בשבע 524: כלכלת בית - זהירות, מבצעי סוף שנה!

דידי רוזנברג , י"ד בטבת תשע"ג

אנחנו נמצאים בראשית החורף ובשלהי השנה האזרחית, וזה הזמן להיזכר מה רצוי לעשות בתקופה זו וממה יש להיזהר ולהימנע.
נתחיל דווקא בעצות בתחום ה'לא תעשה'. בכל מקום צצות פרסומות של סוף עונה וסוף שנה ומשדלות אותנו לקנות לפני שיהיה מאוחר. אז איך נעמוד בכל הפיתויים? נבצע הפרדה מוחלטת בין 'צריך' ל'רוצה', כשכמובן מילת המפתח כאן היא גם 'יכול'. אנחנו ממליצים לקנות בגדים בתכנון מראש ובראייה שנתית, ולתקצב את הקניות לפי עונות השנה. נבצע בדיקה עכשיו, בתחילת השנה, מה כבר יש ומה עלינו להשלים, ונקצה לכך סכום הגיוני שיש ביכולתנו להוציא. מומלץ לרכז את הקנייה במקום אחד גדול וזול, מאשר לרכוש בצורה ספורדית ומתמשכת. 

כעיקרון, איננו נגד מבצעים. להפך – אנחנו ממליצים לנצל אותם, אבל מתריעים להיזהר שהם לא ינצלו אותנו. הדבר נכון לא רק לביגוד, אלא גם לכל קנייה שנעשה בעתיד. אם מצאנו שיש צורך לקנות דבר מסוים ואנו מוצאים אותו בהנחה או במבצע של אחד פלוס אחד וכדומה - נוכל ליהנות מחגיגות המבצעים העוטפות אותנו. אולם אם ראינו מבצע, אטרקטיבי ככל שיהיה, ואנו רוכשים את המוצר רק כי חבל להשאיר אותו על המדף – נפלנו למלכודת הפיתוי. 

ומה כדאי לעשות בתקופה זו? 'הכן רכבך לחורף' היא לא רק המלצה הכרחית ומצילת חיים לעיתים, אלא היא גם טובה לכיס. טיפול ובדיקות שוטפות של הרכב יכולים למנוע'הפתעות לא נעימות. סוף השנה האזרחית הוא גם זמן מצוין לתיאום מס. אלפי שכירים מקבלים בכל שנה אלפי שקלים בהחזרי מס רק כי בדקו ומצאו שמגיע להם. אז אם למשל עבדתם במספר מקומות, או בעבודה חלקית; אם חתמתם אבטלה, או אם חל שינוי בהרכב המשפחתי במהלך השנה – אתם זכאים להחזר מס. קריטריונים רבים נוספים וסימולטור לחישוב בטרם הגשת פנייתכם ניתן למצוא באתר מס הכנסה. 

זה המקום להזכיר שלאחרונה עודכן סעיף החזר המס לתרומות, כך שכל מי שתרם 180 שקלים ומעלה זכאי לקבל החזר של 35 אחוזים, בתנאי שמוסד התרומה, כדוגמת ארגון פעמונים, מוכר לצורכי החזר מס. 

הכותב הוא דובר 'פעמונים'