חדשות ערוץ 7

פופולארי: תג בכותרות
גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

ביטוח לא בטוח - תכל'ס

לא מעט קשישים ששילמו שנים רבות לביטוח סיעודי נתקלים ביחס מתנכר בבואם לממש אותו. שירות משפטי של עמותת 'יד ריבה' מסייע להם במאבקם
27/12/12, 12:10
מירי בן דוד ליוי

סוניה א' (86) מרמת גן שילמה עשרות שנים תמורת ביטוח סיעודי. לפני כשנתיים מצבה המנטלי הידרדר והיא הפכה לסיעודית. תחילה קיבלה מדי חודש למעלה מ-3,000 שקלים מחברת הביטוח הסיעודי וילדיה היו שבעי רצון, אולם השמחה היתה מוקדמת. "לאחר כארבעה חודשים התשלום פסק", מספרת בתה, "וכששאלנו למה, ענו לנו שלמרות הכאב והקושי שלנו, מבחינתם לא מדובר ברמת תפקוד נמוכה על פי הקריטריונים הקבועים בחוק".

אהרון מ' מאשדוד מטפל גם הוא באביו יעקב בן ה-86 ומספר על תסכול דומה: "כידוע, ישנה אפשרות לשלם תמורת ביטוח סיעודי פרטי וישנה אפשרות לעשות זאת במסגרת תאגידים. אבי עבד בחברות מסודרות כל חייו ומובן שהאופציה לשלם כך היתה סבירה יותר. הוא שילם 160 שקלים בחודש ואחר כך הכפלנו את הסכום ושילמנו 320 שקלים, אבל זה עדיין סביר ומשתלם". 

אלא שבשנה האחרונה, כשאהרון הבחין כי אביו כבר אינו עצמאי לחלוטין וכך טען גם הרופא, היה מי שחשב אחרת. "בדיוק קיבלנו הודעה מהביטוח הסיעודי שהם לא מוכנים להמשיך לבטח אותו, ושהחל מהחודש הבא הביטוח מופסק. אולם יש אפשרות לקנות ביטוח דרך סוכן פרטי בעלות של 1,800 שקלים בחודש". אהרון משחזר כי בהתחלה הוא עצמו לא ממש הבין מה מתרחש: "אמרתי לעצמי שאשלם את הסכום שהוצע כי אין ברירה וחבל לאבד את כל מה ששילם כל השנים. כשהבנתי שזה כבד מדי, ביקשנו ביקור של רופא. אך הרופא קבע שאינו עומד בקריטריונים ואנחנו שאלנו את עצמנו: אם לא הוא, אז מי כן?".

בשלב זה הוא נזכר בעמותה בשם 'יד ריבה', שנותנת שירות משפטי חינם לקשישים בשיתוף פעולה עם 'יד שרה'. "נפגשתי עם עורכת דין והיא שלחה מכתב לחברת הסיעוד. זה עבד, הם אישרו כי כנראה נבהלו, אך אני בטוח שאם הייתי מערער באופן פרטי, כאזרח, לא היתה לכך השפעה. רק אז הגיע רופא רציני, בדק את אבי באופן יסודי והחליט לאשר לו את הסכום החודשי". מה שמתסכל את אהרון הוא הידיעה שלרוב האנשים, בעיקר הקשישים העריריים, אין את הכוח לעמוד מול הביורוקרטיה הנוקשה. "אפילו האחים שלי, שהם אנשים משכילים ומצליחים, לא היו עושים את זה. במקרה שמעתי על השירות המשפטי וניסיתי. חברות הביטוח הסיעודי אינן חתומות על שבועת הרופאים. הן צריכות רק לחשוב היכן וכיצד להרוויח יותר".

סוניה ויעקב אינם היחידים. חברות הביטוח, אשר מנפיקות פוליסות של ביטוח סיעודי, מנצלות את חולשתם של קשישים ותשושים שאינם מסוגלים להילחם על זכויותיהם, מחוסר ידיעה או מהעדר יכולות קוגניטיביות ופיזיות. עו"ד מיכל ווזנר מעמותת 'יד ריבה', המורכבת רובה ככולה ממתנדבים, מספרת כי מספר הקשישים הנדרשים לעזרה סיעודית הולך וגדל. "רבים רוכשים ביטוח סיעודי, שמבטיח להם גדולות ונצורות. הפוליסות קובעות שמבוטח שאינו מסוגל לבצע עצמאית חלק מהותי מלפחות שלוש מהפעולות היומיומיות הבאות: לקום ולשכב, להתלבש ולהתפשט, להתרחץ, לאכול ולשתות, לשלוט על הסוגרים, ניידות, סובל מתשישות נפש - יהיה זכאי לפיצוי חודשי מלא. הבעיה היא שבפועל החברות לא משלמות. רבים משלמים פרמיות עשרות שנים, ובסוף כשהם סיעודיים, חברת הביטוח מסרבת לשלם ומעמידה בפניהם דרך ייסורים בירוקרטית". 

ד"ר מיקי שינדלר, עו"ד ומנכ"ל העמותה, מוסיף כי במהלך השנים האחרונות הגיעו אליהם מאות פניות של קשישים המתקשים לממש את זכויותיהם. "מדובר בקשישים ששילמו במיטב כספם תמורת ביטוח. ההתמודדות מול חברות הביטוח דורשת לעיתים ידע ומיומנות משפטית וחלק ניכר מהקשישים מתקשים בכך. לאור זאת, החלטנו לנסות לסייע לקשישים אלו על ידי עורכי דין מנוסים. במידה ועורך הדין מתרשם כי אכן נפגעה זכותו של אותו קשיש והוא זכאי לאותו ביטוח סיעודי, הוא מיד פועל לסייע לו לקבל את זכאותו. מניסיון העבר אנחנו למדים שבחלק מהמקרים אכן הקשישים היו זכאים לביטוח סיעודי ובעקבות ההתערבות מימשו זאת".
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא