בשבע 523: 36 מרבני הציונות הדתית: לבחור מועמד מוסכם

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ז' בטבת תשע"ג

בשבוע שעבר פורסם כי רבנים בכירים מחוגי הציונות הדתית, בתוכם הרב אהרון ליכטנשטיין והרב אבי רונצקי, כתבו מכתבי תמיכה במועמדותו של הרב דוד סתיו כרב הראשי לישראל.
 
בימים אלו הצטרפו עוד שניים לקריאה: הרב אליעזר נחום רבינוביץ', ראש ישיבת מעלה אדומים והרב ישראל רוזן ראש מכון צומ"ת. הרב רבינוביץ' כותב במכתבו, כי "אחת התופעות הכי מעודדות בשנים האחרונות בציבור הישראלי היא ארגון צוהר שחבריו הם תלמידי חכמים שליבותיהם הומים אהבת הבריות  כנה, ואינם נרתעים מלצאת אל העם ולהציג את זיווה של תורה. ראשו של ארגון צוהר הוא הרב דוד סתיו שליט"א, והוא שופע רוחו של צוהר. אמנם, קטנתי מלהמליץ המלצות ולהציע תוכניות, אבל ליבי אומר לי שמועמד כזה ראוי להעמידו בראש הממסד הרבני בארץ, ומן השמים יסייעו בידו להגדיל תורה ולהאדירה".

הרב ישראל רוזן הביע גם הוא את תמיכתו במועמדותו של הרב סתיו וכתב, כי "על פי רקעו, ניסיונו והשקפת עולמו הרב סתיו הוא היחיד מבין המועמדים הנראים באופק המסוגל לחולל שינויים בדרכי תיפקודה של הרבנות הראשית לישראל, ושילובה הראוי בחיי החברה הישראלית העכשווית".

מנגד, יזמו לאחרונה הרב שמעון כהן מבית מוריה בבאר שבע והרב יגאל קמינצקי מכתב רבנים הקוראים לבחירת מועמד מוסכם מטעם הציונות הדתית לתפקיד הרב הראשי לישראל. מכתב זה אמנם איננו מופנה ישירות נגד מועמדותו של הרב סתיו, אולם הוא משתלב במגמתם של תומכי הרב אליעזר איגרא להביא לבחירתו כמועמד מוסכם מטעם הציונות הדתית. על המכתב חתומים 36 רבנים, בתוכם הרב דב ליאור, הרב צפניה דרורי, הרב יעקב פילבר, הרב אורי כהן והרב משה גנץ.
 
על המכתב חתומים גם רבנים המזוהים עם ארגון רבני צהר כדוגמת הרב משה ביגל והרב עזריאל אריאל, לצידם של רבנים מחוגי ישיבת 'הר המור', כדוגמת הרב מרדכי שטרנברג והרב אלי סדן. הדגש במכתב הוא על בחירת רב שלמענו יוכלו להתגייס כל רבני הציונות הדתית, ובנוסף לכך יוכל להיות מקובל על חוגים חרדיים מחד וחילוניים מאידך. "אנו קוראים לרבותינו, ראשי הציבור, מקימי עולה של תורה, לפעול להעמדת מועמד מוסכם על כלל הציבוריות הדתית לאומית. מועמד שנוכל כולנו, הרבנים הח"מ, אנשי מעשה ופרנסי הציבור, להתאחד מאחוריו, ולפעול למען בחירתו. מועמד שיהיה מקובל ומוסכם על כלל הציבורים של עם ישראל, שומרי אמונים והציבור הכללי", נאמר במכתב.