בשבע 524: זעקת הקוזק מגבעתיים

ערוץ 10, שמאשים את הממשלה בצרותיו, נהג בעבריינות וסחט הקלות מהח"כים. דינו להיסגר

אלי פולק , י"ד בטבת תשע"ג

לפני שבוע אישרה הכנסת פה אחד תיקונים לחוק הרשות השנייה, אשר מאפשרים לערוץ 10 להמשיך לשדר במשך השנתיים הקרובות. קצת היסטוריה: ערוץ 10 הוא עבריין מועד אשר לא קיים את מחויבויותיו החוזיות ואף לא החוקיות, מאז היווסדו בשנת 2002. חברת החדשות של הערוץ היתה מחויבת לעבור לירושלים, אך היא פועלת מגבעתיים. הכנסת הזהירה את הערוץ בעבר, אך ללא הועיל. 

החוק אוסר על זכיין להשתמש בערוץ שניתן לו כדי לקדם את ענייניו האישיים. אך כבר לפני כמה חודשים הוא השתמש במסך כדי ללחוץ על הפוליטיקאים לתת לו מתנות. הרשות השנייה העירה לו על כך. והנה, בשבועות האחרונים המעשה חוזר על עצמו. אמנם הרשות השנייה שמה סוף זמני להתנהלות מכוערת זו, אך העובדות מדברות בעד עצמן: ערוץ 10 הוא ערוץ עבריין, והתנהלותו היא שגרמה לחקיקה החפוזה והלא מוסרית שהתקיימה בשבוע שעבר. 

בסוף חודש דצמבר אמור היה לפוג תוקפו של הזיכיון. החוק היה אוסר על הערוץ להגיש בקשה להמשך פעילות במסגרת רישיון שידור, משום שהוא היה עבריין. ללא שינוי חקיקתי הערוץ היה נסגר. גם אם היה משלם את חובו למדינה, חוב בסך 65 מיליון שקלים, לא ניתן היה לערוץ להמשיך לשדר, לאור אי קיום ההבטחה לפעול מתחומי העיר ירושלים. 

לא הממשלה ולא בית המחוקקים אחראים למצב שנוצר, אלא רק הערוץ. הערוץ זועק כנגד הממשלה, אך זוהי זעקת הקוזק הנגזל. ערוץ 10 לא בא לציבור בבקשת מחילה, באמירה טעיתי, אשפר את דרכי. להפך, הוא פתח במערכה לא חוקית נגד ממשלת ישראל תוך כדי מערכת בחירות, והפעיל עליה לחץ תקשורתי לא מתון. הוא וחבריו האשימו את הממשלה ואת העומד בראשה בהרס הדמוקרטיה. הממשלה נכנעה, והביאה לכנסת חקיקה חפוזה שהכשירה את השרץ. 

המחוקקים ידעו שהם קורבנות לסחיטה. להלן דברים שנישאו על ידי חברי כנסת שונים בדיון שקדם לחקיקה החפוזה. ח"כ דב חנין: המלחמה על הממשלה בערוץ 10 מביאה אותנו למצב בלתי אפשרי ולא ראוי. הסיפור לא היה צריך להגיע לרגע האחרון. ח"כ צלנר: אנחנו יושבים רק משום שעובדי ערוץ 10 יושבים עלינו עם חרב על הצוואר. ח"כ איתן כבל: אתמוך בו רק כדי לעבור את ה-22 בינואר. ח"כ נחמן שי: מעשה אונס שמסתיים בהצלחה. ח"כ אכרם חסון: לא מכובד להביא את זה חודש לפני הבחירות. ח"כ יואל חסון: הדיון הזה ייזכר לדיראון עולם בשוק התקשורת. 

אך למרות ההתבטאויות החריפות, לא נמצא ח"כ אחד בעל היושרה והעוז הדרושים כדי להצביע נגד החוק האומלל. 

האגודה לזכות הציבור לדעת עתרה לבג"ץ. אבי בלשניקוב מערוץ 10 הטיח כנגדנו שאנחנו פועלים מתוך רוע לב. אכן, פיטורין של כ-600 עובדים הם מעשה קשה. לבנו במיוחד עם העובדים ה'שחורים', אלה שלא קיבלו את משכורות העתק שערוץ 10 חילק למיוחסיו על חשבון הציבור. ובכל אופן, ערוץ 7 נסגר ואף אחד לא ריחם על עובדיו. מרצועת עזה וצפון השומרון גירשו קרוב ל-10,000 איש מבתיהם וכל זאת בשם החוק. רק השבוע נודע שכמאתיים עובדי בית החולים 'ביקור חולים' בירושלים יפוטרו. והנה, כאשר ערוץ טלוויזיה עובר על החוק וסוחט באיומים חוקים מהכנסת ערב בחירות, צצה לה החמלה? 

ציות לחוק הוא חשוב מאוד, אך הזלזול בו חמור שבעתיים. אנשי ערוץ 10 לימדונו שאכן כל דאלים גבר. לזאת אסור לתת יד, גם במחיר פיטורין של עובדים אשר יש להניח שרובם יקבלו דמי אבטלה ואף ייקלטו במקומות אחרים בשוק. 
אני מאמין שהבריונות לא משתלמת. ערוץ 10 נדון להיעלם ממרקעינו. אך בדרך ולאורך זמן הציבור משלם את המחיר ועל כך אני מיצר.
 
פרופ' פולק הוא יו"ר האגודה לזכות הציבור לדעת