בשבע 524: האג'נדה התקשורתית, האג'נדה של ידיעות

כתבי בשבע , י"ד בטבת תשע"ג

האג'נדות של ידיעות - עדי גרסיאל

* יום רביעי השבוע, 'ידיעות אחרונות'. בשער מבטיחים לנו ביום שישי ריאיון ראשון עם נווטת הקרב הדתייה ת' ומצרפים את תמונתה צועדת בחצאית ארוכה. בעמ' 18 מצדיע אלוף פיקוד דרום לרב"ט ש' מקרקל שחיסלה מחבל, תחת הכותרת "מהאלוף לאלופה". כמה עמודים אחר כך: עוד תמונה של ה"רגע לפני מסדר הכנפיים המסורתי". שלושה בוגרים ושלוש בוגרות של הקורס מקבלים את דרגות הקצונה. יום לפני כן, בשלישי, על פני כשליש מהשער של 'ידיעות', "רב"ט ש' מקבלת צל"ש" על חיסול המחבל מלפני שלושה חודשים. לכך אפשר להוסיף את הכתבה ב-7 ימים בשבוע שעבר על לוחמי הסייבר של השב"כ, שעוטרה בתמונה פותחת של 'לוחמת' דווקא.
המסר מטופטף אמנם לאט אך בשיטתיות: גיוס בנות לכוחות הביטחון זה יופי, כולל דתיות. ועדיף כמה שיותר קרביות. הבעייתיות, המורכבות והקשיים נדחקים לשוליים.

* פטור בלי פרשת בנט כנראה אי אפשר: 'ידיעות', שסלידתו מנתניהו כה גדולה, העדיף לפרגן דווקא למי שמאתגר את ראש הממשלה מימין. כך, בעוד 'ישראל היום', ה"ביביתון", מצטט את נתניהו בכותרת הראשית בתחילת השבוע: "מי שתומך בסרבנות לא יכהן בממשלתי", נקט העיתון של מוזס קו שונה לגמרי. תחת תמונות ראש של השניים (שבהן נראה נתניהו כעוס ומודאג) והכותרת "ראש בראש", הסביר 'ידיעות' ש"נתניהו נכנס ללחץ מבריחת מנדטים למפלגת הבית היהודי". האם בעיתון באמת רוצים ש'הבית היהודי' תהיה המפלגה השלישית בגודלה בכנסת? ספק גדול, אבל השנאה לנתניהו מעבירה אותם על דעתם.

* אנשי 'ארץ חדשה' הסתננו השבוע למערכת ynet בניסיון לקבל תשובה לשאלה מדוע האתר מתעלם מהם. הניסיון, שנכשל כמובן, תועד בווידאו. אבל בעצם את התשובה יודעים אלדד יניב ורני בלייר: הסרטונים שהם מעלים ליוטיוב מכילים האשמות קשות נגד המו"ל, נוני מוזס, ש"שולט במדינה". כמה נחמד לדעת שהביקורת על האימפריה של מוזס מתחילה לחרוג מהגבולות המסורתיים של הדתיים ואנשי הימין.

עניין שולי - חני לוז

בתחילת השבוע הורשע רמי יצהר בהוצאת דיבה נגד חייל צה"ל החטוף, בני אברהם הי"ד, וחויב לשלם להוריו של החייל רבע מיליון שקלים. קוראי טור זה מכירים את רמי יצהר כשדר ופרשן ספורט בגל"צ בשעות האזנת השיא בבוקר. התביעה נגדו הוגשה עוד בשנת 2004. על פי כתב התביעה, בשנת 2001 פרסם יצהר באתרו 'עניין מרכזי' כתבה המייחסת לחיילים החטופים סחר בסמים.

קו ההגנה שבחר לעצמו יצהר הוכח בבית המשפט כשקרי. לדבריו, הוא מעולם לא פרסם כתבה כזו, אולם השופטת קיבלה את הראיות הנסיבתיות להוכחת קיומה של כתבה שאין ממנה עותק. בין הראיות שהוגשו היו תמלול ריאיון שערך מתי גולן עם יצהר ועם דובר צה"ל, כתבה שלי מטור התקשורת 'הפרעות בתקשורת' ב'מקור ראשון', וכן כתבת המשך שפרסם יצהר שהושגה על ידי בני המשפחה רק ב-2011. באתר 'העין השביעית' אפשר לקרוא פירוט מפורט של הפרשה.

יצהר מנהל אתר חדשות ובו הוא מעניק תיאורים מלאים לעג, להג ושנאה לציבור הדתי, הימני והחרדי. הוא מרבה להשתמש בכינוי משפילים כמו "מתנחבלים". הימין אצלו תמיד "הזוי" או "אלים". כעת, לאחר ההרשעה של יצהר בבית המשפט, הגיע הזמן שגלי צה"ל יפסיקו לעצום עיניים. רדיו ממלכתי אינו יכול להפגין סובלנות כלפי מי שעקבי ביצירת שיח של שנאה, ואינו יכול להתעלם מהרשעתו של פרשן הספורט שלו בהוצאת דיבה על חייל צה"ל שנחטף ונהרג בעת מילוי תפקידו. 

