיים הודיעה ישראל על בניית 3,000 יחידות דיור בשטח E1, באזור שבין ירושלים למעלה אדומים. 

כצפוי, גם הפעם עוררה ההחלטה שרשרת גינויים באירופה ובארה"ב. דוברת מחלקת המדינה של ארה"ב, ויקטוריה נולנד, יצאה בפעם הזו בהצהרה חריפה במיוחד, וכינתה את הבנייה בירושלים "פעולה פרובוקטיבית". לדבריה, האמריקנים "מאוד מאוכזבים מכך שישראל מתעקשת להמשיך בדפוס הזה של פעולות פרובוקטיביות". כאמור, גם האירופים מיהרו לגנות את החלטת ישראל, וטענו כי הבנייה בירושלים מאיימת על פתרון שתי המדינות. ארבע המדינות - גרמניה, צרפת, בריטניה ופורטוגל, מתכוונות לגבש יחד הצהרת גינוי משותפת. "לאחר הבחירות בינואר, אנחנו מקווים שההחלטות שיתקבלו יהיו הגיוניות יותר", התבטא דיפלומט אירופי בעקבות הכרזת ישראל. 

בביקורו השבוע בגרעין התורני בעכו, במסגרת הצדעה לגרעיני ההתיישבות בגליל, אמר ראש הממשלה נתניהו בתגובה להתקפות מהעולם: "ירושלים היא בירת הנצח של מדינת ישראל, ואנחנו נמשיך לבנות בה".

כחלק נוסף מהתגובה הישראלית להכרה בפלשתינים, פרסם משרד השיכון לפרסם מכרזים לבניית מאות יחידות דיור בשלושה יישובים גדולים בתוך גושי ההתיישבות ביהודה ושומרון, קרני שומרון, אפרת וגבעת זאב. מדובר במכרזים לבנייה בפועל, אשר יאפשרו בקרוב בניה משמעותית ביישובים הללו. בנוסף, אישר שר הביטחון ברק תכנון 572 יחידות דיור ביישוב גבעות במרכז גוש עציון.

ראש מועצת קרני שומרון, הרצל בן ארי, אמר בתגובה לפרסום המכרזים: "אנחנו שמחים ומברכים את הממשלה על ההחלטה להרחיב את קרני שומרון. מדובר בהחלטה מתבקשת ונבונה שתושבי היישוב ממתינים לה זמן רב. אנו מקווים שהרחבת היישובים ביהודה ושומרון תימשך".