גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

סנגורם של בתי הדין - בגליון השבוע

מועמד מספר 4 ברשימה המאוחדת של 'הבית היהודי' מספר כיצד לא נרתע מלנזוף בדיינים מאחרים ובנה בעמל רב תודעת שירות גבוהה
27/12/12, 12:10
עפרה לקס

את מדפי משרדו הקודם קישטו גביעי כדורגל של הליגה למקומות עבודה. כשהוא הגיע לנהל את בתי הדין הרבניים ושמע על הליגה המיוחדת הזאת, הוא ארגן את העובדים וכולם רצו על הדשא והגיעו להישגים. אבל הרב אלי בן דהן משך את בתי הדין קדימה לא רק במגרשי הכדורגל, אלא גם ובעיקר בעבודה היומיומית, בתודעת השירות, בשמירה על נהלים, בכבוד למתדיינים ובבניית מערכת עצמאית בתוך משרד המשפטים. כהונתו של הרב בן דהן נקטעה על ידי שר המשפטים, יעקב נאמן, לפני שנתיים וחצי, אבל הוא לא מתכוון להפסיק לתרום. כיום הוא ממוקם בעשירייה הפותחת של רשימת 'הבית היהודי', והרקורד העשיר שלו בתחומי העשייה השונים, יחד עם מאור הפנים והידע התורני המעשי והאקדמי, עשויים להיות לו לתועלת בתחומים לא מעטים.

צילום: דוד הוכברג

ניצחון בגולים על מוטי שקלאר

את הרב אלי בן דהן אנחנו פוגשים בלשכתו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל, בה הוא פועל מאז פרש מהנהלת בתי הדין. הוא הגיע לכאן לבקשת המשפחה, ומהמשרד הזה הוא מסייע להנחיל את מורשתו של הראשון לציון, אצלו עבד כראש לשכה במשך שש שנים.

הרב בן דהן נולד בשנת תשי"ד בקזבלנקה, למשפחה ציונית מאוד. אביו הקים שם את תנועת הנוער הציונית-דתית "היחידה שהיתה במרוקו", וגם פעל במסגרת המוסד להגנה על יהודי מרוקו. כשהיה הרב בן דהן בן שנתיים וחצי החליטו הוריו לעלות לישראל, ואחרי תקופה קצרה התיישבה המשפחה בבאר שבע, שהיתה אז שונה מאוד מהקרת הגדולה של היום. "היו תקופות שבהן היו מעיפים לי את הכיפה מעל הראש. הכיפות ישבו ככה קצת כמו כובע, והילדים האחרים היו נהנים לראות איך היא מתגלגלת ועפה. היינו מיעוט קטן של דתיים, ויש תקופה שאני יכול לומר עליה שהכרתי את כל הילדים הדתיים בעיר". מאוחר יותר הוא גם שיחק בקבוצת הצעירים של 'הפועל באר שבע'. האהבה למשחק נשארה גם אחרי ההחלטה שלו לעבור לישיבת 'נתיב מאיר' הירושלמית, שם שיחק בנבחרת המחזור. "את חברי הטוב, מוטי שקלאר, הכרתי כשהוא היה בנבחרת 'חורב' ושיחקנו זה מול זה".

מי ניצח?

"לרוב אנחנו". 

ההחלטה לעבור לישיבה התיכונית בירושלים לא היתה פשוטה, אבל "בזמנו זו היתה הישיבה התיכונית הטובה ביותר, ואבי רצה שאלך אליה". הרב בן דהן מספר על פער לימודי ומנטלי גדול. "היה פער אדיר. היינו מעט מאוד ספרדים. לפני קצת יותר מחודש נפטר עו"ד אוריאל מינצר, בן מחזור שלי. הוא בא מהקצה השני, מצפון תל אביב. כבר בימים הראשונים הוא התחבר איתי והכניס אותי לחברת האליטה האשכנזית במחזור. כך נקלטתי תוך כמה שבועות, והפכתי להיות מישהו מהברנז'ה".

נושא ספרדים-אשכנזים היה מאוד מודגש בנתיב מאיר של פעם. אבל נראה שבכל הקשור לפוליטיקה השיח הזה עדיין קיים, וזה מפליא. ב'בית היהודי', למשל, בירכו על הרשימה שהביאה 'תקומה', בגלל שיש בה ספרדים.

"קודם כל, על עצמי אני יכול להעיד שמעולם לא סבלתי מרגשות קיפוח או מקיפוח. הגעתי לאן שהגעתי בזכות עבודה קשה. אבל יש מושג שנקרא נראוּת. לציבור גדול, ובעיקר לציבור הספרדי, חשוב שייראה שיש כאן איזשהו איזון. שלא יהיה מצב כמו ב'בית היהודי', שבששת השמות הראשונים אין ספרדי".
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא