בשבע 524: הסערה בעקבות דבריו של בנט - זעזוע אותנטי או ספין פוליטי

ירעם נתניהו , י"ד בטבת תשע"ג

מנהיג לא יכול להיות סרבן - ד"ר עליזה לביא, מועמדת ברשימת 'יש עתיד'

בהחלט מדובר בזעזוע. אסור שנושא הסרבנות ישמש כספין, כשם שאסור שצה"ל או השירות בו ישמשו כספין. יש דברים שצריכים להיות מחוץ לכל מחלוקת, ונושא השירות הצבאי בכלל וסירוב פקודה בפרט הם כאלה. צריך להיות ברור שאין מסרבים פקודה. הסרבנות הורסת את אושיות היסוד שעליהן נשען צבא. צבא הפועל בלא ודאות שהפקודות הניתנות בו תבוצענה, משול לכנופיה חמושה.

אני מקווה שההבהרה של בנט כנגד סרבנות, הן כחייל, הן כמפקד והן כמי שרוצה לתפוס תפקיד מנהיגותי במשחק הארצי, היא אמיתית. כבר שמעתי על קולות שהצרו על ההבהרה של בנט. אני מקווה שגם שאר המועמדים ברשימה שלו וגם אנשי ההנהגה הרוחנית המלווים אותו אכן מסכימים עם ההבהרה שלו וכי היא על דעתם, ושבחדרי חדרים אין הם אומרים דברים הפוכים וחושבים שבנט טעה בהבהרתו.

אני רואה בהבהרה של בנט סוף פסוק, ואני חושבת שצריך להמשיך הלאה. גם אם היתה כאן מעידה, לאחר שהוא שב ואמר בכמה במות את דעתו הנחרצת נגד סירוב, זו עמדתו הקובעת.

בתמונה הרחבה יותר, אם בנט רוצה להיות מנהיג - עליו להיות שותף להחלטות, לתהליכים וגם לקשיים. מי שהוא שותף להנהגה לא יכול לטרוף את הקלפים ולסרב כאשר מתקבלת החלטה בניגוד לדעתו. 

וביחס לשירות הצבאי עצמו - הצבא הוא צבא העם כולו ועל כל חלקי העם לשאת בנטל. ואנו ב'יש עתיד' רוצים להביא לשוויון בשירות, כך שיותר אזרחים ייקחו חלק וישרתו. 

מתקפה ביום השבת - איילת שקד, מועמדת ברשימת 'הבית היהודי'

עצם התהייה אם התגובה לדבריו של נפתלי בנט נובעת מ"זעזוע אותנטי" מוזרה במקצת. מעניין היכן היה אותו זעזוע כשמשה פייגלין, ציפי חוטובלי או השר עוזי לנדאו אמרו דברים דומים. נו, באמת.

אנו נמצאים במערכת בחירות. זאת אי אפשר לפספס. אבל גם במסגרת של בחירות, יש גבול לכל דבר. הגבול הוא המוסריות, היושרה והאמת הפשוטה שאיתה ממשיכים יום אחרי הבחירות אל עבודת הכנסת. זהו אותו הגבול שהביא את בנט לומר את אשר על לבו בריאיון הברוטלי אצל ניסים משעל.

אבל זה לא הכל. גם במערכת בחירות לא מנצלים את קדושת השבת של מפלגה שחבריה שומרי שבת כדי לצאת במתקפה ארסית, מתוכננת ומאורגנת עם שירת 'ידיד נפש' בבתי הכנסת. גם במערכת בחירות לא הופכים את חדשות יום שישי למטווח מתוכנן ומתודרך היטב נגד הציבור הדתי על נציגיו השונים, לאו דווקא בנט, תוך תדרוכים מפורטים על התבטאויותיהם בעבר, על ההיסטוריה של משפחתם וילדיהם, כל מה שיוכל לצייר את המפלגה שחבריה שומרים שבת בצורה קיצונית והזויה.

גם במערכת בחירות לא מבצעים התגוללות על הציבור אוהב העם, הארץ והתורה - ברדיו, בטלוויזיה, באינטרנט ובשבתות תרבות בכל הארץ, תוך ניצול העובדה הפשוטה שבמשך 25 שעות תמימות אין הם מסוגלים להגיב להשמצות הפרועות.

אין לי כוונה לעשות את חשבון הנפש בשם אחיי בליכוד. אין לי כוונה להטיף להם על שלא יורים בתוך הנגמ"ש, בתוך מחנה שאמור לשרת, או לפחות היה אמור לשרת את המטרה המשותפת של שמירה על הארץ שלנו ומניעת הקמת מדינה פלשתינית. אין לי גם כוונה להגן על שמו הטוב של נפתלי בנט, ששירת 22 שנה בסיירת מטכ"ל ובמגלן. הוא יסתדר.