רדיו ציבורי אינו יכול להמשיך להעסיק פרשן ספורט מתנדב, שמשקר במצח נחושה לבית המשפט, תוך שהוא מעלים ראיה מרכזית. הגיע הזמן לדרוש באופן חד משמעי ומיידי לסגור את המיקרופון הצה"לי בפני רמי יצהר.

נחום, תקום - ישראל מידד

נחום ברנע הוא בעל טור נחשב ב'ידיעות אחרונות', לשעבר כתב 'דבר' ההסתדרותי וגם בעל פרס ישראל בתחום התקשורת. לפני שבוע פרסם ברנע טור, "מי בעד אינתיפאדה", וכלל בו את הגורמים לכך שתפרוץ, ככל הנראה, אינתיפאדה שלישית. ביניהם הוא מונה את הר הבית. האם זה בגלל השקרים שמפיצים אנשי הוואקף יחד עם אנשי הרש"פ וחברי התנועות האסלאמיות? שקרים כמו טפטוף כימיקלים כדי לפורר את יסודות אל-אקצה, חפירות מתחת להר, הפלת עצים בחצר, כינוס קבוצות נשים ואנשים בדרכי הליכה כדי להפריע (ולהתפרע)? האם ההצהרות המכחישות כל קשר היסטורי ודתי בין הר המוריה והיהדות? 

התשובה לכך שלילית כמובן. וכך מדווח ברנע: "גורמים פוליטיים במפלגות הימין דוחפים לעימות עם המוסלמים על השליטה בהר הבית. הם הקימו ארגון, 'המטה המשותף של תנועות המקדש', שמעלה להר מתפללים מדי יום, מתגרה בשומרים המוסלמים, מתגרה בשוטרים".

אז ככה: לא היהודים מתגרים אלא שומרי הוואקף ויתר השוהים המוסלמים בהר. היהודים מנסים לממש את זכותם על פי החוק החילוני, המבטיח גישה חופשית ופולחן גם לפי פסיקות שופטי בג"ץ. בנוסף, הם הרי לא נכנסים לשום מבנה מוסלמי בהר ומתרחקים עד לחומות. כל הקבוצות הפועלות בהר מחפשות בנרות תמיכה מפוליטיקאים, אך רק מעטים מוכנים להתחבר. מפלגות הימין הקימו את המטה המשותף? או שברנע באמת לא יודע (ומשמש צינור דיסאינפורמציה לגורמים פוליטיים או ביטחוניים חשאיים), או שהוא יודע ומשכיר את עטו בעד עוד פרס. אגב, האם ברנע יאשים את נשות הכותל אם חרדים יתפרעו שוב כשהן באות "להתגרות", כביכול, כל ראש חודש?

ברנע מתגרה באמת ומקדם סדר יום השקפתי-אידיאולוגי. זאת לא עיתונאות. זאת פוליטיקה. פשוט אין לו כל בסיס עובדתי לטיעון, והוא לא טרח לתחקר את חברי המטה. בעצם, טור שכזה הוא-הוא גורם לריב ומדון. 

 ביקורת הנקרא
"
האירופאים לא יתערבו בבחירות, אבל הם כבר מעבירים מסרים: ניפגש אחרי 22 בינואר, תתכוננו לחכות שעות לוויזה" (אטילה שומפלבי, טור פרשנות, ynet)
איזה פחד! ואנחנו כבר תכננו לשבת לבד בחושך

"צריך להודות שבעת הזו זה המנהיג. נתניהו. ברמות בן-גוריוניות או רביניות כמעט" (דרור פויר, 'גלובס')
בקרוב: מתי גולן בקריאה נרגשת לתמוך בעוצמה לישראל

"'עמוד ענן' לא הצליח למחוק את הגידול בתיירות ב-2012" ('דה-מרקר')
בצה"ל מבטיחים: בפעם הבאה נשתדל יותר

חדשות בחדשות

זכייניות ערוץ 2, 'קשת' ו'רשת', לא מתכוונות לשנות את החלטתן לבצע קיצוץ מעמיק בחברת החדשות. הקיצוץ יבוצע למרות שבשבוע שעבר התקבל בכנסת חוק שמעניק הטבות לזכייניות. כך דיווח 'גלובס' (ראו הרחבה במדור תכל'ס).

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט רובינשטיין, קבע כי העיתונים 'הארץ', 'מעריב' ו'ישראל היום' וסיעת 'הליכוד ביתנו' ישלמו כל אחד אלף שקלים למפלגת 'הבית היהודי'. זאת כפיצוי על המודעות האנונימיות שפרסמו נגד נפתלי בנט.

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב פסק השבוע כי המעבר של מתחם רשות השידור ללוד יוקפא, וקבע כי על הרשות לבחון חלופות הקרובות יותר למרכז גוש דן. את העתירה לבית המשפט הגישה אגודת העיתונאים.