בכלל, הציבור אינטליגנטי והבין מיד את השימוש הציני שעשו בסיפור זה. אני מקווה שמנהיגי הליכוד יבינו שבסופו של דבר אנו שותפים, שתקיפות תוך גושיות הן עניין מיותר שאינו מועיל לנו. מוטב שיתרכזו בהבאת מצביעים מהשמאל, שיסבירו לציבור הרחב מאיפה מתכוונת שלי יחימוביץ' לקחת 138 מיליארד שקל ליישום תכניותיה, ולמה ציפי לבני ויאיר לפיד ממשיכים למכור לוקשים לציבור על שלום ומדינה פלשתינית.

אמת או חובה - ח"כ פרופ' אריה אלדד, מפלגת 'עוצמה לישראל'

במשחק החברה הידוע מתבקשים המשתתפים לבחור: לומר אמת או לבצע מטלה. דבריו של בנט על סירוב פקודה לגרש יהודים שיקפו אמת. אמת כתומה של רבבות שהחליטו כי לעולם לא ייתנו עוד ידם לעקירת יישובים, לגירוש יהודים, להרס בתי כנסת, לקרע בעם. 

אלו שהעדיפו מעשה וקפצו עליו מיד - חשו שזה פשע. לא פשע הסירוב חלילה, אלא הפשע לא לנצל הזדמנות פוליטית לתקוף יריב. לעומתם, 'עוצמה לישראל' פרסמה ברכה לבנט על אמירת האמת, משום שהיא גם האמת שלנו ושל חברינו לשעבר ב'איחוד הלאומי', היום ב'בית היהודי'. הרי יחד קראנו לסירוב פקודה ערב ההתנתקות. ידענו שפקודה לגרש יהודים היא פקודה בלתי מוסרית בעליל, שדגל אנטי-ציוני שחור מתנוסס מעליה. שבנו ושיננו באוזני הציבור מה שאמר אריאל שרון: "חייל שמקבל פקודה שמצפונית אינו יכול לבצעה – צריך להודיע למפקדו באופן אישי, ולהיות מוכן לתת את הדין". לכן שמחנו כי בנט שותף לאמת שלנו.

אלא ששמחתנו היתה קצרה. בין אם נבהל מהזעזוע ה"אותנטי" שנשקף מן השמאל הישראלי הצבוע (שנציגו דאז יוסי שריד הכריז כי יום שבו תתקבל פקודה לגרש ערבים יהיה יום סירוב הפקודה), ובין אם נרעש מהסיבוב שעשו עליו ראשי הליכוד (שמתכוננים כנראה לגירוש הבא, שאם לא כן מה היה אכפת להם?) והתקשורת - בנט חזר בו. הוא לא יסרב, ולא יורה לאחרים לסרב.

אולי זה אחד ההבדלים בינינו. הייתי תת-אלוף בצה"ל, ודווקא משום כך, וכדי למנוע מצה"ל הידרדרות לפשע נגד עם ישראל, אני מצפה מכל קצין וחייל שיקבלו פקודת פשע כזו לסרב וללכת לכלא, באלפיהם, עד שהמדינה תתעשת. אין לי שום כוונה להיבהל ולחזור בי. זו האמת שלי וחובתי לומר אותה.

עמדת הלב היהודי - אברהם מלמד, ערד (גולש ערוץ 7)

נפתלי בנט ביטא את הלב היהודי אשר אינו מסוגל לפגוע באחיו היהודים, ודיבר מעומק לבו. בכירי הליכוד נתפשו כמי שאולי זוממים שוב לגרש יהודים, שלולי כן לא ברור על מה נזעקו, אם לשיטתם זה כלל לא עולה על הפרק. 

דומה כי הגיע הזמן לעלות קומה, ולדרוש שלעולם לא תינתן פקודה בלתי מוסרית זו לחיילי צה"ל שאמורים לשמור על מדינת ישראל ועל ביטחונה. עלינו להסיט את הדין הציבורי מהשאלה איך תגיב לפקודה אנטי ציונית זו, לשאלה איך תמנע פקודה בלתי אנושית זו.

למלא כל פקודה? - איילת נהוראי, הרצליה (גולש ערוץ 7)

בנט, טירון פוליטי, חשף את דעתו האמיתית: כשלא מצליחים להתחמק, יש חובה למלא פקודה. כל פקודה. לצערנו הרב, המשפט הזה מוכר לנו מההיסטוריה הלא כל כך רחוקה, ההיסטוריה של לפני 70 שנה, באירופה.

ספין וזעזוע - יהודה לרנר, יצהר (גולש ערוץ 7)

ספין - אין ספק כי ביבי נפל ביצר ההרס והחורבן של השמאל ומתכנן להקים קואליציה הרסנית. לכן יש לו צורך להחליש את גוש הימין.

זעזוע – מזועזע מזה שבנט מתנצל על דברים שאמר, דברים בסיסיים שכל יהודי אוהב הארץ ונאמן לה היה אומר. 

מזועזע מזה שכל נאמני הארץ בליכוד אינם מגבים את דברי בנט הראשונים, אלא מאפשרים לספין הזה לקרות. הימניים בליכוד מכרו לנו לוקשים. אין שום תקווה בשום ממשלה, אפילו לא בראשות בנט או פייגלין. הפתרון היחיד שיש לנו הוא משיח עכשיו.